Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bad debt
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Większość podmiotów uczestniczących w obrocie gospodarczym, spotyka się z pewnymi trudnościami, które wynikają z nieterminowego regulowania należności. Sytuacja taka, rodzi wiele negatywnych następstw prawno-finansowych. W polskim ustawodawstwie wypracowano jednak sporo mechanizmów umożliwiających kompensowanie poniesionej w taki sposób straty. Niezmiernie ważna jest tutaj możliwość skorygowania przez wierzyciela-podatnika podatku od towarów i usług w odniesieniu do wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona i właściwie udokumentowana. W badaniu autor skupia się w głównej mierze na dokonaniu rozległego przeglądu warunków umożliwiających korektę podatku na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług. Analizą zagadnienia objęty został szereg aktów normatywnych, orzecznictwa sądów polskich i europejskich oraz dostępne stanowiska organów podatkowych. Dodatkowo badania uzupełniono o wątki prawnoporównawcze i rys historyczny, co niewątpliwie podnosi jego jakość i wartość.(abstrakt oryginalny)
Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, na skutek zwiększenia skali handlu rodzimych przedsiębiorstw z firmami zagranicznymi, z pewością wzrośnie liczba zagranicznych wierzytelności. Zwiększy się zatem popyt na usługi firm windykacyjnych.
3
Content available remote Wzrost upadłości przedsiębiorstw a nieterminowe regulowanie płatności
84%
Wraz z nadejściem globalnego kryzysu finansowego pojawił się problem upadłości przedsiębiorstw. Dotyczy to również gospodarki polskiej, w której tysiące firm boryka się z problemem utrzymania płynności finansowej. Nieterminowe regulowanie płatności dotyka coraz większej liczby przedsiębiorstw, a to oznacza znaczny wzrost ryzyka ich niewypłacalności. Problemy z regulowaniem płatności negatywnie wpływają na poziom płynności finansowej, zaś duży, destruktywny udział mają tu narastające zatory płatnicze. W konsekwencji grozi to realnym niebezpieczeństwem bankructwa wielu jednostek gospodarczych. (fragment tekstu)
Sekurytyzacja przez długi czas stanowiła margines zainteresowania instytucji finansowych jako działanie zbyt dla nich ryzykowne. Tymczasem usunięcie z bilansów niespłacanych kredytów wpływa korzystnie na poprawę płynności. W nowoczesnych gospodarkach innowacyjne rozwiązania finansowe stają się potrzebą chwili, bowiem stwarzają szanse na długotrwały i bezpieczny rozwój działalności. Bankom i instytucjom finansowym wyjątkowe możliwości daje sekurytyzacja – efektywny sposób finansowania bieżącej działalności i dobry sposób zarządzania ryzykiem finansowym. (abstrakt oryginalny)
Krajowy Rejestr Długów to jedyny w kraju oficjalny i legalny wykaz osób i firm niepłacących finansowych zobowiązań. Upublicznienie nazwisk wierzycieli okazało się bardzo skutecznym sposobem na odzyskiwanie pieniędzy przez firmy.
W artykule omówiono problematykę faktoringu z punktu widzenia nabywcy należności w aspekcie prawa bilansowego i podatkowego. Zdefiniowano pojęcie faktoringu należności.
Artykuł przedstawia cele utworzenia Polskiego Związku Firm Windykacyjnych. Zdaniem autora priorytetowym zadaniem związku będzie dbałość o rzetelność firm w nim zrzeszonych, a także zmiana wizerunku windykatorów w mediach.
Ruszyło pierwsze w kraju biuro informacji gospodarczej Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej (KRD BIG), niebawem wystartują następne.
Złe należności to plaga polskiej gospodarki. Trudne czasy (spowolnienie) powodują, że dolegliwość ta się nasila. Tymczasem fiskus ustawił się w wielce uprzywilejowanej sytuacji w stosunku przedsiębiorców ponoszących ryzyko utraty należności. Z jednej strony opodatkowuje dochód, którego przedsiębiorca jeszcze faktycznie nie uzyskał, gdyż należność nie została jeszcze wpłacona, z drugiej - ogranicza możliwość korekty tego dochodu, nie chcąc uznawać bądź odwlekając uznanie faktu nieściągalności zapłaty.(fragment tekstu)
10
Content available remote Zróżnicowanie terminów płatności w wybranych krajach Europy
84%
W opracowaniu przedstawiono wyniki analizy zróżnicowania struktury oraz cykli należności według sektorów w wybranych krajach Europy w latach 2007-2012. Analizę oparto na danych pochodzących z raportów międzynarodowej wywiadowni gospodarczej Intrum Justitia - "European Payment Index". Badania wykazały, że struktura terminowa należności w krajach Europy jest silnie zróżnicowana. Najkorzystniejszą strukturą należności cechowały się kraje skandynawskie oraz Finlandia, Austria, Estonia, Niemcy, Islandia i Szwajcaria. Z kolei znaczący udział należności płatnych po 3 miesiącach występował w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Grecji i na Cyprze. W 2012 roku w stosunku do 2008 roku, w większości krajów Europy, ryzyko płatnicze, mierzone indeksem płatności wzrosło. Najniższe ryzyko płatności także dotyczyło krajów skandynawskich oraz Finlandii i Islandii. Z kolei krytyczny poziom ryzyka i jego duży wzrost, w stosunku do 2008 roku, wystąpił w Portugalii, Grecji oraz Hiszpanii, a więc tych krajach, które najbardziej odczuły skutki kryzysu finansowego. (abstrakt oryginalny)
Polski płatnik charakteryzuje się opóźnieniami w regulowaniu należności czego efektem może być utrata płynności wierzyciela i w skrajnych przypadkach - bankructwo. Rozwiązaniem może być zebranie informacji i danych na temat zwyczajów płatniczych kontrahentów i tworzenie "czarnych list" w wypadku nieregulowania przez nich płatności.
Istotną grupę należności stanowią należności od odbiorców, które powstają u dostawcy w wyniku sprzedaży, jeśli moment sprzedaży jest rozbieżny w czasie z momentem otrzymania zapłaty, a więc przy sprzedaży kredytowej. Autorka omówiła pojęcia należności wątpliwych i nieściągalnych, odzwierciedlenie ich w rachunkowości i metody szacowania, oraz korektę szacunku nieściągalnych należności.
Przybywa firm windykacyjnych, które stać na kupno pakietów wierzytelności masowych. Rynek obrotu wierzytelnościami jest wciąż jednak zbyt mały dla poważnych instytucji z zagranicy.
Ostrożne szacunki określają wartość przeterminowanych płatności należnych polskim firmom na 100 mld zł w skali rocznej. Praktycy gospodarczy skłonni są wartość takich długów szacować na ćwierć bibliona. Z odzyskiwaniem pieniędzy od dłużników mają kłopoty nawet wyspecjalizowane firmy, które na największe bariery natrafiają w sądach i kancelariach komorniczych.
Artykuł dotyka problemu dotyczącego windykacji należności, a także nieuczciwego traktowania małych firm przez ich większych partnerów, którzy to niezapłacone należności wykorzystują jako wygodną formę kredytowania swojej działalności. Autorzy zastanawiają się nad przyczynami dlaczego firmy oszczędzają na dyrektorach finansowych, którzy zapewniliby właściwe zarządzanie kapitałem obrotowym. Mamy tu także ukazane sposoby efektywnej polityki regulowania należności.
8 sierpnia 2002 r. wchodzi w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej o zwalczaniu opóźnionych płatności w transakcjach handlowych. Wprowadza ona oręż w postaci prawa do automatycznego naliczania karnych odsetek od przeterminowanych należności.
Artykuł przedstawia problem nadmiernego zadłużania się Polaków. Autor charakteryzuje przyczyny powstawania długów, a także konsekwencje społeczne ich nie regulowania. Na przykładzie banków oraz takich firm jak : ERA GSM, STOEN autor ukazuje metody walki z nieuczciwymi klientami.
Artykuł przedstawia współpracę banków z firmami windykacyjnymi w celu ściągania zaległych należności. Autor ukazuje zalety wspólnej działalności.
Artykuł dotyczy problemu windykacji zaległych należności. Autor przedstawia tezę, że lepiej jest powierzyć ściągamnie długów specjalistycznej firmie (na zasadzie outsourcingu), gdyż obniży to w konsekwencji nasze koszty.
Artykuł charakteryzuje polską branżę windykacyjną. Autor pokazuje metody jakimi posługują się firmy egzekwujące należności, obalając jednocześnie mity dotyczące windykatorów. Artykuł przedstawia czynniki, na które powinni zwrócić uwagę wierzyciele przy wyborze firmy windykacyjnej.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.