Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 742

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 38 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Badania towaroznawcze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 38 next fast forward last
Skrobie poddano obróbce w celu otrzymania w pełni biodegradowalnych mikrocząsteczek, które w roztworze wodnym zachowywałyby się jak mikrożele lub koloid. W tym celu połączono kleikowanie z sieciowaniem w emulsji wodno olejowej. Takie skrobie były bardzo stabilne w wodzie, wykazując właściwości rozrzedzania ścinaniem nawet w roztworach o dużej zawartości frakcji stałej. Są to właściwości bardzo unikalne w przypadku skrobi. W ten sposób można otrzymać nowe koloidy o zróżnicowanych właściwościach. Skrobie takie mogą znaleźć zastosowanie do celów spożywczych i niespożywczych (farby i pokrycia, tusze i pigmenty, superabsorbenty, dodatki do żywności, środki higieny osobistej, farmaceutyki, ceramika, dodatki do papieru, zagęstniki, emulgatory i inne zastosowania). Cząteczki otrzymano stosując jako czynniki sieciujące epichlorohydrynę z trimetafosforanem trisodowym. Badano wpływ istotnych parametrów reakcji na przebieg syntezy i właściwości produktów. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było zbudowanie modeli kalibracyjnych w celu znalezienia korelacji pomiędzy widmami badanych mieszanin a zawartością zanieczyszczeń sody kalcynowanej (węglanu sodu). Próbki zmierzono w całym zakresie bliskiej podczerwieni (12500-4000 cm-1). Do poszukiwania zależności pomiędzy widmami a zanieczyszczeniem wykorzystano analizę regresji cząstkowych najmniejszych kwadratów (PLS) i analizę regresji głównych składowych (PCR). Wyniki wykazały, że spektroskopia NIR oferuje obiecujące podejście do oceny jakości sody kalcynowanej. (abstrakt oryginalny)
Autor zwraca uwagę na konieczność rozważenia jakości produktów żywnościowych w badaniach dotyczących stanu konsumpcji żywności i jej trendów w świecie. Niektóre problemy zostały omówione w aspekcie badań towaroznawstwa artykułów spożywczych. Są to: pojęcie "jakości żywności", wymagania konsumenta co do jakości produktów żywnościowych oraz czynników stymulujących te wymagania, biorąc pod uwagę wpływ problemu na równowagę na "rynku biologicznym" i rynku ekonomicznym.
Zbadano strukturę i właściwości skrobi wydzielonych z ryżu japońskiego i innych odmian botanicznych roślin. Pozorna zawartość amylozy w nich została określona przez pomiar intensywności widm absorpcyjnych kompleksów z jodem skrobi, przed i po amylolizie, pozbawiającej amylopektynę odgałęzień (izoamylaza). Za pomocą HPLC ustalono rozkład długości łańcuchów bocznych amylopektyny a następnie, posługując się wysokorozdzielczą chromatografią anionowymienną z pulsacyjną detekcją amperometryczną (HPAEC-PAD), porównano ten rozkład z rozkładem w innych odmianach botanicznych skrobi przed i po amylolizie. Właściwości termiczne określono za pomocą skanningowej kalorymetrii różnicowej (DSC). Stwierdzono, że ze względu na rozkład długości łańcuchów amylopektynowych japońską skrobię ryżową można podzielić na 5 grup. Skrobie Akenohoshi, I-taiminori, Tashukei 431 i Kenkei 2064, miały dłuższe łańcuchy boczne w amylopektynie niż inne skrobie. Te cztery skrobie kleikowały przy wyższych temperaturach. Zmiany entalpii kleikowania tych czterech skrobi po zretrogradowaniu były wyższe niż dla innych skrobi. Stosunek długości łańcuchów bocznych zawierających 6 i 12 jednostek glukozowych w odgałęzieniach w skrobiach, z chinoi, jęczmienia, gryki, rzodkwi japońskiej i tulipana był wyższy, a temperatury kleikowania niższe niż w przypadku innych skrobi. Stosunek liczby takich łańcuchów dla wysokoamylozowych skrobi kukurydzianych był niższy, a temperatury ich kleikowania, były wyższe niż te dla dla poprzednio wymienionej grupy skrobi. (abstrakt oryginalny)
W pracy podjęto próbę określenia klasy czystości cieczy roboczych metodą w pełni zautomatyzowaną, bazującą na interpretacji mikroskopowych obrazów graficznych cząstek zanieczyszczeń występujących w badanych olejach. Zakresem badań objęto obrazy mikroskopowe cieczy, przesączonej przez sączki, zarejestrowane za pomocą kamery sprzężonej z komputerem. Aby zidentyfikować obiekty stanowiące zanieczyszczenia, opracowano nowe algorytmy interpretacji obrazów pozwalające na określenie ilości oraz rozmiarów cząstek zanieczyszczeń i ich rodzajów (metaliczne, żywico-podobne, krystaliczne - kwarc, tworzywa sztuczne, włókna pochodzenia naturalnego). Ostatecznym wynikiem algorytmu jest ustalenie klasy czystości oleju oraz prognozowanie terminów kolejnych badań laboratoryjnych i filtracji cieczy roboczej. (fragment tekstu)
The identification of goods in the processes of enterprise management is one of the key elements related to the management of stocks in enterprises. This makes it necessary to identify the key factors to be taken into account in the optimisation of the process. This paper presents the implementation of image recognition and information extraction techniques to improve the efficiency of goods identification in the surveyed company.(original abstract)
7
100%
Cel podjętych badań wynika z potrzeby obniżenia pH produktów delikatesowych zawierających jaja w aspekcie ich jakości i bezpieczeństwa. Analizy skupiono na produkcji majonezu oraz sałatki i pasty jajecznej z majonezem. Aby obniżyć pH produktów delikatesowych, zastosowano składnik redukujący pH ("pH minus"), który dodawano w stężeniu 2 % (m/m) do fazy wodnej podczas produkcji dwóch rodzajów majonezu. Preparat "pH minus" to klarowny żółtawy roztwór o kwaśnym smaku i aromacie, otrzymany z soku z cytryny i olejku z cebuli. Majonez tradycyjny lub o obniżonym pH mieszano z sałatką lub pastą jajeczną. Otrzymane produkty analizowano pod względem jakości mikrobiologicznej oraz sensorycznej i porównywano z próbkami kontrolnymi oryginalnych produktów. Obydwa produkty delikatesowe (sałatki i pasty jajeczne) różniły się pod względem kwasowości w porównaniu z próbkami kontrolnymi. Kwasowość sałatki jajecznej i pasty jajecznej po dodaniu preparatu "pH minus" była średnio o 0,2 % wyższa w porównaniu z próbkami kontrolnymi. Natomiast pH próbek było o 0,2 ÷ 0,5 wartości niższe niż pH próbek kontrolnych obydwu rodzajów badanych produktów delikatesowych. Dodanie roztworu "pH minus" spowodowało redukcję liczby jednostek tworzących kolonie grzybów nitkowatych w próbkach średnio o 3×101 jtk·g-1. Pozostałe parametry mikrobiologiczne były porównywalne z próbkami kontrolnymi. (abstrakt oryginalny)
Podczas przechowywania mięsa w temperaturach ujemnych następuje pogorszenie się jego jakości, głównie wskutek denaturacji białek miofibrylarnych. Według Matsumoto [1] zamrażalnicze przechowywanie mięśni ryby lub uprzednio wyizolowanych roztworów białek wywołuje zmiany w strukturze białek miofibrylarnych, obniżenie ich rozpuszczalności i zmiany właściwości Teologicznych. Wagner i Anon [2] stwierdzili, że podczas zamrażalniczego przechowywania mięśni bydlęcych zachodzą zmiany w interakcji aktyna-miozyna oraz tworzenie się agregatów, co znajduje swoje odzwierciedlenie w zmianie rozpuszczalności i lepkości miofibryli. W literaturze krajowej można spotkać tylko nieliczne prace, których autorzy zajmowali się przebadaniem wpływu przechowywania w temperaturach ujemnych na rozpuszczalność, aktywność ATP-azy miozynowej i właściwości funkcjonalne białek miofibrylarnych oraz mięśni drobiu - w tym kurcząt brojlerów [3; 4], kaczek [5] i gęsi [6]. Brakuje jednakże informacji o wpływie zamrażalniczego przechowywania mięsa drobiowego na lepkość roztworów białek mięśniowych oraz farszu. Dlatego też celem pracy było określenie wpływu przechowywania mięśni piersi kaczek w temperaturze -18 i -2°C na lepkość pozorną roztworów białek miofibrylarnych i sarkoplazmatycznych oraz farszu przy uwzględnieniu różnych szybkości ścinania, jak również omówienie przydatności oznaczenia lepkości pozornej białek mięśniowych jako wskaźnika przemian denaturacyjnych, na podstawie którego można wnioskować o właściwościach funkcjonalnych białek i mięsa drobiu. (fragment tekstu)
Celem pracy było zbadanie właściwości różnych organicznych wymieniaczy jonowych kontaktowanych w warunkach stacjonarnych i dynamicznych z wodnym roztworem technicznego (otrzymanego przez fermentację) kwasu 2-hydroksypropionowego, aby można było określić optymalne parametry procesu wymiany jonowej kationów i anionów soli zanieczyszczających kwas 2-hydroksypropionowy. Kryterium doboru jonitu stosowanego w procesach dynamicznych stanowiły: stopień pęcznienia wymieniacza jonowego i wielkość efektu temperaturowego podczas kontaktu z roztworem kwasu oraz stopień odbarwienia badanego roztworu. Celem pracy było także zbadanie możliwości wykorzystania wybranych, niekonwencjonalnych procesów jonitowych, tj. ekskluzji (wykluczania) jonów i retardacji (opóźniania) elektrolitów do bezpośredniego rozdziału kwasu 2-hydroksypropionowego od zanieczyszczających go domieszek. W technikach tych spodziewano się rozdziału składników w procesie elucji złoża jonitowego, dzięki różnicy w sorpcji spowodowanej stopniem dysocjacji i wielkością zhydratyzowanych jonów składnika podstawowego oraz soli stanowiących zanieczyszczenie kwasu [22-26]. Zbadano również przydatność metod sorpcyjnych, w których rozdział składników badanego roztworu kwasu mógłby następować na zasadzie efektu sitowego [27]. W procesach ekskluzji, retardacji i sorpcji do regeneracji złoża używana jest woda, dlatego wymienione metody nie powodują powstawania agresywnych ścieków. Ponadto celem pracy było określenie stopnia niezmienności uzyskiwanych efektów rozdziału kwasu 2-hydroksypropionowego od domieszek w kolejnych cyklach pracy i regeneracji złoża jonitowego lub sorbentu. (fragment tekstu)
Prowadząc badania nad kutrowanymi układami: mięso z kurcząt-woda-łój barani uznano za celowe przeprowadzenie oceny takich wskaźników wyznaczania czasu kutrowania, jak" lepkość, stabilność farszu oraz oznaczenie wody wolnej. (fragment tekstu)
Niniejsza praca stanowi wycinek obszernych badań prowadzonych w ramach projektu badawczego zgłoszonego do KBN. Przedstawiono w niej wyniki pierwszych rezultatów badań nad możliwością zastosowania techniki utrafiltracji do oczyszczania, a także koncentracji preparatu proteolitycznego otrzymywanego na drodze hodowli wgłębnej grzybni Penicillium roqueforti na serwatce. W dotychczasowych bowiem badaniach dla osiągnięcia tego celu stosowano proces dializy, jednak długotrwały proces dyfuzji powodował nieuniknione straty aktywności. Stosowany w dalszej kolejności, w celu koncentracji preparatu, proces jego zatężania w wyparce próżniowej, a następnie ewentualnej liofilizacji, podrażały koszty jego produkcji. (fragment tekstu)
Szampony stanowią jeden z ważniejszych segmentów rynku kosmetyków. Ich podstawowym zadaniem jest oczyszczanie włosów i skóry głowy z kurzu, sebum, mikroorganizmów, dlatego też konsument przede wszystkim oczekuje, aby szampon wykazywał dobre właściwości myjące. W wyborach konsumenckich nie bez znaczenia są także właściwości pianotwórcze oraz lepkość produktu. Celem niniejszej pracy jest ocena aktywności powierzchniowej, właściwości pianotwórczych oraz lepkość kilku szamponów dostępnych na polskim rynku. Analizie poddano szampony o "klasycznym składzie" oraz szampony zawierające składniki pochodzenia naturalnego. Krytyczne stężenie micelizacji wyznaczono, dokonując pomiarów napięcia powierzchniowego za pomocą tensjometru, wykorzystując metodę du Noüy. Z kolei właściwości zwilżające oceniono na podstawie wartości kąta zwilżania. Zarówno wielkość kąta zwilżania, jak i wartość CMC wskazują, że szampony zawierające składniki naturalnego pochodzenia mogą konkurować pod względem jakości z klasycznymi szamponami. (abstrakt oryginalny)
W pracy badano aktywność transferazową inwertazy z Pullularii pullulans na podstawie oznaczania cukrowców po działaniu na sacharozę preparatu rozpuszczalnego i unieruchomionego. W mieszaninach reakcyjnych, obok cukrów prostych występowały trój- i czterocukry o złożonym składzie, a ich zawartość była zależna od stężenia sacharozy (5 i 30%), stopnia hydrolizy oraz rodzaju preparatu. Trójcukry tworzyły się wcześniej niż czterocukry i znajdowały się w większych ilościach. Dane ilościowe oraz stosunek fruktozy do glukozy w oligosacharydach prowadzą dc wniosku, że działanie transferazowe inwertazy z P. pullulans jest podobne do enzymu z drożdży. Zamknięcie inwertazy z P. pullulans w usieciowanej żelatynie powodowało obniżanie zawartości oligosacharydów w porównaniu z preparatem rozpuszczalnym. (abstrakt oryginalny)
W dostępnej literaturze krajowej nie wiele jest prac na temat jakości mleka krów żywionych dawką pasz z udziałem kiszonki. Celem przeprowadzonego doświadczenia było badanie składu i niektórych właściwości mleka krów żywionych dawką z udziałem kiszonki. (fragment tekstu)
W karmelu wyprodukowanym tradycyjną metodą okresową stosowaną w przemyśle oraz metodą ciągłą zastosowaną w skali laboratoryjnej oznaczano ilościowo 4-metyloimidazol metodą opracowaną przez J. Carnavale'a. Stwierdzono znaczne zróżnicowanie pod względem jakościowym i ilościowym składników frakcji "pochodnych imidazolu" w badanych próbach karmelu pochodzących z różnych szarż produkcyjnych. W karmelu otrzymanym metodą okresową znajdowały się większe ilości toksycznego 4-metyloimidazclu i większa liczba składników frakcji "pochodnych imidazolu" niż w karmelu wyprodukowanym metodą ciągłą. (abstrakt oryginalny)
W drożdżach S. cerevisiae znaleziono enzym katalizujący odwodorowanie D-treoniny w obecnpści NADP. W mieszaninach reakcyjnych pojawia się aminoaceton w ilościach równoważnych w stosunku do zredukowanego NADP. Dehydrogenaza ta występuje w postaci 4-5 izoenzymów. L-treonina, DL-homoseryna i DL-3-hydroksymaślan nie są substratami. Optimum pH enzymu wynosi 8,2-8,8, a masa cząsteczkowa (sączenie na sefadeksie G-200) ok. 112000±4000. (abstrakt oryginalny)
W czasie przyspieszonego starzenia nastąpił spadek gęstości usieciowania w czterech badanych wulkanizatach kauczuku naturalnego. Najlepszą odpornością sieci przestrzennej charakteryzował się wulkanizat EV, a następnie wulkanizaty nadtlenkowy i konwencjonalny, zdecydowanie gorszą odporność od pozostałych wykazywał wulkanizat TMTD. Stwierdzono zależność liniową (współczynnik korelacji rxy ≈ 0,90) między gęstością rozszczepień w kauczuku naturalnym a gęstością sieci przestrzennej w wulkanizatach wykonanych z tego kauczuku. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy była analiza związków lotnych wytwarzanych przez mikroorganizmy podczas naturalnej fermentacji mąki żytniej z wodą, przeznaczonej do przygotowania żurku. Po 24, 48, 72 h fermentacji w 20°C pobierano próby i analizowano związki lotne oraz kwasy organiczne metodami chromatograficznymi, a także monitorowano wartość pH. Do wyodrębnienia z zakwasu związków lotnych zastosowano metodę destylacyjno - ekstrakcyjną oraz techniki analizy fazy nadpowierzchniowej (tzw. headspace): statyczny headspace i dynamiczny headspace. Do rozdziału związków lotnych wykorzystano techniki chromatografii gazowej stosując kolumny kapilarne z fazami stacjonarnymi o zróżnicowanej polarności HP - 5 i Stabilwax połączone z detektorem ECD, FID, spektometrem masowym oraz analizę olfaktometryczną. Do rozdziału kwasów organicznych zastosowano technikę wysokosprawnej chromatografii cieczowej z kolumną HPX - 87H oraz detektorem adsorpcyjnym Dual Absorbance Detector 2487. W wyniku przeprowadzonych analiz zidentyfikowano 26 związków lotnych: 6 kwasów, 7 alkoholi, 4 aldehydy, 5 estrów, 2 ketony, 1 związek heterocykliczny i 1 węglowodór. (abstrakt oryginalny)
W celu określenia istotności związku pochodzenia botanicznego a ekstruzją skrobi, procesowi temu (w jednoślimakowym ekstruderze laboratoryjnym) poddane zostały informacje skrobie pszenna, żytnia, pszenżytnia, owsiana, kukurydziana i ziemniaczana. Największe różnice zaobserwowano w twardości, gęstości, rozpuszczalności i wiązaniu wody uzyskanych produktów. Wszystkie te cechy zależały w znacznym stopniu od parametrów ekstruzji. Z drugiej strony masy cząsteczkowe i właściwości kleików ekstrudowanych skrobi wykazywały niską zależność od rodzaju surowca. (abstrakt oryginalny)
W literaturze opisano wiele prób unieruchamiania glukoamylazy wraz z przykładami użycia otrzymanych preparatów do hydrolizy skrobi w różnego typu reaktorach. Jeżeli enzym unieruchamia się na nośnikach mających kształt ziaren (kuleczek), preparaty stosuje się albo w reaktorach z mieszaniem, albo w reaktorach kolumnowych. Jako złoża w kolumnach, przez które przepływały roztwory skrobi, stosowano między innymi preparaty glukoamylazy unieruchomionej w ziarnach celulozy, na porowatym szkle, żywicy Amberlite, oraz żelu poliakrylamidowym. Glukoamylazę unieruchomiono także na powierzchni filmu kolagenowego, który skręcono w spiralę; opisano działanie tego preparatu w reaktorze śrubowym. Próby zastosowania unieruchomionych preparatów glukoamylazy nie wyszły jednak poza skalę laboratoryjną, sporadycznie półtechniczną, przede wszystkim ze względu na stosunkowo niską trwałość lub zbyt niską wartość DE hydrolizatów skrobiowych. Preparaty otrzymane w naszym laboratorium przez zamknięcie glukoamylazy w kuleczkach usieciowanej żelatyny również nie odznaczały się odpowiednia trwałością w podwyższonych temperaturach, ale umożliwiały uzyskanie wysokiego stopnia hydrolizy skrobi. W niniejszej pracy przedstawiono badania trwałości preparatów enzymu unieruchomionego w cienkich warstwach usieciowanej żelatyny, które nanoszono na powierzchnię szkła, folii aluminiowej i folii poliestrowej. Preparaty takie można np. stosować w reaktorach płytowych lub śrubowych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 38 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.