Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Aviation law
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Bezzałogowe statki powietrzne (BSP), w tym modele latające, są powszechnie dostępne i mogą być używane w zasadzie przez każdego. Pomimo zakazu wykonywania operacji z użyciem dronów w rejonie lotnisk, zdarzają się sytuacje, w których to nieodpowiedzialne zachowanie operatorów dronów może spowodować wypadek lotniczy czy też sparaliżować lotnisko, powodując wielomilionowe straty związane z odwołaniem i opóźnieniem lotów. Pasażerowie tychże lotów ponoszą różnego rodzaju szkody, w tym na przykład szkodę w postaci utraty połączenia (koszt biletu), wydatki na hotel, na transport do hotelu, wyżywienie, czy nawet szkodę niemajątkową, polegającą na cierpieniu z powodu braku możliwości spędzenia świąt z rodziną itp. I powstaje pytanie: kto powinien te szkody pokryć? Niniejszy artykuł ma celu udzielenie odpowiedzi na to pytanie oraz wskazanie, czy odwołanie lotu z powodu pojawienia się drona nad lotniskiem stanowi tzw. nadzwyczajną okoliczność, która zwalniałaby przewoźnika lotniczego z obowiązku wypłaty odszkodowania. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono skutki wprowadzenia przez Stany Zjednoczone w 1978 r. aktu o deregulacji transportu lotniczego (Airline Deregulation Act). Akt ten dał początek procesom deregulacyjnym i liberalizacyjnym w transporcie lotniczym w różnych częściach świata. Artykuł zawiera przede wszystkim prezentację zmian o charakterze jakościowym - zmiany sieci połączeń z wcześniejszego systemu liniowego na system gwiaździsty, zmiany w systemie dystrybucji usług lotniczych, w sposobie zarządzania cenami oraz rozwój działań marketingowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizy wybranych, europejskich przepisów lotniczych oraz standardów międzynarodowych na konstrukcję elektronicznego systemu zapłonowego lotniczego silnika tłokowego. Przedstawiono podstawę prawną wymagań konstrukcyjnych i organizacyjnych wynikających z prawa lotniczego i przepisów powiązanych. Następnie przedstawiono podstawowe wymagania wynikające z przepisów podstawowych oraz powiązanych z nimi rozporządzeń i standardów dla konstrukcji lotniczych. Analizę przeprowadzono pod kątem konstrukcji układu zapłonowego. Wykazano, że przepisy i standardy bardzo silnie wpływają zarówno na samą konstrukcję jak i na proces jej tworzenia i testowania. (abstrakt oryginalny)
W artykule zwrócono uwagę na problem braku regulacji dronów w polskim prawie lotniczym. Wskazano obszary użytkowania bezzałogowych statków powietrznych oraz możliwe rozwiązania problemów, które dotyczą dronów, a także konkretne postulaty de lege ferenda w obszarze dotyczących obsługi, wykorzystywania i użytkowania bezzałogowych statków powietrznych. (abstrakt oryginalny)
Mnogość problemów i możliwości społeczeństw jest współcześnie uwarunkowanych stopniem ich mobilności, a w polityce zagranicznej wielu państw dostęp do rynków licznych podmiotów oraz produktów i informacji zyskał rangę priorytetową. Zwiększanie mobilności na różnych polach umożliwia zwłaszcza nowoczesne lotnictwo. W strukturze i operacjach, tj. działaniu, międzynarodowego systemu lotniczego są brane pod uwagę żywotne interesy narodowe jako odgrywające w nich rolę centralną. Transport lotniczy stał się również katalizującym czynnikiem globalizacji. Godne uwagi są więc badania występujących relacji między polityką lotniczą i interesami narodowymi, skupiające uwagę na obecnej gospodarce światowej i tych jej obszarach, które stanowią wspólną podstawę egzystencji dla "społeczności międzynarodowej" i w których najczęściej występują sprzeczne interesy. Tworzony jest nowy reżim dla lotnictwa międzynarodowego oraz wzrasta tendencja do odchodzenia rządów od zarządzania lotnictwem międzynarodowym w skali mikro. Zezwala się przewoźnikom korzystać z możliwości rynków, gdziekolwiek mogą je znaleźć z odpowiednio dużą łatwością i odpowiedzialnością. Dzięki temu "przemysł" transportu lotniczego może aktywnie tworzyć nowe reguły zachowań na konkurencyjnym rynku. (fragment tekstu)
Rozwijająca się gałąź lotnictwa bezzałogowego niewątpliwie otwiera nowe możliwości dla przemysłu, nie tylko lotniczego. Wizja wzrostu gospodarczego, dostępność technologii, liberalne regulacje i malejące koszty bezzałogowych statków powietrznych przyczyniają się do coraz większej liczby operatorów w Europie i na całym świecie. Tendencja ta jest bardzo widoczna w Polsce, gdzie liczba licencjonowanych operatorów dronów w trzecim kwartale 2018 roku przekroczyła 8 500. Liczba nielicencjonowanych, tak zwanych rekreacyjnych i sportowych, użytkowników dronów może być kilka, a nawet kilkadziesiąt razy wyższa. Licencjonowani operatorzy najprawdopodobniej są świadomi swoich obowiązków i potencjalnych zagrożeń, jakie mogą stwarzać operacje BSP. Użytkownicy rekreacyjni natomiast są mniej poinformowani o potencjalnej odpowiedzialności za swoje działania. Ta nowa gałąź dojrzałego sektora lotniczego może wymagać wzmożonych wysiłków ustawodawcy, jednak przepisy dotyczące odpowiedzialności cywilnej i karnej w odniesieniu do załogowego lotnictwa mogą z powodzeniem zostać zastosowane do bezzałogowych statków powietrznych. Autorzy niniejszego opracowania przedstawiają przegląd tych regulacji na przykładzie polskich przypadków, aby potwierdzić, że świadome korzystanie z nowej technologii jest najważniejszym czynnikiem jej dalszego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy kwestii odpowiedzialności przewoźnika lotniczego w stosunku do pasażerów uregulowanej w prawie międzynarodowym (Konwencja Montrealska z 1999 r.) oraz europejskim (rozporządzenie 261/2004) z punktu widzenia rosyjskich sądów. Konwencja montrealska dotyczy odpowiedzialności przewoźnika za wypadek lotniczy. Stworzyła ona nowoczesny, sprawiedliwy i skuteczny system odpowiedzialności względem pasażerów i spedytorów w międzynarodowych przewozach. Rozporządzenie 261/2004 dotyczy kwestii niewpuszczenia pasażerów na pokład, opóźnienia lub odwołania lotu. Jest to najbardziej kontrowersyjne rozporządzenie europejskie z zakresu prawa lotniczego. Sądy krajowe powinny stosować zasady wynikające z powyższych aktów w sposób priorytetowy. Tylko jeżeli kwestia nie jest uregulowana w tych aktach, byłoby możliwe zastosowanie posiłkowo prawa krajowego (które nie może być sprzeczne z prawem międzynarodowym). Rosyjscy sędziowie nie omijają jednak nigdy prawa rosyjskiego, nawet przy stosowaniu prawa międzynarodowego lub prawa europejskiego. Celem artykułu jest analiza wyroków tychże sądów w kontekście ochrony praw pasażerów. (abstrakt oryginalny)
Publikacja ma na celu analizę regulacji odnoszących się do problematyki odpowiedzialności za szkody na powierzchni Ziemi spowodowane przez bezzałogowe statki powietrzne. W jej toku omówione zostanie pojęcie bezzałogowego statku powietrznego, którego definicja nie jest jednoznaczna. Następnie określone zostaną ramy prawne normujące odpowiedzialność za szkody na powierzchni naszego globu spowodowane przez tego rodzaju statki powietrzne ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju odpowiedzialności oraz wskazaniem podmiotów, które ją ponoszą. Zarysowana zostanie także problematyka ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej właściwych dla operatorów bezzałogowych statków powietrznych. Analizowane akty prawny bedą miały charakter międzynarodowy, europejski jak równieżÿ krajowy.(abstrakt oryginalny)
Obecnie obowiązujące regulacje prawne można podzielić na dwie kategorie: istniejące już wcześniej regulacje, których interpretację można rozciągnąć także na statki bezzałogowe, oraz nowe przepisy ustanawiane specjalnie na potrzeby dronów. W przypadku pierwszej kategorii pojawiają się problemy wynikające z różnic między statkami załogowymi a bezzałogowymi. Technologia zmienia się na tyle szybko, że także przepisy odnoszące się bezpośrednio do statków bezzałogowych mogą nie być do końca adekwatne. Nie ulega wątpliwości, że obszar statków bezzałogowych powinien być uregulowany na poziomie międzynarodowym, podobnie jak uregulowane są loty załogowe. Wynika to z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej.(fragment tekstu)
W artykule zostały omówione konsekwencje prawne dwóch wypadków lotniczych z udziałem samolotu typu B737 MAX, w których zginęło łącznie 346 osób. Najprawdopodobniej w obu wypadkach jeden z czujników MCAS był niesprawny i przekazywał fałszywe informacje do modułu sterowania, który przez to nieustannie opuszczał dziób maszyny. Celem artykułu jest wskazanie podmiotów ponoszących odpowiedzialność za szkody spowodowane tymi wypadkami, w tym zwłaszcza analiza przepisów w zakresie odpowiedzialności za śmierć pasażerów, za zniszczenie samolotów oraz za ich uziemienie. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Immunitet państwowego statku powietrznego w świetle prawa międzynarodowego
84%
Immunitet państwowego statku powietrznego stanowi interesujące zagadnienie badawcze, które jak dotąd nie zostało w sposób wyraźny uregulowane w prawie międzynarodowym i stosunkowo rzadko jest omawiane w doktrynie prawa międzynarodowego. Niewielkie zainteresowanie immunitetem państwowego statku powietrznego budzi pewne zaskoczenie, jeżeli porównamy je ze stosunkowo dużym znaczeniem, jakie przypisuje się immunitetowi państwowych statków morskich. (abstrakt oryginalny)
Bezzałogowe statki powietrzne (BSP) znajdują coraz szersze zastosowanie. Wykorzystanie tego typu urządzeń możliwe jest także w obszarze ratownictwa medycznego. W artykule przedstawiono analizę obowiązujących obecnie w Polsce przepisów prawa. Z jednej strony analiza obejmuje przepisy Prawa lotniczego, które są tutaj kluczowe dla wykorzystania BSP, a na gruncie, których występują obecnie największe ograniczenia w wykorzystaniu tych urządzeń. Z drugiej strony dokonano przeglądu przepisów determinujących organizację i stosowanych rozwiązań w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza temat bezzałogowych statków powietrznych w prawie europejskim i międzynarodowym. Proponowane zmiany i planowane nowe regulacje są również uwzględnione w analizie. Po przedstawieniu na początku podstawowej terminologii artykuł porusza problem międzynarodowej odpowiedzialności i kolizji prawnej. Dalsza analiza przedstawia podział kompetencji prawnych związanych z lotnictwem bezzałogowym w międzynarodowym systemie prawnym. W tym kontekście przedstawiono również obecny stan procesu konsultacji EASA. Celem tego procesu jest opracowanie nowych przepisów dla bezzałogowych statków powietrznych w Unii Europejskiej. W artykule podsumowano aktualny stan prawny dot. lotnictwa bezzałogowego, w tym również bieżące procesy legislacyjne.(abstrakt oryginalny)
Odpowiedzialność za szkody wyrządzone wskutek wypadku lotniczego to przede wszystkim odpowiedzialność przewoźnika lotniczego za szkody wyrządzone pasażerom oraz odpowiedzialność użytkownika statku powietrznego za szkody wyrządzone osobom trzecim. Możliwe jest jednak również przypisanie odpowiedzialności innym podmiotom, takim jak producent statku powietrznego, organizacja obsługowa, zarządzający lotniskiem, instytucja zapewniająca służby ruchu lotniczego czy nawet nadzór lotniczy. Artykuł analizuje możliwe podstawy odpowiedzialności tych podmiotów. Poza jego zakresem pozostaje odpowiedzialność cywilna personelu lotniczego. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Prawne aspekty eksploatacji dronów
84%
W ostatnich latach można zaobserwować rosnącą popularność bezzałogowych statków powietrznych, zwanych potocznie dronami. Z tego względu ustawodawca znowelizował szereg aktów prawnych dotyczących obowiązków ciążących na operatorach takich modeli latających. W niniejszej pracy skupiono się na odpowiedzialności i ograniczeniach dla amatorskich użytkowników dronów oraz bezpieczeństwie osób postronnych. Poruszono także kwestie możliwości uzyskania świadectwa kwalifikacji operatora (UAVO) z uprawnieniami VLOS (lot w zasięgu wzroku), a także zagrożeń, jakie mogą zostać spowodowane przez niewłaściwą eksploatację modeli latających lub warunki zewnętrzne. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problematyki odmowy przyjęcia pasażera na pokład samolotu oraz tzw. overbookingu, czyli niewpuszczenia pasażera na pokład, gdy do odprawy zgłasza się większa liczba pasażerów niż liczba miejsc w samolocie. Kwestię tę omówiono na podstawie dwóch rozbieżnych wyroków: wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 11 lipca 2007 r. oraz wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (trzecia izba) z 4 października 2012 r. w sprawie C-321/11 Germán Rodriguez Cachafeiro, Maria de los Reyes Martinez-Reboredo Varela-Villamor/Iberia, Lineas Aereas de Espana SA, wydanych na podstawie rozporządzenia (WE) nr 261/2004 z 11 lutego 2004 r. ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w wypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów, uchylającego rozporządzenie nr 295/91. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest problematyce lotniczego prawa karnego i aktualnym przemianom w tym zakresie. Autor podsumowuje bieżący kształt systemu międzynarodowego karnego prawa lotniczego i omawia jego ogólną charakterystykę, najważniejsze postanowienia obowiązujących konwencji oraz wdrażające je przepisy krajowe. Ponadto wskazuje wady obowiązujących regulacji, które wymienia się jako przesłanki reformy. W drugiej części opracowania autor opisuje nowatorskie rozwiązania aktów przyjętych podczas międzynarodowej konferencji w Pekinie w 2010 r., tj. konwencji pekińskiej oraz protokołu pekińskiego, obecnie oczekujących na wejście w życie oraz ratyfikację w kraju. Podsumowanie artykułu stanowią rekomendacje i uwagi dotyczące implementacji tych aktów w Polsce. Obejmują one wskazania co do przyjęcia pewnych rozwiązań fakultatywnych oraz ewentualnych zmian w prawie karnym. (abstrakt oryginalny)
Konflikt na Ukrainie od pierwszych starć z prorosyjskimi separatystami wzbudzał wiele kontrowersji wśród społeczności międzynarodowej oraz jej sprzeciw. Regularne naruszenia prawa międzynarodowego, bezpośrednie wsparcie oddziałów walczących na wschodzie czy notoryczne łamanie zawartych porozumień spowodowały lawinę oskarżeń przeciwko rządowi rosyjskiemu. Wydarzenia z 17 lipca 2014 r. skutkowały śmiercią 298 osób. Zestrzelenie samolotu cywilnych linii lotniczych Malaysia Airlines wywołało w mediach na całym świecie szeroką dyskusję na temat odpowiedzialności sprawców. Poza politycznymi i moralnymi aspektami tego zdarzenia do rozstrzygnięcia pozostają również kwestia odpowiedzialności karnej oraz cywilnej. Na gruncie prawa międzynarodowego, pomimo oczywistej tragedii i śmierci setek osób, sytuacja wydaje się dość klarowna. Zaznaczyć jednak należy, że w obliczu nowych dowodów oraz decyzji niektórych organów władzy sądowniczej ostateczne określenie odpowiedzialności karnej oraz materialnej może ulec zmianie. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcono postanowieniom zawartym w Układzie Europejskim dotyczącym transportu lotniczego. Omówiono zagadnienie dostosowania polskich przepisów prawnych do wymogów Unii, prace nad ustawą Prawo lotnicze, sytuację PLL LOT S.A. w perspektywie integracji europejskiej.
20
Content available remote Prawo lotnicze - charakterystyka systemu
84%
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie w usystematyzowany sposób przepisów Wspólnot Europejskich w odniesieniu do lotnictwa cywilnego. Szerzej przedstawiono przede wszystkim te uregulowania, który mają bezpośredni wpływ na warunki konkurowania przewoźników na jednolitym rynku, jak również regulujące dostęp do tego rynku.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.