Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 43

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Badanie ruchu turystycznego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wstęp: Przeobrażenia społeczno-gospodarcze zapoczątkowane na przełomie wieków będące wynikiem rozwoju nowych technologii teleinformatycznych, transportu, dostępności dóbr i usług, a także wzrost zamożności społeczeństw i swoboda podróżowania wpłynęły na dynamiczny rozwój turystyki. Czynnikiem równoważnym charakteryzującym rozwój społeczno-gospodarczy współczesnego świata jest proces metropolizacji, będący wynikiem kumulacji ludzi i kapitału. Oba te procesy, w szczególności obejmujące sferę turystyki, dotyczą Krakowa, jako drugiego co wielkości miasta w Polsce i koncentrującego wielomilionowy ruch turystyczny. Cel: Głównym celem opracowania było ukazanie Krakowa jako turystycznej metropolii na podstawie badań prowadzonych w latach 2010-2022. Poprzez analizę wielkości i struktury ruchu turystycznego, celów przyjazdów, preferencji i opinii dotyczących usług turystycznych oraz satysfakcji z pobytu podjęto się zebrania argumentów, że Krakowa pełni rolę turystycznej metropolii o znaczeniu ogólnokrajowym oraz ponadregionalnym na arenie międzynarodowej. Podkreślanie turystycznej funkcji miasta ma istotne znaczenie przy wyznaczaniu kierunków rozwoju Krakowa, gdzie konieczne jest uwzględnianie wpływów turystyki przyjazdowej na relacje społeczno-gospodarcze miasta. Zamiarem było również zwrócenie uwagę na współzależności wszystkich interesariuszy, którymi są mieszkańcy, odwiedzający miasto, przedsiębiorcy i usługodawcy oraz władze miasta. Podkreślić korzyści, ale też wskazać zagrożenia jakie wynikają z masowego napływu turystów. Materiał i metody: Podstawę analizy stanowiły badania opinii odwiedzających miasto na temat oferty turystycznej Krakowa. Badaniami prowadzonymi w latach 2010-2022 w formie wywiadu bezpośredniego objęto 46 296 respondentów, a zebrany materiał uzupełniano danymi twardymi pochodzącymi ze źródeł zastanych (desk research) i przede wszystkim będących w zasobach Banku Danych Regionalnych GUS. (abstrakt oryginalny)
2
100%
Wiele zjawisk w turystyce charakteryzuje się różną wielkości, monotoniczności i dynamiki w czasie, gdzie po okresach wzrostu, następują spadki i vice versa. Do ich opisu stosuje się metody analizy szeregów czasowych. Miejsca zmian kierunków ogólnej tendencji badanego zjawiska nazywa się punktami zwrotnymi. Mają one charakter punktów szczytowych lub dolinowych. Dla każdego z nich wyróżnia się horyzontalne sąsiedztwo okresów czasowych poprzedzających i następujących o różnej długości. Przy badaniu punktów zwrotnych możliwa jest analiza: a) na danych oryginalnych (ten wariant jest zastosowany w pracy), b) na danych przekształconych (np. logarytmicznie), c) na pierwszych, drugich, ... różnicach. W przypadkach a) i b) liczba punktów zwrotnych będzie jednakowa, ale będzie ona znacznie różnić się przy stosowaniu pierwszych różnic, czyli dla przypadku c). Celem pracy jest określenie punktów zwrotnych, ich horyzontalnego lewo- i prawostronnego sąsiedztwa wraz z podaniem różnych ich własności. Zostały one zilustrowanie na danych liczbowych dotyczących przyjazdów turystów ze Słowacji do Polski w kolejnych miesiącach w latach 1999-2006. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Turystyka w warunkach światowego kryzysu gospodarczego
100%
Zmniejszanie się zasobów finansowych gospodarstw domowych, powodowane kryzysem gospodarczym, a co za tym idzie ograniczanie potrzeb w zakresie wypoczynku i turystyki, skutkujące osłabieniem ruch, a także tempa rozwoju turystyki światowej było tematem artykułu.
Z punktu widzenia trwałego rozwoju miejscowości turystycznych istotną kwestią jest ciągłe monitorowanie ruchu turystycznego i odpowiednio wczesne reagowanie na wahania jego wielkości. Ustalenie liczby osób biorących udział w tym ruchu jest przedsięwzięciem niezwykle trudnym. W Polsce prowadzi się badania wielkości ruchu turystycznego, ale zdecydowana większość z nich ma charakter okresowy i niepełny, a metody stosowane do jego oceny są obciążone wieloma wadami, nie dając przy tym podstaw do określenia liczby osób korzystających z usług świadczonych w przedsiębiorstwach lub miejscowościach turystycznych. Celem artykułu jest oszacowanie liczby pojedynczych osób, korzystających w sezonie zimowym 2014/2015 z usług Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej oraz określenie ich pochodzenia terytorialnego. W przeciwieństwie do większości publikacji podejmujących problematykę wielkości ruchu turystycznego w niniejszej pracy osoba, która przyjechała do badanego ośrodka kilka razy w ciągu sezonu zimowego, nie była traktowana jako kilka osób, ale jako jedna osoba. Założenia i obliczenia zawarte w artykule pozwalają stwierdzić, że w sezonie zimowym 2014/2015 Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska odwiedziło między 318 a 342 tys. osób, z których ok. 291-312 tys. turystów pochodziło z Polski i ok. 27-30 tys. z zagranicy. Osoby z Polski stanowiły 91,3% odwiedzających i przybyły ze wszystkich województw naszego kraju. Około 1/3 z nich pochodziła z aglomeracji warszawskiej i krakowskiej. Turyści zagraniczni stanowili 8,7% wszystkich osób wypoczywających w badanym ośrodku. Przyjechali oni z 34 krajów świata, wyłączając Polskę. Zaprezentowana w artykule metoda badawcza pozwala na oszacowanie liczby osób wypoczywających na danym terenie w określonym czasie oraz dokładne ustalenie pochodzenia terytorialnego uczestników ruchu turystycznego. Niewątpliwą jednak wadą tej metody jest jej czaso- i pracochłonność. (abstrakt oryginalny)
Much empirical research has documented repeat visitation among tourists to popular destinations. The increasing attention in destination competitiveness has focused attention on destination attributes. Repeat visitors indicate that there is a stabilizing influence of satisfaction for most destinations. The purpose of this study was to focus on tourists to Jordan to identify the main motivational factors that attract them to that country. To cope with competitive chance, marketers and stockholders must strive to achieve balance between first-time visitors and repeat visitors. This is what the current study highlighted. A self-structure questionnaire survey (N = 261) was conducted in Jordan to collect the data from tourists visiting Jordan during the summer of 2011. (original abstract)
6
Content available remote Czynniki motywujące do uczestnictwa w przyjazdowej turystyce medycznej do Polski
100%
Badania nad turystyką medyczną koncentrują się głównie na kwestii pochodzenia usługobiorców oraz przedmiotu zgłaszanego przez nich popytu. Celem prezentowanego opracowania jest analiza motywacji podejmowania przyjazdów do Polski w segmencie turystyki medycznej. Zidentyfikowano trzy zasadnicze ich grupy: czynniki ekonomiczne, związane z leczeniem, związane z aktywnością turystyczną. Zgodnie z założeniem badawczym charakterystyka poszczególnych grup nabywców oraz ich motywacje wpływają na stosunek konsumentów do sposobu organizacji, jakości i atrakcyjności oferty polskiej turystyki medycznej. Przedstawione wyniki badań mogą stanowić impuls do właściwego kształtowania jakości usług turystyki medycznej na etapie działań marketingowych i organizacji przyjazdu oraz wsparcia usługowego turystów w czasie pobytu w Polsce.(fragment tekstu)
7
Content available remote Portal społecznościowy w kreowaniu potrzeb turystycznych
100%
celem prezentowanych badań pilotażowych było przede wszystkim określenie roli, jaką portale społecznościowe (SM) mogą potencjalnie odgrywać w kreowaniu potrzeb turystycznych.(...)Serwisy społecznościowe (ang. Social Media - SM), będące - oprócz m.in. blogów, wideoblogów, tzw. wikis (prostych stron internetowych redagowanych wspólnie przez społeczności, przyjaciół, rodzin, i zawierających UGC)12 - najbardziej jaskrawym przejawem Web 2.0, odgrywają coraz istotniejszą rolę jako źródło informacji turystycznej13. Nie bez znaczenia pozostają również wirtualne tablice ogłoszeń, serwisy umożliwiające ocenę produktów i usług turystycznych, a nawet turystyczne wirtualne światy (np. Second Life). (fragment tekstu)
Artykuł omawia wpływ cech demograficzno - społecznych turystów na ich percepcję komponentów infrastruktury turystycznej Krakowa. Ma on charakter badawczy. Rozważania oparto głównie na wynikach badań własnych przeprowadzonych w Krakowie w 2013r. w środowisku turystów ukraińskich oraz doświadczeniu zawodowym autorki. Problematyka ukraińskiej turystyki przyjazdowej do Polski jest stosunkowo rzadko podejmowana w krajowej literaturze przedmiotu. W związku z tym, za kluczowy cel opracowania uznano wypełnienie luki badawczej. Główny trzon opracowana stanowi charakterystyka metodyki badań własnych oraz struktury demograficzno - społecznej przebadanej próby. W wyniku przeprowadzonej analizy wykazano, iż na percepcję infrastruktury turystycznej Krakowa wpływają wybrane cechy demograficzno - społeczne turystów.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Zbieractwo kamieni szlachetnych i ozdobnych jako cel wyjazdów turystycznych
100%
Kamienie szlachetne od dawna wzbudzały zainteresowanie ludzi; ich zbieractwo było częścią zajęć człowieka od zarania jego dziejów. Współcześnie zbieractwem kamieni w dalszym ciągu zajmuje się pewna grupa osób. Czy można zatem uznać tę aktywność jako formę turystyki? Dyskusję na ten temat podejmują Autorzy artykułu.(fragment tekstu)
Potencjalne zagrożenia zdrowia człowieka w podróży są przedmiotem badań przede wszystkim medycyny podróży. Jednak problematyka ta znajduje się także w centrum zainteresowania badaczy specjalizujących się w bioklimatologii turystyki. W artykule omówiono specyfikę zagrożeń zdrowia turystów podróżujących do krajów basenu Morza Śródziemnego w kontekście odmienności środowiska geograficznego, w tym klimatu, występowania określonych chorób i innych dolegliwości o podłożu sanitarno-epidemiologicznym, a także możliwości kontaktu z niebezpiecznym światem roślin i zwierząt. Przeprowadzone badania i analizy pozwoliły na określenie rodzajów zagrożeń, jakie mogą pojawiać się w podróży do krajów basenu Morza Śródziemnego, oraz ustalenie, jakiego rodzaju zagrożenia zdrowotne dotknęły badanych turystów, jaką skalę ma to zjawisko i czy organizatorzy właściwie przedstawiają ten problem turystom.(abstrakt oryginalny)
Grecja jest krajem, który dzięki swoim walorom jest w stanie zaspokoić zróżnicowane oczekiwania przyjezdnych.[...]Kraj należy do chętnie odwiedzanych przez turystów, a liczba przyjezdnych ciągle wzrasta.[...]W porównaniu z innymi krajami europejskimi wybranymi do analizy, Grecja osiąga wysoką wartość wskaźnika stopnia rozwoju funkcji turystycznej oraz wskaźnika względnej siły przyciągania turystycznego. Na tle innych krajów Europy Południowej osiąga wysokie dochody z działalności turystycznej oraz cieszy się większym zainteresowaniem przyjezdnych. W Grecji zaznacza się zróżnicowanie przestrzenne ruchu turystycznego. Największym zainteresowaniem przyjezdnych cieszy się Attyka oraz Wyspy Egejskie Południowe, Jońskie i Kreta.[...]Największa gęstość ruchu turystycznego charakteryzuje regiony wyspiarskie, najmniejsza Epir i Macedonię Zachodnią. Wskaźnik intensywności ruchu turystycznego osiąga najwyższą wartość w przypadku Wysp Egejskich Południowych, najniższą dla Macedonii Zachodniej. Grecja jest zatem krajem, w którym zaznacza się duży wpływ warunków naturalnych i dziedzictwa kulturowego na rozwój ruchu turystycznego w poszczególnych regionach. Fakt ten przekłada się automatycznie na poziom rozwoju zagospodarowania turystycznego wybranych obszarów. (fragment tekstu)
12
84%
Wahania sezonowe dotyczą wielu zjawisk gospodarczych i społecznych. Są one szczególnie widoczne w przypadku pasażerskiego ruchu lotniczego. Umiejętność monitorowania tego typu odchyleń pozwala na efektywne zarządzanie rezerwami zdolności przewozowych przez linie lotnicze, jak i utrzymywanie właściwej zdolności przepustowej portów lotniczych. W związku z powyższym celem opracowania jest pomiar multiplikatywnych wahań sezonowych ruchu pasażerskiego w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów im. NSZZ Solidarność. Przeprowadzone badania pozwoliły na wyznaczenie wahań sezonowych, które powodują odchylenia od rytmicznego przebiegu działalności portu lotniczego, a za tym idzie, generują nadmierne koszty oraz w jednych okresach powodują tylko częściowe wykorzystanie zdolności przewozowych i obsługi, a w innych - przeciążenie. Wyznaczenie wskaźników sezonowości pozwoli na znalezienie rozwiązania systemowego w planowaniu działalności portu, wskazując okresy wzmożonego ruchu turystycznego. Przeprowadzenie procesu prognozowania i ujawnienie wyraźnego trendu wzrostowego liczby pasażerów, ułatwi efektywne zarządzanie posiadanymi zasobami.(abstrakt oryginalny)
Cel. Zbadanie możliwości i zakresu wykorzystania systemu statystyki publicznej w badaniach turystyki na obszarach transgranicznych w Polsce. Celem dodatkowym jest analiza ewolucji tego systemu w kontekście zmieniających się warunków otoczenia i potrzeb w tym zakresie. Metoda. Metoda opisu, analizy krytycznej i analizy porównawczej. Opisano system statystyki publicznej w ujęciu podmiotowym, przedmiotowym i przestrzennym. Zinwentaryzowano, przeanalizowano i porównano dokumenty, akty prawne, publikacje i wyniki badań statystycznych. Wyniki. Niezbędna staje się synergia dwóch podsystemów przedmiotowych sytemu statystyki publicznej - to jest statystyki turystyki i statystyki transgranicznej. Po wejściu Polski do strefy Schengen wzrosła rola statystki transgranicznej. Pojawiły się nowe badania i publikacje statystyczne. Wykorzystanie dorobku statystyki publicznej w zakresie turystyki na obszarach transgranicznych jest utrudnione ze względu na fakt niejednolitej delimitacji obszarów transgranicznych oraz niekompatybilności badań w aspekcie przestrzennym, czasowym i przedmiotowym. Ograniczenia badań i wnioskowania. W pracy badano jedynie system statystyki publicznej w Polsce, (bez państw sąsiednich) ze szczególnym uwzględnieniem okresu po wejściu Polski do strefy Schengen. Implikacje praktyczne. Wyniki badań przydatne będą we wszystkich analizach rozwoju współpracy i turystyki na obszarach transgranicznych w Polsce. Pomogą one we wskazaniu kierunków dalszego rozwoju i ewentualnej modyfikacji statystki transgranicznej i statystyki turystyki. Oryginalność. Po raz pierwszy podjęto próbę dotarcia do wszystkich możliwych dostępnych informacji systemu statystyki publicznej i zaprezentowania ich w sposób systemowy, chronologiczny i kompleksowy. Rodzaj pracy. Praca przeglądowo-empiryczna. (abstrakt oryginalny)
Celem autorów artykułu jest prezentacja współczesnych metod określania występujących cech ruchu turystycznego oraz wartości towarzyszących mu usług turystycznych i dóbr nabywanych przez turystów, obliczania liczby turystów odwiedzających dane miasto oraz prognozowania rozwoju turystyki. Cele postawione w artykule realizowane są za pomocą następujących metod ogólnych i szczegółowych: analiza i synteza, systematyzacja i generalizacja, ocena ekspercka i ekstrapolacja. Na przykładzie ukraińskiego miasta Czerniowce ustalono liczbę turystów odwiedzających miasto, jak również rodzaje dostępnych usług oraz średnie roczne tempo wzrostu sprzedaży usług turystycznych w ciągu ostatnich pięciu lat, co pozwala przewidzieć podaż usług w nadchodzącym okresie. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma charakter przeglądowy, jego celem jest charakterystyka zakresu problemowego oraz metodyki prowadzenia badań ruchu turystycznego i konsumpcji usług turystycznych w polskich parkach narodowych. Pracę oparto na analizie materiałów zastanych oraz wywiadach z osobami odpowiedzialnymi za monitoring ruchu turystycznego i/lub działalność naukową w każdym z parków. W pierwszej kolejności uwagę skupiono na metodach pomiaru ruchu turystycznego, będącego podstawą do prowadzenia dalszych badań o charakterze jakościowym. Zwrócono uwagę na duże zróżnicowanie metodyczne w tym zakresie, które powoduje, że publikowane dane dotyczące poszczególnych parków narodowych nie są porównywalne. W dalszej części pracy dokonano przeglądu badań prowadzonych wśród turystów. Zaobserwowano charakterystyczny dla zdecydowanej większości parków brak ciągłości badań oraz brak koordynacji w zakresie stosowanej metodyki, które utrudniają lub uniemożliwiają opracowywanie analiz w szerszych skalach czasowych i przestrzennych (dla wielu parków). Problematyka badawcza jest zróżnicowana, liczne są prace określające profil turystów odwiedzających poszczególne parki narodowe, a także ich aktywność przestrzenną i motywy przyjazdów. Sporadycznie natomiast podejmowane są analizy preferencji i zachowań konsumpcyjnych gości na miejscowych rynkach turystycznych oraz zmian zachodzących w tym zakresie, a także oceny ekonomicznego znaczenia turystyki w rozwoju lokalnym. (abstrakt oryginalny)
Rozwój sektora turystycznego oraz nowych trendów sprawił, że liczba podróżujących stale się powiększa. Prowadzi to do powstawania innowacji turystycznych takich jak sharing economy oraz zjawisk takich jak overtourism. Stają się one przedmiotem wielu badań podejmowanych coraz częściej w ostatnich latach. Niniejszy artykuł ma na celu analizę dyskusji na temat overtourismu związanej ze zjawiskiem sharing economy. Autorki sprawdziły, jaką funkcję pełni sharing economy w dyskusji naukowej o overtourismie. Praca opiera się na niewyczerpującym przeglądzie literatury dotyczącej overtourismu. Wykorzystano publikacje dostępne w bazie Scopus (udostępnione przez Elsevier). Pogłębiona analiza obejmuje artykuły naukowe, które odnoszą się do obu kwestii. (abstrakt oryginalny)
Polska postrzegana jest przez Europejczyków jako kraj, w którym usługi zdrowotne są tanie i wykonywane z wysokim profesjonalizmem. Rozwój tego sektora wymaga jednak budowania współpracy i sieci powiązań między podmiotami wysyłającymi i przyjmującymi turystów. Celem pracy jest analiza działalności touroperatorów w zakresie organizacji turystyki zdrowotnej do Polski, ze szczególnym uwzględnieniem zainteresowania tego rodzaju ofertą odbiorców z wybranych krajów europejskich i możliwości jej szerszej promocji. Badania przeprowadzono na podstawie krytycznej analizy piśmiennictwa o charakterze naukowym i konsultingowym. Z analizy materiału wtórnego wynika, że dalszy rozwój polskiej turystyki zdrowotnej na rynkach: belgijskim, holenderskim, włoskim, hiszpańskim i węgierskim wymaga konsekwentnie wdrażanej polityki koordynacji i promocji. Konieczne jest budowanie kontaktów i sieci partnerskich (np. w Hiszpanii). Istotne jest tworzenie platform - jako najbardziej wiarygodnego źródła wymiany informacji i bazy danych dla zagranicznych turystów (np. w Belgii i na Węgrzech), z wyszukiwarkami w języku francuskim i angielskim (a w przypadku Hiszpanii po hiszpańsku). Promocję - opartą na analizach i faktach - należy kierować do dwóch różnych grup klientów: indywidualnych (np. na Węgrzech) i płatników decydujących o wyjazdach grupowych (we Włoszech i Hiszpanii). Istotne jest także stałe wzmacnianie wizerunku Polski jako destynacji europejskiej o wzrastającej liczbie autostrad, nieskażonej przyrodzie i regionalnej, ekologicznej żywności (szczególnie wśród Holendrów i Belgów), a także propagowanie nowoczesnych obiektów, rozmaitych sposobów leczenia i wypoczynku (zwłaszcza aktywnego), wysokiego standardu bazy hotelowej, infrastruktury, systemów informacyjno-rezerwacyjnych (np. w Belgii i Holandii).(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Cultural Heritage of Kashubia in the Opinion of Tourists
84%
Przedmiot i cel pracy: Celem artykułu było przedstawienie wybranych elementów materialnych oraz niematerialnych kultury kaszubskiej oraz zaprezentowanie wyników badań ankietowych, których celem było poznanie opinii turystów na temat wpływu dziedzictwa kulturowego na postrzeganie regionu Kaszub. Materiały i metody: Badania przeprowadzono w kwietniu 2021 roku metodą sondażu diagnostycznego przy użyciu kwestionariusza ankiety. Badanie ankietowe przeprowadzono wśród 254 respondentów. Podczas realizacji badania zastosowano dobór celowy, uczestnikami badań byli turyści krajowi, którzy odwiedzili przynajmniej raz Kaszuby. Wyniki: Badanie pozwoliło ocenić rozpoznawalność składników kultury kaszubskiej oraz poznać opinię respondentów na temat postrzegania poszczególnych jej elementów. Wnioski: W badaniu stwierdzono bardzo dobry wpływ dziedzictwa kulturowego na postrzeganie regionu Kaszub przez respondentów, co może być podstawą do tworzenia różnorodnych produktów turystyki kulturowej. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Preferencje turystyczne odwiedzających województwo podlaskie
84%
Badania prowadzone wśród uczestników ruchu turystycznego należą do działań bardzo ważnych z punktu widzenia rozwoju tej branży w regionie. Ich realizacja jednocześnie wymaga wiele wysiłku i zabiegów proceduralnych. Mimo konieczności zaangażowania określonych, często znacznych zasobów ludzkich, jak i finansowych, uzyskane rezultaty rekompensują poniesione nakłady. Wyniki dostarczają bowiem wiarygodnych informacji na temat odbiorców produktów turystycznych, ich struktury i preferencji, ukazując jednocześnie warunki otoczenia, w których funkcjonują przedsiębiorstwa turystyczne. Dzięki nim możliwe staje się dopasowanie oferty podmiotów turystycznych do realnych potrzeb ich odbiorców, a jednocześnie dywersyfikacja produktów, która stanowi jeden z czynników umożliwiających osiągnięcie przewagi konkurencyjnej. Celem niniejszego artykułu jest charakterystyka preferencji turystycznych odwiedzających województwo podlaskie. W artykule odniesiono się zarówno do upodobań związanych z organizacją wyjazdu turystycznego, jak i z pobytem w miejscu docelowym. Zamierzenie badawcze stanowiło udzieleni odpowiedzi na następujące pytania: 1. W jaki sposób odwiedzający organizują wyjazd i pobyt w woj. podlaskim? 2. W jakich celach odwiedzający przyjeżdżają do województwa podlaskiego? 3. Czy występują różnice w celach przyjazdów ze względu na wiek respondentów? W odniesieniu do postawionych pytań sformułowano następujące hipotezy: Hipoteza 1: Odwiedzający samodzielnie (we własnym zakresie) organizują wyjazd i pobyt turystyczny w województwie podlaskim. Hipoteza 2: Główne cele przyjazdów odwiedzających do województwa podlaskiego stanowią wypoczynek i zwiedzanie. Hipoteza 3: Cele przyjazdów do województwa podlaskiego są zróżnicowane w zależności od wieku odwiedzających.(fragment tekstu)
Czas wolny od nauki i pracy powoduje wzrost popytu na dobra i usługi turystyczne, ale istotnym czynnikiem popytu zrealizowanego, a nie takiego, który pozostaje tylko w sferze marzeń, jest siła nabywcza ludności (Gaworecki, 2007). O konsumpcji dóbr i usług turystycznych w dużym stopniu decydują warunki ekonomiczne, co często podkreślają różni autorzy zajmujący się tą problematyką, np. R. Brudnicki (2006). Należy tutaj dodać, że uprawianie turystyki nie musi być związane z ogromnymi wydatkami, szczególnie gdy turystą jest student, a standard usług nie jest wysoki. Analizy prowadzone na poziomie makroekonomicznym wykazują jednak, że istnieje korelacja między wysokim poziomem rozwoju ekonomicznego w danym kraju a dużą aktywnością turystyczną jego obywateli. Wysoka aktywność turystyczna stanowi jedną z podstawowych cech rozwiniętych gospodarczo społeczeństw. Głównym celem artykułu jest przedstawienie czynników ekonomicznych warunkujących aktywność oraz destynacje turystyczne chicagowskiej Polonii. Wśród tych czynników wyróżniono takie aspekty, jak: poziom dochodów badanych osób, ich wydatki na podróże, ich własna ocena sytuacji materialnej oraz sytuacja zawodowa. Celem badania było również sprawdzenie, czy cena, koszt wyjazdu jest ważnym wskaźnikiem dla Polonii chicagowskiej, który wpływa na jej aktywność turystyczną oraz wybór destynacji turystycznej. Główną metodą badań była metoda ilościowo-jakościowa. W artykule zaprezentowana zostanie metoda sondażu diagnostycznego w postaci badań ankietowych wśród Polonii w liczbie 1014 (w tym ankieta internetowa online - 347, tzw. CASI), w języku polskim i angielskim. W opracowaniu zostaną przedstawione wyniki badań, które mówią o tym, że wraz z miesięcznym wzrostem dochodów zwiększa się ilość pieniędzy wydawanych na podróże, częstotliwość wyjazdów w ciągu roku oraz długość trwania wypoczynku turystycznego, natomiast wzrost miesięcznych dochodów nie wpływa na wybór destynacji turystycznej chicagowskiej Polonii. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.