Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 95

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Balance
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Utrzymywanie równowagi w systemie społecznym wymaga odpowiedniego ukształtowania systemu poznawczego regulatora i jest silnie zależne od jakości procesów informowania. Głównym celem regulacji jest zabezpieczenie ciągłości procesów, a jej skuteczność zależy od wiedzy regulatora i ciągłego dopływu odpowiedniej informacji. Wszelkie zniekształcenia tych procesów ograniczają, zarówno skuteczność regulacji, jak i efektywność wykorzystania zasobów społecznych (naturalnych, ludzkich itp.). Dla poniesienia sprawności systemu regulacji autor zaleca wspieranie procesów metapoznawczych podmiotu, podejmującego decyzje, w określonym miejscu systemu.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Równowaga organizacyjna (próba interpretacji)
100%
Pojęcie równowagi organizacyjnej stanowi dziś nie kwestionowane leksykalne wyposażenie teorii organizacji i zarządzania. Warto jednak zastanowić się nad drogami, jakimi szedł transfer pojęcia równowagi do naszej dyscypliny naukowej i podjąć próbę wyjaśnienia, czy czegoś "po drodze" nie zgubiono. Chciałbym to wyrazić inaczej: w sporze o podstawy naukowe (a przecież dyskusje nad sensem, treścią i zasadnością jakiegoś pojęcia do takich należą) pierwsze rozstrzygnięcia powinny zapadać w obszarze metodologii, a dopiero później konkretnych znaczeń.(fragment tekstu)
Artykuł podejmuje kwestię spojrzenia na system polityczny UE jako zbiór mechanizmów i rozwiązań instytucjonalno- prawnych poszukujących sposobu zaprowadzenia i utrzymania jego równowagi wewnętrznej. Problem ten jest ujęty zgodnie z założeniami koncepcji resilience, która stanowi w pracy fundamentalne założenie teoretyczne. Resilience, tłumaczona jako elastyczność, sprężystość, umiejętność adaptowania i "odbijania się od dna" oraz zdolność regeneracji sił jest odnoszona do UE jako perspektywa perspektywą badawcza wskazującą tory rozmyślań na temat prawidłowości dynamiki rozwoju systemu UE w dłuższej perspektywie czasowej. Odwołanie się do takich ram implikowane jest w UE charakterem struktury integracyjnej i systemem politycznym, którego kreacja zapoczątkowana została w 1957 roku wraz z powołaniem Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Na podstawie przeprowadzonej analizy można stwierdzić, iż system polityczny UE odznacza się właściwościami charakterystycznymi dla odporności, co czyni go elastycznym w odpowiedziach na pojawiające się trudności i napięcia. Jednocześnie wprowadzane na tej podstawie rozwiązania i uruchamiane mechanizmy prowadzą do pogłębiania się zróżnicowań. Osiąganie równowagi systemowej staje się trudne.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote On the Systemic Approach to Balance Deficiency
100%
System, jako rzecz złożona podlega zaburzeniom niwelowanym w czasie relaksacji systemowej. W ocenie przebiegu zmian i stopnia niwelacji potrzebna jest identyfikacja czasu poprzez trzy warstwy, a także konieczne staje się kwantyfikowanie cech opisujących przestrzeń n-wymiarową. Problemem staje się zatem określenie liczby wymiarów, czyli odniesienie do przestrzeni nieeuklidesowskiej - to raz, a dwa zdefiniowanie owej przestrzeni przez cechy abstrakcyjne - czyli niekwantyfikowane w rozkładzie nieparametrycznym. Autorka za cel pracy postawiła sobie określenie sposobu opisu czasu relaksacji w przestrzeni nieparametrycznej. (abstrakt oryginalny)
Wszyscy ludzie funkcjonują na trzech głównych obszarach. Obszary te, lub płaszczyzny naszego życia, to praca, rodzina i szersze społeczności. Osoba żyjąca w równowadze czuje się swobodnie na wszystkich trzech płaszczyznach, potrafi być sobą i odnaleźć się w każdym z tych trzech obszarów, w każdym odczuwając satysfakcję, potrafi odegrać swoje role życiowe. Problem pojawia się w momencie, gdy jeden z obszarów rozrasta się kosztem pozostałych. Celem artykułu jest przedstawienie składników równowagi życiowej i skutków jej braku.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Implementing the Work-Life Balance as a CSR tool in Polish Companies
100%
Celem artykułu jest ocena realizacji koncepcji work-life balance (WLB) w Polsce. Artykuł składa się z dwóch głównych części. W części pierwszej, wykorzystując literaturę przedmiotu, przedstawiono istotę WLB, rozwiązania stosowane w ramach tej koncepcji, jak również zwrócono uwagę na trudności w ich wdrażaniu. Przedstawiono także korzyści ze stosowania rozwiązań WLB oraz konsekwencje wynikające z braku zachowania równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. W części drugiej w oparciu o źródła wtórne, raporty, wyniki badań własnych autorki dokonano wieloaspektowej analizy realizacji koncepcji WLB w Polsce, przedstawiając także - dla porównania - realizację tej koncepcji w innych krajach(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Miary rozwoju przestrzeni turystycznej
75%
Cel. Przybliżenie stanu wiedzy na temat przestrzeni turystycznej jako przedmiotu badań (aspekt ontologiczny) oraz sposobów jej badania (opisu i pomiaru), w tym stosowanych paradygmatów i podejść badawczych (aspekt epistemologiczny). Hipoteza badawcza: miarą rozwoju turystyki (przestrzeni turystycznej) jest osiągnięcie na danym obszarze stanu długookresowej równowagi określanej jako przewaga szeroko pojmowanych korzyści nad szeroko rozumianymi kosztami rozwoju turystyki - ponoszonymi przez wszystkie (bezpośrednie i pośrednie) grupy interesariuszy Metoda. Artykuł w pierwszej części ma charakter przeglądowy. Na podstawie istniejących definicji i sposobów pojmowania czy delimitacji przestrzeni turystycznej zaproponowano wyróżnienie miar przestrzeni turystycznej (w tym miar jej rozwoju) oraz ich klasyfikację. W drugiej części artykułu przedstawiono wyniki pilotażowych badań empirycznych dotyczących stanu równowagi przestrzeni turystycznej (turystyki) w Jastarni (studium przypadku). Zostały one wykonano przy użyciu oryginalnej metody badawczej opartej na modelu turystyki zrównoważonej. Same badania miały charakter jakościowy, a uzyskane wyniki zostały skwantyfikowane. Wyniki badań empirycznych. Chwilowy stan turystyki (przestrzeni turystycznej) w Jastarni oceniono jako pozostający w stanie równowagi, choć wśród niektórych podgrup respondentów wskazano na brak równowagi w komponencie kosztów. Ograniczenia badań i wnioskowania. Wyniki badań empirycznych dotyczą stanu chwilowego (na rok 2015). Zostały one przeprowadzone na próbie celowej (nie są reprezentatywne). Implikacje praktyczne. Zaproponowana metoda może być wykorzystywana do oceny stanu turystyki na dowolnych obszarach recepcyjnych. Uzyskane przy jej pomocy wyniki mogą służyć jako podstawa do podejmowania decyzji dotyczących kierunków rozwoju turystyki. Oryginalność. Zastosowano oryginalną, autorską metodę badań empirycznych. Rodzaj pracy. W pierwszej części przeglądowa. W drugiej zawierająca wyniki badań empirycznych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł nawiązuje do pracy E. Panka i H. Runki [2012]. Przedstawiono w nim prosty dowód "słabego" i "bardzo silnego" efektu magistrali w n-produktowej regularnej gospodarce Gale'a, w której rolę kryterium wzrostu gra łączna wartość produkcji, mierzonej w cenach równowagi von Neumanna, wytworzonej w skończonym horyzoncie 0, 1, ...,t 1< +oo. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Hipoteza Brody w świetle wyników badań empirycznych
75%
W tym artykule została przedstawiona dyskusja hipotezy Brody sformułowanej w 1997 roku, a dotyczącej szybkości zbieżności do stanu równowagi (proporcji produkcji wyznaczonych przez wektor własny Frobeniusa) dużych systemów input-output lub systemów von Neumanna w zależności od ich wymiarów. Brody napisał, iż im większa macierz nakładów A, to znaczy im więcej zawiera ona elementów (sektorów i branż) tym szybciej system, w którym występuje ta macierz jest zbieżny do stanu równowagi. Od tego czasu toczy się dyskusja nad matematycznymi aspektami tej hipotezy. W tym artykule został zamieszczony przegląd prac nawiązujących do rozważanej hipotezy. Część z nich dostarcza dowodów na prawdziwość hipotezy, część zaś dowodzi, że hipoteza na ogół nie jest prawdziwa. W artykule zostały wyróżnione dwa kierunki badań stochastyczny i deterministyczny. Tylko przy bardzo wyszukanych założeniach odnośnie losowości macierzy A zachodzi hipoteza Brody. Jednakowoż w ogólnym przypadku, jak pokazaliśmy w tym artykule, hipoteza Brody nie jest prawdziwa. Jest to wniosek z obliczeń dla rożnych agregacji (16, 30 i 59) wykonanych dla całej Unii Europejskiej, strefy Euro i poszczególnych krajów członkowskich. Zwiększenie stopnia agregacji nie spowodowało na ogół wzrostu stosunku drugiej do pierwszej wartości własnej macierzy A. Najmniejszy stosunek obu wartości własnych miał miejsce w przypadku całej Unii Europejskiej, potem strefy Euro i dalej poszczególnych państw. Stąd wysnuto wniosek, że szybkość zbieżności danej gospodarki do stanu równowagi nie zależy od liczby wyróżnionych w niej sektorów, lecz od jej wielkości i być może stopnia współzależności tych sektorów (duże gospodarki szybciej zmierzają do stanu równowagi niż mniejsze gospodarki). (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote New Developments and Reform Proposals of the Macroeconomic Imbalance Procedure
75%
The European Union (EU) has had a five-year experience with the Macroeconomic Imbalance Procedure (MIP) that was introduced by the European Commission in December 2011 as a response to accumulation of huge imbalances with the EU and the euro area. This paper evaluates results of the MIP and aims to examine what kind of imbalances have been revealed by the MIP, evaluate the current settings of the MIP and propose reforms that would enhance functioning and applicability of the MIP in practice. Based on results published in Alert Mechanism Reports and In-Depth Reviews and evaluation of the yearly cycle of the MIP, we propose several reforms and changes in the MIP and the scoreboard of indicators in particular. We bring forward a concept of relative thresholds that reflect economic development much better than currently applied absolute thresholds. Moreover, we recommend modification of some of the indicators involved in the MIP and introduction of maximally three flagship indicators that would receive special attention in assessment of the risk stemming from macroeconomic imbalances.(original abstract)
Zróżnicowanie poziomu rozwoju poszczególnych krajów nie da uzasadnić się lepszymi warunkami przyrodniczymi. Tzw. rajskie wyspy nie są jego liderami, natomiast szereg krajów o trudnych warunkach przyrodniczych (Skandynawia, Japonia) należą do czołówki cywilizacyjnej świata. Jak się jednak okazuje, implementacja wybranych stamtąd rozwiązań przynosi ograniczone sukcesy. Historycznie jest to nowa sytuacja. Produkcja taśmowa z fabryk Forda dała się zastosować efektywnie na całym świecie, podobnie sieci fast-food czy kontenery w transporcie. Obecnie jednak trudno znaleźć tak spektakularne przykłady. Może to zaskakiwać, ponieważ istnieją dalej znaczące różnice w efektywności gospodarek poszczególnych krajów. W Europie nie zmniejsza się dystans Północ - Południe, Stany Zjednoczone od Meksyku dzieli pod tym względem przepaść. A przecież, poza nielicznymi wyjątkami, prawie wszystkie gospodarki są obecnie otwarte na dobra jakim są sprawdzone rozwiązania. Jeśli nawet całości nie można szybko przekształcić według najlepszych wzorów, to powinno uzyskać się postęp stopniowo, adaptując poszczególne elementy danej gospodarki na kształt najlepszych rozwiązań np. u sąsiadów. W ten sposób dystans rozwojowy powoli ulegałby zmniejszeniu, przynajmniej nie powiększał się. Ta metoda jednak nie przynosi znaczących rezultatów. Powodem wydaje się być coraz większa integracja i złożoność krajowych systemów wytwarzania. Daje się to dostrzec przede wszystkim przy próbach adaptacji zagranicznych systemów proinnowacyjnych. Czy wobec tego taka implementacja jest w ogóle niemożliwa? Otóż nie. Co prawda nieskuteczne jest odgórne adaptowanie otoczenia, ale może się udać uruchomienie procesu samoadaptacji, idącego w głąb całego systemu. Ale jest to operacja trudna, wymagająca nietradycyjnego (niestatycznego) podejścia systemowego.(abstrakt oryginalny)
12
75%
Pierwszym celem artykułu było znalezienie ogólnych wzorów dla ustalenia cen i ilości równowagi dla liniowych statycznych modeli równowagi i niektórych kwadratowych statycznych modeli równowagi. Drugim celem artykułu było użycie hipotezy Waringa w odniesieniu do kwadratowych statycznych modeli równowagi. Służyło to znajdowaniu cen równowagi, które są liczbami naturalnymi. Obiektem badań były statyczne liniowe i kwadratowe modele równowagi typu popyt-podaż. Do badania tych modeli użyto metod algebry liniowej, analizy matematycznej i addytywnej teorii liczb. Do przeprowadzenia badań użyto pakietu Matematyka 4.0. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Problem równowagi organizacyjnej w zarządzaniu i kierowaniu oświatą
75%
Przed dokonaniem analizy problemu równowagi organizacyjnej w zarządzaniu i kierowaniu oświatą celowe jest wyjaśnienie, co rozumiemy pod pojęciem równowagi. Termin ten jest używany dość często, ale jak się wydaje, bywa różnie rozumiany. Na ogół znane są dwie interpretacje tego pojęcia. Równowagę organizacyjną można mianowicie przedstawić w ujęciu cybernetycznym (systemowym) lub w ujęciu motywacyjnym. Ujęcie cybernetyczne charakteryzuje się zdolnością systemu do funkcjonowania na zasadzie samoregulacji. Owa zdolność możliwa jest wskutek istnienia w systemie ujemnego sprzężenia zwrotnego •bądź większej liczby tego rodzaju sprzężeń. Ten rodzaj równowagi organizacyjnej zawiera w sobie ponadto tzw. stabilność i *ultra stabilność. Pierwsza z nich zachodzi wówczas, gdy sprzężenia zwrotne w systemie nie dopuszczają do zmiany jego stanu bez zmiany struktury. Natomiast z ultrastabilnością mamy do czynienia, gdy utrzymanie równowagi jest możliwe dopiero po wprowadzeniu zmian w strukturze systemu, zwiększających różnorodność jego reakcji na przypadkowe zakłócenia.(fragment tekstu)
14
Content available remote L'équilibre et la concurrence sur le marché
75%
Problematyka tworzenia równowagi i konkurencji rynkowej należy w Polsce do najważniejszych. Proces ten nie może być skutecznie przyspieszany bez szerszego niż dotychczas podkreślenia jakościowej strony stosunków rynkowych, a zwłaszcza jakości samej równowagi rynkowej. Jakość równowagi oznacza bowiem nie tylko określone wolumeny podaży towarów i popytu, ale przede wszystkim niezbędny stopień stabilności relacji podażowo-popytowych. Autor zwraca uwagę, że załamanie się równowagi Tynkowej spowodowane brakiem podaży rynkowej może być trudniejsze do przezwyciężenia niż załamanie spowodowane niedoborem popytu. Najgroźniejsze skutki dla procesów stanowienia równowagi rynkowej w gospodarce planowanej centralnie spowodowało zerwanie więzi ekonomicznych przedsiębiorstw uspołecznionych z rynkiem, co powodowało dużą obojętność producentów względem popytu i postępujące szybko pogarszanie pozycji rynku w gospodarce. Negatywny wpływ na równowagę rynkową wywiera zdaniem autora, daleko rozwinięty egalitaryzm płacowo-dochodowy, który powoduje stosunkowo niewielkie zróżnicowanie popytu rynkowego. W okresach kryzysów społecznych w Polsce tendencje egalitarystyczne były stosunkowo silne, co uniemożliwiało gruntowniejszą racjonalizację cen rynkowych. Autor stawia pytanie o pierwszorzędnym znaczeniu zarówno dla teorii, jak i praktyki, w jakim stopniu dochodzenie do równowagi w Polsce zależy od powiększania rozmiarów podaży, a w jakim od racjonalizacji wielkości i struktury popytu rynkowego starając się, przynajmniej częściowo, udzielić na nie odpowiedzi, która nie może być ani łatwa, ani prosta.(abstrakt oryginalny)
Równoważenie mobilności staje się obecnie bardzo istotnym elementem rozwoju miast. Potrzeba zmian oraz zmiana podejścia mieszkańców do posiadania prywatnych pojazdów powodują, że carsharing może odegrać istotną rolę w funkcjonowaniu obszarów zurbanizowanych. Carsharing jest systemem współdzielenia pojazdów, który funkcjonuje w Europie i na świecie od lat 70. XX wieku, z kolei w Polsce jest wciąż bardzo młodym i mało znanym rozwiązaniem. Celem artykułu jest omówienie roli carsharingu w równoważeniu mobilności w miastach oraz analiza funkcjonowania firmy Traficar w Trójmieście. Badanie przeprowadzono metodą ankietową na grupie trójmiejskich klientów tej firmy. Wyniki badania potwierdziły hipotezę, że rozwój carsharingu w Trójmieście przyczynia się do częstszego korzystania mieszkańców z innowacyjnych i zrównoważonych form transportu. Ponadto badanie wykazało, że trójmiejski carsharing jest pozytywnie oceniany przez jego użytkowników i stymuluje zmianę zachowań mieszkańców w zakresie mobilności. (abstrakt oryginalny)
Przedmiot badań: Analiza kointegracyjna jest znana w literaturze od blisko 40 lat. Nieco mniej miejsca poświęca się innymi wspólnym czynnikom wytrącającym kategorie ekonomiczne ze stanu równowagi. W szczególności interesujące jest spojrzenie, w jakim stopniu wspomniane badania są względem siebie alternatywne, a w jakim komplementarne. Jakie warunki muszą być spełnione, aby podjęcie odpowiedniej analizy (kointegracyjnej, współcykliczności, współautoskorelowania czy innych, rzadziej stosowanych) było celowe. Cel badań: W oczywisty sposób wybór rodzaju analizy wspólnych czynników (niekoniecznie) dominujących czy wynikającej z tego analizy współprzesunięć zależy od wyboru horyzontu analizy (długo-, średnio- czy krótkookresowej). Z drugiej strony rzetelne badanie nie powinno a priori pomijać żadnej z tych perspektyw. Starano się dowieść, że kluczową rolę odgrywają tu zredukowane rzędy najważniejszych macierzy, występujących w odpowiednich reprezentacjach VAR lub ich izomorficznych reprezentacjach. Innym celem badawczym było wykazanie, że wspomniane analizy współprzesunięć stochastycznych są w dużej mierze komplementarne względem siebie. Metoda badawcza: Wybór metody badawczej wynikał z postawionej tezy. Wielowymiarowa ekonometria dynamiczna oparta na modelach VAR pozwoliła dostarczyć narzędzi służących porównaniu różnych metod analizy wspólnych czynników. Wyniki: Rozpatrzone i zinterpretowane ekonomicznie zostały możliwe kombinacje pełnych i zredukowanych rzędów macierzy kointegrującej oraz macierzy związków średnio- i długookresowych. Ukazane zostały powiązania pomiędzy tymi macierzami. Rozrysowany został iteracyjny mechanizm powrotu systemu do równowagi. Potwierdzono, że rozważane analizy wspólnych czynników dominujących są w dużej mierze uzupełniające względem siebie, choć w znacznym stopniu wynika to z ograniczenia się (ze względu na przyjęte limity objętości) do dziedziny czasu oraz czynników stochastycznych. Rozszerzenie analizy o np. kointegrację sezonową czy współtrendowość deterministyczną z pewnością pozwoliłoby pokazać elementy substytucyjne. Przykładowo, analiza kointegracyjna w relatywnie ograniczonym horyzoncie czasowym może być alternatywą współtrendowości (trend stochastyczny wygasa dopiero w bardzo długiej perspektywie), również analiza uwzględniająca proces o wyższym stopniu zintegrowania mogłaby być alternatywą kointegracji sezonowej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia wyniki eksperymentu, którego celem było wyznaczenie determinant wybieranych przez uczestników strategii oraz ich zyskowności. Badanie polegało na dokonaniu przez uczestników serii wyborów w N-osobowych skończonych grach, w których każdy z graczy miał do wyboru trzy możliwości. Wszystkie gry posiadały jednoznacznie wyznaczone teoretyczne rozwiązanie (jedyną równowagę Nasha, do której można było dojść, stosując iterowaną eliminację strategii ściśle zdominowanych). Sprawdzono m.in., czy znajomość teorii gier i umiejętność stosowania jej narzędzi wpływa na podejmowane decyzje i osiągane zyski. Najważniejszym wnioskiem płynącym z przeprowadzonego badania jest niespełnienie predykcji teoretycznych bazujących na równowadze Nasha. Wybieranie strategii nierównowagowych przez osoby o stosunkowo małej wiedzy teoretycznej było spowodowane nieumiejętnością znalezienia takiej strategii. Jednak uczestnicy z relatywnie wysoką wiedzą teoretyczną wybierali strategie nierównowagowe świadomie, oczekując wyższego zysku. Oznacza to, że teoretyczna wiedza jest przydatna, ale jej stosowanie powinno być dostosowane do sytuacji w rzeczywistym świecie. Umożliwia to osiągnięcie zysków wyższych niż przewiduje to teoria. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Społeczne ograniczenia innowacyjnego działania
75%
Celem artykułu jest określenie znaczenia relacji społecznych jako wewnętrznego stymulatora innowacji oraz wagi potrzeby zachowania proporcji w dbałości o obszar materialny i społeczny organizacji. Jego metodyka oparta została na wykorzystaniu teoretycznego konstruktu równowagi organizacyjnej jako środka pozwalającego wyeksponować wyżej wymienione aspekty podjętego problemu badawczego. W opisie zagadnienia znalazły się określenia oparte na semantycznej sprzeczności Zabieg ten pozwolił zaakcentować specyfikę uwarunkowań innowacji. Przedstawiony w artykule punkt widzenia prowadzi do wniosku, iż czynnikiem determinującym zdolność do tworzenia innowacji jest elastyczność, zachowana także w sferze relacji społecznych w organizacji. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest koncepcja J. Kornaia, zawarta w Anti-equilibrium. Celem pracy jest przedstawienie krytycznej analizy tej koncepcji. Analiza ta skupia się na aspekcie metodologicznym Anti-equilibrium, a mianowicie na koncepcji wyjaśniania przyjętej przez węgierskiego ekonomistę. Zastosowaną metodą badawczą jest analiza tekstu. Wynik tej analizy pozwala - jak się wydaje - ujrzeć istotny defekt metodologiczny Anti-equilibrium. Tezą niniejszego artykułu jest stwierdzenie, że defekt ten nie pozwalał traktować propozycji Kornaia jako równoważnego konkurenta dla ekonomii neoklasycznej.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Koncepcja uniwersalnego systemu autopoziomowania pojazdów specjalnych
75%
Artykuł opisuje autorską koncepcję rozwiązania pozwalającego na autopoziomowanie pojazdów lub naczep specjalnych o zróżnicowanych konstrukcjach. Projektowany system oparty jest na dwóch akcelerometrach przemysłowych, które określają stopnie odchylenia poprzecznego oraz wzdłużnego w dwóch wybranych punktach pojazdu. Głównym założeniem projektowanego systemu jest prawidłowe poziomowanie pojazdu w zróżnicowanych warunkach terenowych. Większość pojazdów specjalistycznych wymaga posadowienia ich w terenie w pozycji całkowicie wypoziomowanej. Umożliwia to ich prawidłową eksploatację. Przykładem takich pojazdów są wozy transmisyjne, pojazdy pokazowe, symulatory czy platformy wojskowe. W większości przypadków istotnym parametrem eksploatacyjnym jest czas wypoziomowania pojazdu, automatyzacja tego procesu oraz uniezależnienie od czynnika ludzkiego. Zasadniczym problemem stawianym przed opisywanym systemem jest prawidłowe rozmieszczenie akcelerometrów na konstrukcji. Czteropunktowe podparcie pojazdu może w skrajnych przypadkach doprowadzać do przegięć konstrukcji, a w konsekwencji do jej trwałego uszkodzenia. Kluczowym zagadnieniem jest więc opracowanie uniwersalnego algorytmu pozwalającego na łatwe implementowanie systemu w nowych i niepowtarzalnych konstrukcjach pojazdów. W artykule podjęta została próba formalnego opisu założeń dla takiego systemu, a także doboru odpowiedniego sprzętu oraz wymogów dotyczących algorytmu sterującego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.