Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Auto accident and theft insurance (autocasco)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Obecna sytuacja gospodarcza naszego kraju charakteryzuje się m.in. wysoką dynamiką rozwoju rynku motoryzacyjnego, (czego ostatnim bodźcem stało się przyłączenie Polski do struktur Unii Europejskiej). Doprowadziło to do tego, iż większość konsumentów jest w posiadaniu co najmniej jednego pojazdu mechanicznego - samochody stanowią więc zasadniczy element majątku Polaków. W związku z tym pojawiła się konieczność ochrony posiadanego mienia (w tym przypadku pojazdu), ale i jednocześnie własnego zdrowia, przed ewentualnymi ujemnymi konsekwencjami zdarzeń losowych związanymi z ruchem pojazdu mogącymi nastąpić w przyszłości. Ubezpieczenie autocasco wiąże się z typem ryzyka powszechnie znanym wśród klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Z ilościowych badań marketingowych przeprowadzonych dla Polskiej Izby Ubezpieczeń jednoznacznie wynika, iż ubezpieczenie samochodowe autocasco zna ponad 80% respondentów (maj 2000 - 88%; grudzień 2001 - 82%) - wyższą znajomością wśród klientów nacechowane były jedynie ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, tzw. OC samochodowe (obydwa ryzyka - ponad 90%). Jednocześnie ubezpieczenia komunikacyjne (AC) stanowią decydującą część w portfelu towarzystw ubezpieczeniowych i w tym samym w znaczący sposób wpływają na ich łączne wyniki finansowe. Stanowią również przedmiot działań konkurencyjnych i określają istotny rynek.
W pracy przedstawiono metodykę i badania charakterystyki wymiarowej usługi ubezpieczeniowej autocasco, spostrzeganej przez klientów indywidualnych. Rezultatem badań i analiz prowadzonych w przedstawianej pracy były: 47-mio pozycyjna lista cech pierwotnych usługi, kwestionariusz (o zweryfikowanej, wysokiej rzetelności) do badań postaw klientów indywidualnych wobec cech pierwotnych badanej usługi oraz jej dwunastowymiarowa charakterystyka określona przez związki funkcyjne między cechami pierwotnymi, wykorzystywane przez klientów indywidualnych w ocenie jakości tej usługi. W wyniku przeprowadzonych badań i analiz stwierdzono niejednorodność populacji klientów indywidualnych ze względu na ich postawy wobec cech pierwotnych badanej usługi. (abstrakt oryginalny)
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 stycznia 1997 r. (I CKN 36/96, OSNIC '97 f. 5, poz. 57): Zastrzeżenie ogólnych warunków ubezpieczenia autocasco, że pojazd musi być zabezpieczony w sposób przewidziany jego konstrukcją, powinno odnosić się tylko do sytuacji, w której został on pozostawiony przez kierowcę i pasażerów. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 22 kwietnia 1997 r. (III CZP 14/97, OSNIC '97 f. 8, poz. 103): Zadośćuczynienie za szkodę poniesioną przez podatnika VAT z powodu uszkodzenia rzeczy, naliczony według ceny przedmiotu nie obejmuje podatku VAT, który jest wliczony w tę cenę w zakresie, w jakim poszkodowany może obniżyć podatek, który zapłacił kupując przedmiot. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 14 marca 1997 r. (Sing. Act lACa III/97): W świetle ust. 3, 9, 11 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 1990 r. w sprawie ogólnych warunków obowiązkowego ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstw rolnych od ognia i innych klęsk żywiołowych, odpowiedzialność ubezpieczyciela ustaje z upływem okresu w którym przypada niezapłacona składka - w przypadku rozwiązania umowy (art. 814 par. 2 kc).(abstrakt oryginalny)
4
75%
Na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych panuje bardzo duża konkurencja. Powstaje pytanie, czy cena determinuje wybór ubezpieczyciela i czy jakość usługi ma znaczenie dla potencjalnego klienta? W pracy zaprezentowano wyniki badania ankietowego dotyczącego analizy czynników, jakimi kierują się klienci zawierający umowę o ubezpieczeniu komunikacyjnym AC samochodu osobowego.(abstrakt oryginalny)
Masowość zawierania umów ubezpieczenia autocasco decyduje o praktycznej doniosłości przedstawionego w tytule artykułu zagadnienia. Częste spory powstałe na tle tych właśnie umów ubezpieczenia zaowocowały bogatym już orzecznictwem Sądu Najwyższego i Sądów Apelacyjnych, które pozwala na refleksję o charakterze bardziej ogólnym na temat sposobu wykładni ogólnych warunków ubezpieczenia autocasco.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiona jest analiza szkodowości w ubezpieczeniach AC, przeprowadzona w celu ustalenia zależności wielkości ryzyka od charakterystyk dodatkowych, takich jak: wiek właściciela pojazdu, moc silnika oraz wiek pojazdu. (fragment tekstu)
Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych dedykowany dla podmiotów gospodarczych, na którym konkurują różne podejścia kalkulowania składek, jest nawet przy przyjęciu określonych złożeń upraszczających bardzo złożoną konstrukcją, o czym świadczy niewielka liczba prac poświęconych modelowaniu współistnienia różnych podejść kalkulowania składki brutto i netto na jednym rynku. W artykule przedstawiono podstawowe zasady kalkulacji składki ubezpieczeniowej w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Zwrócono przede wszystkim uwagę na zasady kalkulacji składki oraz złożony jej charakter. Zaprezentowano również rozwiązania dotyczące zasad kalkulacji składki ubezpieczeniowej w ubezpieczeniach komunikacyjnych dla podmiotów gospodarczych.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Perspektywy dla rynku ubezpieczeń samochodów zabytkowych w Polsce
75%
Niniejszy artykuł poświęcony został zagadnieniu ubezpieczeń przeznaczonych dla samochodów zabytkowych. Szczególną uwagę zwraca się w nim na problematykę związaną z ubezpieczeniem AC tego rodzaju pojazdu, tj. dostępność usługi, kwestia wyceny i likwidacji szkody. Celem artykułu było zbadanie poprzez analizę ofert ubezpieczycieli zagranicznych oraz dostępnych materiałów krajowych przewidywanych kierunków rozwoju produktów ubezpieczeń samochodów zabytkowych w Polsce. Artykuł składa się z trzech części, tj. przedstawienia obecnej sytuacji w Polsce, antycypacji perspektyw oraz analizy rozwiązań zagranicznych.(abstrakt oryginalny)
Pomimo obserwowanych w ostatnich latach pozytywnych działań ze strony organów ścigania oraz coraz liczniejszych i sprawniejszych rozwiązań technicznych z zakresu zabezpieczeń antykradzieżowych pojazdów mechanicznych, negatywne zjawisko ich kradzieży nadal dotyka szeregu osób stanowiąc dla nich wyjątkowo dotkliwą stratę. Znaczna część osób, chcąc uniknąć uszczerbków w swoim majątku stara się eliminować lub ograniczać ryzyko straty pojazdu na skutek kradzieży poprzez korzystanie z oferty ubezpieczeń pojazdów autocasco, obejmujących standardowo swoim zakresem m.in. ryzyka kradzieżowe. Konsumenci usług ubezpieczeniowych w w/w zakresie oczekują, że w przypadku wystąpienia kradzieży należącego do nich pojazdu ubezpieczyciel wypłaci określone w umowie świadczenie, które pozwoli na wyrównanie powstałej w ich majątku szkody. Niestety, co pokazuje doświadczenie obserwowane w postępowaniach skargowych prowadzonych przez Biuro Rzecznika Ubezpieczonych zdarzają się sytuacje, że ubezpieczyciele stosunkowo często odmawiają wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia pojazdów od kradzieży i innych zdarzeń losowych - autocasco. Przykładowo w 2008 r. do Rzecznika Ubezpieczonych wpłynęło 7631 skarg z czego 706, a więc 9,2 % ogółu skarg dotyczyły ubezpieczenia autocasco, w tym 139 szkód będących skutkiem przestępstwa zaboru mienia(fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest przeprowadzenie analizy komparatywnej ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych w Polsce oraz Rosji w latach 2007-2012. Zaprezentowano podstawowe wskaźniki makroekonomiczne charakteryzujące obydwa kraje, stan taboru samochodowego i poziom bezpieczeństwa drogowego, dane prezentujące omawiany segment ubezpieczeń, w tym między innymi obrazujące wysokość sum gwarancyjnych, poziom składki ubezpieczeniowej, koncentrację rynku, szkodowość oraz strukturę wypłat odszkodowań. Zwrócono uwagę na podobieństwa i różnice w stanie rozwoju tych rynków oraz zagrożeń wynikających z postępującego wzrostu odszkodowań i świadczeń. Przedstawiono także planowane zmiany w obowiązujących przepisach prawnych i organizacji rynku skierowane na zapewnienie praw klientów oraz poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych objętych ochroną ubezpieczeniową, a także optymalizację kosztów działalności ubezpieczycieli oferujących ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych w Polsce i Rosji.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę zasygnalizowana problematyki metod przeciwdziałania przestępczości ubezpieczeniowej w aspekcie wzrostu dostępności rynkowej do "alternatywnych" części zamiennych na przykładzie szkody częściowej likwidowanej z polisy autocasco. Dla celów empirycznych posłużono się studium przypadku - analizą hipotetycznych kosztów napraw wybranych modeli pojazdów z uwzględnieniem zastosowania w tym procesie alternatywnych części zamiennych. (abstrakt oryginalny)
Niejednokrotnie zdarzenie uznane w umowie ubezpieczenia za wypadek ubezpieczeniowy następuje w okolicznościach uzasadniających przypuszczenie, że został on spowodowany czynem człowieka (działaniem lub zaniechaniem) zagrożonym odpowiedzialnością karną. Taka sytuacja może wystąpić m.in. w ubezpieczeniach od ognia (gdy pożar mógł być wynikiem podpalenia), w ubezpieczeniu autocasco (w przypadku kradzieży lub zniszczenia pojazdu w wypadku komunikacyjnym), w ubezpieczeniach obowiązkowych OC (np. w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, OC lekarzy itp.). (abstrakt oryginalny)
Insurance is based on specific assumptions, including a "perfect performance" model. The principle of indemnification, mentioned in almost all insurance textbooks for non-life insurance, is nevertheless far more complicated than economists' perception. This complexity is a consequence of actuarial fairness and legal rules often being violated in practice. Thanks to the development of the methodology, the assumption of perfect performance has never been closer to reality. If we add the consumer's perspective, the outlook of insurance performance becomes interesting. The paper examines assumptions related to the performance of insurance contracts made as part of economic insurance models, namely the legal indemnification principle and the theoretical concept of uncertain indemnity, both seen from a consumer's angle. The discussion further relates to the concept of probabilistic insurance. The main goal is to measure under- and overperformance of insurance coverage. This paper invokes many qualitative and quantitative studies performed since 2012 to find evidence of the subjective perspective of under- and overperformance and full performance, within non-life voluntary comprehensive car insurance. Detailed research on comprehensive car insurance in Poland revealed the simultaneous presence of full performance, under- and overperformance. This phenomenon is known to practitioners, but its scale is unknown. A statistically significant difference exists between the more likely underperformance and the less likely overperformance. Underperformance is an outcome of inadequate coverage. Furthermore, the research outcomes suggest that uncertain indemnity should not be considered "random" as there is an asymmetry toward underperformance, at least from the subjective perspective of policyholders. (original abstract)
Na podstawie przeprowadzonych badań oraz analiz uzyskanych wyników można, jak się wydaje, sformułować następujące wnioski: 1. O O pracowano trzy modele jakości funkcjonalnej usługi ubezpieczenia autocasco ocenianej przez klientów indywidualnych z województwa lubelskiego, w tym dwa uproszczone, sformułowane z pominięciem mało lub mało i średnioważnych zmiennych. Całkowitą jakość funkcjonalną usługi ubezpieczenia autocasco, ocenianą przez klientów indywidualnych, może wyrażać wielomian pierwszego stopnia złożony z 11 wyrazów. 2. Uproszczony model jakości badanej usługi może mieć postać wielomianu pierwszego stopnia złożonego z 7 wyrazów określonych przez ważne i średnioważne wymiary. Model ten stanowi o około 95% wartości całkowitej jakości funkcjonalnej rozważanej usługi. 3. Mocno uproszczony model jakości funkcjonalnej badanej usługi może mieć postać wielomianu pierwszego stopnia złożonego z 3 wyrazów, określonych tylko przez ważne wymiary charakterystyki tej usługi. Model ten stanowi o około 70% wartości całkowitej jakości funkcjonalnej rozważanej usługi. Jak się wydaje, najbardziej przydatnym modelem dla towarzystw ubezpieczeniowych jest model drugi (model A, B), a kwestionariusz opracowany na jego podstawie może stać się narzędziem wykorzystywanym do badań jakości usługi ubezpieczenia autocasco. Jak się dalej wydaje, stanowi on najbardziej rzetelne narzędzie do uzyskania obrazu badanej usługi ubezpieczeniowej. Jego zaletami są przede wszystkim: prostota (mało pozycji) oraz względnie duży zasób informacji o jakości.(abstrakt oryginalny)
Ubezpieczenia pojazdów zabytkowych nie są jeszcze popularne w Polsce. W przypadku ubezpieczenia AC istotnym problemem jest prawidłowa wycena pojazdów i kosztów naprawy ich uszkodzeń. Proces ten wymaga wiedzy eksperckiej i odpowiednich procedur. Populacja samochodów zabytkowych w Polsce dynamicznie rośnie. Ubezpieczenia pojazdów zabytkowych mogą stać się dla polskich ubezpieczycieli atrakcyjnym produktem mogącym poprawić ich pozycję konkurencyjną. Posiadacze samochodów zabytkowych to coraz liczniejsza i zamożna grupa klientów, charakteryzująca się jednocześnie dużą świadomością ubezpieczeniową i małym ryzykiem związanym z korzystaniem z pojazdów.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie omawia istotę ubezpieczeń komunikacyjnych do których zaliczamy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC) i ubezpieczenie pojazdów od skutków uszkodzenia, zniszczenia i kradzieży (autocasco - AC). Przedstawiono strukturę sprzedaży polis OC i AC w Polsce za lata 1995-2001 oraz analizę szkodliwości w ubezpieczeniach komunikacyjnych AC i OC za te same lata.
Wraz ze wzrastającą rolą systemu bonus-malus (SBM) w ubezpieczeniach komunikacyjnych, powstaje potrzeba jego oceny oraz ewentualnej modyfikacji mającej na celu dostosowanie jego konstrukcji do warunków jego działania. W opracowaniu przedstawiono możliwość analizy SBM przy wykorzystaniu oczekiwanych czasów pierwszego przejścia. Na przykładzie systemu ubezpieczenia autocasco (AC) Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA pokazano, w jaki sposób biorąc pod uwagę wspomniane czasy i miarę, skonstruowaną na ich podstawie, można badać i regulować funkcjonowanie SBM .(fragment tekstu)
19
Content available remote Kradzieże samochodów w Polsce jako element ryzyka w ubezpieczeniach auto casco
63%
Kradzież pojazdów mechanicznych zawsze była odnotowywana jako zjawisko negatywne, z którym należy walczyć wszelkimi możliwymi sposobami. Traktujemy ją jako nieetyczne zachowanie się wobec uczciwych ludzi. Stawiamy tezę, że zjawisko kradzieży samochodów w Polsce ma tendencję malejącą i jest ukierunkowane na samochody najlepszej jakości. Celem tego artykułu jest ocena zjawiska kradzieży samochodów w Polsce w latach 2001-2012. Na tym tle będziemy starali się odpowiedzieć na pytanie, jaka jest skala problemu i jakie zagrożenia dla zakładów ubezpieczeń stanowi zjawisko kradzieży samochodów. Artykuł napisano w oparciu o załączoną literaturę przedmiotu. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy zakresu swobody ubezpieczycieli w ustalaniu odszkodowania z umowy ubezpieczenia autocasco. Teoretyczne i praktyczne kontrowersje w tym zakresie obejmują w szczególności: metody ustalania odszkodowania, kwalifikację szkody jako całkowitej, objęcie odszkodowaniem podatku VAT oraz ubytek wartości handlowej samochodu uszkodzonego w wypadku, a także ubezpieczenia z klauzulą "wartość 100%" albo "wartość z faktury". Autor rozważa i rozstrzyga te kontrowersje, konkludując, że w przeciwieństwie do umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych w ubezpieczeniu autocasco ubezpieczyciele mają swobodę w ustalaniu zakresu szkody oraz należnego odszkodowania. Swoboda ta jest jednak ograniczona regulacjami Kodeksu cywilnego, które stanowią, że świadczenie z ubezpieczenia majątkowego jest "określonym odszkodowaniem", celem ubezpieczenia mienia polegającym na kompensacji szkody poniesionej wskutek wypadku samochodowego, a także wartością interesu ubezpieczeniowego ograniczoną do aktualnej wartości pojazdu.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.