Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bank contract
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Porozumienie o prowadzenie placówki pod marką banku lub innej instytucji finansowej zawierane jest w drodze indywidualnych negocjacji, dlatego o ofertach franczyzowych można jedynie gdybać. Ocena całej sieci franczyzowej jest możliwa, ale nie wystarczy do tego analiza, nawet bardzo wnikliwa, jednej umowy zawartej z przedsiębiorcą. Umowy franczyzowe funkcjonujące w ramach tej samej sieci mogą się różnić i to znacznie. Ich ostateczny kształt jest przecież wynikiem negocjacji przedsiębiorcy z instytucją. Natomiast sieć, która działa na rynku od co najmniej kilku miesięcy, staje się obiektem zainteresowania przedsiębiorców i do głosu dochodzą wówczas najbardziej podstawowe pytania. (abstrakt oryginalny)
W działalności banków spółdzielczych swoboda kontraktowa doznaje wielu ograniczeń na gruncie regulacji prawnej. Niniejszy artykuł wskazuje nakazy i zakazy ustawowe oraz sankcje za ich nieprzestrzeganie, które prowadzą do ograniczenia woli stron co do swobody kształtowania zawieranej umowy. Ta publicznoprawna ingerencja ustawodawcy ma swoje uzasadnienie wynikające z ochrony bezpieczeństwa rynku bankowego, ochrony interesu publicznego i ochrony klienta. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Umowa o udostępnienie skrytki bankowej w prawie francuskim
100%
Umowa o udostępnienie skrytki bankowej, zwana także "umową najmu skrytki", "umową sejfu bankowego" czy "umową sejfową" nie jest uregulowana w prawie polskim. Jedynie art. 5 ust. 2 pkt 6 Prawa bankowego wymienia, obok przechowywania przedmiotów i papierów wartościowych, udostępnianie skrytek sejfowych jako jedną z czynności bankowych. Przepis ten nie przesądza jednak ani o treści, ani o kwalifikacji prawnej tej umowy. Szczegółowe postanowienia dotyczące m.in. jej zawarcia, przedmiotu i treści zamieszczone są w regulaminach bankowych.(fragment tekstu)
Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów klient banku, czyli słabsza strona umowy, był i wciąż jest uwikłany w nie całkiem uczciwe, wieloletnie umowy kredytowe. Truizm? Niekoniecznie. Wszystkie zbadane wzorce umowne (aż 300), stosowane przez 19 czołowych banków, zawierały zakwestionowane przez UOKiK klauzule. (abstrakt oryginalny)
Polskie prawo o outsourcingu jest całkiem niezłe, zwłaszcza wzbogacone o unijne zapisy, jednak ze stosowaniem tego prawa wciąż są problemy. Dochodzenie roszczeń jest możliwe, czego dowodem jest sprawa Mariusza Surmy. Polskie tradycje dotyczące umów agencyjnych sięgają jeszcze czasów sprzed II wojny światowej. To właśnie przedwojenne prawo było stosowane po 1945 roku z niewielkimi tylko zmianami. Na mocy tego właśnie prawa sądy orzekały (np. w latach siedemdziesiątych), że słabsza strona umowy, czyli agent (ajent niegdyś) musi dostać zapewnienie osiągnięcia godziwego dochodu, a umowa, która nie zapewniałaby agentowi żadnego dochodu byłaby nieważna, jako sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. (abstrakt oryginalny)
Klazule abuzywne według UOKiK to postanowienia niedogodne dla konsumenta, stawiające go w nierównoprawnej pozycji lub pozbawiające go przyznanych ustawowo uprawnień. Banki oraz instytucje parabankowe powszechnie stosują wzorce umów, których postanowienia są narzucane klientowi w ramach procedur stosowanych przez bank. Klient ma dwa wyjścia- może taką umowę albo przyjąć, albo w całości odrzucić.
W prezentowanym artykule autorzy podjęli próbę przybliżenia wybranych aspektów opłat i prowizji w sektorze bankowym w Polsce. Skoncentrowano się na następujących kwestiach: sfera regulacji opłat i prowizji, poziom i struktura opłat i prowizji, opłaty interchange w transakcjach bezgotówkowych, prowizje i opłaty związane z rozliczeniami pieniężnymi, abuzywne klauzule umowne a opłaty i prowizje za usługi bankowe. Ponadto zwrócono uwagę na problematykę klauzul niedozwolonych, które spotyka się w umowach funkcjonujących na rynku bankowym. Jest to stosunkowo rzadko wykorzystywany instrument ochrony interesów słabszej strony stosunków prawnych między profesjonalistą a konsumentem. Wydaje się, iż z uwagi na skalę rozwoju usług bankowych zagadnienie opłat i prowizji powinno być przedmiotem stałych analiz prowadzonych przez liczne, funkcjonujące w sferze ochrony konsumenta, wyspecjalizowane podmioty.(abstrakt oryginalny)
Obserwowany w ostatnich latach dynamiczny rozwój sektora bankowego determinuje sposób budowania relacji z interesariuszami banków. Do najistotniejszej grupy interesów należą klienci, nabywcy produktów i usług bankowych, których relacje z bankiem mogą stanowić istotny element przewagi konkurencyjnej. Należy przy tym wskazać, iż w porównaniu z bankami, ich prawa i obowiązki, choć precyzyjnie określone licznymi aktami prawnymi, wskazują na istotny dysonans pomiędzy pozycją pojedynczego klienta oraz banku jako instytucji finansowej w stosunku prawnym wyrażonym umową. Celem publikacji jest ocena relacji bank - klient z punktu widzenia wyboru banku, rodzaju usług bankowych oraz przepisów prawa. (abstrakt oryginalny)
W artykule podkreślono, że w dobie kryzysu gospodarczego negatywne implikacje stosunków umownych dotyczących opcji walutowych stały się istotnym problemem gospodarczym. Wskazano, że niezależnie od roszczeń cywilnoprawnych i administracyjnoprawnych w grę może wchodzić ocena prawnokarna. Rozważono kilka regulacji.
Stabilność finansowa stała się jednym z głównych celów regulacji działalności bankowej. W pierwszej kolejności cel ten jest utożsamiany z normami publicznego prawa bankowego, co znalazło również swoje bezpośrednie odzwierciedlenie w reformie unijnych oraz krajowych ram prawnych bankowości. Jednakże w perspektywie doświadczeń ostatniego kryzysu stabilność finansowa stała się także istotną przesłanką zmian norm dotyczących szeroko rozumianych usług finansowych. Powyższy artykuł ma na celu bliższe przedstawienie zarówno założeń teoretycznych znaczenia relacji umownych banku z jego klientami dla stabilności finansowej, jak i aspektów praktycznych w postaci doświadczeń międzynarodowych pokazujących rolę umów bankowych w mechanizmie kryzysu bankowego.(abstrakt oryginalny)
Jedną z form dodatkowych indywidualnych planów emerytalnych (IKE i IKZE) jest umowa rachunku oszczędnościowego zawierana przez bank z wykorzystaniem wzorców umownych. Bankowe wzorce umów o indywidualne produkty emerytalne mogą jednak zawierać klauzule niedozwolone, w szczególności w zakresie zmian oprocentowania, podstaw pobierania, ustalania wysokości i dokonywania zmian pobieranych przez ban- ki opłat. Celem artykułu jest identyfikacja oraz analiza ryzyka braku zgodności i jego dalszych negatywnych konsekwencji zarówno dla banku, jak i dla indywidualnych oszczędzających z uwagi na nieodpowiedniość treści umów bankowych produktów emerytalnych. Wskazano, że aktualnie stosowane przez banki wzorce umów o indywidualne rachunki emerytalne mogą skutkować dla instytucji bankowych sankcjami prawnymi i ekonomicznymi z uwagi na klauzule abuzywne występujące w tych wzorcach. W analizie zastosowano następujące metody badawcze: ekonomiczną i prawną analizę zasad funkcjonowania bankowych produktów emerytalnych, krytyczną analizę piśmiennictwa, orzecznictwa SOKIK i wpisów do rejestru NKU prowadzonego przez Prezesa UOKiK oraz decyzji Prezesa UOKIK.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Umowa o udostępnienie skrytki bankowej w prawie niemieckim
84%
Rozważania zawierają analizę najważniejszych elementów umowy sejfowej w prawie niemieckim, że szczególnym uwzględnieniem jej charakteru prawnego. Do podstawowych obowiązków banku należy umożliwienie klientowi dostępu do skrytki w godzinach pracy banku oraz zapewnienie ochrony samej skrytce. Natomiast do podstawowych obowiązków klienta należy uiszczanie czynszu. Z kolei do najważniejszych uprawnień banku zalicza się możliwość rozwiązania umowy bez zachowania terminów wypowiedzenia, klient zaś ma prawo używać skrytki w godzinach pracy banku. W literaturze z największą aprobatą spotkała się koncepcja, według której umowa o udostępnienie skrytki sejfowej ma charakter umowy najmu. W podsumowaniu autorka stwierdza m.in., że określenie charakteru prawnego umowy sejfowej ściśle związane jest z funkcją, jaką przypisuje się tej umowie. Jeśli przyjmuje się, że podstawowe znaczenie w umowie sejfowej ma obowiązek banku polegający na udostępnieniu klientowi skrytki, to wówczas umowa ta bliska jest umowie najmu i tak może zostać zakwalifikowana. Gdyby natomiast stwierdzić, że podstawową funkcją, a co za tym idzie - także najważniejszym obowiązkiem banku jest zapewnienie pieczy nad skrytką, to wówczas ciężar omawianej kwalifikacji przesuwa się w kierunku umowy przechowania. (abstrakt oryginalny)
Porozumienia swapowe pozwalają bankom centralnym wspierać płynność banków komercyjnych w zakresie dotyczącym transakcji w walutach obcych. Wykorzystywane są również przez Bank Centralny Chin w związku z internacjonalizacją renminbi, w ramach umów z wieloma bankami centralnymi, w tym z Europejskim Bankiem Centralnym, Bankiem Anglii, czy Narodowym Bankiem Szwajcarii. Celem artykułu jest przedstawienie i przeanalizowanie istoty i rozwoju bilateralnych umów swapowych zawieranych przez Chiny w kontekście wpływu swobody przepływu środków finansowych na zwiększenie wykorzystania juana jako waluty rozliczeniowej. W związku z tym zbadane będą rodzaje, cele i charakter umów swapowych oraz korzyści wynikające z nich dla stron transakcji. W artykule przedstawiono dotychczas zawarte przez Bank Centralny Chin bilateralne umowy swapowe wspierające relacje monetarne pomiędzy Chinami a innymi krajami świata. (abstrakt oryginalny)
Omówiono problem wzorców umów stosowanych przez banki. Wprowadzona od niedawna nowa instytucja - abstrakcyjna kontrola wzorców może wpłynąć na zwiększenie liczby orzeczeń sądów o uznaniu poszczególnych postanowień wzorców umownych za niedozwolone.
Autor opisuje strategię banków brytyjskich, które starają się pokryć straty wynikające z zaostrzenia przepisów dotyczących ubezpieczeń w sektorze bankassurance. Na wspomnianych zmianach traci w większości przypadków klient - banki bronią się przez podwyższenie marż, zwiększenie ilości ukrytych klauzul oraz uogólnienie informacji dotyczących ofert.
16
Content available remote Interes konsumenta a interes banku w umowach o kredyt na zakup samochodu
67%
Artykuł przedstawia zasady kształtowania interesów stron w umowach kredytu na zakup samochodu osobowego, zawieranych pomiędzy bankami a konsumentami. Przedstawiono pojęcie umowy kredytu oraz umowy kredytu konsumenckiego. Przedstawiono formy, zakres i dokumentację umowy kredytowej. Wykazano, iż treść umowy kredytowej kształtowana jest przede wszystkim w regulaminach umów kredytowych. W artykule przedstawiono także pojecie konsumenta oraz wykazano jego pozycję prawną, jako strony konsumenckich umów kredytowych. Analizie porównawczej pierwotnej podano treści wzorców umów lub regulaminów umów kredytowych zawieranych z konsumentami na finansowanie zakupu samochodu osobowego, ze szczególnym uwzględnieniem klauzul dotyczących zabezpieczenia spłaty kredytu. Analizy porównawczej dokonano na podstawie dokumentów i odpowiedzi uzyskanych w wyniku bezpośrednich lub elektronicznych kontaktów z bankami, które oferowały konsumentom kredytu na zakup samochodu w okresie marzec - kwiecień 2010 r. Bankom przedstawiono zapytanie potencjalnego klienta o udzielenie kredytu na zakup samochodu, o charakterystyce przedstawionej w artykule. (abstrakt oryginalny)
Autor zwraca uwagę, że zawieranie umów między radą nadzorczą, zarządem a bankiem nie jest przedmiotem regulacji wyłącznie Prawa bankowego. W zależności od formy prawnej banku (spółka akcyjna, spółdzielnia, bank państwowy) stosowne regulacje zawarte są w Kodeksie spółek handlowych, Prawie spółdzielczym, ustawie o Banku Gospodarstwa Krajowego oraz statucie tego banku.
W roku 2014 26 krajów UE podpisało umowę międzyrządową, która wytyczyła zasady działania wspólnego funduszu likwidacyjnego w odniesieniu do czynników warunkujących przystąpienie ich do unii bankowej. Polskie banki również chciałyby europejskiej unii bankowej, gdyż uważają, że nadzór z Frankfurtu będzie słabszy niż z Warszawy. Jednak prezes NBP w konkluzji zauważył, iż z tego samego powodu żywi obawy i polski nadzór bankowy, ale w odwrotnej proporcji. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.