Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1186

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 60 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Badania empiryczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 60 next fast forward last
Uzyskane wyniki potwierdzają, że badanie grubości ogonów rozkładów nie jest rzeczą łatwą, a otrzymane wyniki często są niejednoznaczne i bardzo wrażliwe na wybór liczby obserwacji wykorzystywanych do estymacji indeksu ogona. Wpływ na to ma głównie zbyt mała liczba danych z rynku polskiego. Z estymatorów nieparametrycznych jedynie estymator Hilla okazał się dość stabilny, co pozwalało na określenie jego obszaru stabilizowania się. Pozostałe dwa parametry w większości przypadków nie pozwoliły na określenie nawet przybliżonej wartości indeksu ogona α. Dla danych pochodzących z polskiego rynku również estymator największej wiarygodności dawał często rozbieżne wyniki, bardzo wrażliwe na wielkość próby. (fragment tekstu)
W literaturze dotyczącej zarządzania strategicznego podkreśla się istotę i wagę zarówno dobrego opracowania, jak i właściwego wdrożenia strategii. Praktyka gospodarcza pokazuje jednak, że o ile firmy posiadają dość wysoko rozwinięte umiejętności z zakresu tworzenia strategii, o tyle jednocześnie charakteryzuje je zaskakująco niski poziom umiejętności z zakresu ich skutecznego wdrażania. Niniejszy artykuł, bazując na wynikach badań przeprowadzonych w ramach projektu "Wdrażanie strategii organizacji - model, uwarunkowania i implikacje"1, przedstawia pięć kluczowych problemów, z jakimi miały do czynienia w procesie wdrażania strategii firmy, które można uznać za skuteczne w realizacji opracowanych koncepcji rozwojowych.(abstrakt oryginalny)
Jednym z podstawowych problemów związanych z badaniami nad migracją i zatrudnieniem za granicą (migracją zarobkową) są zróżnicowania interpretacyjne dotyczące wielu stosowanych podstawowych pojęć i wskaźników. Brak powszechnie akceptowalnych (a jednocześnie możliwych do zastosowania w empirii) definicji migracji, zwłaszcza zaś migracji zarobkowych, wynika w dużej mierze z braku rzetelnych danych na ten temat dostarczanych przez statystykę publiczną. Zmusza to badaczy nie tylko do samodzielnego gromadzenia danych, ale i do dokonywania ustaleń definicyjnych i proponowania odpowiednich klasyfikacji we własnym zakresie. Rozbieżność w ujęciach i podziałach migracji w poszczególnych prowadzonych przez różnych badaczy badaniach empirycznych jest w wielu przypadkach przyczyną niemożności zagregowania bogatej, lecz niejednorodnej, wiedzy na ten temat. Odnosi się to chociażby do trudności zbilansowania wiedzy na temat najnowszej migracji, zebranej w prowadzonych na różny sposób badaniach regionalnych i branżowych. Celem niniejszego opracowania jest zaproponowanie pewnych definicji i kategoryzacji, które mogą być - zdaniem autora - szerzej wykorzystane do badań nad migracjami i zatrudnieniem za granicą. (fragment tekstu)
Cel: Celem artykułu jest identyfikacja determinant wykorzystania intuicji w procesach podejmowania decyzji przez menedżerów najwyższego szczebla.Metodyka badań: Metoda ankietowa (dobór próby: losowy, warstwowy nieproporcjonalny; metoda zbierania danych: CATI; liczebność próby: 300 wypełnionych ankiet).Wyniki badań: Rezultatem przeprowadzonych badań jest typologia determinant wykorzystania intuicji w procesach podejmowania decyzji oraz propozycje ich hierarchii.Wnioski: Hierarchia determinant kształtuje się odmiennie w zależności od sposobu podejmowania decyzji reprezentowanego przez ankietowanych. W przypadku wyceny dokonywanej przez respondentów będących przedstawicielami wszystkich stylów decyzyjnych za kluczowe determinanty uznano wyłącznie te o charakterze wewnętrznym. Natomiast w opinii decydentów intuicyjnych czynnikami decydującymi o wykorzystaniu intuicji w praktyce podejmowania decyzji były przede wszystkim, oprócz doświadczenia, czynniki zewnętrzne: warunki otoczenia oraz rodzaj i struktura problemu decyzyjnego.Wkład w rozwój dyscypliny: zidentyfikowanie i empiryczna weryfikacja autorskiej typologii determinant wykorzystania intuicji w procesach podejmowania decyzji. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wyniki badań literaturowych nad dotychczasowymi sposobami definiowania pojęcia zakłóceń w kontekście łańcucha dostaw i pojęć pokrewnych. Następnie wskazano na przykładowe klasyfikacje zakłóceń w łańcuchu dostaw. Przede wszystkim wyszczególniono atrybuty zakłóceń jako podstawę do dalszych analiz i badań empirycznych. (abstrakt oryginalny)
Badania empiryczne zaprezentowane w tym artykule miały na celu sprawdzenie, czy dekompozycje te pozwolą na sformułowanie relacji zachodzących między stopniem zróżnicowania pojedynczych modeli a błędem modelu zagregowanego. Ponadto celem tego opracowania było także sprawdzenie, która z tych dwóch dekompozycji jest bardziej użyteczna w badaniu wspomnianej relacji. Ujawnienie się jasnej relacji między stopniem zróżnicowania a błędem modelu zagregowanego jest ważne, bo coraz częściej pojawiają się algorytmy, które taki czynnik, jak zróżnicowanie modeli, w sposób jawny biorą pod uwagę w procesie konstrukcji modelu zagregowanego. (fragment tekstu)
The purpose of this paper is to evaluate the level of similarity between financial systems in selected Central and Eastern European countries (CEE11) and four models of capitalism in Western Europe identified by B. Amable [The diversity of modern capitalism, 2003]. A comparative analysis in this institutional area was done on the basis of six variables. Three of them represent inputs, that is, institutional determinants, and other three variables describe outputs of institutional regulations. For each of them coefficients of similarity between a CEE11 country and a selected Western European country were calculated, and based on it the similarity hexagons were created. In this paper, two pictures of the institutional arrangements were taken: for 2005 and for 2014. Additionally, an analysis of changes that took place in institutional solutions in the CEE11 countries, based on the variables and the coefficients of similarity, was carried out. The analyses showed that in the area of financial intermediation, the group of CEE11 countries in 2005 was characterized by the greatest similarity to the Continental model of capitalism. The same investigations carried out for 2014 indicate a significant shift in the analyzed area toward solutions typical of the Mediterranean model.(original abstract)
Większość modeli zajmujących się zachowaniem graczy w sytuacji przetargu zakłada, że preferencje graczy są samolubne - gracze biorą pod uwagę wyłącznie swój własny udział w dzielonym dobru,nie cały podział dobra pomiędzy graczy. Badania empiryczne przeprowadzone w ciągu ostatnich skazują jednak, że założenie o samolubności preferencji jest nieuzasadnione - gracze w eksperymentach dotyczących prostych zagadnień przetargowych wykazują zarówno zachowania altruistyczne (oferując pozostałym graczom udział większy niż to konieczne), jak i zachowania zawistne (odmawiają na przykład przyjęcia udziałów dodatnich, ale niewielkich w stosunku do tego, ile otrzymują pozostali uczestnicy gry, nawet jeśli wiedzą , że konsekwencją odmowy będzie zakończenie gry wynikiem, w którym żaden z graczy nic nie otrzymuje). Niniejszy artykuł zajmuje się analizą sytuacji, w której gracze mogą oprócz preferencji samolubnych posiadać również preferencje charakteryzujące się zawiścią lub altruizmem. (abstrakt oryginalny)
Mimo różnego stopnia uszczegółowienia kolejnych faz idea modelowania pozostaje niezmienna. Po sformułowaniu celu badania, określeniu jego przedmiotu i zakresu ustala się, jakie zmienne objaśniane i objaśniające mogą służyć wyjaśnianiu mechanizmu kształtowania się rozpatrywanego zjawiska. Niniejsza praca dotyczy kroku III, czyli weryfikacji, w którym sprawdza się, czy abstrakcyjna konstrukcja, którą stanowi model, jest dostatecznie zgodna z fragmentem rzeczywistości, który opisuje. Pozytywne wnioski z tego etapu stanowią warunek konieczny aplikacji modelu w praktyce. W razie wystąpienia niezgodności z założeniami istnieje możliwość korygowania błędów po ustaleniu przyczyn ich występowania. Jedną z części procedury weryfikacji stanowi badanie założeń dotyczących rozkładu składników losowych. Ponieważ są one wielkościami nieobserwowalnymi, istnieją trudności w formułowaniu wniosków na ich podstawie. W ujęciu klasycznym stosuje się w tym celu testy statystyczne, które nie zawsze prowadzą do rozstrzygnięcia problemu. W niniejszej pracy proponuje się połączenie wnioskowania opartego na testach z zastosowaniem analizy dyskryminacyjnej do rozwiązywania zagadnienia związanego z występowaniem heteroskedastyczności składników losowych. Celem pracy jest zaprezentowanie postulowanej procedury. Sugerowane rozwiązanie zostało zilustrowane wynikami badania empirycznego. (fragment tekstu)
W opracowaniu zaprezentowano wnioski z badań, jakie przeprowadzono w jednej z dużych spółek kapitałowych w Polsce. Celem badań była identyfikacja wybranych niesprawności w motywowaniu pracowników przedsiębiorstwa. W pierwszej kolejności wskazano, iż rozwój teorii i praktyki zarządzania ściśle związany jest z identyfikacją niesprawności zbiorowych form organizacji pracy. Następnie podjęto próbę identyfikacji niesprawności w motywowaniu pracowników. W dalszej kolejności przedstawiono cel przeprowadzonych badań naukowych, jak również kryteria doboru przedsiębiorstwa do badań. Wyniki badań naukowych zaprezentowano w odniesieniu do: nagród motywacyjnych, barier i motywatorów angażowania się pracowników w realizację celów przedsiębiorstwa, dzielenia się wiedzą oraz sformalizowania procesów. W końcowym fragmencie opracowania przedstawiono wnioski i implikacje praktyczne.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Otoczenie organizacji gospodarczej : empiryczny przykład z lat 1983-1987
100%
Mówiąc o organizacji, a zwłaszcza tworząc ją i kierując nią używamy słowa "otoczenie". W nurcie sytuacyjnym teorii organizacji, w ujęciu systemowym, w konwencji gry organizacyjnej i innych "otoczenie" jest jednym z podstawowych pojęć służących do opisu funkcjonowania organizacji. Pojęcia tego używa się również w innych naukach, np. biologicznych i społecznych. W socjologii mówi się o "środowisku", J. Szczepański pisze * 1 wyraz - środowisko orzeka, że pewien przedmiot znajduje się "wśród", jest najważniejszy, gdyż jego obecność tworzy z przedmiotów otaczających środowisko".(abstrakt oryginalny)
The paper presents an empirical verification of the main assumptions underlying the calculation of terminal value in DCF valuation models. The test results suggest that the volatility of free cash flows and the dynamism of the operating environment do not allow us to make a reliable long-term forecast of value creation potential of the public companies in Poland. Regardless of their organic growth phase, the overwhelming majority of the sampled firms are evidenced to exhibit extreme year-on-year fluctuations of sales, investments and cash flows over the short- and medium-term observation windows. The variability of operating results and the probabilistic nature of company-level fundamentals may preclude the possibility of constructing a reliable cash flow forecast for the purposes of a DCF valuation. This methodological issue appears to pose a particular challenge during the calculation of terminal value, which is heavily dependent on highly subjective and uncertain steady-state fundamentals. Therefore, the predictive power of the deterministic DCF models may be reduced to a snapshot of the current market sentiment regarding a particular stock. The paper postulates that a further discussion on the tenets of terminal value calculation may be necessary in order to overcome the existing flaws and increase the accuracy of valuation models. We contribute to this discussion by outlining the principal methodological and theoretical issues which challenge the practicing valuators at the stage of terminal value calculation. Our conclusions may help to shed light on the problems of market short-termism, and high inconstancy of investment recommendations. (original abstract)
Postępująca informatyzacja społeczeństw obejmująca zarówno życie społeczne jak i publiczne wymusza we współczesnych gospodarkach podejmowanie działań, które mają na celu wykorzystanie narzędzi elektronicznych dla usprawnienia funkcjonowania aparatu publicznego we wszystkich jego obszarach. Jednym z ważniejszych obszarów, w których występuje coraz szersze wykorzystanie elektronicznych środków przekazu informacji, są zamówienia publiczne. Należy podkreślić, że system elektronicznego zarządzania zamówieniami publicznymi bardzo dobrze wpisuje się w całokształt koncepcji e-rządu, którego założeniem jest nie tylko usprawnienie komunikacji na linii obywatel-państwo, ale także wprowadzenie do relacji między tymi podmiotami elementów quasi-komercyjnych i odejście od prostego władztwa państwa nad jednostką na rzecz umożliwienia większej współpracy między nimi.1 Co więcej elektroniczne formy zarządzania mieniem publicznym mogą zagwarantować oprócz znacznych bezpośrednich oszczędności w toku postępowania przetargowego także większą przejrzystość jego przebiegu, co ma bardzo istotny wpływ na zapewnienie rzetelnego i uczciwego gospodarowania oraz ułatwienie kontroli. (fragment tekstu)
Realizacja dobrych badań naukowych jest pochodną starannie przemyślanych operacji o charakterze metodologicznym. Proces badań zakłada wykorzystanie wiedzy o ciągu złożonych i następujących po sobie faz działań, obejmujących metody i techniki badawcze, które należy rozważać w kontekście określonych potrzeb informacyjnych. Celem artykułu jest przedstawienie wniosków ze zrealizowanych prac empirycznych w ramach projektu badawczego NCN, dotyczących problematyki pomiaru dojrzałości rozwoju nowego produktu, oraz przeprowadzenie pogłębionej dyskusji nad występującymi w procesie badawczym problemami metodologicznymi. Ów proces i jego powodzenie zależą od tego, czy badacze potrafią w wyniku zgromadzonego doświadczenia i adekwatnego poziomu wiedzy metodologicznej uruchomić konstruktywny proces analitycznego myślenia, na podstawie którego będą w stanie wybrać podejścia metodologiczne pozwalające im rozwiązać postawiony problem oraz przewidzieć efekty planowanych czynności badawczych(abstrakt oryginalny)
15
100%
W artykule przedstawiono przegląd teorii dotyczącej zachowań agresywnych oraz przegląd teorii dotyczącej osiągnięć szkolnych. Przeprowadzono badania empiryczne uczniów w okresie adolescencji w dwóch szkołach średnich przejawiających agresywne zachowania, oraz zbadano ich osiągnięcia szkolne. Grupę kontrolną stanowili uczniowie, którzy nie przejawiali zachowań agresywnych. Badano czy istnieje związek pomiędzy zachowaniami agresywnymi a osiągnięciami szkolnymi. Ustalono jakie typy agresji przejawiają uczniowie agresywni, oraz zbadano poziom nasilenia agresji słownej oraz fizycznej, jak również ogólny poziom agresji. (abstrakt oryginalny)
Głównym czynnikiem decydującym o bezpieczeństwie ruchu na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną są czasy między zielone. Do ich obliczania wykorzystuje się m.in. prędkości ewakuacji pojazdów, które według przepisów należy przyjmować równe prędkości dopuszczalnej na wlocie vdop, lecz nie większe niż 14.0 m/s. W referacie przedstawiono wyniki pilotażowych badań empirycznych prędkości ewakuacji relacji na wprost na 7 skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną w Krakowie. Głównym celem badań było sprawdzenie czy wybrane parametry skrzyżowań mają wpływ na rzeczywiste prędkości ewakuacji. Uwzględniono następujące parametry: prędkość dopuszczalna na wlocie skrzyżowania vdop (50 i 70 km/h), organizacja na pasie ruchu (W i WP), stan nawierzchni na tarczy skrzyżowania (występowanie kolein), obecność torowiska tramwajowego, wyniesienie nawierzchni i obecność liczników czasu. Analizy wykazały największy wpływ na prędkość ewakuacji ve,15prędkości dopuszczalnej vdop, bo różnica rzeczywistych prędkości ewakuacji wynosi około 30 km/h dla vdop = 50 i 70 km/h. Obecność kolizyjnej relacji skrętu w prawo na pasie (WP), zły stan nawierzchni, obecność torowiska tramwajowego i wyniesienie nawierzchni obniża prędkość ewakuacji o około 10 km/h, Natomiast zastosowanie liczników czasu wpływa na podniesienie prędkości ewakuacji o 6 ÷ 12 km/h. Należy podkreślić, że rzeczywiste prędkości ewakuacji relacji na wprost dla vdop= 50 km/h (ve,15 = 25 ÷ 40 km/h) są znacznie niższe od wartości zalecanej przez przepisy do projektowania sygnalizacji świetlnej (50.4 km/h).(abstrakt oryginalny)
W artykule omówione zostały metody badań empirycznych nad publicznie dostępną pomocą prawną, stosowane za granicą. Skupiono się na metodologii paths to justice, użytej od końca lat 90. w kilkudziesięciu badaniach na całym świecie. Podkreślono liczne zalety tego podejścia, ale także wskazano na jego ograniczenia i możliwości rozwoju. W podsumowaniu zaakcentowano potrzebę realizacji podobnych badań w Polsce(abstrakt autora)
Poszukiwanie przyczyn wahań koniunkturalnych odbywa się dwutorowo. Jedni badacze koncentrują swoją uwagę na podstawach teoretycznych, poszukując teorii i modeli wyjaśniających przyczyny i mechanizm wahań cyklicznych. Inni koncentrują się na poszukiwaniu prawidłowości towarzyszących kolejnym cyklom. Wyniki ich badań są prezentowane jako fakty empiryczne. Przedmiotem analizy w artykule są fakty empiryczne, odzwierciedlane w danych jakościowych, gromadzonych w badaniach koniunktury metodą testu. Zakres badania jest ograniczony do przemysłu przetwórczego. Do analizy wybrano siedem zmiennych, monitorowanych w teście koniunktury: wskaźnik koniunktury w przemyśle, produkcję, zamówienia, zapasy, ceny, zatrudnienie i sytuację finansową przedsiębiorstw. Zmienną referencyjną jest jednopodstawowy indeks produkcji sprzedanej przemysłu przetwórczego. Słowa (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Proces dzielenia się wiedzą w przedsiębiorstwie - wyniki badań empirycznych
100%
Celem tego opracowania jest prezentacja rezultatów badań empirycznych dotyczących problematyki dzielenia się wiedzą w przedsiębiorstwie, a w szczególności częstości stosowania i przydatności niektórych metod i praktyk służących procesowi dzielenia się wiedzą oraz wybranych czynników charakteryzujących kulturę organizacji, które są istotne dla tego procesu. Dlatego też w pierwszej części pracy przedstawiono w sposób syntetyczny dzielenie się wiedzą jako jeden z podstawowych procesów zarządzania wiedzą, uwzględniając w opisie zwłaszcza te kwestie, które są związane z prezentowanymi później rezultatami badań. W drugiej i trzeciej części omówiono wyniki badań empirycznych przeprowadzone w dwóch grupach firm w 2005 i 2009 roku. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wyniki badan eksperymentalnych, których celem było sprawdzenie, czy różne formy prób ujawnienia preferencji dotyczących wyborów w warunkach ryzyka prowadzą do otrzymania tych samych wyników w przypadku decyzji dotyczących loterii, w których można ponieść i zyski, i straty. Wyniki badań pokazują, że decyzje hipotetyczne są nieco bardziej ryzykowne od decyzji rzeczywistych. Mimo to, biorąc pod uwagę wysoki współczynnik korelacji między odpowiedziami hipotetycznymi i rzeczywistymi, można sądzić, że odpowiedzi hipotetyczne są dobrym odzwierciedleniem rzeczywistych zachowań. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 60 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.