Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Audyt ekologiczny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Omówiono pojęcie "auditingu ekologicznego", przesłanki jego powstania wraz z aspektami prawnymi i finansowymi, sprecyzowano jego zakres, typy i formy oraz określono jego jakość.
W niniejszym artykule przybliżono istotę Wspólnotowego Systemu Ekozarządzania i Auditu (EMAS). Zaprezentowano wskaźniki efektywności działań środowiskowych oraz wskaźniki zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej. Scharakteryzowano pojęcie deklaracji środowiskowej.
The problem of rational nature management in the Republic of Belarus with its various industries, including chemical and petrochemical, is currently highly important. The industrial complex of the republic includes more than 100 branches. There are more than 1700 large industrial factories in Belarus now. Their activity is connected with various industrial emissions and waste - gaseous, fluid and solid, which pollute the air, rivers and lakes, soil and underground waters. (fragment of text)
Przedmiotem analizy artykułu jest system zarządzania środowiskowego i jakością. Do oceny systemu zastosowano analizę kwalitonomiczną wykorzystującą koncepcję ilościowego określania wskaźnika jakości w jednościowej skali stanów. Następnie skoncentrowano się na metodach analizy jakości, wykorzystujących opisaną koncepcję. Omówiono również przykładowo wymagania norm dotyczące aditowania systemu zarządzania jakością. Potwierdzeniem teoretycznych rozważań jest zastosowanie powyższych metod w czasie przeprowadzania auditów wewnętrznych w spółce Apator S.A. w Toruniu.
Zmiany, jakie nastąpiły w naszym kraju po 1989 roku w związku z rozpadem bloku państw socjalistycznych, dotyczą także dość znacząco obszaru ochrony środowiska. W początkowym okresie przeobrażeniom podlegały zasady odbioru i zagospodarowania odpadów z gospodarstw domowych, następnie w 1995 roku wprowadzono obowiązek ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska, by finalnie w 2002 roku wprowadzić obowiązek opłaty produktowej, stanowiącej przejaw rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Mimo upływu lat, wciąż znaczący odsetek firm nie realizuje ustawowych obowiązków w zakresie ochrony środowiska, co oznacza ryzyko ogromnych kar finansowych dla tych firm. Z drugiej strony firmy te deklarują wysoki poziom świadomości i odpowiedzialności środowiskowej. W latach 2014-2015 firma M&M Consulting przeprowadziła badanie ankietowe1 wśród 217 przedsiębiorstw sektora MŚP na terenie kraju, chcąc ustalić stan faktyczny w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Autor omawia pięć podstawowych rodzajów przeglądów stanu środowiska: przegląd zgodności z normami, przegląd systemu zarządzania środowiskiem, przegląd środowiskowy, przegląd w zakresie głębokiej ekologii oraz przegląd dla rozwoju zrównoważonego. Objaśnia różnicę między przeglądem środowiskowym a ekologicznym. Przedstawia trzy fundamentalne zasady (środowisko, sprawiedliwość, przyszłość) rozwoju zrównoważonego. Postuluje potrzebę opracowania nowego zbioru norm środowiskowych.
Obecnie jednym z priorytetów przedsiębiorstw jest budowanie własnego wizerunku jako firmy odpowiedzialnej i przyjaznej dla środowiska. Systemy zarządzania środowiskowego, jak norma ISO 14001 lub rozporządzenie EMAS (system ekozarządzania i audytu), to narzędzia, które mogą pomóc organizacjom w budowaniu takiego właśnie obrazu. Wdrażanie wymienionych systemów zarządzania cieszy się popularnością od połowy lat 90. Niemniej jednak w niektórych organizacjach wdrożone systemy napotykają problemy, wobec czego nie są tak skuteczne, jak się spodziewano. W wielu przypadkach są one prowadzone na poziomie operacyjnym i często nie są dostatecznie związane z zarządzaniem i planowaniem strategicznym. Integracja celów środowiskowych ze strategią organizacji odgrywa znaczącą rolę i może być dokonana za pomocą powszechnie znanego narzędzia Zrównoważonej Karty Wyników (BSC - Balanced Scorecard) zmodyfikowanego dla celów użytku środowiskowego. Artykuł ma na celu przedstawienie przykładów integracji celów środowiskowych organizacji z czterema perspektywami BSC. Badania zostały przeprowadzone na podstawie analizy studiów przypadków (case studies), na podstawie wtórnych źródeł danych (deklaracje środowiskowe organizacji). Wyniki wskazują, że najwięcej celów środowiskowych stawianych jest w obszarze procesów wewnętrznych, a najmniej w obszarze finansów. Ponadto zauważono dysproporcję pomiędzy liczbą celów operacyjnych i celów zarządczych, co potwierdza, że wiele systemów zarządzania środowiskowego prowadzonych jest na poziomie operacyjnym. (abstrakt oryginalny)
Jakość i ekologia stanowią ważne aspekty w zarządzaniu i strategii przedsiębiorstwa. Znalazło to odzwierciedlenie w dynamicznym rozwoju przepisów prawnych w świecie. W artykule omówiono następujące normy: BS 7750, AMAS oraz ISO 14000. Uwzględniono również problem zarządzania środowiskiem w Polsce.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.