Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 100

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Aukcje
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Celem pracy jest zaprezentowanie podstawowych informacji dotyczących aukcji asymetrycznych, a także pokazanie, że jedna z bardziej znanych aukcji w Polsce, a mianowicie aukcja koni czystej krwi arabskiej Pride of Poland, która co roku odbywa się w sierpniu w Janowie Podlaskim, to typowa ustna aukcja (holendersko-angielska), asymetryczna w sensie angielskim. (fragment tekstu)
Rozważania, które przedstawiono a artykule oparto na prostym modelu aukcji, po raz pierwszy zaprezentowanym w 1982 r. przez Milgroma i Webera. W artykule przestawiono ten model aukcji. Zaprezentowano także aukcje pierwszej i drugiej ceny jak również aukcję angielską. Podano schemat metody ustalania ceny równowagi konkurencyjnej dla aukcji dwustronnych.
3
Content available remote Concession-Making in Multi-Bilateral Negotiations and Multi-Attribute Auctions
100%
Aukcje odwrotne (holenderskie) oraz negocjacje wielo-dwustronne, w których jeden nabywca negocjuje z wieloma sprzedawcami, to dwa często spotykane mechanizmy w transakcjach pomiędzy organizacjami. W artykule porównujemy odwrotne aukcje wielo- atrybutowe z wielo-dwustronnymi negocjacjami. Ustępstwa w obu procesach dotyczą zarówno cen, jak i innych atrybutów sprzedawanego produktu. Od tych ustępstw zależy uzyskanie kontraktu na sprzedaż. W artykule proponujemy oraz weryfikujemy eksperymentalnie taksonomię ustępstw, która jest oparta na dwóch kryteriach. Wyniki sugerują, że: (1) zarówno negocjatorzy, jak i uczestnicy aukcji używają wszystkich możliwych rodzajów ustępstw, (2) uczestnicy aukcji robią większe ustępstwa niż negocjatorzy, oraz (3) motywacja eksperymentatorów wpływa na zakres ustępstw uczestników. Wyniki sugerują także, iż nabywcy osiągają najwyższy zysk w aukcjach, następnie w negocjacjach kompetytywnych, a najniższy zysk w negocjacjach kooperatywnych. Dla sprzedawców najlepsze są kooperatywne negocjacje, a najgorsze aukcje.(abstrakt oryginalny)
W trzecim okresie rozliczeniowym, obejmującym lata 2013-2020, uczestnicy EU ETS, zamiast otrzymywać uprawnienia zbywalne do emisji gazów cieplarnianych, będą zmuszeni do ich kupna na aukcjach, z pewnymi wyjątkami i odroczeniami. Celem artykułu jest zdefiniowanie pojęcia aukcji, wskazanie przesłanek wyboru tej metody do alokacji uprawnień do emisji GHGs, ze zwróceniem uwagi na ich wady i zalety, oraz określenie miar sukcesu jej zastosowania w praktyce. Aby osiągnąć te cele, dokonano przeglądu definicji aukcji, przeprowadzono krótką analizę porównawczą metod alokacji uprawnień do emisji gazów cieplarnianych oraz teoretyczną analizę skuteczności i efektywności aukcji GHGs, przy założeniu różnych opcji procesu emisyjnego.(abstrakt oryginalny)
Jedną z najstarszych form wymiany towarów i pieniędzy są aukcje i przetargi. Aukcja kojarzy się na ogół z publiczną sprzedażą towarów, usług i wielu dóbr niestandardowych. Na aukcjach sprzedawane są dzieła sztuki, antyki, konie, nieruchomości, tereny, zboża, ryby, kwiaty oraz wiele innych towarów i produktów. Sprzedawcami są nie tylko pojedyncze osoby, ale całe firmy, a nawet państwa, a dochody z aukcji przynoszą corocznie setki bilionów dolarów. (fragment tekstu)
Stare polskie zegary to niezła inwestycja. Wyroby takie trafiają już na największe światowe aukcje. Na kwietniowej genewski dom Antiquorum wystawił 33 polskie eksponaty.
Celem rozdziału jest próba dokonania charakterystyki polskiego, aukcyjnego rynku malarstwa, oceny reakcji tego rynku na kryzys finansowy oraz zbadanie cech rozkładu cen obrazów w aspekcie ich zgodności z zasadą Pareto. Badania rynku dokonano w oparciu o 8 733 zapisy aukcyjne prac stworzonych przez 2563 artystów i sprzedanych w latach 2007 - I połowa 2010 na 299 aukcjach zorganizowanych przez 35 domów aukcyjnych i fundacji. Sprzedaż obrazów na polskim rynku aukcyjnym jest zdecentralizowana, odbywa się w licznych domach aukcyjnych wśród których dominującą pozycję zajmują Agra-Art., Rempex i Desa-Unicum. Uwzględniając kryterium liczby i ceny sprzedanych obrazów, najważniejszymi twórcami na tym rynku są malarze o znanych nazwiskach. Ceny na badanym rynku są bardzo zróżnicowane. Współczynniki asymetrii (12,74) i Giniego (88,55%) wskazują na prawostronną asymetrię rozkładu cen i jego nierównomierność: 80,2% nabywców wygenerowało jedynie 19,14% łącznych obrotów. Rozkład cen spełnia kryteria rynku megagwiazd tj. w strukturze obrotów przeważa liczna sprzedaż tanich obrazów a nieliczne i drogie decydują o całkowitym wolumenie sprzedaży. Rynek malarstwa w Polsce zareagował na kryzys finansowy w sposób typowy - w roku 2008 sprzedawano jeszcze dużo droższe obrazy w porównaniu z rokiem poprzednim, w następnych latach - coraz tańsze. (abstrakt oryginalny)
Do aukcji typu Sealed-Bid zalicza się aukcje the discriminatory auction lub określane jako "pay-your-bid", aukcje the uniform price auction oraz aukcje Vickreya. Tego typu aukcje korespondują bezpośrednio z aukcjami o tzw. formach otwartych. W systemach aukcji Seated-Bid zasady licytacji w każdym przypadku są takie same, we wszystkich przypadkach wygrywa najwyższa oferta. Różnice wynikają jedynie ze sposobu, w jaki kupcy płacą za obiekt. W dalszej części omówiono cechy charakterystyczne wszystkich typów aukcji Seated-Bid.
Efektywność reguł aukcyjnych jest jednym z najważniejszych zagadnień rozważanych na gruncie teorii aukcji. W literaturze uwaga skupiona jest głównie na dwóch kryteriach efektywności: cenowej i alokacyjnej. Mechanizm aukcyjny jest bardziej efektywny cenowo od drugiego, gdy pozwala osiągnąć lepszą cenę, czyli cenę wyższą w przypadku aukcji sprzedażowych, lub niższą, w przypadku aukcji zakupowych (przetargów). Natomiast aukcja efektywna alokacyjnie to taka, która prowadzi do najlepszej alokacji dóbr i tym samym pozwala osiągnąć jak najwyższy poziom łącznej nadwyżki. (fragment tekstu)
Przedstawiono sposób organizacji aukcji dzieł sztuki w domach aukcyjnych takich jak: Sotheby's i Christie's.
Problem asymetrii wśród kupców na aukcjach związany jest silnie z kilkoma zagadnieniami. Po pierwsze asymetria może wywoływać tzw.: efekt "przekleństwa zwycięzcy", w którym "słaby" kupiec będzie licytował powyżej swojej waluacji, by zagwarantować sobie zwycięstwo. Odnosząc się do systemu aukcji pierwszej ceny, należy podkreślić, iż "słaby" kupiec będzie licytował bardziej agresywnie niż kupiec "silny". Z kolei kupiec "silny" może stosować strategię ciągnień będących ekstremalnie blisko jego waluacji (low-ball) Po drugie interesujący jest wpływ asymetrii na strategię podejmowaną przez sprzedawcę - a w szczególności w odniesieniu do strategii dostarczania kupcom informacji o wystawianych obiektach. I ostatecznie najistotniejszym problemem jest wskazanie na systemy prowadzenia licytacji, spośród których pewna grupa będzie bardziej bądź mniej korzystna w warunkach asymetrii, zarówno z punktu widzenia kupców, jak i sprzedawcy. Ciągły rozwój rynków aukcyjnych, oznaczający powstawanie nowych form sprzedaży, tj. aukcje internetowe, eksperymenty nad nowymi formami prowadzenia licytacji, które w dużej mierze są podporządkowane specyficznym obiektom jej podlegającym (np.: wina, kwiaty, sztuka), powoduje nieustanny rozwój metod badawczych. Powstanie w ostatnich latach aukcji internetowych spowodowało, iż aukcyjna forma sprzedaży obiektów w szybkim tempie stała się powszechna. Na gruncie teorii aukcji bardzo istotnym jej elementem jest prowadzenie rozważań pod kątem zbioru informacji, jakim dysponują i kupcy i sprzedawcy. Z perspektywy kupca istotne jest, jakim zbiorem informacji dysponuje przed przystąpieniem do aukcji. Należy podkreślić, iż posiadana przez kupca informacja decyduje o stosowanej przez niego strategii postępowania na licytacji, co w sposób jednoznaczny znajduje swoje odbicie w uzyskiwanych przez niego wypłatach. Z punktu widzenia sprzedawcy ważne jest, by przyjął on odpowiednią strategię przekazywania informacji o licytowanym obiekcie, jak również zastosował właściwy system licytacji. Zarówno w przypadku kupca, jak i sprzedawcy, bez względu na formę licytacji, celem nadrzędnym jest maksymalizacja wypłat, przekładanych bezpośrednio na zysk. (fragment tekstu)
Do aukcji typu Sealed Bid zalicza się aukcje rozróżniającą (ang. The Discriminatory Auction lub określane jako "pay-your-bid"), aukcje jednolitych cen (ang. The Uniform Price Auction) oraz aukcję Vickreya (ang. The Vickrey Auction) [4, s. 165]. Aukcje typu Sealed-Bid korespondują bezpośrednio z aukcjami o formach otwartych tzn. takimi jak: aukcja angielska oraz aukcja holenderska. Zarówno jedna jak i druga forma aukcji należy do kategorii aukcji wielu obiektów. W artykule zostaną przedstawione systemy licytacji typu Sealed-Bid przy założeniu wielu takich samych obiektów. Oznacza to, iż na licytacji wystawiane są obiekty, które ze względu na pewne cechy kwalifikowane są jako identyczne. W praktyce aukcyjnej za identyczne obiekty uważa się np.: partie wina pochodzące z określonej winnicy bądź określonego regionu świata, dzieła sztuki określonego autora, numizmatyki pochodzące z określonej kolekcji. Na aukcjach tego typu dopuszczalne jest również wystawianie próbek całych partii obiektów. Należy pamiętać, że podział aukcji na otwarte i typu Sealed-Bid jest jednym z podziałów stosowanych w teorii aukcji.
Coraz intensywniej poszukuje się instrumentów zwiększających skuteczność i efektywność polityki rolnej, również w odniesieniu do ochrony środowiska. Szczególnie często badania naukowe w ostatnich latach kierują się w stronę instrumentów rynkowych, wśród których szczególnie ważnym elementem są aukcje. W artykule ukazano możliwości wykorzystywania aukcji jako instrumentu dostarczania przez rolnictwo usług ekosystemów oraz przedstawiono dotychczasowe wyniki badań w tym zakresie, wskazujące na wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Analiza pokazuje, iż aukcje mogą być bardzo efektywnym ekonomicznie i skutecznym z punktu widzenia ochrony środowiska narzędziem. Jednakże instrument ten nadal wymaga dalszych badań i szczegółowych analiz, zanim zostanie szerzej wykorzystany w praktyce ochrony środowiska. (abstrakt oryginalny)
W pracy analizowane są trzy modyfikacje klasycznej reguły aukcyjnej zwanej przetargiem pisemnym, które obserwuje się niekiedy w czasie przetargów przeprowadzanych przez prywatne podmioty ekonomiczne. Wszystkie one polegają na wprowadzeniu dodatkowego etapu w aukcji, w którym podmiot, który zaproponował drugą najlepszą cenę, otrzymuje możliwość poprawienia swojej oferty. Praca opisuje wyniki eksperymentów poświęconych badaniu efektywności tak powstałych innowacji instytucjonalnych. Badania eksperymentalne pokazały, że dwie z analizowanych innowacji nie sprzyjają zwiększeniu efektywności reguły aukcyjnej, ale jedna, nazwana przetargiem pisemnym z dodatkowymi negocjacjami cenowymi, wygląda na potencjalnie ciekawą alternatywę dla przetargu pisemnego, charakteryzując się porównywalnym poziomem cen i istotnie wyższą efektywnością alokacyjną. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem artykułu było przedstawienie najnowszych zasad prawnych, które - po przyjęciu 20 lutego 2015 r. ustawy o odnawialnych źródłach energii - mają zasadniczy wpływ na rozwój energetyki odnawialnej w Polsce (w znaczeniu wzrostu wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych co najmniej do poziomu wyznaczonego przepisami unijnymi, tj. w przypadku Polski zwiększenie udziału energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych do 15% całkowitego zużycia energii). Wykorzystując poglądy dostępne w literaturze (Baehr i in. 2015) oraz badania dogmatyczne (głównie poprzez wykładnię fundamentalnych przepisów ustawy o OZE) wskazano, jak nowa ustawa wpływa na rozwój energii odnawialnej w Polsce i jak kształtuje sytuację prawną uczestników rynku energii odnawialnej w trzech najważniejszych dla tego rozwoju obszarach. Po pierwsze, w artykule wskazano zasady przyłączenia instalacji odnawialnego źródła energii do sieci. W tym zakresie omówiono pojęcie instalacji odnawialnego źródła energii. Jest ono jednym z ważniejszych pojęć definiowanych przez ustawodawcę, a jego interpretacja wpływa na korzystanie z innych instrumentów gwarantowanych ustawą, głównie na możliwość wzięcia udziału w postę- powaniu aukcyjnym na sprzedaż energii odnawialnej. Ponadto wskazano na jakich zasadach i po spełnieniu jakich warunków wytwórca może żądać przyłączenia instalacji odnawialnego źródła energii do sieci. Po drugie przedstawiono główne obowiązki, które musi spełnić wytwórca, aby mógł wziąć udział w aukcji. Po trzecie wskazano podmiot zobowiązany do zakupu energii wytworzonej w źródłach odnawialnych oraz grupy podmiotów uprawnione do złożenia oferty na sprzedaż takiej energii. W tym zakresie zaznaczono, że uprawnienie takie zależne jest od rodzaju instalacji, w której wytworzona została energia odnawialna (tzn., czy była to mikroinstalacja, czy instalacja inna niż mikroinstalacja). Źródłem danych były przede wszystkim przepisy ustawy o OZE. Zatem podstawową metodą wykorzystaną w artykule była metoda analizy dogmatycznej aktów prawnych, głównie ustawy o OZE. W niezbędnym zakresie dokonano analizy ustawy - Prawo energetyczne. Poza zakresem rozważań pozostały przepisy unijne i środowiskowe. Wskazana metoda jest właściwa dla prac naukowych z zakresu nauk prawnych i dla podjętych rozważań nie ma potrzeby stosowania innych metod właściwych tym naukom, m. in. metody empirycznej, czy historycznej(abstrakt oryginalny)
Poza wzrostem znaczenia elektronicznych aukcji zwrotnych (ang.: electronic reversed auctions - ERAs), kilka badań empirycznych dotyczyło stosowności ich wykorzystywania. W badaniach tych opierano się najczęściej na teorii kosztów transakcyjnych, wysuwając argument, zgodnie z którym jako podstawowe wytłumaczenie ograniczeń organizacyjnych rozważano specyfikę aktywów. Autorzy niniejszego artykułu poszukują bardziej wnikliwego i dogłębnego wyjaśnienia postrzeganej odpowiedniości elektronicznych aukcji zwrotnych (ERA) w oparciu o wielość podejść teoretycznych. Opracowanie zawiera rozważania i zmienne wywodzące się z teorii niekompletnych kontraktów oraz z teorii zależności od zasobów. Zbudowano koncepcyjny model stosowności ERA bazujący na perspektywie nabywcy. Model ten zweryfikowano empirycznie poprzez badania ankietowe pośród 176 profesjonalnych nabywców. Wyniki wskazują na pozytywny wpływ siły nabywców na stosowność ERA, a całkowita wzajemna zależność zdaje się nie oddziaływać na nią negatywnie. Dalsze wyniki wykazują, że specyfika aktywów pobudza wykorzystywanie ERA. Nabywcy ukierunkowani na ERA uważają je za narzędzie pozwalające wykorzystać siłę nabywców oraz wymusić na dostawcach inwestycje oparte na relacjach. Jednocześnie, z perspektywy nabywcy, zmienne dotyczące współpracy nie wydają się ważne dla odpowiedniości ERA. Od dostawców wymaga się dokonywania inwestycji specyficznych dla danej relacji, ale nie ceni się ich za ich wysiłki związane z relacją. Nowe podejście w tym artykule wynika z faktu, że autorzy wielotorowo podeszli do zbadania i wyjaśnienia decyzji zaopatrzeniowych przedsiębiorstw włączających użycie ERA. W ten sposób autorzy odnieśli się do istotnej luki w literaturze poprzez wykorzystanie teorii niekompletności kontraktów w połączeniu z teoria zależności od zasobów, aby zapewnić lepsze rozumienie postrzeganej przez nabywców odpowiedniości ERA. (abstrakt oryginalny)
Przemysł konny jest istotną częścią gospodarki dużej liczby państw i oznacza różnorodne formy działalności pośrednio lub bezpośrednio związanej z końmi. Hodowla koni pełnej krwi angielskiej zawsze miała charakter globalnego interesu. Niniejsza publikacja składa się z dwóch części: Pierwsza część dotyczy ekonomicznych aspektów handlu końmi pełnej krwi angielskiej. Zaprezentowano charakterystykę przemysłu wyścigowego. Przedstawiono "biznes koński" pod kątem ekonomicznym, jako lokatę kapitału. Część kończy się krótką charakterystyką współczesnego handlu końmi pełnej krwi angielskiej w Polsce. Druga część skupiać się będzie na zaprezentowaniu prawnych aspektów handlu końmi pełnej krwi angielskiej. Szczególne znaczenie dla hodowców koni, ma ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy z 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Opisane zostaną pokrótce regulacje dotyczą identyfikacji koni, hodowli, handlu końmi i ich materiałem biologicznym oraz rozporządzenia dot. warunków weterynaryjnych. Artykuł przygotowany został na podstawie materiałów źródłowych tzn. literatury naukowej, analiz ekonomicznych, ustaw i aktów prawnych.(abstrakt oryginalny)
Do końca lat 90-tych analizując aukcje przyjmowano założenie, że rozkłady kupieckich wycen są jednakowe. Założenie to jednak jest mocno wyidealizowane i dla większości odbywających się aukcji nie można go przyjąć. Do takich aukcji należą między innymi aukcje dzieł sztuki lub aukcje koni rasowych. W tej pracy podejmujemy próbę analizy aukcji z różnymi rozkładami kupieckich wycen. Dokładniej zajmiemy się porównaniem oczekiwanego dochodu sprzedawcy pochodzącego z aukcji pierwszej ceny i aukcji otwartej (angielskiej). Pokażemy, że w tej sytuacji nie jest prawdziwe twierdzenie o równoważnym dochodzie. Następnie wykażemy, że w określonych sytuacjach aukcja pierwszej ceny zapewnia sprzedawcy większy oczekiwany zysk niż aukcja angielska. (abstrakt oryginalny)
Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii stanowi zakończenie procesu implementującego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zmieniająca i w następstwie uchylająca dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE oraz wprowadza reformę polskiego systemu wsparcia w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w źródłach odnawialnych. Od 1 lipca 2016 r. zaczną obowiązywać przepisy dotyczące systemu aukcyjnego (z ceną referencyjną ustaloną w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw energii), który jest nowym (dotychczas nieznanym prawu polskiemu) instrumentem regulacji sektora energii odnawialnej. Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych zasad prawnych warunkujących udział w aukcji. Oprócz tego, w artykule wskazane zostaną argumenty uzasadniające wprowadzenie aukcji do krajowego systemu wsparcia. W tym zakresie uwzględnione zostały unijne przepisy dotyczące pomocy publicznej, jak również uwarunkowania polskiego sektora elektroenergetycznego.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.