Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Balance theories
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Opracowanie omawia etapy ewolucji teorii bilansu, przedstawia strukturę i różne metody wyceny jego składników (aktywów i pasywów). Przedstawiono w sposób tabelaryczny zestawienie wybranych teorii bilansu, ich twórców oraz podstawowe założenia.
Celem artykułu jest prezentacja kluczowych aspektów teorii bilansowej W. Osbahra, na tle rozwoju historycznego rachunkowości w Niemczech. Artykuł powstał dzięki rozbudowanym studiom literaturowym z zakresu teorii bilansowych, prezentuje on główne założenia teorii bilansowej W. Osbahra, która do tej pory nie była opisywana w tak dokładny sposób w polskiej literaturze rachunkowości. Opiera się on w głównej mierze na publikacji H. Nicklischa Die Bilanz vom Standtpunkt der Unternehmung. Die bisherige und zukünftige Gestaltung der Gmndfragen des Bilanzproblems, wydanej w 1923 r., która obecnie dostępna jest w około 30 bibliotekach na świecie. Autorzy wskazują na ponadczasowy charakter tej teorii, którą można dziś uważać za prekursorską wizję rachunkowości przyszłości. Teoria Wilhelma Osbahra, z jej ponadczasowym przesłaniem, może stanowić punkt wyjścia do analizy problematyki bilansu oraz zawartych w nim ujawnień, w świetle krytyki współczesnych realiów sprawozdawczości finansowej. (abstrakt oryginalny)
Rozwój gospodarczy, powstanie rynków kapitałowych, a także postępująca inflacja na początku XX w. spowodowały rozwój wielu teorii bilansowych. Bilans z wieku XV nie spełniał wymagań późniejszej rzeczywistości ekonomicznej. To niewątpliwie wpłynęło na potrzebę modyfikacji ustalonego wcześniej modelu. Teorie bilansowe koncentrują się przede wszystkim na sprawozdawczości finansowej, ale zajmują się również metodami wyceny w systemie rachunkowości. Twórcy ich, dokonując nowych odkryć, często wychodzą poza sztywne ramy wyznaczane przez uregulowania prawne, także stają naprzeciw utartym schematom istniejącym w świecie nauki rachunkowości. Teorie bilansowe w początkowych latach, powstawały głównie w krajach niemieckojęzycznych. Rozważania te były głównie krytyką obowiązujących przepisów prawa handlowego. Te poglądy stały się inspiracją dla dalszych rozważań bilansoznawców również z innych krajów, w tym także na gruncie polskim (W. Brzezin, G. Świderska, S. Górniak, R. Stadtmüller). Główne problemy rozważań na temat teorii bilansowych to zadania, cele czy funkcje sprawozdania finansowego, które w początkowych etapach rozważań było utożsamiane z bilansem majątkowym. Można zauważyć, że współczesna sprawozdawczość finansowa uwzględnia niektóre z założeń klasycznych teorii bilansowych, głównie teorii dynamicznych i statycznych. Aby być w zgodzie z nowoczesnymi tendencjami rozwoju teorii bilansowych, należałoby umożliwić wycenę nie w aspekcie retrospektywnym (według zasady historycznej ceny nabycia lub historycznych kosztów wytworzenia), lecz według orientacji prospektywnej (przyszłościowej), w celu ujęcia majątku na koniec okresu w wartości dochodowej przedsiębiorstwa. Uzyskana w ten sposób różnica między majątkiem na koniec okresu sprawozdawczego a majątkiem na początek okresu sprawozdawczego byłaby równa zyskowi ekonomicznemu. Ponieważ jednak nie do końca jest możliwe bazowanie tylko na wartościach prospektywnych, i całkowite odejście od wartości retrospektywnych, istnieje potrzeba możliwości modyfikacji sprawozdań finansowych w kierunku przybliżenia wartości bieżącej do wartości rynkowej przedsiębiorstwa. Idee teoretyków bilansoznawstwa powinny być ważnym głosem w dyskusji na temat kierunków rozwoju współczesnej sprawozdawczości finansowej, zarówno na gruncie krajowym, jak i międzynarodowym.(abstrakt oryginalny)
Znaczenie rachunkowości jako systemu informacyjnego, a przede wszystkim sprawozdań, które generuje dla potrzeb różnych odbiorców, nieustannie wzrasta. Wśród sprawozdań finansowych najdłuższą historię ma bilans, informujący o stanie majątkowym i finansowym każdej jednostki gospodarczej, będący statycznym rachunkiem opartym na metodzie bilansowej i zarazem okresowym sprawozdaniem, zwanym dziś „produktem” systemu rachunkowości. Bilans, informujący o wysokości majątku i kapitału, ewoluował w ciągu wieków. Rozwój dokonywał się zarówno w płaszczyźnie merytorycznej, jak też technicznej, zwiększając jego jakość. Wartość informacyjna bilansu wzrastała dzięki poszukiwaniu właściwej terminologii, odpowiednich metod wyceny pozycji bilansowych, adekwatnych do potrzeb form prezentacji oraz technik sporządzania tego sprawozdania. Znaczący wkład w tym zakresie mają polscy teoretycy rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
Celem tego artykułu jest przedstawienie argumentów wypływających z wybranych teorii ekonomii, które są zazwyczaj pomijane w dyskusjach na temat zasadności przyjęcia wspólnej waluty. Tekst skupia się na zagadnieniach efektywności oraz dobrobytu. W szczególności, artykuł poświęcony jest analizie pochodzenia kosztów transakcyjnych, roli polityki stabilizacyjnej, kompletności rynków oraz warunków informacyjnych w procesie określania optymalnego systemu walutowego. Artykuł pokazuje, iż spojrzenie na problematykę wprowadzenia euro przez pryzmat teorii ekonomii może w interesujący i istotny sposób uzupełniać wyniki dotychczas znane. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości praktycznego zastosowania założeń teorii bilansowej Osbahra jako jednej z wielu możliwych prób zamknięcia luki informacyjnej w sprawozdawczości finansowej XXI wieku. Wilhelm Osbahr podjął na początku XX w. próbę rozwiązania problemu oznaczenia wartości bilansowych (wpływu wyceny bilansowej na pozycje bilansowe) z punktu widzenia przedsiębiorcy, tym samym wy-raźnie podkreślając konieczność rozpatrywania struktury bilansu przez pryzmat celów realizowanych przez przedsiębiorstwo. Osbahr postulował, aby w bilansie uwydatnić wszelkie zmiany, zachodzące w gospodarczej strukturze przedsiębiorstwa i jego częściach składowych, niewynikające bezpośrednio z prowadzonej działalności operacyjnej i prezentować je w pozycji "korekty". W artykule zastosowano metodę dedukcyjną, wspomaganą studiami literatury oraz metodę studium przypadku. Autorzy wykorzystując studium przypadku, potwierdzają możliwość wykorzystania opisanej teorii bilansowej w obecnych realiach sprawozdawczych, na podstawie rzeczywistych danych spółki ABC Sp. z o.o. Wykazują również, że bilans zaprezentowany według nowej formuły sprawozdawczej ujawnia użytkownikowi sprawozdań finansowych inne jakościowo informacje. (abstrakt oryginalny)
Celem dynamicznego bilansu jest ustalenie krótkookresowego wyniku finansowego, będącego miernikiem efektywności działania podmiotu gospodarczego. Na potrzeby artykułu przedstawione zostały teorie ujmowania elementów bilansu według różnych autorów oraz ujęcie wybranych zdarzeń gospodarczych w teoriach dynamicznego bilansu. Autor stwierdził, że w każdej z przedstawionych koncepcji, wynik finansowy jest zgodny z aktualnymi zasadami jego ustalania. Ewentualne różnice dotyczą sposobu klasyfikacji aktywów i pasywów z punktu widzenia przyszłych wpływów, wydatków, przychodów oraz kosztów.
W artykule postawione zostaje pytanie o trwałość obranego współcześnie kierunku kształtowania systemu rachunkowości określanego jako podejście bilansowe. Analiza historyczna wybranych teorii rachunkowości pokazuje, że podejście bilansowe i podejście wynikowe wielokrotnie rywalizowały o pierwszeństwo wśród teoretyków rachunkowości. W teoriach kapitału podejście bilansowe dominujące w teorii własnościowej z czasem wraz z popularyzacją teorii jednostkowej ustąpiło miejsca podejściu wynikowemu. Z kolei w ramach tworzonych równolegle teorii bilansowych podejście bilansowe można odnaleźć w teorii bilansu statycznego, natomiast podejście wynikowe w teorii bilansu dynamicznego. Zajmowane przez teoretyków stanowiska zależały przede wszystkim od ich przekonania o wadze wartości i efektywności w rachunkowości oraz od definicji głównego odbiorcy sprawozdań finansowych. Jako że obecnie zagadnienia te nie straciły na aktualności, można przypuszczać, że obrane współcześnie podejście bilansowe z czasem może ustąpić miejsca podejściu wynikowemu. Spór o priorytet w sprawozdawczości finansowej pozostaje otwarty. (abstrakt oryginalny)
Biorąc pod uwagę główne cechy bilansu, jego podstawy teoretyczne można podzielić następująco: statyczne teorie bilansu, dynamiczne teorie bilansu, organiczne teorie bilansu i nowe założenia teorii bilansu. W artykule przedstawiono podstawowe tezy tych teorii.
Właściwa interpretacja składników majątkowych i źródeł ich finansowania,, czyli aktywów i pasywów, ułatwia sporządzanie bilansu, konstrukcję zakładowego planu kont, a także ocenę jednostki gospodarczej dokonaną na podstawie sprawozdań finansowych. Dlatego celem niniejszego opracowania jest charakterystyka składników bilansu w świetle znowelizowanej ustawy o rachunkowości. (fragment tekstu)
Dokonano przeglądu doktryn bilansowych: określono kryteria ich podziału, zanalizowano teorie formalnej treści bilansu, teorie wyceny i zachowania kapitału przedsiębiorstwa. Przedstawiono procesy harmonizacji i standaryzacji sprawozdawczości finansowej w skali międzynarodowej, poddano analizie najważniejsze instrumenty harmonizacji: Międzynarodowe Standardy Rachunkowości i dyrektywy Unii Europejskiej, a następnie przedstawiono, wynikające z tych regulacji, sprawozdania finansowe. Omówiono także sprawozdawczość finansową w Polsce: jej istotę, zasady rachunkowości stosowane do sporządzania sprawozdania finansowego, warunki niezbędne do ujawniania podstawowych kategorii finansowych sprawozdania oraz mierniki jego wyceny. Następnie zanalizowano strukturę sprawozdania finansowego według polskiego prawa bilansowego.
W artykule podjęto próbę odniesienia się do zasad i założeń teorii monetarnej bilansu płatniczego. Opisano ewolucję poglądów i rozważań związanych z problematyką bilansu płatniczego, przeanalizowano skutki i konsekwencje bieżącego deficytu w bilansie płatniczym w międzynarodowych stosunkach gospodarczych Polski.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.