Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 183

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Axiology
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
The idea that technology is only a value-neutral instrument that can be used for good and bad purposes is not tenable anymore. Technology shapes our human life in all its dimensions and determines the direction of social changes. In the paper, I first show a few arguments in favor of the value-ladenness of technology and then approaches developed in response to that fact. I will argue that none of those responses is satisfactory, for they lack a formative value framework that would serve for decisions and their justification in the realm of technology development. Building such a framework requires a transdisciplinary and cooperative effort. (original abstract)
Autor artykułu podkreśla, że współczesna cywilizacja ,"techne" zazwyczaj gloryfikuje świat finansów, nie zaś jednostek ludzkich. Dzisiejsza cywilizacja nie jest wrażliwa na człowieka, ale przede wszystkim troszczy się o kapitał pieniężny. Jest to oczywiście patologia cywilizacyjna. Ten rodzaj cywilizacji przyczynia się do wzrostu komfortu, ale niesie ze sobą jedynie niewielki zakres humanizmu. Fakt ten jest istotnym problemem ludzkiego istnienia. Janusz Czerny podkreśla, że przyszłość człowieka nie jest jasna i niepewny jest los kolejnego młodego pokolenia. (abstrakt oryginalny)
Celem referatu jest zwrócenie uwagi na konieczność budowania teoretycznych przesłanek informatyki ekonomicznej. Przesłanki takie powinny mieć charakter stwierdzeń oczywistych i prawdziwych, czyli, aksjomatów. (fragment tekstu)
Zatem aksjologia usiłuje zidentyfikować i nazwać przedmiot wartości w odczuwaniu (emocje, uczucia), myśleniu i działaniu ludzi, szuka różnych konfiguracji wartości, także w układzie hierarchicznym (na przykład: w teorii potrzeb ludzkich)1. I tu pojawia się pewien paradoks. Mimo, że aksjologia przenika swoim specyficznym stanowiskiem poznawczym całą rzeczywistość ludzką jest nadal wąską i raczej niszową częścią filozofii, rzadko uprawianą w uniwersytetach, a przecież - w ocenie autora tej pracy - powinna mieć rangę kluczową i zakres badawczy określony zarówno uniwersalnie (walor teorii ogólnej), jak i w sposób wyspecyfikowany (szczegółowe teorie wartości). Aktualnie w tym drugim wydaniu aksjologia wchodzi jednak nadal w skład poszczególnych, pozafilozoficznych dziedzin naukowych (ekonomicznych, socjologicznych i innych) z reguły nieformalnie i w sposób uznawany przez filozofów za samozwańczy. Coraz częściej, poza osiągnięciami aksjologii ogólnej, podkreśla się z coraz większą odwagą dorobek takich aksjologii "specjalistycznych", jak: aksjologia społeczna, aksjologia kultury czy - będąca przedmiotem tego artykułu - aksjologia rozwoju.(fragment tekstu)
5
Content available remote K niektorým problémom výchovy k hodnotám v rodinnom prostredí
100%
The paper reflects the comparison of selected theoretical and terminological basis of research issues for values education in a family environment. The author pointed out the differentiation of selected approaches to an examination of that issue and also on selected typology. The conclusion emphasizes the importance of continuous and permanent upgrading of educational knowledge of values for parents.(original abstract)
Nie sposób uciec od odpowiedzialności za kształtowanie poprawnych postaw moralnych- zwłaszcza w perspektywie aksjologicznej- wśród młodych ludzi podejmujących studia. Współcześnie praktyka ta nie tylko staje się poważnym wyzwaniem, ale wręcz obowiązkiem środowisk akademickich. Tendencje takie przyjmują na poszczególnych uczelniach wielorakie postacie. Ciekawym przykładem staja się przeto rozwiązania podjęte przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.(fragment tekstu)
Szkolnictwo wyższe i nauka stały się obecnie przedmiotem zarówno badań naukowych, jak i działań empirycznych w Polsce. Działania te mają na celu korektę niedopasowania polskiej nauki i szkolnictwa wyższego do powstających na świecie zmian. Implikuje to potrzebę rekonfiguracji modelu biznesu prowadzonego przez wydział nauk ekonomicznych uczelni akademickiej. Celem badań była diagnoza obecnego stanu i sformułowanie myśli strategicznej zmiany modelu biznesu. Zastosowano następujący aparat naukowy: wnioskowanie indukcyjne i dedukcyjne, analizę literatury, badania ankietowe, foresight, słabe sygnały. Wywód oparto na istocie modelu biznesu, potrzebie jego rekonfiguracji i poszukiwaniu słabych sygnałów wskazujących na potencjalne kierunki przyszłych zmian. Zastosowanie radaru skanującego pozwoliło na wyłonienie słabych sygnałów zawartych w opiniach badanych studentów. Połączenie ich z technologią blockchain rzuca nieostre światło na funkcjonowanie edukacji za 25 lat(abstrakt oryginalny)
Nie można mówić o sukcesie w jego wymiarze indywidualnym, zespołowym -a tym bardziej organizacyjnym (sukces w organizacji) podejmując tę tematykę w sposób opisowy, a tym bardziej aspirując do ujęć pomiarowo-ilościowych, ale bez ustalenia - czym właściwie jest sukces. Otwierając problematykę "sukcesu" na zagadnienie aksjologizacji (nowy jego wymiar) przynajmniej w tym zakresie usiłowano dać adekwatną odpowiedź - czym jest de facto. (abstrakt oryginalny)
W oparciu o ogólne cechy prawne autor dokonuje charakterystyki odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli. Wskazuje na aksjologiczne korzenie zapisów prawa poparte orzecznictwem sądów powszechnych. Dokonuje analizy takich zagadnień jak wychowawcze cele karania nauczycieli, będące istotą wykonywania publicznych zadań zaleconych przez państwo; możliwości wychowania człowieka dorosłego i kwestii moralnych wymagań stawianych kandydatom do zawodu. Rezultatem rozważań są postulaty oparcia koncepcji odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli na założeniach personalizmu etycznego oraz stworzenie dwóch procedur postępowania przed komisjami dyscyplinarnymi.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Problem tożsamości Europy w świetle założeń postmodernizmu
75%
W artykule podjęty został problem tożsamości Europy w kontekście postmodernizmu. Autorki zwracają uwagę na wielorakie pojmowanie rozumienia Europy i kształtowania jej tożsamości. Kultura europejska jest pod coraz wyraźniejszym wpływem takich nurtów myślowych, które albo nie przystają do dawnego dziedzictwa europejskiego, albo wprost je kwestionują. Jednym z nich jest postmodernizm, który radykalnie odrzuca wcześniejszą kulturę Europy opartą na dziedzictwie chrześcijańskim. Autorki zaprezentowały w skrócie postmodernizm, w kontekście dziedzictwa europejskiej kultury klasycznej, jako jeden z nurtów, który może stanowić o przyszłej tożsamości Europy. Postmodernizm to szeroki ruch myślowy, który powstał w ostatnich dekadach XX wieku jako krytyka poprzedzającego go modernizmu. Charakteryzują go trzy fundamentalne cechy: ahistoryzm, antyesencjalizm i antybinaryzm. Ahistoryzm to potępienie i odrzucenie tradycji i myślenia historycznego, które jest z nią związane. Antyesencjalizm z kolei oznacza odrzucenie modernistycznego dogmatu o istnieniu stałych zasad. Chodzi przy tym o zasady zarówno poznawcze, ontologiczne, artystyczne jak i religijne. Trzecia cecha, antybinaryzm, to negacja mitu przeciwstawienia: rozum - uczucia, prawda - fałsz, dobro - zło itp. Tego rodzaju przeciwstawienia prowadzą do nierozstrzygalnych problemów, między innymi w kwestii definicji sztuki i prawdy, a w konsekwencji do nietolerancji jako bezzasadnego uprzywilejowania uznanych wartości. W postmodernizmie oprócz wymiennych wyżej negacji występują dwie kluczowe afirmacje: aktualizm i kontekstualizm. Według pierwszego istnieje tylko teraźniejszość (aktualne "teraz"), według drugiego wszystko jest wypadkową wielorodnego i dynamicznego kontekstu, stanowi sumę przypadkowych relacji. Znaczenia postmodernizmu w kształtowaniu się współczesnej tożsamości Europy nie można bagatelizować. Tym bardziej, że widoczne są jego wyraźne przejawy na kulturalnej arenie Europy, między innymi w postaci redukcjonistycznych wizji człowieka, relatywizmu poznawczego, aksjologicznego. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Wartości w preambułach w wybranych konstytucjach państw europejskich
75%
Wstęp do Konstytucji Republiki Francuskiej z 1946 i 1958 roku odwołuje się przede wszystkim do tradycji o fundamentalnym znaczeniu i dla Francji i dla Europy - do tradycji rewolucji francuskiej, której syntetycznym wyraŜeniem jest Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela, z całą jej wielką nośnością ideową - suwerenności ludu, niezbywalnych praw i wolności człowieka. Wstęp (z 1946 roku) ma także wymowę antytotalitarną, poprzez stwierdzenie: "Nazajutrz po zwycięstwie odniesionym przez wolne narody nad reŜimami, które usiłowały ujarzmić i poniżyć osobę ludzką, lud francuski proklamuje ponownie, Ŝe kaŜda istota ludzka, bez różnicy rasy, religii i przekonań posiada prawa niezbywalne i święte". Preambuła Konstytucji Republiki Słowenii z 23 grudnia 1991 roku określa m. in. "My Słoweńcy w wielowiekowej walce o wolność narodu ukształtowaliśmy naszą narodową toŜsamość i zbudowaliśmy naszą państwowość"; konstytucja Ukrainy odwołuje się do "wielowiekowej historii tworzenia państwowości ukraińskiej i na urzeczywistnieniu przez naród ukraiński, cały lud ukraiński prawa do samookreślenia".(fragment tekstu)
12
Content available remote Aksjologia, idee i zasady ogólne Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej
75%
Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej stanowi interesujący punkt odniesienia dla rozważań nad oddziaływaniem systemu wartości społeczno-kulturowych na aksjologię dokumentów międzynarodowych z obszaru praw człowieka (praw podstawowych). Karta traktuje wiele aspektów życia tworząc tym samym w swojej treści zasady, które ukierunkowane są zarówno na kraj, jak i na wspólnotę. Niewątpliwie konstrukcja Unii Europejskiej jest taka, że uznaje ona te rozbieżności, zostawiając w tych kwestiach swobodę ustawodawcy krajowemu. Każde jednak odstępstwo od praw gwarantowanych w Karcie, wywodzące się z aprobaty dla zasady pomocniczości, obiektywnie osłabia charakter gwarancyjny tego dokumentu. Karta Praw Podstawowych wyrosła niewątpliwie ze "wspólnej tożsamości" Unii Europejskiej. Warto zatem poddać analizie aksjologię Karty Praw Podstawowych, która poprzez skodyfikowanie zasad i praw wpływa na kształtowanie się tej tożsamości. (fragment tekstu)
13
Content available remote Zagadnienie wartości wiedzy a koncepcja inteligentnego rozwoju
75%
Celem prezentowanego artykułu jest uchwycenie podstaw aksjologicznych Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w kontekście problematyki wartości wiedzy. Artykuł zawiera krótką prezentację podstawowych zagadnień aksjologii. Przedstawia się najważniejsze problemy związane z analizami dotyczącymi kluczowego dla omawianego projektu pojęcia wiedzy oraz zagadnienia jej wartości. Następnie usiłuje się odnaleźć związki łączące problematykę wartości wiedzy z tytułowym Programem Operacyjnym. (abstrakt oryginalny)
Prakseologiczna teoria zarządzania jest jedną z najwartościowszych i najoryginalniejszych koncepcji, jakie powstały w ramach polskiego dorobku nauk o zarządzaniu. Teoria ta została zbudowana w wyniku zbiorczego i skoordynowanego wysiłku kilkusetosobowej wspólnoty uczonych, spełniającej wszystkie wyznaczniki szkoły naukowej z wybitnymi mistrzami, Tadeuszem Kotarbińskim i Janem Zieleniewskim, na czele. Był to fenomen, którego nie udało się do tej pory powtórzyć. (fragment tekstu)
15
Content available remote Kapitalizm globalny w kontekście aksjologicznym
75%
Ład instytucjonalny globalnego kapitalizmu opiera się na milczącym założeniu, że istnieją uniwersalne wzory działań oraz teorie naukowe odwołujące się do utylitaryzmu i indywidualizmu metodologicznego, które stanowią gotową podstawę do sukcesu ekonomicznego. Wzory te mogą być podstawą zmian instytucjonalnych. Niestety, świat realny nie może być tak łatwo konstruowany przez idee. Zmiany systemowe są bowiem funkcją zderzenia się w praktyce niejednorodnych logik działania ludzi, wypływających z różnorodności ich własnych doświadczeń, a w ślad za tym ograniczeń poznawczych, informacyjnych i aksjologicznych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest - zgodnie z jego tytułem - identyfikacja inspiracji kultury w tworzeniu podstaw aksjologicznych nowego paradygmatu1 rozwoju (NPR) oraz ukazanie głównych kanałów przepływu tych impulsów aksjologicznych kultury jako nośnika i kreatora systemów wartości. (fragment tekstu)
W intensywnie zmieniającej się współcześnie rzeczywistości naturalne staje się poszukiwanie nowych wartości. Dotyczy to również ekonomii. Artykuł jest głosem w dyskusji na temat propagowanej przez A. Hermana tezy o konieczności wzmocnienia pozycji aksjologii w ekonomii i zarządzaniu. W tym celu autorka przeprowadza analizę wybranych nurtów filozoficznych. W odniesieniu do ekonomii - jej zdaniem - takie poszukiwania powinny uwzględniać: odmienności kulturowe, indywidualności twórcze, warunki twórcze, tworzenie systemu, wspólne wartości podmiotu, wrażliwość społeczną, poszanowanie środowiska i odnawianie jego zasobów naturalnych. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest filozoficzno-prawna analiza kategorii słuszności w orzecznictwie polskich sądów. Autorka wyróżnia dwa główne sposoby powoływania się na słuszność przez sądy: 1) pośredni - przez zastosowanie przepisu zawierającego klauzulę generalną wskazującą na słuszność lub na inne wartości oraz 2) bezpośredni - wskutek dobrowolnego powołania się na słuszność w ramach dyskrecjonalnej władzy sędziego. Autorka przedstawia przykłady z orzecznictwa polskiego pokazujące, w jakim celu sądy powołują się na słuszność z własnej inicjatywy. Odwołanie do słuszności może zarówno potwierdzać rezultaty przeprowadzonej wykładni, jak i się im sprzeciwiać. Sądy wykorzystują argument ze słuszności także w uzasadnieniu cząstkowych decyzji kluczowych dla podjęcia ostatecznego rozstrzygnięcia, a nawet przy mniej wiążących ustaleniach (jak np. postulatach za zmianą prawa). W zakończeniu sformułowane są wnioski dotyczące rozumienia słuszności a casu ad casum oraz wykraczaniu w tym względzie praktyki orzeczniczej poza ramy nakreślone przez ustawodawcę. Autorka formułuje wniosek, że w wielu przypadkach sąd nadaje znaczenie słuszności dopiero na etapie stosowania prawa, podczas procesu interpretacji i dobierania argumentów na potrzeby orzeczenia. Ponadto wyprowadza konkluzję, że sądy często odwołują się do słuszności z pominięciem wyjaśnienia tego pojęcia czy uzasadnienia jego zastosowania. W związku z tym, można pokusić się o refleksję, że niemożliwe jest uniknięcie choć niewielkiej dozy subiektywizmu przy odwołaniu się do słuszności. (abstrakt oryginalny)
Wczesna faza teorii wykładni prawa Zygmunta Ziembińskiego to okres od końca lat 50. do początku lat 70. XX w. Od samego początku w teorii rozwijanej przez Ziembińskiego wartości były składnikiem aksjologicznego systemu prawodawcy. Określone wartości, takie jak bezpieczeństwo prawne oraz zgodność prawa z praktyką społeczną, stały się kluczowe dla dwóch typów interpretacji: statycznej i dynamicznej. Ziembiński jako pierwszy polski teoretyk prawa zdefiniował wykładnię funkcjonalną jako paradygmat odwołujący się do wartości prawodawcy. Jak argumentował, dwa typy wykładni funkcjonalnej: analogia legis czy wykładnia rozszerzająca mają swoje zakotwiczenie w przyjętych wartościach, przez co uniemożliwiają wyłączenie spod regulacji przypadków, które są silnie uzasadnione aksjologicznie tymi wartościami. Wartości umożliwiają również identyfikację norm-wniosków wyprowadzanych w drodze analogia iurisi argumenta a fortiori. Będąc podstawą rządów prawa, wartości ostatecznie chronią system prawny przed nadużyciami. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Uwagi o ontologii i aksjologii innowacji
75%
Pojęcie innowacji stało się składnikiem dominującej ideologii naszych czasów. Jak w przypadku każdej ideologii, potrzebny jest krytyczny/ filozoficzny nad nią namysł. Potrzebne są analityczne narzędzia do opisu (ontologia) i narzędzia oceny (aksjologia). Artykuł jest próbą skonstruowania takich narzędzi.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.