Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 91

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Badania sensoryczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Multi-sensor based classification of professionals' activities plays a key role in ensuring the success of an his/her goals. In this paper we present the winning solution to the AAIA'15 Tagging Firefighter Activities at a Fire Scene data mining competition. The approach is based on a Random Forest classifier trained on an input data set with almost 5000 features describing the underlying time series of sensory data.(original abstract)
2
Content available remote New Methods of Hopping (Dryhopping) and Their Impact on Sensory Properties of Beer
75%
Due to the significant changes on the beer market the flourishing development of small and craft breweries is clearly observed. Upgraded consumers' expectation led to many technological challenges in brewing process resulting in novel methods of manufacturing of many different beer types. As bitterness and aroma are two crucial quality features of beer and many scientific efforts have been done especially in the area of hop aroma. Despite the predominant impact of main beer flavor compound e.g. linalool, other substances also contribute to the hoppy beer aroma through additive or synergistic effects not only raw materials used but also hopping regimes contribute as well to final flavor release though several new methods of hopping, particularly dry hopping have been developed. (original abstract)
3
Content available remote Color Modification of the Face Cream and Its General Sensory Quality
75%
W pracy przedstawiono analizę wpływu barwy kremu na jego końcową ocenę. Wykorzystując metodę punktową, zbadano jakość sensoryczną sześciu wybranych produktów rynkowych (oceniano zapach, konsystencję, jednolitość, efekt poduszki, rozprowadzanie, tłustość, wchłanianie, nawilżenie). Z grupy badanych kremów wybrano ten najlepiej oceniony i jeden krem gorszy. Następnie zmieniono barwę kremu gorszego, tak by była ona zbliżona do kremu ocenionego najwyżej. Krem zmodyfikowany został oceniony lepiej niż przed modyfikacją, pomimo że obiektywnie obie próbki różniły się jedynie barwą, a wszystkie inne cechy sensoryczne były takie same. (abstrakt oryginalny)
Często istotne jest rejestrowanie tras pojazdów należących do przedsiębiorstw. Narzędziem, ułatwiającym to zadanie mogą być zdobywające dużą popularność urządzenia mobilne - a w szczególności smartfony często znajdujące się w posiadaniu pracowników firmy. Istotnym zagadnieniem jest automatyczne wykrywanie jazdy samochodem i co równie ważne odróżnienie tego ruchu od innych typowych rodzajów ruchu użytkownika urządzenia mobilnego. W artykule omówiono wyniki testów implementacji metody rozpoznającej rodzaj ruchu. Dla rejestrowanych parametrów ruchu obliczane są bieżące statystyki (dla ostatnich 10 sekund) a następnie sprawdzane są zaproponowane kryteria. Uwzględniono sytuacje, w których urządzenie mobilne znajduje się w spoczynku, użytkownik urządzenia idzie, biegnie lub jedzie samochodem.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Zastosowanie teledetekcji do oceny stanu zagospodarowania przestrzennego w Polsce
75%
Potencjał teledetekcji nie jest obecnie należycie wykorzystywany do oceny stanu zagospodarowania przestrzennego w Polsce. Wydaje się, że kluczową przyczyną jest brak należytej świadomości oraz przygotowania decydentów. Wynika to również z bardzo szybkiego rozwoju technologii teledetekcyjnej i jej powszechnego dostępu do wysokorozdzielczych oraz wielospektralnych danych (szczególnie po przystąpieniu Polski do NATO). Wcześniej dane lotnicze były traktowane jako materiał poufny i dostępność zdjęć była ograniczona, natomiast zobrazowania satelitarne były bardzo drogie, a procedury przetwarzania obrazów wymagały zaawansowanych algorytmów i specjalistycznego oprogramowania. Po przystąpieniu Polski do NATO coraz szerszym strumieniem zaczęły płynąć do kraju zarówno dane, jak i specjalistyczne oprogramowanie oraz sprzęt komputerowy. Jeszcze na początku 2000 r. komputery osobiste klasy PC w wielu przypadkach nie gwarantowały możliwości przetwarzania danych, które zapisane były w dużych plikach. Większość profesjonalistów wykorzystywało stacje robocze, najczęściej działające pod systemem operacyjnym UNIX. Ograniczało to niewątpliwie popularyzację oraz rozwój teledetekcji. Znaczne zmiany nastąpiły wraz z upowszechnieniem Internetu oraz zwiększeniem możliwości operacyjnych komputerów klasy PC. (fragment tekstu)
Opisane w artykule badania przeprowadzono przy użyciu zmodyfikowanych metod organoleptycznych. Biorąc pod uwagę sposób użytkowania mydła toaletowego ustalono przeprowadzenie badań intensywności i trwałości zapachu zarówno mydeł w kawałkach, jak i ich roztworów wodnych. Ze względu na ścisłe powiązanie trwałości zapachu mydeł z jego intensywnością badanie obu tych cech musiało być dokonywane równolegle. (fragment tekstu)
Przedmiotem prowadzonych badań była ocena porównawcza soków z owoców Aronii Czarnoowocowej otrzymanych metodą domową i przemysłową. Soki oceniono pod względem wyróżników fizyko-chemicznych takich jak: lepkość, gęstość i pH oraz zawartość ekstraktu, suchej masy i witaminy C. W pracy przeprowadzono również ocenę sensoryczną soków w skali 5-cio punktowej. Sok z Aronii Czarnoowocowej otrzymany metodą domowa odznaczał się lepszymi wskaźnikami fizykochemicznymi i wyższą oceną sensoryczną niż soki otrzymane metodą przemysłową. (abstrakt oryginalny)
Wykorzystanie zmysłów w ocenie różnych towarów nie jest jednakowe. Jeśli w ocenie towarów spożywczych wykorzystuje się przede wszystkim zapach, smak, wzrok, rzadko dotyk, a nie korzysta się ze słuchu, to w ocenie towarów przemysłowych słuch i dotyk tak jak i wzrok używane są najczęściej. Podane w temacie określenie "towary przemysłowe pochodzenia nieorganicznego" wskazuje, że przegląd towarów w aspekcie oceny organoleptycznej będzie miał miejsce w oparciu o surowiec czy materiał, z którego towar wykonano, a nie w oparciu o jego przeznaczenie czy zastosowanie. Z drugiej strony, w pracy uwydatnione zostaną te zmysły, które biorą udział w ocenie poszczególnych parametrów jakościowych towaru. (fragment tekstu)
Zbadano wpływ substancji wywołujących wrażenia smakowe na przebieg oscylacji różnicy potencjału elektrochemicznego w oscylatorze z grubowarstwową membraną ciekłą, zawierającym kationowy surfaktant. Wyniki przeanalizowano sporządzając histogramy obrazujące zależność między częstotliwością a liczbą pików występujących na krzywych oscylacyjnych. Stwierdzono, że otrzymane charakterystyki oscylacyjne różnią się od siebie w zależności od rodzaju substancji odpowiedzialnej za wrażenia smakowe, należącej do jednego z czterech podstawowych rodzajów smaku (słodki, kwaśny, słony, gorzki). (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było zidentyfikowanie czynników wpływających na preferencje młodych kobiet wobec piw ciemnych produkowanych metoda tradycyjną. Ocenie sensorycznej poddano tradycyjne piwa ciemne produkowane w polskich browarach. W badaniu zastosowano nieustrukturowaną skalę liniową, odmianę skali Likerta. Badania wykazały, że podstawowym czynnikiem wyboru piw ciemnych przez młode kobiety był smak słodki. W testach konsumenckich większość młodych kobiet nie akceptowała piwa o gorzkim smaku. Na wybór piwa nie miał wpływu zapach. Badania nie wykazały również wpływu opakowania na wybór piwa. Przeprowadzone badania wykazały, że ciemne piwa tradycyjne mogą stać się atrakcyjnym napojem niskoalkoholowym dla młodych kobiet z uwagi na wyjątkową smakowitość, determinowaną słodkim smakiem.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Ocena wybranych cech jakościowych popularnych przekąsek ziemniaczanych
63%
W niniejszym opracowaniu przedstawiono wyniki oznaczeń wybranych cech fizycznych oraz parametrów tekstury popularnych przekąsek ziemniaczanych dostępnych w handlu. Oceniano wyróżniki jakościowe pięciu typów przekąsek o zróżnicowanym składzie surowcowym i kształcie. Badano wilgotność, gęstość w stanie usypowym, odporność na uszkodzenia, wodochłonność, wybrane parametry tekstury (twardość, łamliwość) oraz przeprowadzono ocenę sensoryczną przekąsek. Wyniki badanych wyróżników jakościowych wszystkich ocenianych produktów przekąskowych były zbliżone i zawierały się w przyjętych dla tego typu wyrobów granicach określonych w normach przedmiotowych oraz fachowej literaturze. Najlepszymi cechami sensorycznymi charakteryzowały się przekąski przestrzenne Twistos 3D, zaś najmniejszą akceptację uzyskały prażynki naturalne. Wyniki oceny sensorycznej potwierdzają rezultaty badań instrumentalnych, w szczególności parametrów tekstury. (abstrakt oryginalny)
Prognozowanie smaku gorzkiego związków organicznych wymaga rozpoznania sposobu wiązania się struktur gorzkich ligandów w jamie receptorowej. Identyfikacje tych oddziaływań przeprowadziliśmy, używając dokowania struktur gorzkich ligandów smakowych do wnętrza matrycy molekularnej. Matryca molekularna to uniwersalna "forma molekularna" receptora smaku gorzkiego, wyznaczona za pomocą wzajemnego nałożenia struktur gorzkich ligandów. Cytyzyna naturalnie występująca w nasionach Laburnum cmagyroides wraz z syntetycznymi analogami zaliczana jest do grupy alkaloidów chinolizydynowych. Istotą różnic smakowych badanych alkaloidów jest budowa i dostępność grupy aminowej lub amidowej (atomy azotu Ni i Nn). Projekcje komputerowe pochodnych cytyzyny w matrycę molekularną wykazały, że cytyzyna jako jedyny z badanych związków oddziałuje z obszarami elektrofilowymi jak i nukleofilowymi matrycy. Tym samym cytyzyna stymuluje kilka obszarów rozpoznania smakowego i jest najsilniejszym gorzkim ligandem w badanej serii związków. Zupełnie odmienna sytuacja ma miejsce w przypadku benzylo propionylocytyzyny, która oddziałuje tylko ugrupowaniem amidowym co sprawia, że jest praktycznie nie gorzka. Pochodne metylowa, acetylowa i propionylowa cytyzyny stymulują po dwa nukleofilowe obszary aktywne i tym samym ich indeksy smaku gorzkiego mają wartości pośrednie. Prognozowany smak badanych alkaloidów potwierdzają wyniki przeprowadzonych analiz sensorycznych. Uzyskane wyniki dowodzą, że na pograniczu sektorów A i B matrycy molekularnej jest zlokalizowany dwubiegunowy subregion o charakterze nuklo(elektofilowym). Prezentowane wyniki badań umożliwią znaczne skrócenie analiz smakowych związków gorzkich będących składnikami wielu produktów spożywczych, leków i suplementów diety. (abstrakt oryginalny)
W pracy oceniano gorzkość korzeni dziesięciu odmian buraka ćwikłowego. Buraki odmian: Ceryl, Chrobry, Czerwona Kula Noe, Nochowski, Noe 21, Noe 694, Noe 799 Tytus, Noe 804, Okrągły Ciemnoczerwony i Opolski, po ich opisie morfologicznym, poddano ocenie sensorycznej na odczucie smaku gorzkiego, po czym otrzymano sok i ponownie przeprowadzono ocenę sensoryczną. Ponadto dokonano oceny gorzkości soku po poddaniu go procesom technologicznym: pasteryzacji, zagęszczeniu i zakwaszeniu. W wyniku oceny sensorycznej poszczególnych części korzenia i soku buraka ćwikłowego stwierdzono, że najbardziej gorzki smak odczuwany był w odmianach Nochowski, Chrobry i Okrągły Ciemnoczerwony. Wszystkie te odmiany charakteryzują się kulisto-spłaszczonym kształtem korzenia. Najbardziej gorzką częścią korzeni buraków ćwikłowych była skórka, następnie głowa, nasada korzenia, a najmniej środek. Proces pasteryzacji miał niewielki wpływ na odczucie smaku gorzkiego w soku, gorzkość utrzymywała się na poziomie zbliżonym do soku surowego i nie zmieniała się istotnie w miarę upływu czasu pasteryzacji. Zagęszczanie soku zwiększyło odczucie smaku gorzkiego, zakwaszenie natomiast całkowicie eliminowało smak gorzki w ocenianym soku z buraków wszystkich odmian. (abstrakt oryginalny)
Konsumenci coraz częściej poszukują produktów piekarniczych i cukierniczych cechujących się pożądanymi walorami smakowymi. Słody są źródłem enzymów hydrolitycznych, które mogą stanowić dodatek technologiczny wpływający na zwiększenie właściwości odżywczych, reologicznych i sensorycznych gotowego produktu. W pracy przedstawiono możliwości zastosowania słodu pszenicznego i jęczmiennego jako dodatku technologicznego mającego na celu podwyższenie jakości muffin pszennych, żytnich i owsianych poprzez zwiększenie aktywności enzymatycznej analizowanych mąk. Badania obejmowały określenie optymalnego dodatku słodów poprzez wyznaczenie parametru liczby opadania analizowanych mąk na poziomie 200 s, ocenę organoleptyczną, parametry fizyczne oraz analizę profilu tekstury (TPA) miękiszu wypieków wzbogacanych słodami. Wykazano, że dodatek słodu pszenicznego w ilości 0,63 % w stosunku do masy mąki wpłynął pozytywnie na cechy fizyczne muffin pszennych (wzrost masy o 0,68 % i objętości o 32,70 % w stosunku do próby kontrolnej, którą stanowił wypiek bez dodatku słodów). W ocenie organoleptycznej odnotowano, że muffiny owsiane i pszenne wzbogacone słodem pszenicznym cechowały się najwyższą akceptacją wśród konsumentów (odpowiednio: 4,26 pkt i 4,47 pkt w 5-punktowej skali ocen), natomiast cechy teksturometryczne miękiszu analizowanych muffin były zróżnicowane. Stwierdzono, że słód pszeniczny może być z powodzeniem stosowany jako dodatek do produkcji muffin, głównie pszennych. Nie zaobserwowano poprawy jakości muffin wzbogaconych słodem jęczmiennym. (abstrakt oryginalny)
Komputerowe prognozowanie smaku gorzkiego związków organicznych pochodzenia naturalnego i ich syntetycznych analogów możliwe jest przy zastosowaniu tzw. matryc molekularnych. Matryce molekularne to supermolekuły wymodelowane poprzez nałożenie struktur ligandów gorzkich białek receptorowych. Stosując dokowanie struktur gorzkich ligandów smakowych do wnętrza matrycy molekularnej określiliśmy obszary odpowiedzialne za ich rozpoznanie smakowe. Sparteina i jej pochodne należą do interesujących związków smakowych zaliczanych grapy alkaloidów bis-chinolizydynowych, które cechują się labilnością konformacyjną pierścienia C. Wprowadzone przez nas chemiczne zmiany struktury sparteiny wykazały, że modyfikacje wybranych obszarów (atomów azotu Ni i NI6) w istotny sposób wpływają na smak gorzki uzyskanych syntetycznie winylogów sparteiny. Wszystkie wykonane projekcje komputerowe badanych związków dowiodły, że kluczowe dla wykazywanego smaku gorzkiego są dwa nukleofilowe obszary, tj. ugrupowanie amidowe i winyloestrowe. Ugrupowanie amidowe jest przestrzennie dostępnym obszarem oddziaływań, potwierdzają to analizy struktur przestrzennych badanych związków. Smak gorzki wykazywany przez badane alkaloidy jest zatem różnicowany dostępnością grapy winyloestrowej. Podstawniki metylowy i etylowy grapy winyloestrowej sparteiny nie tworzą zawady przestrzennej, przez co nukleofilowy obszar aktywny jest dostępny dla interakcji smakowych. Pozostałe reprezentatywne struk¬tury badanych analogów sparteiny (izopropylowy, benzylowy i fenylowy) ograniczają, a nawet wręcz blokują dostęp do nukleofilowego obszaru aktywnego grapy winyloestrowej. Efektem tych ograniczeń jest obniżanie się indeksu smakowego. Potwierdzają to wyniki przeprowadzonych analiz sensorycznych. Identyfikacja na pograniczu sektorów B i C matrycy molekularnej regionu odpowiedzialnego za gorzkie interakcje usprawnia badania nad tym smakiem. Uważamy, że powyższe badania przyczynią się do rozwoju komputerowego prognozowania smaku gorzkiego (również innych smaków). Jednocześnie umożliwią sterowanie kompozycją smakową produktu spożywczego na poziomie molekularnym (nanoskali). Zaletą takiego sterowania jest ograniczenie nieporządnych walorów smakowych produktu spożywczego przy jednoczesnym wyeksponowaniu korzystnych cech smakowych. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy było stworzenie receptur oryginalnych multifunkcyjnych emulsji do pielęgnacji skóry trądzikowej, zawierających ekstrakty roślinne, bogate we flawonoidy, takie jak wierzba biała, bez czarny, głóg jednoszyjkowy, lipa drobnolistna i brzoza biała. Zastosowanie ekstraktów roślinnych oraz oleju arganowego pozwoliło na stworzenie wszechstronnych receptur, które nie tylko pomagają w zmaganiach w trądziku pospolitym, ale także ze współistniejącymi problemami takimi jak blizny, przebarwienia, rozszerzone naczynka i odwodnienie. Przeprowadzona analiza sensoryczna nowych multifunkcyjnych kosmetyków pokazała znaczący wpływ ekstraktów roślinnych na takie parametry jak wygładzenie, tłustość i natłuszczenie. (abstrakt oryginalny)
Rosnący popyt na zdrowe i świeże produkty oraz rosnąca świadomość zdrowotna konsumentów wpływają na rozwój rynku soków. Z drugiej strony podnoszący się poziom edukacji społeczeństwa, w zakresie jakości żywności, powoduje coraz większe wymagania i oczekiwania konsumentów. Dlatego jakość soków, w tym ich walory sensoryczne, są jednym z głównych czynników mających wpływ na decyzje zakupowe konsumentów soków. Celem pracy była ocena wpływu soku z granatów na jakość sensoryczną świeżego, mętnego soku jabłkowego. Ponadto we wszystkich analizowanych sokach zmierzono parametry barwy soku (CIE L* a* b*) oraz obliczono całkowitą różnicę barwy (ΔE*) pomiędzy wartościami dla próbki z sokiem z granatów i dla próbek bez soku z granatów. (abstrakt oryginalny)
podstawowym zadaniem stało się wyznaczenie krytycznej wartości liczby Lea, symbolizowanej jako L00k i zastąpionej z powodzeniem krytycznej wartości SMk. Badania przeprowadzono na przykładzie różnych prób oleju uniwersalnego produkcji polskiej. (fragment tekstu)
Celem badań było określenie wpływu znajomości marki na ocenę sensoryczną wybranych soków owocowych. Siedem marek soków zostało wybranych na podstawie badania przeprowadzonego wśród respondentów w wieku 19-25 lat w Gdyni. Wytrenowani ewaluatorzy, studenci Akademii Morskiej w Gdyni, wykonali badania sensoryczne soków pomarańczowych, jabłkowych i z czarnych porzeczek dla każdej z marek, w warunkach znajomości producenta i bez niej. Ocena sensoryczna soku i czynniki sensoryczne zostały określone w skali od 1 do 10. Stwierdzono istotny wpływ znajomości marki na odczucia sensoryczne, pozytywny dla soków najbardziej popularnych i negatywny dla mniej popularnych. Najważniejszymi deskryptorami sensorycznymi były specyficzny smak, przejrzystość i słodki smak. Sformułowano równanie regresji wiążące ocenę soku z ważkością deskryptorów. Otrzymane wyniki mają znaczenie dla marketingu sensorycznego i dla producentów żywności. (abstrakt oryginalny)
W pracy scharakteryzowano jakość sensoryczną (określoną metodą ilościowej analizy profilowej oraz oceną w kategoriach konsumenckich) siedmiu kondensatów aromatu jabłkowego wyprodukowanych w ciągu jednego sezonu z surowca o zróżnicowanej jakości i różnym składzie odmianowym. Najlepsze pod względem cech sensorycznych i najbardziej pożądane były kondensaty uzyskane z jabłek jesiennych lub jesienno-zimowych zróżnicowanych odmianowo. Jakość najniższą wykazały kondensaty uzyskane z jabłek odmian zimowych. W zapachu kondensatów można było wyróżnić cechy "kluczowe", które wyraźnie wpływały pozytywnie (z. "zielony" i z. "świeży") lub negatywnie (z. "sfermentowany" i z. "słomiany") na ich pożądalność. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.