Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 81

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Austriacka szkoła ekonomii
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Celem artykułu jest przedstawienie idei sprawiedliwości społecznej i jej krytyka w myśli Friedricha Augusta von Hayeka. Autor Drogi do zniewolenia poświęcił wiele lat i wysiłku na walkę z, jak to nazywał, ułudą sprawiedliwości społecznej. Zdaniem Hayeka za piękną z pozoru koncepcją kryje się chęć wprowadzenia systemu redystrybucji bogactwa. Takie dążenie stanowi przykład zgubnej pychy rozumu. Słowo społeczny stało się zaś wyrażeniem "pasożytem", radykalnie zmieniając znaczenia rzeczownika, który opisuje. W rezultacie zakłamanie języka grozi nam potencjalnie niemożnością właściwego opisu rzeczywistości, a w konsekwencji nawet utratą wolności. (abstrakt oryginalny)
Analizy, które dotyczą kryzysów występujących współcześnie, koncentrują się wokół kryzysu z lat 2007-2009. Wybuch pandemii COVID-19 w roku 2020 niewątpliwie uderzył w gospodarkę światową, ale ponieważ jeszcze się nie skończyła, nie sposób w tym momencie ocenić głębokości i przyszłych skutków recesji, która z dużym prawdopodobieństwem dotknie wiele krajów. Celem artykułu jest empiryczna weryfikacja austriackiej teorii cyklu koniunkturalnego dla gospodarki Turcji w latach 2005-2020. W pracy zastosowano następujące metody badawcze: analizę piśmiennictwa oraz metodę statystyczną. Analiza wskaźników makroekonomicznych pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy w Turcji wystąpiła recesja zgodna z austriacką interpretacją cyklu. Jeśli odpowiedź na to pytanie będzie twierdząca, porównany zostanie moment czasowy jej wystąpienia z tradycyjnie definiowaną recesją. W przeciwnym wypadku - na podstawie analizy danych - wskazane zostanie, w jakiej fazie cyklu aktualnie znajduje się gospodarka turecka. Wstępem do identyfikacji faz cyklu według szkoły austriackiej jest interpretacja zmienności podstawowych wskaźników makroekonomicznych i wskazanie okresów klasycznie definiowanej recesji. (fragment tekstu)
3
Content available remote Why Austrian Economists Can't Get No Respect: It Is Political
100%
Austrians are the Rodney Dangerfields of economics. We can't get no respect. Why not? On an intellectual level, our adherence for the necessary a posteriori (often termed synthetic a priori) is strongly off putting to the majority of this profession, who are in thrall to logical positivism, which adamantly rejects this type of claim. There are also divergences as regards the causes and cures for the business cycle, anti-trust, market failures such as public goods, externalities and utility. From an economic self-interest level, were this praxeological school ever to take root within the dismal science, thousands of jobs would be lost and salaries would be greatly lowered. It may be that for both of these reasons, Austrianism is deemed a "cult". We argue that Austrian economics is far more based on modern mathematics and physics than is mainstream economics. (original abstract)
4
100%
Celem artykułu jest przybliżenie głównych aspektów funkcjonowania banku centralnego. Następnie dokonana została analiza poglądów przedstawicieli austriackiej szkoły ekonomii, z wyraźnym wyeksponowaniem przedstawionych narzędzi i metod wykorzystywanych przez bank centralny w polityce pieniężnej. (fragment tekstu)
Cel: refleksja and fenomenem kreatywności, aktywności, osiąganych wyników, rozległości wiedzy i zainteresowań polskiego Szkota Edwarda Taylora - wybitnego dwudziestowiecznego ekonomisty i dydaktyka. Uwagę zwrócono na obszary, gdzie jego wkład jest najważniejszy, na wyzwania, które wskazywał i podejmował - szczególnie w zakresie teorii i praktyki ekonomii oraz dydaktyki. Celem jest również ogląd aktualności myśli, przekonań i pragmatyk ich wagi i inspiracji dla współczesnych naukowców, dydaktyków, studentów oraz ogółu ludzi zainteresowanych ekonomią. Interesujące są nie tylko jego naukowe przekonania i dokonania, lecz także poglądy na tematy stanu międzywojennej polskiej ekonomii i akademickiego nauczania; działania związane z praktyką gospodarczą w okresie międzywojennym. W artykule ukazano jego pasje pozazawodowe i fascynacje życiem jako takim.< br> Techniki badawcze: analiza porównawcza literatury (nie tylko ekonomicznej), dedukcji, indukcji, syntezy. Treści oryginalne: myśl liberalna w Polsce międzywojennej z trudem się przebijała przez mające swoich zwolenników ideologie totalitarne czy nacjonalizm i klerykalizm, tu i ówdzie faszyzujący. Po blisko stu latach, na przełomie drugiej i trzeciej dekady XXI wieku, mamy do czynienia z podobną sytuacją, której istotną przyczyną jest infantylizm ekonomiczny znacznej części społeczeństwa, podatnego na populistyczną demagogią i rozdawnictwo pieniędzy na rzecz dużych grup wyborców. Nauczanie ekonomii jest obiektywnie trudne, z różnych powodów. I wtedy i teraz nie daje na ogół dobrych rezultatów, co rodzi złe skutki społeczne i polityczne. Diagnoza i sposoby przeciwdziałania Taylora były właściwe. Warto je poznać bliżej i kontynuować. Wyniki: artykuł pokazuje wszechstronność Taylora, nie tylko wybitnego ekonomisty, dydaktyka, organizatora nauki, wydawcy i redaktora naczelnego długiej serii naukowych publikacji ekonomicznych, lecz także człowieka głęboko zaangażowanego i aktywnego na wielu polach (współzałożyciela Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, reformatora polskiej skarbowości, zwalczającego inflację, wspierającego gospodarkę morską i rozwijającego spółdzielczość, aktywnego działacza w zakresie samorządności terytorialnej; kreatora nowych idei, wartości i rozwiązań). Artykuł pokazuje jego wyjątkową interdyscyplinarność i aktywność. Wartości: promowane przez Taylora, tj. wiedza, prawda, niezależne myślenie, odpowiedzialność, kreatywność, patriotyzm, zaangażowanie, są godne upowszechniania także dzisiaj. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie zasadniczych różnic między teoriami społeczno-ekonomicznymi Murraya Newtona Rothbarda i Ludwiga von Misesa. W części pierwszej zostały omówione różnice w systemach filozoficznych przyjętych przez obu ekonomistów. W części drugiej zostały przedstawione konsekwencje postaw ideologicznych w postrzeganiu roli państwa w gospodarce. W części trzeciej zostały opisane postawy Rothbarda i Misesa w postrzeganiu rzeczywistości gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
Cel - Artykuł jest prezentacją opinii autorów w kwestii nowego spojrzenia na proces wyceny przedsiębiorstw. Metodologia badania - Na potrzeby opracowania przeprowadzono studium literaturowe oraz analizę aktów prawnych. Wynik - Biorąc pod uwagę główne postulaty przedstawicieli austriackiej szkoły ekonomii ustalono, że istnieje uzasadniona możliwość zastosowania w praktyce wyceny subiektywistycznej kategorii wartości. Przykładem może być wycena na potrzeby postępowania przygotowawczego upadłości likwidacyjnej określonej w art. 56 ustawy prawo upadłościowe. Oryginalność/wartość - Opracowanie jest pierwszą znaną autorom próbą połączenia subiektywistycznego ujęcia wartości i powszechnie przyjętej w Polsce praktyki wyceny przedsiębiorstw według szkoły anglosaskiej.(abstrakt oryginalny)
Pomimo że Rothbard był stuprocentowym przedstawicielem austriackiej szkoły ekonomicznej i w wielu kwestiach występował przeciwko Schumpeterowi, w trakcie całej swej kariery naukowej pozostawał pod wielkim wrażeniem jego teorii. W swych publikacjach doceniał bystrość umysłu Schumpetera i umiejętność odcinania się od własnych wartości i przekonań. Dlatego też, gdy podejmował się polemiki z teoriami Schumpetera, czynił to w sposób konstruktywny, bez zbytecznych uwag i z pełnym szacunkiem, który okazywał tylko najbardziej cenionym przez siebie ekonomistom. Gdy analizował schumpeterowską teorię cyklu koniunkturalnego, która w istocie mocno odbiega od procesów teorii austriackiej, starał się dostrzec jej najcenniejsze elementy, a o wadliwych wypowiadał się w sposób czysto techniczny. W podobny sposób pisał tylko o teoriach swego nauczyciela, Ludwiga von Misesa. W swych pracach Rothbard nigdy nie ukrywał swych sympatii względem Schumpetera, którego nazywał wielkim ekonomistą. Jest to szczególnie znaczące, ponieważ Rothbard nigdy nie naużywał tego słowa w stosunku do innych uczonych. Powtarzał natomiast za Misesem, że w nauce ekonomii istnieje góra dwudziestu myślicieli, którzy wnieśli poważny wkład do tej nauki. Można mniemać, iż za jednego z takich ekonomistów uważał Schumpetera. Rothbard był pełen uznania dla teorii systemu państwowego stworzonej przez Schumpetera35. Wynikało to z faktu, iż była to pierwsza teoria, która nie traktowała istoty państwa w kategoriach bytu dobrowolnego i logicznego. Schumpeter jako pierwszy w całkowicie naukowy sposób dowiódł, iż istota państwa leży w opozycji do istoty wolnego rynku, a tym samym stanowi dla niego największe zagrożenie. Teoria degeneracji systemu rynkowego Schumpetera odegrała z pewnością znaczącą rolę w badaniach Rothbarda poświęconych ekspansji państwa demokratycznego.(abstrakt oryginalny)
Od czasów pionierów teorii pieniądza do dziś stworzono wiele pojęć i teorii oraz wykonano wiele badań ekonometrycznych wnoszących nową jakość do zasady neutralności pieniądza. Jedną z nich jest wy-różnienie jej odmian, które dotyczą odrębnych klas pojęć i zjawisk. Niniejsza ich klasyfikacja została zaczerpnięta z książki Efekt Cantillona - czyli dlaczego pieniądza ma znaczenie? A. Sieronia, a następnie rozwinięta w wybranych punktach. (fragment tekstu)
It seemed that since Rothbard's 2008 [1956] exquisite Toward a Reconstruction of Utility and Welfare Economics, one can make a case for the free market based on some modified concept of efficiency. Rothbard famously argued that being equipped with the notions of Pareto-superior moves and demonstrated preference suffices for the above purpose. Our agenda in the present paper is purely negative. First, we face the challenge - in our opinion, inadequately addressed in Austrian literature so far - of sharply defining Pareto-superior moves; to wit, how to evaluate whether a Pareto-superior move occurs; or, more specifically, what is the standard of comparison which would allow us to determine whether a given action constitutes a Pareto-superior move or not. Thus, we sieve out any approaches to social welfare that would be either trivial and therefore uninteresting and the ones that would be irreconcilable with fundamental Austrian premises e.g., ordinal value scales and therefore non-aggregation of utility, etc.. As a result, we seemingly end up with what might constitute a specifically Austrian view on welfare, which non-surprisingly coincides with the actual positions taken by contemporary prominent Austrians themselves for instance, see: Gordon, 1993; Herbener, 1997; Block 1995. Yet, the main thrust of our paper is to argue that this very position cannot withstand criticism, for it either makes an intuitively wrong prediction as we demonstrate in our thought experiment or it vitiates the argument for the free market from the concept of Pareto-efficiency. (original abstract)
11
Content available remote Price Volatility in Macroeconomic Structure of Production in Poland
75%
W artykule zawarto wyniki badań empirycznych w ramach teorii struktury produkcji szkoły austriackiej w ekonomii, dotyczące zmienności cenowej w polskiej gospodarce w latach 2010-2016. W badaniach wykorzystano dane o indeksach cenowych dla różnych etapów struktury, które zostały poddane obróbce statystycznej. Badania częściowo potwierdziły założenia teoretyczne w zakresie różnic w zmienności cenowej w gospodarce, w której największą zmienność odnotowano w zakresie dóbr nieprzetworzonych. Nie stwierdzono istotnych statystycznie różnic w zakresie zmienności cenowej między etapem dóbr pośrednich i konsumpcyjnych. (abstrakt oryginalny)
Punktem wyjścia w teorii kształtowania się cen równowagi rynkowej według austriackiej szkoły ekonomii są ludzkie potrzeby. Potrzeby, odczuwane jako pewien rodzaj dyskomfortu, wywołują działanie. Działanie człowieka jest celowe i dąży do zaspokojenia potrzeb. Człowiek, wybierając spośród dostępnych środków realizacji celów, dokonuje procesu ich wartościowania według subiektywnych kryteriów. Na rynku dóbr i usług dochód producenta i zysk psychiczny konsumenta zależą od konfiguracji cen. Każdy sprzedawca próbuje sprzedać swoje dobro za najwyższą możliwą cenę, a każdy nabywca próbuje je kupić za cenę jak najniższą. "Siłami" determinującymi cenę równowagi są indywidualne skale wartości podmiotów gospodarczych wyrażone w krzywych popytu i podaży. Tak ustalona cena nie jest zjawiskiem stałym, ponieważ rynek jest w nieustannym ruchu. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono stanowisko dwóch austriackich ekonomistów: Friedricha Augusta von Hayeka i Josepha Aloisa Schumpetera wobec funkcjonowania państwa socjalistycznego. Obaj byli zwolennikami gospodarki kapitalistycznej, lecz Hayek zdecydowanie negował możliwość racjonalności państwa socjalistycznego, natomiast Schumpeter, dostrzegając wady kapitalizmu, widział możliwość funkcjonowania gospodarki socjalistycznej stosującej rachunek ekonomiczny. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była ekonomiczna ocena skutków interwencjonizmu na rynku ziemi rolniczej w świetle teorii austriackiej szkoły ekonomii. Analiza odnosi się głównie do polityki kształtowania ustroju rolnego, która stanowi wyspecjalizowany rodzaj polityki w zakresie alokacji ziemi. Istota poglądu ekonomistów szkoły austriackiej na problem interwencjonizmu sprowadza się do tego, że wprowadza on przymus w miejsce dobrowolnej współpracy. Prowadzi do redystrybucji bogactwa i ogólnego spadku produktywności społeczeństwa. (abstrakt oryginalny)
15
75%
From the epistemological point of view policymakers in transitional economies operated in the severely distorted information environment. Neither theorists or decision makers paid attention to the problem of economic calculation that was an integral part of a centrally planned economy and its immediate institutional followers in transition. Interventionists (political and government employees) made investment, production and redistribution decisions based on their subjective judgment and preferences trying to perform cyclical or countercyclical policy. Their knowledge of the business cycle as superficial and not based on a solid scientific base. In fact they considerable increased transformation costs and built fragile institutions prone to recurrent crises. Theorists of transition failed to single out the subject of economic actions - homo agens. Erroneously homo oeconomicus was taken as a doer and he was put in the frameworks of equilibrium models. Aggregate indicators of these models distorted the reality of actual discovery process by acting individuals even further. Macroeconomic approach to the analysis of transitional phenomena could not provide the information and insights that Austrian school of economics based on methodological subjectivism could. Interventionists focused their attention of neutralizing so-called market failures instead of emphasizing government failures and severe economic, social and institutional costs of state intervention. Interventionists created the whole vocabulary to justify their actions and outcomes. Vague concepts like social welfare or well-being, sustainable development, national interests were used to restrain political and economic competition, accountability of all cost and benefit outcomes in the SWOT analysis. The inclusion of theoretical achievements of Austrian school of economics into the analysis of transformation processes considerably broadens and deepens our understanding of both human actions in transformation and their outcomes.(original abstract)
W niniejszej pracy autor chce poddać krytyce definicję kapitału ludzkiego sformułowaną na podstawie neoklasycznej myśli ekonomicznej i sformułować definicję kapitału ludzkiego, jaka wynika – jego zdaniem – z heterodoksyjnej myśli ekonomicznej prezentowanej przez szkołę austriacką oraz pokazać konsekwencje każdej z nich. (fragment tekstu)
Przedstawiono poglądy przedstawicieli szkoły austriackiej na temat teorii cyklu koniunkturalnego, w której zawarte są postulaty samoregulacji procesów rynkowych i roli przedsiębiorców w kształtowaniu wielkości makroekonomicznych wpływających na przebieg koniunktury gospodarczej. (fragment tekstu)
18
Content available remote Model obiegu okrężnego z punktu widzenia teorii kapitału szkoły austriackiej
75%
Celem artykułu była ocena modelu obiegu okrężnego z punktu widzenia teorii austriackiej szkoły ekonomii. W artykule omówiono teorię kapitału i model struktury produkcji tej szkoły. Omawiane zagadnienia odniesiono do modelu obiegu okrężnego, który dominuje w głównym nurcie ekonomii. Model ten jest krytykowany przez szkołę austriacką z powodu zbyt dużych uproszczeń. Główne zarzuty dotyczą pominięcia: twórczej natury działania ludzkiego, problemów niedoskonałej wiedzy i przedsiębiorczości, która związana jest z ryzykiem, roli czasu w działaniu i procesie produkcji, wertykalnego charakteru produkcji w gospodarce, powiązania oszczędności i inwestycji. Szkoła austriacka wskazuje również na zbyt daleko posuniętą w modelu obiegu okrężnego agregację kategorii ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
19
75%
Poniższy artykuł jest zbiorem różnych rodzajów interwencji rządu w gospodarkę wraz z przedstawieniem skutków każdej z nich. Według szkoły austriackiej analizę porównawczą wszystkich systemów polityczno-ekonomicznych można sprowadzić do dwóch zasad: zasady rynkowej oraz zasady hegemonicznej. Zasada rynkowa mówi o wolności gospodarczej, braku interwencji państwa w gospodarkę, wolności osobistej, maksymalizacji użyteczności społecznej oraz rachunku gospodarczego. Przeciwieństwem tej zasady jest zasada hegemoniczna oparta na przymusie, wyzysku jednej grupy kosztem innej, chaosie rachunkowym oraz konsumpcji kapitału. Wszystkie systemy polityczno-ekonomiczne zawierają się między tymi dwoma biegunami, łącząc często cechy obydwu, przesuwając się po linii prostej w jedną, bądź w drugą stronę. Rząd ma każdorazowo dwa wyjścia. Może wycofać się z narzuconej interwencji i wrócić do stanu wyjściowego, bądź interweniować dalej, próbując "naprawiać" kolejne, pojawiające się problemy. W pierwszym przypadku system polityczno-gospodarczy przesunie się w stronę zasady rynkowej, natomiast w drugim będzie się konsekwentnie zbliżał do zasady hegemonicznej [Rothbard 2009, s. 353-355]. Naturalnie według ekonomistów reprezentujących szkołę austriacką, jak również według autora niniejszego artykułu, to właśnie wolny rynek jest jedyną, słuszną drogą w kierunku maksymalizacji użyteczności społecznej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.