Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 175

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Authorized auditors
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
W artykule podano próbę określenia niezależności w aspekcie audytora. Zagadnienie niezależności jest ważnym w każdym segmencie życia, waga ta jest tym większa im wyższy jest poziom decyzyjny, a takimi są decyzje audytora. W artykule wymieniono istotne okoliczności stanowiące zagrożenie niezależności audytora. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Oszustwa księgowe w sprawozdaniach finansowych w opinii biegłych rewidentów
80%
Celem artykułu jest wskazanie niektórych istotnych mankamentów sprawozdawczości finansowej. W badaniach posłużono się metodą ankietową. Ankiety zostały wysłane do biegłych rewidentów miały na celu uzyskanie odpowiedzi, czy sprawozdania finansowe są wiarygodnym źródłem informacji o przedsiębiorstwie, jakie są główne mankamenty danych księgowych oraz jak można te mankamenty wyeliminować.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono informacje dotyczące praw, statusu, zakresu autonomii, odpowiedzialności i niezależności biegłych rewidentów. Omówiono także etykę zawodową w kontekście etyki gospodarczej i etyki biznesu.
Omówiono program The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA). Obejmuje on: rachunkowość finansową, rachunek kosztów, rachunkowość zarządczą, analizę i projektowanie systemów, polskie prawo podatkowe, ocenę projektow inwestycyjnych, zarządzanie finansami, strategie zarządzania zasobami ludzkimi, metody wyceny akcji i udziałów.
Celem artykułu jest prezentacja głównych zmian w funkcjonowaniu profesji biegłego rewidenta w Polsce, którymi będą: utworzenie systemu nadzoru publicznego nad zawodem, sformułowanie odmiennego podejścia do odpowiedzialności biegłego rewidenta w związku z ustawowym badaniem sprawozdania finansowego, przejście na międzynarodowe standardy rewizji finansowej przy badaniu ustawowym, nowe założenia dotyczące struktury składu organów zarządczych oraz nadzorczych podmiotów audytorskich, odmienne założenia systemu zapewniania jakości i wprowadzenie publicznego rejestru audytorów.(fragment tekstu)
Niniejszy artykuł przedstawia podstawowe problemy oraz zasady etyki zawodowej zawarte w Kodeksie IFAC (Międzynarodowa Federacja Księgowych), a także bardziej istotne rozwiązania przyjęte w krajowych kodeksach etyki różnych organizacji członkowskich IFAC.
W artykule przedstawiono przesłanki wyodrębnienia się zawodu biegłego rewidenta na świecie i w Polsce. Stwierdzono, że biegły rewident jest wolnym zawodem który ma określoną misję do spełnienia. Misja ta jednak nie może być w pełni realizowana, jak to ma miejsce w innych wolnych zawodach. (abstrakt oryginalny)
Biegły rewident to osoba zaufania publicznego, która ma za zadanie weryfikację i potwierdzenie, czy informacje finansowe przygotowywane przez firmy i organizacje są prawdziwe. W Polsce instytucja biegłych badających sprawozdania finansowe ma długoletnią tradycję. Obligatoryjne badania zostały wprowadzone już w 1934 roku przez Kodeks handlowy. Obecnie zawód biegłego rewidenta reguluje ustawa z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym, a także ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, które wskazują na zadania, obowiązki oraz obszary odpowiedzialności audytora. Aby uzyskać tytuł należy zdać 10 pisemnych egzaminów, odbyć obowiązkową praktykę w rachunkowości oraz aplikację, a gdy kandydat uzyska pozytywne wyniki, może zostać dopuszczony do egzaminu dyplomowego w formie ustnej. Następnie jest przysięga oraz wpis do rejestru. Aktualnie trwają prace nad ułatwieniem dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, w tym zawodu biegłego rewidenta. Przewidywane zmiany mogą zdecydowanie uprościć drogę do uzyskania tego zawodu.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Wykorzystanie metod statystycznych w badaniu sprawozdań finansowych
80%
Badanie sprawozdań finansowych odgrywa istotną rolę w zapewnieniu wysokiej jakości merytorycznej tych sprawozdań. W większości przypadków biegli rewidenci nie mają możliwości dokonania pełnego badania sprawozdania finansowego. W takim przypadku muszą wybrać wyrywkową metodę przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego. Jedną z tych metod jest metoda statystyczna badania sprawozdania finansowego. Artykuł ten przedstawia procedurę przeprowadzenia takiego badania z wykorzystaniem narzędzi statystycznych.(abstrakt oryginalny)
Wchodzące w życie z dniem 1.01.2020 r. przepisy ustawy o zmianie ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym wprowadzają nowy model nadzoru nad działalnością biegłych rewidentów oraz firm audytorskich w Polsce. Powyższe zmiany mają istotne znaczenie dla wszystkich uczestników obrotu gospodarczego korzystających z usług tych podmiotów, jak również dla samych biegłych rewidentów i firm audytorskich. W niniejszym opracowaniu zostaną przedstawione nowe zasady nadzoru publicznego w tym segmencie rynku oraz konsekwencje dokonywanej reorganizacji modelu nadzoru nad działalnością biegłych rewidentów i firm audytorskich.(abstrakt oryginalny)
Biegły rewident jest to osoba, która uprawniona jest ,do wykonywania czynności rewizji finansowej. Uzyskanie tytułu biegłego rewidenta wiąże się z prestiżem i uznaniem. Droga do jego zdobycia jest jednak długa i niejednokrotnie wymaga poświęcenia. Celem naszej pracy było ukazanie sposobu ubiegania się o ten tytuł zgodnie z wymogami KIBR i ACCA. Jako podsumowanie przybliżone zostały podobieństwa (przede wszystkim: tematyka egzaminów, koszty, konieczność odbycia praktyki), a także wypunktowane różnice dotyczące tych dwóch procesów (przede wszystkim: język egzaminu, ilość egzaminów, miejsce ich przeprowadzania, długość trwania praktyki oraz możliwość ubiegania się o zwolnienie z części egzaminów).(abstrakt oryginalny)
Celem procedury dopuszczającej do egzaminu na biegłego rewidenta w Niemczech jest zapewnienie fachowej selekcji kandydatów. Dopuszczenie danego kandydata do egzaminów zależy od spełnienia określonych warunków osobistych i zawodowych. Związana z zawodem biegłego rewidenta odpowiedzialność powoduje, że od kandydata do tego zawodu wymaga się szczególnych cech osobowych. Wymagania w zakresie umiejętności kandydata dotyczą wykształcenia i dotychczasowych jego doświadczeń praktycznych. Referat poświęcono regulacjom prawnym w zakresie dochodzenia do zawodu biegłego rewidenta w Niemczech. W referacie dokonano również porównania rozwiązań niemieckich z polskimi.(abstrakt oryginalny)
Zawód biegłego rewidenta jest w Polsce uważany za jeden z trzech najlepiej opłacanych zawodów (obok doradcy podatkowego i głównego księgowego). Zainteresowanie tym zawodem zaczęło wzrastać od 1992 r., kiedy to weszła w życie ustawa nakładająca obowiązek badania i ogłaszania sprawozdań finansowych w Monitorze Polskim przez banki, firmy ubezpieczeniowe, fundusze inwestycyjne, spółki akcyjne oraz duże spółki: z ograniczoną odpowiedzialnością, cywilne i komandytowe. W roku 1995 krąg podmiotów zobligowanych do badania swoich sprawozdań finansowych został rozszerzony. Obecna ustawa o rachunkowości nakłada taki obowiązek nawet na najmniejsze podmioty prawa handlowego - muszą one to robić przynajmniej raz na trzy lata.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono sytuację upadku dwóch wielkich przedsiębiorstw, które swoimi działaniami doprowadziły do zapaści na giełdach całego świata. W głównej części opisano pokrótce ustawę SOX, a szczególny nacisk położono na kilka najważniejszych jej zapisów, które najbardziej przyczyniły się do zmiany zachowań przedsiębiorstw w zakresie związanym ze sprawozdaniami finansowymi. Rozważania zakończono analizą następstw wprowadzenia w życie ustawy SOX, kładąc nacisk na najważniejsze jej zapisy.(abstrakt oryginalny)
W artykule pokazano ogólne mechanizmy dokonywania manipulacji i sprzeniewierzania się zasadom obowiązującym jednostki sporządzające sprawozdania finansowe, jak i audytorów odpowiedzialnych za jej rzetelną weryfikację. Zaprezentowano cel fałszowania obrazu rzeczywistości gospodarczej oraz najczęstsze okoliczności sprzyjające uciekaniu się do nieuczciwych metod. Przedstawiono znaczenie roli biegłego rewidenta oraz etyczny wymiar weryfikacji sprawozdawczości. Omówiono przedmiot fałszowania, a także zasady rachunkowości i sposoby sprzeniewierzania się im. Wspomniano także o trudnościach z ujawnianiem przypadków fałszowania sprawozdawczości finansowej, wpływie na efektywną alokację zasobów w gospodarce rynkowej oraz konsekwencjach karnych, wynikających z polskiego Kodeksu karnego zarówno dla fałszujących sprawozdania, jak i nierzetelnie weryfikujących je rewidentów.
W referacie przedstawiono etapy wprowadzania w Polsce regulacji prawnych dotyczących zawodu biegłego rewidenta oraz samorządu biegłych rewidentów. Odniesiono się przy tym do zapisów w Ósmej Dyrektywie UE, prezentując podobieństwa i różnice między przepisami polskimi a przepisami unijnymi. (oryg. streszcz.)
Przedstawiono prawne aspekty badania sprawozdania finansowego. Omówiono wymogi kwalifikacyjne stawiane przed kandydatami na biegłych rewidentów. Scharakteryzowano metodykę badania sprawozdania finansowego w procesie uwiarygodnienia opinii. Zaprezentowano kierunki dalszych działań w zakresie podnoszenia wiarygodności badania sprawozdania finansowego.
Na polskim rynku widać zwiększającą się konkurencję pomiędzy podmiotami uprawnionymi do badania sprawozdań finansowych, która skutkuje m.in. konsolidacją tych podmiotów i spadającymi cenami za ich usługi. W takiej sytuacji biegli rewidenci muszą przy wykonywaniu swojego zawodu zachować niezależność. Większe wymagania stawiane biegłym rewidentom oraz rosnąca konkurencja nie sprzyjają zachowaniu niezależności przez nich. Celem artykułu jest wskazanie warunków jakie muszą spełnić biegli rewidenci, aby zachować niezależność oraz zagrożeń, które mogą tą niezależność naruszyć. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem niniejszego artykułu jest analiza wpływu zjawisk zachodzących w ostatnich latach w światowej i polskiej gospodarce na funkcjonowanie rynku audytu ze szczególnym uwzględnieniem ich implikacji dla niezależności biegłych rewidentów i poziomu jakości świadczonych przez nich usług. Zaprezentowane zostaną prawne, instytucjonalne i etyczne aspekty wykonywania zawodu biegłego rewidenta oraz zasady funkcjonowania i postulowane kierunki zmian rynku usług rewizji finansowej. Opisany cel artykułu zostanie zrealizowany przy zastosowaniu następujących metod badawczych: analizie opisowej polskich i międzynarodowych źródeł literaturowych, analizie opisowej i porównawczej polskich przepisów prawnych dotyczących rewizji finansowej, prawa bilansowego i Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej oraz analizie wyników badań przeprowadzonych przez praktyków audytu finansowego. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono konieczność prowadzenia ewidencji księgowej i sporządzania sprawozdań finansowych spełniających wymogi obowiązującego prawa przez małe podmioty gospodarcze. Ponieważ w ostatnich latach w większości małych firm nie prowadziła prawidłowo rachunkowości, Międzynarodowa Grupa Robocza Ekspertów MSR i Sprawozdań Finansowych w 2000 roku sformułowała założenia dotyczące kształtu i treści rachunkowości finansowej i sprawozdawczości małych i średnich przedsiębiorstw.
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.