Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 55

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bank reserves
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Na podstawie rekomendacji Komitetu Bazylejskiego oraz w oparciu o praktyki wiodących banków w Europie omówiono zagadnienie tworzenia rezerw na straty kredytowe.
3
Content available remote Wpływ rezerw na wynik finansowy banku
75%
Szacowanie trwałej utraty wartości należności kredytowych jest więc jednym z najważniejszych instrumentów wpływających na obraz sytuacji finansowej i majątkowej banku, a jednocześnie pozwala na urealnienie tego obrazu.(fragment tekstu)
W pierwszym kwartale 2010 roku w Polsce rozgorzał spór pomiędzy Zarządem Narodowego Banku Polskiego a Radą Polityki Pieniężnej, dotyczący sposobu naliczania zysku Narodowego Banku Polskiego, szczególnie w kontekście zasad kalkulacji i zawiązywania rezerw na ryzyko zmiany kursu walutowego. W tej sprawie Zarząd zwrócił się z prośbą o wyrażenie opinii do Europejskiego Banku Centralnego. Kwestia jest istotna, gdyż na wynik finansowy banku centralnego, a co za tym idzie wypłaty do budżetu państwa, różnice z wyceny kursowej aktywów, zobowiązań i instrumentów pozabilansowych w walutach obcych, a także utworzenie rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych, mają bardzo duży wpływ. Celem niniejszego artykułu jest prezentacja zasad naliczania i zawiązywania rezerw stosowanych przez EBC, które stosuje Narodowy Bank Polski. Przedstawiono także postulaty uściślenia sposobu uwzględniania przychodów niezrealizowanych w aspekcie kalkulacji wartości rezerwy. Odniesiono się również do kwestii opiniowania uchwał Rady Polityki Pieniężnej przez EBC w rzeczonej sprawie.(fragment tekstu)
5
Content available remote A Country's Demand for Official Reserve Assets
75%
The paper presents the reasons for holding official reserve assets, their determinants and methods used to estimate the demand for them. Basing on selected quantitative ratios it has been shown that in the years 1995-2006 the official reserve assets held by the National Bank of Poland guaranteed financial security of Polish economy. (original abstract)
6
Content available remote Alternative Views on Money in the First Half of the XX Century and Today
75%
The paper deals with the discussion on the alternative ideas on money, created by Silvio Gesell, Frederic Soddy and Karl Ballod. Particularly, the ideas of full-reserve banking, privilege of seigniorage and the principle of demurrage are discussed in the context of possible implementation of these ideas in a future economy. Large part of the paper is library-based, considering and briefly explaining the previously mentioned ideas, and supplementing them with the opinions of the modern economists. The discussion of the possible evolutionary way to implement those ideas is based on the logical analysis and conclusions, derived from the discussions of the author with academicians and financiers. The results lead to the conclusion that these ideas, which may seem unrealistic according the existing paradigm of growth, may turn out to be useful to form the basis of a new monetary and financial system within the new economic paradigm. The paper is an insight into unorthodox proposals on money, which may be useful to specialists and students, investigating monetary and financial systems.(original abstract)
Udzielanie kredytów jest jedną z podstawowych działalności banków komercyjnych. Jednak prowadząc tę działalność bank narażony jest na ryzyko. W przypadku lego rodzaju działalności ryzyko oznacza niepewność, a nawet groźbę nieosiągnięcia zaplanowanych zysków z udzielanych produktów kredytowych. Ryzyko kredytowe swoim zasięgiem obejmuje nie tylko działalność kredytową. Jest ono także związane ze wszystkim aktywami, do których bank posiada tytuł prawny oraz do pozycji bilansowych, m.in. dotyczy lokat na rynku międzybankowym, instrumentów rynku kapitałowego, jak również udzielonych gwarancji, akceptów oraz poręczeń według prawa cywilnego i wekslowego. Nadmierne ryzyko kredytowe generuje znaczne straty finansowe, które zwiększają tym samym ryzyko płynności banku i w konsekwencji mogą prowadzić do upadłości banku, zwłaszcza gdy uczestnicy rynku dostrzegą fakt, że bank ten nie dysponuje rzeczywistą wartością aktywów, które są zabezpieczeniem jego zobowiązań. (fragment tekstu)
Bankowe rezerwy na straty kredytowe są niejednorodną, skomplikowaną oraz wielofunkcyjną kategorią ekonomiczną i dlatego mogą być postrzegane z różnych perspektyw i z rozmaitych punktów widzenia. W literaturze ekonomicznej brakuje opracowań, które omawiałyby wspomniane rezerwy kompleksowo i wszechstronnie. Autorka w przedkładanym artykule podejmuje próbę wypełnienia tej luki poprzez omówienie funkcji bankowych rezerw na straty kredytowe w sposób wyczerpujący i usystematyzowany. Z badań przeprowadzonych przez autorkę wynika, że bankowe rezerwy na straty kredytowe pełnią jednocześnie wiele różnych funkcji zarówno makroekonomicznych (stabilizacyjna, regulacyjna), jak i mikroekonomicznych (bilansowa, wyceny, kapitałowa, limitująca, wynikowa, podatkowa, buforowa, finansowa, informacyjna, sprawozdawcza, analityczna, menedżerska, rozliczeniowa). (abstrakt oryginalny)
Zasady funkcjonowania bankowych rezerw na straty kredytowe są na świecie zróżnicowane. Jedną z przyczyn istniejących odmienności jest różne traktowanie przez instytucje bankowe ryzyka kraju. W niektórych systemach bankowych wspomniane ryzyko jest zabezpieczane rezerwami na straty kredytowe, które funkcjonują na ogólnych zasadach, a w innych krajach, np. w Hiszpanii – specjalnymi rezerwami, stanowiącymi szczególną odmianę rezerw na straty kredytowe. Celem artykułu jest prezentacja, analiza i ogólna ocena zasad funkcjonowania bankowych rezerw na ryzyko kraju w Hiszpanii. Aby cel osiągnąć, w artykule przedstawiono strukturę hiszpańskiego modelu bankowych rezerw na straty kredytowe oraz omówiono pojęcie ryzyka kraju, które determinuje potrzebę tworzenia rezerw na jego pokrycie, a także najważniejsze atrybuty tych rezerw i zasady ich funkcjonowania, w tym zwłaszcza wyceny.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Rezerwa obowiązkowa w sektorze bankowym
75%
Na początku XVII w. w Amsterdamie powstał pierwszy bank publiczny. Jego pierwotnym celem była kontrola jakości pieniądza w obiegu. Dodatkowo pełnił on funkcję skarbca dla obywateli i organizacji, np. kupieckich. Na początku głównie zwracano uwagę na bezpieczeństwo deponentów, jednak z czasem zaczęto udzielać finansowania z powierzonych środków, co przy niekorzystnych warunkach doprowadziło w XIX w. bank do upadłości. W artykule zaprezentowano dwa systemy funkcjonowania banku - rezerwy pełnej i rezerwy cząstkowej. Rezerwa pełna zakłada pełne pokrycie w każdym momencie powierzonych wkładów, a cząstkowa - utrzymywanie jedynie rezerwy pozwalającej na płynne działanie. System monetarny najpierw opierał się na pełnym pokryciu w złocie, następnie jednak odchodzono od tego standardu, a obecnie nie jest już niczym gwarantowany poza wiarygodnością emitenta. Te dwa zjawiska wzajemnie na siebie wpływają, co pozostaje jednak niezauważane i elementy te rozpatruje się oddzielnie, badając takie obszary jak emisja pieniądza i koniunkturalność gospodarki. Planując zmiany w obszarze prawnym związanym z rezerwą obowiązkową, należy pamiętać o tej współzależności oraz o pozostałych elementach systemu bankowego.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przejrzysta prezentacja nowych unormowań odnoszących się do zagadnień wchodzących w zakres pierwszej z wymienionych grup. Omawiamy w nim pojęcie i zakres ekspozycji kredytowych stanowiących przedmiot tworzenia rezerw celowych oraz ich klasyfikacja. (fragment tekstu)
Ocena odpowiedniego poziomu odpisów aktualizacyjnych nie jest pozbawiona subiektywizmu. W przypadku, gdy wysokość rezerw nie odpowiada poziomowi ryzyka rzeczywiście ponoszonego przez bank, zarząd banku może zdecydować o utworzeniu rezerw celowych w wysokości przekraczającej minimalny poziom określony w przepisach, klasyfikując należności kredytowe bardziej restrykcyjnie. Zależy to od tego, czy zarząd skupia się na wzroście rentowności, czy na bezpieczeństwie funkcjonowania. Trzeba tu podkreślić, że standard MSR uniemożliwia utworzenie rezerw z wyprzedzeniem w okresie dobrej koniunktury, na ewentualne pokrycie strat w okresie dekoniunktury czy spowolnienia gospodarczego. Odpisy na utratę wartości można bowiem tworzyć dopiero, gdy istnieje przesłanka utraty wartości. W krótkim okresie bank komercyjny może sterować wysokością wyniku finansowego poprzez zaniżanie/zawyżanie wysokości utworzonych rezerw na należności kredytowe, w zależności od celu, który chce osiągnąć, a może nim być np. minimalizacja obciążeń podatkowych, utrzymanie na możliwie niskim poziomie wypłat z zysku albo wręcz podkreślenie osiągnięć kadry zarządzającej w celu usprawiedliwienia zwiększenia wynagrodzeń, wyeliminowanie przypadkowych fluktuacji wyniku finansowego (ang.income smoothing properties of loan loss provisioning) i pokazanie go w wysokości oczekiwanej przez rynek, ograniczenie wysokości wyniku finansowego poprzez zwiększenie kosztów (np. aktualizacja wartości należności kredytowych z tytułu utraty wartości i odpisanie należności uznanych za nieściągalne), łagodzenie skutków finansowych błędnych decyzji banku o charakterze finansowym, poprawa rentowności przed "wypuszczeniem" na rynek nowej emisji akcji albo w celu poprawienia wiarygodności kredytowej (fragment tekstu)
Zasady funkcjonowania rezerw na straty kredytowe w bankach są w poszczególnych krajach zróżnicowane. Opracowanie omawia proces tworzenia i zasady funkcjonowania rezerw na straty kredytowe w argentyńskich bankach oraz przedstawia sposoby wyceny tych rezerw.
W dyskusjach i publikacjach na temat możliwości przeciwdziałania kryzysom finansowym oraz sposobów ograniczania ich siły i zakresu przewija się wątek dynamicznych rezerw na straty kredytowe. Wspomniane rezerwy budzą wiele emocji, mają wielu zwolenników, ale także przeciwników. Artykuł przedstawia istotę dynamicznych rezerw na straty kredytowe, w tym ich pojęcie, charakterystyczne cechy oraz zalety i wady, a także omawia relacje między nimi a innymi kategoriami bankowych rezerw na straty kredytowe, z którymi bywają utożsamiane.(abstrakt oryginalny)
Modele wyceny rezerw na straty kredytowe, stosowane przez poszczególne banki w różnych krajach świata, są bardzo zróżnicowane, zależne od wielu rozmaitych czynników, zmienne w czasie i ciągle jeszcze niedoskonałe. W artykule przedstawiono propozycję typologii modeli wyceny bankowych rezerw na straty kredytowe, wyodrębnionych przy uwzględnieniu procedur oceny utraty wartości ekspozycji kredytowych, które stanowią ich podstawę. Zdaniem autorki tak zidentyfikowane modele można podzielić na dwa typy, tj. na modele tradycyjne i modele "nowej generacji". W obu wymienionych typach modeli wyodrębnić można różne ich warianty, które bazują na nieco odmiennych założeniach. (abstrakt oryginalny)
16
63%
In conditions when the national economy is hit hard with catastrophic economic consequences from financial crises, mutual coordinative approach between fiscal authorities and independent monetary institution, entrusted for macroeconomic stability, is particularly essential. This paper focuses on the situation, when there is not, at least temporary, constructive dialog between the two most important institutions in the country, and consequences are paid by enterprises and citizens. (original abstract)
Podstawowym aktem prawnym, regulującym w Polsce kwestie związane z rezerwą obowiązkową, jest ustawa o Narodowym Banku Polskim z dnia 29 sierpnia 1997 roku. Zawiera ona najważniejsze zasady stosowania tego instrumentu oraz określa granice, w ramach których Zarząd NBP może wpływać na ich wysokość oraz zasady naliczania i odprowadzania. Aktem, który precyzuje sformułowania ustawowe i określa techniczne reguły działania rezerw jest Uchwała Zarządu NBP w sprawie zasad i trybu naliczania i utrzymywania rezerwy obowiązkowej z dnia 5 czerwca 1998 roku. Pewne kwestie regulują także inne ustawy między innymi ustawa prawo bankowe z dnia 29 sierpnia 1997 roku oraz ustawa o kasach oszczędnościowo-budowlanych i wspieraniu przez państwo oszczędzania na cele mieszkaniowe z dnia 5 czerwca 1997 roku. (fragment tekstu)
The banking sector is a very important part of the financial market. That is why banks, along with the spread of the pandemic, began to implement various strategies and solutions to protect people's finances against the negative effects of the coronavirus crisis (Flotyński, 2020, 20). Today, it is clear that the pandemic has surprised everyone and the solutions used so far have not been perfect. Therefore, the banking sector requires corrections in current forecasts as well as the preparation of new forecasting models for the financial market. This is particularly important in times of economic, social, and financial instability caused by random events such as the COVID-19 pandemic. The present article examines the distribution mechanisms shaping and influencing the selection of the appropriate class of models depending on the current economic situation of chosen processes important for the banking sector, that is assets and reserves. The author recognizes the mechanisms shaping both processes during a stable period as well as the way in which the pandemic changed these mechanisms, thus affecting the prognostic abilities of the models used. The analysis shows that the Polish banking sector was well prepared for the economic slowdown, but despite this, the COVID-19 pandemic caused some perturbations.(original abstract)
The article describes the idea of full-money, which is seen as a necessary measure to increase the security of the current money system. The concept is being discussed in Switzerland and is going to be put to the vote in a referendum in 2018 to determine how much political support there is for its implementation. The concept of full-money is also known as the full-reserve-system because it is assumed that 100 per cent of credits granted by credit institutions correspond to reserve money held in the central bank. This solution secures only one of the four parts of the money system. The amount of money available should vary more directly and be less affected by interest rate fluctuations compared to the actual money system. It has been known since the times of Friedman that a direct variation in the amount of money is a more effective way of controlling an economy. The full-money-idea is not based on a new monetary theory but merely provides more incentives to reach one of the objectives of the money system (monetary policy).(original abstract)
Ustawa o działalności ubezpieczeniowej podaje listę rezerw techniczno- -ubezpieczeniowych, jakie powinny tworzyć zakłady ubezpieczeń funkcjonujące na polskim rynku. Niektóre z nich są tworzone tylko w zakładach ubezpieczeń na życie, inne tylko w zakładach ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych, a jeszcze inne w obydwu działach. Tworzenie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych na odpowiednim poziomie ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa finansowego zakładu ubezpieczeń, gdyż rezerwy te są przeznaczone na pokrycie bieżących i przyszłych zobowiązań, jakie mogą wyniknąć z zawartych umów ubezpieczenia. Ogromny problem pojawia się wtedy, gdy zakłady ubezpieczeń zaniżają wartości rezerw dążąc do poprawy wyniku finansowego. W takiej sytuacji zmniejsza się zdolność tych zakładów do wywiązywania się z przyjętych na siebie zobowiązań wobec ubezpieczonych. W przypadku zakładów ubezpieczeń na życie największy udział w strukturze wszystkich rezerw techniczno-ubezpieczeniowych mają: rezerwa ubezpieczeń na życie oraz rezerwa ubezpieczeń na życie, jeżeli ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający. Tabela 1 przedstawia dokładną strukturę procentową, jak również zmieniającą się relację pomiędzy rezerwą ubezpieczeń na życie a rezerwą ubezpieczeń na życie, jeżeli ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający. Zwiększający się udział tej drugiej rezerwy jest wynikiem zwiększającego się z roku na rok zainteresowania ubezpieczeniami na życie z funduszem kapitałowym.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.