Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 155

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Badania historyczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Naszą szczególną uwagę zwrócił artykuł znakomitego historyka poznańskiego, prof. Gerarda Labudy, w którym autor opowiedział się zdecydowanie za autentycznością zdań legnickich. Z tym poglądem przeprowadziliśmy polemikę w osobnej rozprawce., na którą odpowiedział prof. Labuda w 1983 r. trzystustronicowym opus zatytułowanym Zaginiona kronika. Usiłował w nim ponownie wykazać zasadność swego stanowiska. Temu obszernemu dziełu poświęciliśmy artykuł recenzyjny, stwierdzający, że we wspomnianej monografii brak zupełny argumentów, które by przemawiały za jego poglądem. Prof. Labuda stawił jedynie hipotezę o małym - naszym zdaniem - stopniu prawdopodobieństwa. Mimo swoich zapewnień nie dowiódł bynajmniej istnienia zaginionej kroniki dominikańskiej (RKD), podparł jedynie swą dawną koncepcję dodatkowymi domysłami. Walorów ich trudno się dopatrzeć. Wszakże rok wcześniej, również w Czasopiśmie Prawno-Historycznym ukazała się obszerna rozprawa W. Sobocińskiego, wynosząca pod niebiosy osiągnięcia Zaginionej kroniki. Nie mogliśmy w swej recenzji zająć wobec niej własnego stanowiska, albowiem opublikowana została po oddaniu naszej wypowiedzi do druku. Tę lukę w dyskusji mają zapełnić poniższe uwagi. Wydają się one konieczne wobec tenoru recenzji całkiem różnego od naszej oceny. (fragment tekstu)
2
Content available remote Assertions and Conditionals : a Historical and Pragmatic Stance
100%
The assertion candidate expresses a potential logical-linguistic object that can be asserted. It differs from both the act and the product of assertion; it needs not to be actually asserted and differs from the assertion made. We investigate the medieval origins of this notion, which are almost neglected in contemporary logic. Our historical analysis suggests an interpretation of the assertion candidate within the system of logic for pragmatics.(original abstract)
Odwołanie do swoich źródeł stanowi podstawę każdej nauki. W artykule dokonano przeglądu historiografii marketingowej, starając się wykazać, że marketing akademicki posiada znaczny dorobek określający jego historyczną samoświadomość. Jest on jedną z głównych podstaw uzasadniających dyscyplinarną odrębność marketingu jako nauki. (abstrakt oryginalny)
Przedmiot badań: Listy polskiego historyka prawa dra Jana Adamusa wysyłane ze Lwowa do dra Jana Kamińskiego w latach 1929-1932. Cel badawczy: Przedstawienie mniej nieznanych epizodów z "lwowskiego" okresu życia Jana Adamusa. Metoda badawcza: Poszczególne listy przepisano, skomentowano oraz opatrzono przypisami. Wyniki: 1. Prywatna korespondencja Jana Adamusa w istotny sposób uzupełnia jego oficjalne biogramy. 2. Jan Adamus porzucił służbę wojskową, gdyż przeszkadzała mu ona w rozwoju naukowym i uniemożliwiała karierę akademicką. 3. Można mówić o fenomenie "szkoły Dąbkowskiego" działającej na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie przed rokiem 1939. Słowa kluczowe: Jan Adamus, Jan Kamiński, Przemysław Dąbkowski, Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie. Abstract Background: Letters of the Polish historian of law Dr Jan Adamus sent from Lviv to Dr Jan Kamiński in 1929-1932.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Jakub I (VI) STUART - łowca czarownic.Cz.1
100%
Król Jakub VI (I) Stuart jest znany jako jeden z najważniejszych i najbardziej wyrafinowanych angielskich obrońców monarchii absolutnej i zajadły wróg purytanów. Jednakże nieliczni wiedzą, że Jakub był również sławnym łowcą czarownic i autorem Demonologie - rozprawy filozoficznej dotyczącej nekromancji, czarostwa i czarnej magii. W tej części autorzy dowodzą, że król Jakub nie zapoczątkował polowań na czarownice w Szkocji, lecz jego pisarstwo wpłynęło na prawną stronę procesów czarownic poprzez określenie definicji czarostwa oraz sposobów identyfikacji wiedźmy. Pozycja króla sprawiła bowiem, że jego koncepcje stały się wpływowe i szeroko akceptowane. Zgodnie z przekonaniem autorów osobiste doświadczenia Jakuba w tym względzie wpłynęły również na rozwój jego koncepcji boskiego prawa królów.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Jakub VI (I) Stuart - Łowca czarownic. Cz.2
100%
Król Jakub VI (I) Stuart jest znany jako jeden z najważniejszych i najbardziej wyrafinowanych angielskich obrońców monarchii absolutnej, a także zajadły wróg purytanów. Jednakże nieliczni wiedzą, że Jakub był również sławnym łowcą czarownic i autorem Daemonologie - rozprawy filozoficznej dotyczącej nekromancji, czarostwa i czarnej magii. Autorzy dowodzą, że Daemonologie była politycznym i teologicznym narzędziem edukacji poddanych w zakresie historii, praktyk i skutków uprawiania czarostwa oraz powodów jego zwalczania w chrześcijańskim społeczeństwie. Król Jakub nie zapoczątkował polowań na czarownice w Szkocji, lecz jego pisarstwo wpłynęło na prawną stronę procesów czarownic poprzez określenie definicji czarostwa oraz sposobów identyfikacji wiedźmy. Pozycja króla sprawiła bowiem, że jego koncepcje stały się wpływowe i szeroko akceptowane. Zgodnie z przekonaniem autorów osobiste doświadczenia Jakuba w tym względzie wpłynęły również na rozwój jego koncepcji boskiego prawa królów.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Nieskruszony syn marnotrawny : Gall Anonim o dwóch powrotach Zbigniewa do Polski
100%
Celem autora było ukazanie losów Zbigniewa, syna Władysława Hermana, wyłaniających się z przekazu Galla Anonima. Czyni to, szukając, zgodnie z propozycją J. Banaszkiewicza, odpowiedzi na pytanie, czym była "kronikarska rzeczywistość i jak została zbudowana", abstrahując tym samym od "wydarzeniowego" kontekstu przekazu. Jego zdaniem, Anonim dołożył wszelkich starań, by konflikt między Bolesławem Krzywoustym i Zbigniewem przedstawić w odpowiednim świetle. Udowodnienie racji młodszego z braci pociągało za sobą przedstawienie Zbigniewa w niekorzystnym świetle, ukazując zarazem, że nie stał się on człowiekiem występnym dopiero w czasach konfliktu z Bolesławem. By jego przekaz był wystarczająco jasny, kronikarz ukazał starszego z Władysławowiców jako niewdzięcznego, zdradzieckiego i nieskorego do prawdziwej skruchy syna. Złe cechy charakteru Zbigniewa, zdaniem Galla, niejako predystynowały go do odgrywania negatywnej roli w dziejach dynastii. Pewnym usprawiedliwieniem była rola, jaką odgrywali źli doradcy skupieni wokół księcia, ale nawet ich podszepty nie były w stanie zdjąć odpowiedzialności ze Zbigniewa. Autor twierdzi również, że najpoważniejszymi zarzutami stawianymi przez Galla księciu nie były zdrady i krzywoprzysięstwa, których się dopuszczał, ale pycha i brak prawdziwej skruchy. Stawia hipotezę, że Anonim piszący o drugim powrocie Zbigniewa do Polski mógł się posłużyć biblijną przypowieścią o synu marnotrawnym, odwracając jedynie jej morał. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote On Substitutivity of Proper Names in Propositional Attitude Contexts
100%
The main goal of the article is to argue for admissibility of substitution of coreferential proper names in belief contexts which generally has not been allowed in the logico-semantic tradition that dates back to the works of G.Frege. The main object of criticism is a so-called principle of disquotation, as formulated by S.Kripke, which conditions the prohibition of the aforementioned substitution and which is accepted within the Fregean tradition. Some related issues associated with the works of R.Carnap, W.V.O.Quine, and N.Salmon are addressed.(original abstract)
9
75%
Artykuł oparty jest na fragmencie pamiętnika Władysława Zahorskiego, który wciąż znajduje się w manuskrypcie zatytułowanym "Moje wspomnienia" i bogatej literaturze przedmiotu. Został spisany wiele lat później, dlatego powinien być analizowany z wielką wrażliwością i powinien ostrożnie formułować wnioski. Autorem pamiętnika był znany wileński lekarz, działacz kulturalno-społeczny, autor wielu prac o historii i zabytkach Wilna. Artykuł dotyczy problemów emigrantów w Ufie, obserwowanych z pozycji dziecka z rodziny inteligenckiej z krainy zachodniej. Autor pochodził z rodziny, której pozycja społeczna i status materialny były zdecydowanie lepsze od tych Polaków, którzy zostali poddani przymusowej emigracji w realiach post-styczniowych. W dzienniku można znaleźć nieznane i cenne informacje, które uzupełniają aktualny stan wiedzy o życiu wygnańców tej części Syberii. Ponadto tworzy perspektywę kognitywną dotyczącą wygnańców w świadomości pokolenia dzieci powstańczych w 1863 r. Do której należał Władysław Zahorski.(abstrakt oryginalny)
Powstanie syberyjskie z 1866 roku - ostatni etap wojskowy powstania styczniowego, pozostaje żywe w miejscowej pamięci syberyjskiej. Powstanie i polscy odkrywcy Syberii są istotną częścią lokalnego dziedzictwa. W Polsce, kontrastowo, pamięć o powstaniu syberyjskim wygląda inaczej. Dlatego oprócz artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz pamiątkowej inscenizacji rozsądnym wydaje się szukanie trwałego i atrakcyjnego sposobu upamiętniania tego historycznego epizodu. Powstanie może pozostać w zbiorowej pamięci Polaków dzięki Muzeum Pamięci Sybir w Białymstoku. Wystawa dziewiętnastowiecznej Syberii zostanie umieszczona na drugim piętrze budynku muzeum i będzie oddzielną częścią instytucji. W tej części znajdzie się stała ekspozycja wydarzeń, które miały miejsce w pobliżu jeziora Bajkał w 1866 roku: początek buntu w Kułtuk, bunt wokół południowej części jeziora Bajkał i egzekucja głównych przywódców powstania na przedmieściach Irkucka.(abstrakt oryginalny)
11
75%
Szczególnie interesujący jest okres XIX wieku, ponieważ wtedy powstało wiele wspomnień o wygnaniu i wspomnianej wyprawie na wygnanie. Obserwacje Polaków-uchodźców są bardzo interesujące, ponieważ zawierają wiele informacji o m.in. związku ludności syberyjskiej z wygnańcami, a także postrzeganiu rzeczywistości przez samych wygnańców. Interesujące są również informacje o kontaktach wygnańców z administracją Imperium Rosyjskiego. Szczególnie interesujące są wspomnienia braci Ludwika Zielonki i Kornela Zielonki, którzy wzięli udział w powstaniu styczniowym, za co zostali wysłani na Syberię Wschodnią. Oboje opisują trudy podróży, przytaczają sytuacje, z którymi mieli kontakt. Podczas gdy Kornel czuje się świetnie jako pisarz, Ludwik powołuje się głównie na suche fakty. Oba pamiętniki mają jeszcze jedną interesującą właściwość: można je wykorzystać do zbadania, w jaki sposób różnice w postrzeganiu rzeczywistości wygnania można znaleźć u diametralnie różnych braci, którzy są w bardzo podobnej rzeczywistości.
Gubernia wołogodzka, region Imperium Rosyjskiego (w latach 1796-1917), był wykorzystywany przez rząd carski w XIX - początkach XX wieku, jako miejsce zsyłek politycznych. Pewna liczba uczestników ruchu rewolucyjnego w Królestwie Polskim w XIX wieku została zesłana na tę prowincję.Rosyjska historiografia polskich zesłańców odnosi się głównie do regionów syberyjskich, gdzie wygnańców było znacznie więcej. Istnieją interesujące i szczegółowe opracowania dotyczące polskich zesłańców w sąsiednich guberniach archangielska, wiatska i nowogrodzka.O zesłanych do Wołogdy uczestnikach powstań w Królestwie Polskim powstało kilku wydawnictw lokalnych naukowców (Бонфельд, Голикова и др.): o wysokiej rangi dowódcach wojskowych powstania listopadowego, o zesłańcach konspiracji Konarskiego i o ponad 80 uczestnikach powstania styczniowego. Na podstawie danych archiwalnych badane są epizody z życia codziennego, dane biograficzne, uogólnienia. Tematami istotnymi badawczo pozostają następujące obszary: szczegółowa analiza biografii, publikacja źródeł archiwalnych, badanie źródeł osobowych: wspomnienia zesłańców i mieszkańców.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Księga podróży Beniamina z Tudeli z końca XII wieku
75%
Niemniej sławnym autorem był Beniamin z Tudeli (Tuteila), rabin i podróżnik, który zwiedził w XII wieku znaczne połacie Europy, Azji i Afryki. Pozostawił po sobie jeden z najciekawszych i najczęściej cytowanych opisów podroży, który o całe stulecie wyprzedził dzieło Marco Polo. Wykorzystując szeroką wiedzę o historii i geografii oraz znajomość jeżyków obcych, Beniamin z Tudeli stał jedną z czołowych postaci żydowskiego świata wieków średnich.(fragment tekstu)
14
Content available remote Średniowieczne podróże wielkopolskich dominikanów
75%
Zgromadzone dane w pełni potwierdzają wyrażaną w literaturze przedmiotu opinię o aktywnym i mobilnym trybie życia prowadzonym w średniowieczu przez dominikańskich profesow. Zakonnicy z konwentów wielkopolskiej kontraty prowincji często i w dużej liczbie wędrowali zwłaszcza po okręgu własnego klasztoru oraz po terenie kontraty. Znacząca była także (szczególnie w odniesieniu do studentów) skala ich podroży po terenie całej prowincji, choć warto podkreślić wyraźne ukierunkowanie takich podroży i przemieszczanie się braci głównie do klasztorów położonych w kontratach: małopolskiej i mazowieckiej oraz w bardzo słabą skalę ich asygnowania do innych okręgów prowincji. Natomiast dużo skromniejsza była liczba zakonników z klasztorów wielkopolskich, którzy podjęli trud podroży odległych i podróżowali poza granicami prowincji. Dominowali wśrod nich uczniowie dominikańskich Studiów Generalnych w Italii, Francji i Niemczech, w niewielkiej zaś liczbie ich grono zasilili bracia wydelegowani na obrady kapituł generalnych.(fragment tekstu)
Dla historyka powodem do prowadzenia badań dotyczących myśli politycznej jest przede wszystkim próba rozszerzenia zakresu pytań, które, gdy się na nie odpowie, pozwolą, aby najważniejsze zjawiska i procesy z przeszłości mogły zostać wyjaśnione dokładniej i z większą precyzją. Jeśli stwierdzimy, jak ludzie myśleli, zrozumiemy, w jaki sposób zachowywali się i dlaczego. Mankamentem powszechnie spotykanym podczas wielu prób rekonstruowania przeszłości jest pozornie oczywiste, ale mimo to błędne założenie, że podstawowa racjonalność pozostaje na stałym poziomie, a ludzie żyjący w dawnych czasach myśleli podobnie do tego, jak ma to miejsce dzisiaj. Jest to szczególnie powszechne w historii współczesnej, ze względu na wrażenie, że czasy, które staramy się opisywać są zasadniczo czasami współczesnymi. Jednak to wrażenie może być błędne: nawet zestaw terminów i wyrażeń używanych w codziennej komunikacji zmienia się co 10-15 lat. W przypadku daleko idących zmian w sytuacji politycznej i społecznej sprawy komplikują się jeszcze bardziej, a prawdopodobieństwo błędu popełnianego przez badacza wzrasta znacząco. Jest to szczególnie prawdziwe podczas próby rekonstrukcji debaty publicznej. Nawet posiadając ślady materialne takiej debaty do naszej dyspozycji (korespondencja, pamiętniki, programy partii politycznych, polemiki, a co najważniejsze prasę) możemy błędnie zrozumieć ich przesłanie (lub przynajmniej nie zrozumieć go całkowicie) jak tylko traktujemy je jako wyraz poglądów oderwanych od kontekstu lub ich aktualnej sytuacji. Interpretacje wystąpień publicznych (w tym komentarze) polityków i ideologów są szczególnie na to narażone. Stwierdzenie, że dla polityka, słowa są narzędziem działania, a nie dzielenia się swoimi przemyśleniami jest truizmem. Sytuacja towarzysząca działaniom polityka tworzy tło do słów wypowiedzianych publicznie. W wielu przypadkach decydującymi czynnikami nie są tylko treść, ale również forma wypowiedzi. A te były (i nadal są) inne. Polityk czasem komentuje sytuację otwarcie, czasami z aluzją, a czasem wierząc, że "historia magistra vitae est", poprzez wzmiankę o ostatnich wydarzeniach. Jednak w tym ostatnim przypadku to obecna sytuacja, a nie odległa przeszłość, jest zwykle używana jako odniesienie do interpretacji. Jest oczywiste, że wszystkie te niuanse muszą być brane pod uwagę podczas rekonstrukcji poglądów bądź osoby, bądź społeczności. W przypadku społeczności ważne jest, aby opisać główny nurt poglądów, jak również skrajności, biorąc pod uwagę ich ewolucję i wszystkie indywidualne różnice, które odzwierciedlają pomysły, które ulegały zmianom. Błędem popełnianym w wielu badaniach na ten temat jest "uśrednienie" wszystkich poglądów występujących w badanym środowisku poprzez zacieranie różnic i pokazanie jak elementy doktryny są połączone ze sobą, a nie, jak były one związane z ich otoczeniem oraz zmieniającą się sytuacją polityczną. (abstrakt oryginalny)
Na podstawie materiału statystycznego zamieszczonego w opisie historyczno-geograficznym Brilggemana wydanym drukiem w Szczecinie w latach 1779 - tom I, 1782 - tom II i 1784 - tom III przeprowadzono analizę struktury rzemiosł w miastach Pomorza Pruskiego w 1779 i 1782 r. Materiał źródłowy stanowiły informacje dotyczące liczby rzemieślników w 84 profesjach rzemieślniczych dla 16 miast Pomorza Przedniego oraz 39 miast Pomorza Tylnego. Badania po pierwsze ukazały strukturę rzemiosł w miastach Pomorza Pruskiego, po drugie zaś wskazały grupy miast o podobnej strukturze rzemiosł. (abstrakt oryginalny)
This article analyses the stages in which Ukrainian historiography presents the figure of the prince and king Daniel Romanowicz, during whose reign the Galician-Volhynian state had reached the peak of its development. The authors had thoroughly analysed the results of numerous scientific researches, published in print since the latter half of the 19th century until the beginning of the 21st century. It especially takes into account monographs, articles and collective thematic works, which illustrate all the aspects of King Daniel's activity - a distinguished statesman, an excellent leader, a talented diplomat, creator and reformer. Whilst analysing the Ukrainian scholars' achievements, the authors of the article had focused on the most important issues in their counterparts' works, especially those which still remain unsettled. (original abstract)
Koronacja księcia Daniela Romanowicza jako pierwszego władcy ruskiego wprowadziła do historiografii wątek jednego z regaliów, użytych w czasie tego obrzędu - królewskiej korony. Rola tak znaczącego symbolu zarówno władzy królewskiej, jak i państwowości stanowi, jak wiadomo, istotny element kształtujący poczucie wspólnotowej tożsamości i świadomość jedności wielu współczesnych narodów. Dość przywołać wagę "Szczerbca" (miecza z przełomu XII i XIII wieku, używanego przy koronacjach królewskich od 1320 roku) dla Polaków czy tzw. korony św. Stefana (pochodząca częściowo z końca XI wieku) dla Węgrów. Dlatego też narody, które stosunkowo niedawno uzyskały podmiotowość polityczną, szukają w swej przeszłości podobnych artefaktów, mogących spełniać taką integrującą rolę. Dla Ukraińców, zwłaszcza tych, którzy odwołują się do tradycji zachodnioruskiej, takim przedmiotem-znakiem jest tzw. korona króla Daniela, którą władca ten miał zostać ukoronowany i która po upadku państwa halicko-wołyńskiego stać się miała własnością biskupów przemyskich obrządku wschodniego. W niniejszej pracy podjęty zostanie problem losów regaliów księcia Daniela oraz tzw. mitry biskupów przemyskich, będącej przedmiotem pochodzącym z zupełnie innej epoki kulturowej i obrazującej odmienne wartości. (fragment tekstu)
The paper deals with the most controversial - in the modern scholarly discussion - episode within the Byzantine polemics on the Filioque, Nicephorus Blemmydes' acknowledgement of proceeding of the Spirit through the Son providing that the Son be considered as generated through the Spirit. The logical intuition behind this theological idea is explicated in the terms of paraconsistent logic and especially of a kind of paraconsistent numbers called by the author "pseudo-natural numbers". Such numbers could not be interpreted via the notion of ordered pair. Instead, they imply a known (first described by Emil Post in 1941) but still little studied logical connective ternary exclusive OR. (original abstract)
20
Content available remote Prawo jako narzędzie polityczne w chińskiej perspektywie legistycznej
75%
Niniejszy artykuł ma na celu zwięzłe przedstawienie chińskiego nurtu filozoficznego zwanego legizmem. Praca oparta jest przede wszystkim na autorskich tłumaczeniach klasycznych dzieł filozofii chińskiej oraz publikacjach naukowych pochodzących ze źródeł anglojęzycznych. W pracy opisano podstawowe dla nurtu legistycznego teorie i pojęcia, w tym ze szczególną wnikliwością przeanalizowano koncepcję prawa (fa) i podjęto próbę odniesienia jej zarówno do zapatrywań konfucjańskich, jak i do realiów europejskich. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.