Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 78

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Audyt finansowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Ocena systemów zarządzania i kontroli w jednostce sektora finansów publicznych dokonywana w ramach audytu wewnętrznego obejmuje również ocenę wiarygodności sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu. Ten obszar audytu wewnętrznego określany jest terminem audytu finansowego. Audyt finansowy polega na zbadaniu i ocenie wiarygodności sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu poprzez sprawdzenie przestrzegania zasad rachunkowości, zgodności zapisów w księgach rachunkowych z dowodami księgowymi, zgodności sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu z zapisami wynikającymi z ksiąg rachunkowych. (fragment tekstu)
2
Content available remote Audyt finansowy rozliczeń międzyokresowych kosztów
100%
Wśród kosztów ponoszonych przez jednostkę mogą występować koszty, które dotyczą w całości innego okresu niż ten, w którym koszty te zostały poniesione, lub mogą dotyczyć wielu okresów sprawozdawczych. W związku z tym występuje konieczność rozliczania kosztów na poszczególne okresy sprawozdawcze. W tym celu należy dokonać rozliczeń międzyokresowych kosztów. Artykuł prezentuje ewidencję i rozliczenie kosztów na gruncie prawa bilansowego i podatkowego jednostek prowadzących księgi rachunkowe. Rozliczenia międzyokresowe kosztów są przedmiotem badań przeprowadzanych przez audytorów. Audyt ma na celu sprawdzenie: czy jednostka opisała w swojej polityce (zasadach) rachunkowości zasady rozliczania kosztów w czasie, zasadności dokonania rozliczenia kosztów w czasie oraz prawidłowości ich ujęcia i rozliczenia, utworzenia i wykorzystania rezerwy oraz rzetelności przedstawionych rozliczeń międzyokresowych kosztów w sprawozdaniu finansowym. Badania takie często obejmują także pomoc w rozwiązywaniu problemów księgowych i podatkowych.(fragment tekstu)
Obraz udziału audytów w rynku klientów bankowych (1998-2001). W tegorocznej batalii o zlecenia na badanie bankowych sprawozdań finansowych zwycięzcą okazał się Andersen, umocnił się KPMG, a stracił wieloletni lider -PricewaterhouseCoopers. Banki starają się unikać biegłych, którzy badają zbyt wielu ich konkurentów.
Omówiono sytuację na rynku usług audytorskich po upadku koncernu Enron i odkryciu nadużyć, jakich dopuściła się firma audytorska Arthur Andersen.
Współcześnie różnorodne przedsięwzięcia innowacyjne i restrukturyzacyjne na trwałe zostały wpisane w funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Umożliwiają one - drogą zasadniczych, gruntownych zmian - zachowanie w przedsiębiorstwie równowagi wewnętrznej i równowagi z otoczeniem, a w konsekwencji wzrost jego wartości rynkowej i konkurencyjności. Celem opracowania jest pokazanie roli audytu finansowego jako narzędzia informacyjno-kontrolnego wspierającego proces restrukturyzacji przedsiębiorstw. Postawiono tezę, że audyt finansowy stanowi ważny element procesu restrukturyzacyjnego wspomagający skuteczną i efektywną odbudowę przedsiębiorstwa. Stwarza szanse zdynamizowania procesów strategicznych przedsiębiorstwom o trudnej kondycji ekonomiczno-finansowej oraz zdrowym firmom, zarówno stojącym przed koniecznością sprostania wyzwaniom współczesnej konkurencji, jak i inicjującym zmiany w otoczeniu. Przedsiębiorstwa, które nie prowadzą ksiąg rachunkowych, a zatem nie sporządzają sprawozdań finansowych, mają ograniczone informacje o kondycji finansowej i majątkowej. Praktyka pokazuje, że sprawozdania finansowe nadal pozostają głównym źródłem informacji finansowych, natomiast ich wiarygodność, przejrzystość i jakość ujawnień są kluczowe dla pozyskania zaufania uczestników rynku oraz wzbogacają wiedzę i doświadczenie kadry zarządzającej przedsiębiorstwem. (abstrakt oryginalny)
Celem głównym artykułu jest identyfikacja zmian poziomu koncentracji na rynku usług audytorskich świadczonych na rzecz spółek publicznych notowanych na GPW w Warszawie. Celem dodatkowym jest identyfikacja zmian poziomu rotacji wśród firm świadczących usługi audytorskie na rzecz spółek publicznych notowanych na GPW w Warszawie. Wnioski badawcze sformułowano na podstawie analizy 2652 raportów rocznych sporządzonych w latach 2011-2016 przez te spółki. Raporty pochodziły ze stron internetowych badanych spółek. Dane były zbierane ręcznie. W ramach badania ustalono, że w latach 2011-2016 zwiększyła się koncentracja na rynku usług audytorskich świadczonych na rzecz spółek publicznych. Sześć firm audytorskich, określanych w artykule jako "czołowe" firmy, świadczyło swoje usługi na rzecz ponad połowy spółek publicznych. Ich udział w rynku usług audytorskich był różny w poszczególnych sektorach. Różny był również poziom rotacji firm audytorskich świadczących swoje usługi na rzecz spółek publicznych należących do poszczególnych sektorów. Wskazać należy, że poziom koncentracji na rynku usług audytorskich świadczonych na rzecz spółek publicznych w Polsce jest mniejszy od średniego poziomu koncentracji dla wszystkich krajów UE. W Polsce w 2015 roku wskaźnik CR4 wynosił ok. 41%, podczas gdy średnia wartość tego wskaźnika dla krajów UE wynosiła ok. 70%. W literaturze przedmiotu nie przedstawiono dotychczas w sposób kompleksowy analizy polskiego rynku usług audytorskich świadczonych na rzecz spółek publicznych. Zagadnienie to stanowi lukę badawczą, której uzupełnienia podjęto się w niniejszym artykule. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Ryzyko w badaniu sprawozdań finansowych
75%
Celem artykułu jest wskazanie zagrożeń realizacji audytu finansowego oraz możliwych ryzyk z tym związanych. Przystępując do badania, biegły rewident ma na celu "(...) uzyskanie racjonalnie uzasadnionej pewności, że sprawozdanie finansowe nie zawiera istotnych nieprawidłowości spowodowanych błędem lub oszustwem" 4. Oznacza to, że wydana na podstawie audytu opinia nie jest orzeczeniem o absolutnym braku błędów w zakresie ujawnianych tam informacji, lecz pozwala na stwierdzenie, że nie ma w nim błędnych danych, które w istotny sposób wpływają na finansowy obraz jednostki. Ryzykiem badania sprawozdania finansowego określa się więc ziszczenie faktu, że w sprawozdaniu finansowym znajdą się istotne nieprawidłowości (tzw. ryzyko istotnej nieprawidłowości - RIN) i nie zostaną zdiagnozowane podczas jego badania (tzw. ryzyko przeoczenia - RP)(fragment tekstu)
Scharakteryzowano proces zarządzania przedsiębiorstwem w kontekście niepewności i ryzyka. Przedstawiono zadania rachunkowości w zakresie minimalizacji negatywnych skutków ryzyka oraz opisano rolę audytu finansowego we wspieraniu zarządzania przedsiębiorstwa.
9
Content available remote Wykorzystanie audytu finansowego w procesie efektywnego zarządzania
75%
Przez badanie efektywności na podstawie sprawozdań finansowych można dostrzec, czy organizacja ma predyspozycje do kontynuowania dotychczasowej działalności nie tylko w przedsiębiorstwach, które z litery prawa mają taki obowiązek. Punktem wyjścia rozważań są różne ujęcia efektywności oraz specyfika badania sprawozdań finansowych. Problematyka ta zyskuje w dzisiejszych czasach na ważności, dlatego też teoretycznie potrzebna i praktycznie użyteczna staje się ocena efektywności, jako znaczące narzędzie analizy przedsiębiorstwa. Wobec powyższego celem artykułu jest wykazanie przydatności audytu finansowego do podniesienia efektywności zarządzania przedsiębiorstwem.(abstrakt oryginalny)
Współcześnie rachunkowość finansowa przechodzi etap poważnych przemian, wyznaczanych przez: (1) przyjęcie nowych Założeń Koncepcyjnych Sprawozdawczości Finansowej, (2) odejście od kosztu historycznego na rzecz wyceny w wartościach godziwych, (3) dążenie do ujednolicenia formy sprawozdania finansowego, (4) próby rozszerzenia zakresu sprawozdawczości finansowej. Wskutek tych zjawisk audyt sprawozdań finansowych staje się coraz bardziej pracochłonny i wymagający wysokich kwalifikacji. Tymczasem, od kilku lat rynek usług audytorskich w Polsce charakteryzuje ostra konkurencja cenowa, wymuszająca: standaryzację procedur, zatrudnianie asystentów o ograniczonych kwalifikacjach, skracanie czasu badania. Rodzi to niebezpieczeństwo niskiej jakości świadczonych usług. Na tle kryzysu światowego, problemy te dostrzega także Komisja Europejska, czego wyrazem było wydanie tzw. "Zielonej księgi", zawierającej propozycje uzdrowienia sytuacji w zakresie audytu. (abstrakt oryginalny)
Cel - W ostatnich latach duże znaczenie przywiązuje się do audytu jako bardzo ważnego instrumentu ochrony przed wszelkiego rodzaju ryzykiem. Celem artykułu jest przedstawienie i analiza teoretycznych oraz praktycznych aspektów dotyczących audytu i ocena ryzyka audytu na przykładzie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.^^ Metodologia badania - Zastosowane metody badawcze oparte są na studiach literaturowych z badanego zakresu oraz analizie oceny ryzyka przeprowadzonego przez MOPS i wytyczeniu zadań audytu.^^ Wynik - Artykuł zawiera listę przebadanych różnych rodzajów ryzyka na przykładzie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach oraz uzasadnienie podjętych działań w celu uniknięcia ryzyka.^^ Oryginalność/wartość - Artykuł jest oryginalny, gdyż zastosowano metody badawcze charakterystyczne dla konkretnej jednostki.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest określenie istoty i zasad oceny prawidłowości stosowania rachunkowości zabezpieczeń. Szczególną uwagę zwrócono na: dokumentację zabezpieczeń, określenie instrumentu zabezpieczającego i pozycji zabezpieczanej, klasyfikację zabezpieczeń, ocenę efektywności zabezpieczenia oraz zasady rozliczenia wyników zabezpieczenia.(abstrakt oryginalny)
W początkowym okresie rozwoju audytu wewnętrznego audytor zajmował się wyłącznie audytem finansowym. W drugiej połowie XX wieku audytorowi przypisano nowe zadanie. Stał się konsultantem kierownictwa jednostki w zakresie systemu kontroli wewnętrznej, zarządzania ryzykiem, prognozowania przyszłości i doskonalenia metod zarządzania. Audytor ocenia, czy działalność jednostki jest bieżąco kontrolowana. Testuje mechanizmy kontroli, informuje o zidentyfikowanych obszarach zagrożonych ryzykiem i doradza kierownictwu dla podjęcia najbardziej optymalnych przedsięwzięć gospodarczych. Właściwe wykorzystanie wyników audytu wewnętrznego przez kierownika jednostki umożliwia optymalizację procedur zachodzących w jednostce, przestrzeganie terminów realizacji zadań, legalność działania i jednolitą interpretację przepisów wykonawczych. (abstrakt oryginalny)
Paper's objectives: The main purpose of the article was to identify the level of concentration on the market of audit services provided to public companies listed on the Warsaw Stock Exchange. The additional aim of the article was to identify the level of rotation among companies providing audit services to public companies listed on the Warsaw Stock Exchange. Methods applied: The research conclusions were formulated based on the analysis of 3,960 annual reports prepared in the years between 2011 and 2019 by companies listed on the Warsaw Stock Exchange. Findings: The study found that over the years from 2011 to 2016 the concentration (measured by BIG4, CR4, CR8, and 10KAP indicators) on the market of auditing services provided to public companies increased. However, as of 2017, this concentration began to decline. This demonstrates the effectiveness of the new regulations on the audit market. In the analyzed period, eight audit firms, referred to in the article as "leading", provided their services to an average of >62% of public companies. Their share in the market of auditing services varied from sector to sector. At the turn of 2016 and of 2017, a significant increase in the level of rotation on the market of audit services provided to public companies was observed. This level varied from sector to sector. Originality/value: The literature on the subject has not yet presented a comprehensive analysis of the impact of EU directives on the structure of the Polish market of audit services provided to public companies. This issue is a research gap, which has been filled in this article.(original abstract)
Skandale finansowo-księgowe stały się synonimem działań prywatnego biznesu pierwszej dekady XXI w. Wpłynęły one na powstanie koncepcji teoretycznych: księgowości kreatywnej, inżynierii rachunkowości, a w polskich realiach również rachunkowości wariantowej. Artykuł prezentuje teoretyczną koncepcję ujęcia skandalu finansowo-księgowego w realiach polskiej gospodarki. Celem postawionym przed nim jest odpowiedź na pytanie, czy polski system prawa bilansowego umożliwia powstanie procedur, jakie miały miejsce w wypadku Enronu i World- Comu? Realizując cel niniejszego artykułu przeprowadzono rozróżnienie inżynierii rachunkowości (wykorzystującej obowiązujące prawo bilansowe) od księgowości kreatywnej (obejmującej działania prawnie niedozwolone) i księgowości prakseologicznej. Analizę postaw osób wykonujących zawód księgowego zobrazowano wykorzystując koncepcję etyki biznesu. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie kierunku zmian w postrzeganiu roli biegłego rewidenta zarówno przez jednostki zobligowane do korzystania z jego usług, jak i przez zewnętrznych odbiorców sprawozdań finansowych. Ponadto opracowanie to wskazuje na funkcje, jakie pełni audytor, oraz na stopień odzwierciedlenia współpracy między nim a jednostkami gospodarczymi w całokształcie szeroko rozumianych decyzji ekonomicznych podejmowanych przez podmioty gospodarcze. Treść artykułu oparta będzie na analizie wyników badań ankietowych przeprowadzonych w roku 2008 i 2009, a także na analizie treści ustawy o biegłych rewidentach. W opracowaniu odzwierciedlenie znajdą także uwagi będące spostrzeżeniami, jakie pojawiły się podczas współpracy z osobami rewidującymi oraz podczas uczestnictwa w badaniach sprawozdań finansowych. (fragment tekstu)
17
Content available remote Extended Audit Reporting : an Insight from the Auditing Profession in Poland
75%
Model sprawozdawczości wyników pracy audytorów finansowych od dłuższego czasu znajduje się w obszarze zainteresowań zarówno badaczy, jak i regulatorów. Ostatnie propozycje regulacyjne, opublikowane dokumenty konsultacyjne, dyskusje i badania naukowe dotyczące raportowania audytorów finansowych nasiliły dyskusję o tym, czy obecne standardy raportowania zawierają użyteczne informacje dla ich użytkowników. Polski model raportowania audytorów finansowych może być interesującym przypadkiem do analizy ze względu na od dawna już istniejący obowiązek przygotowania dwóch raportów: krótkiej formy opinii audytora finansowego o sprawozdaniach finansowych oraz dłuższego w formie raportu z badania. Celem artykułu jest uzyskanie odpowiedzi na dwa pytania. Po pierwsze, czy publikowanie rozszerzonego raportu z badania audytora finansowego wpływa na ograniczenie luki audytu w Polsce. Po drugie, czy istnieją możliwości zwiększenia wartości informacyjnej raportowania przez audytorów finansowych na bazie doświadczeń polskich. Na podstawie przeprowadzonych wywiadów badawczych można stwierdzić, że audytorzy finansowi postrzegają sporządzaną przez siebie opinię o sprawozdaniach finansowych za użyteczną dla użytkowników tego dokumentu. Odpowiedź nie jest jednak tak jednoznaczna w przypadku rozszerzonego raportu z audytu (raportu z badania). Audytorzy potwierdzają jego przydatność, ale jednocześnie wskazują, że to sprawozdanie w jego standardowej formie, określonej w polskich standardach rewizji finansowej, ma ograniczoną przydatność dla użytkowników. (abstrakt oryginalny)
Realizacja projektów współfinansowanych ze środków zewnętrznych, w tym także z Europejskiego Funduszu Społecznego, została objęta obowiązkiem przeprowadzenia zewnętrznego audytu finansowego wraz z elementami ewaluacji ex post. Konieczne jest potwierdzenie poprawności realizacji projektu pod względem finansowym i merytorycznym. W artykule przedstawiono znaczenie audytu finansowego dla projektów.
O tym, jak istotne dla pomyślnej realizacji projektu jest bardzo dokładne zaplanowanie wszystkich jego aspektów, dowiadujemy się już po jego rozpoczęciu. Jest to czas, w którym wszystkie nasze założenia dotyczące celów, zasobów, grupy docelowej, jak również kosztów zostaną bezlitośnie zweryfikowane przez rzeczywistość. W niniejszym artykule przybliżono zatem specyfikę zarządzania finansami projektu w poszczególnych jego stadiach.
20
Content available remote Financial Audit under Conditions of Global Economic Crisis
75%
The objective of an audit is to get a reasonable assurance that in the set of financial statements, as a whole, there are no significant distortions, irrespective of the fact whether they occurred because of mistakes or fraud. An audit has to increase future consumer's reliance on financial statements. This can be achieved if an auditor expresses his/her opinion about financial statements - whether they are prepared in compliance with established financial accounting procedures. (fragment of text)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.