Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Banki akcyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W pierwszej części opracowania ("Bank i Kredyt" 10/2006) wyznaczono zestawy kanonicznych wskaźników rentowności osobno dla poszczególnych banków. W tej części podjęto próbę ustalenia jednego zestawu wskaźników kanonicznych, wspólnego dla całej badanej zbiorowości banków. W tym celu najpierw określono empiryczne podobieństwa pomiędzy 17 wskaźnikami rentowności dla 9 głównych polskich banków giełdowych. Wykorzystano publikowane przez Notorię Serwis kwartalne dane za lata 1998-2004.
Wśród najlepszych polskich firm nominowanych do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w kategorii "Instytucja finansowa" znalazł się Bank Ochrony Środowiska S.A., obok Podkarpackiego Banku Spółdzielczego oraz Towarzystwa Ubezpieczeniowego "Europa". Kluczem do sukcesu BOŚ jest m.in. trzymanie na wodzy "złych kredytów". W tej kwestii właśnie bank ten poprawił jakość portfela kredytowego.
W artykule podjęto próbę empirycznego określenia podstawowych (kanonicznych) wskaźników rentowności dla głównych polskich banków giełdowych. Na wstępie przedstawiono listę prawie 20 wskaźników rentowności bankowej proponowanych w literaturze krajowej. Na tym tle sformułowano postulat ograniczenia liczby wskaźników i wysunięto sugestie metodologiczne dotyczące opracowania zestawu wskaźników kanonicznych. Scharakteryzowano zakres analizy. Opisano zastosowaną metodę ustalania wskaźników opierającą się na wyodrębnianiu reprezentantów skupień wskaźników podobnych według korelacji. Podjęto próbę ustalenia zestawów kanonicznych wskaźników rentowności dla pojedynczych banków.
Badania prezentowane w niniejszym rozdziale mają na celu ocenę siły i kierunku wpływu wskazanych wyżej orzeczeń na wycenę akcji banków notowanych na warszawskim parkiecie oraz określenie, czy rzeczony wpływ jest tożsamy dla całego sektora, czy też zależy od sytuacji emitenta oraz związanej z jego działalnością ekspozycji na ryzyko. W ramach opisywanych badań dokonano analizy i porównania dziennych stóp zwrotu, stosunków dziennych wahań cen do cen zamknięcia dla dni publikacji wyroków oraz 20-dniowych okresów następujących przed i po publikacji, a także wartości odchyleń standardowych dla podanych okresów. Wykorzystano kompletne notowania i pominięto w badaniu aktywa o niskiej płynności (brak transakcji w co najmniej jednym dniu sesyjnym). (...) Celem niniejszych badań jest natomiast określenie tego, czy publikacja medialnych wyroków TSUE dotyczących sektora bankowego wpływa w sposób zauważalny na wycenę akcji banków. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje unormowania prawne dotyczące spółki akcyjnej będącej bankiem. Spółka taka różni się od typowej spółki akcyjnej. W artykule omówiono specyfikę przedmiotu działania bankowej spółki akcyjnej, specyfikę jej tworzenia, jej kapitału zakładowego, akcji i obrotu akcjami oraz specyfikę zarządu i nadzoru. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza wynagrodzeń audytorów polskich banków giełdowych. Na podstawie zaprezentowanych wyników badań empirycznych, dostępnych w literaturze przedmiotu, podjęta zostanie próba weryfikacji niektórych hipotez stawianych przez badaczy. (fragment tekstu)
Przedstawiono sytuację banków w epoce rozbiorów. W 1841 roku rubel zastąpił złotego a funkcje emisyjne pełnił Gosudarstviennyj Bank. Do roku 1860 Ministerstwo Finansów udzielało koncesję i sprawowało nadzór nad działalnością bankową. Określony był kapitał akcyjny, istniał podział na banki handlowe i ziemskie. Dopiero w 1870 roku powstał z inicjatywy Leopolda Kronenberga Bank Handlowy w Warszawie SA. Później Bank Dyskontowy Warszawski SA. i dalsze banki komercyjne. W zaborze austriackim banki akcyjne powstawały w latach sześćdziesiątych. Istniał Bank Krajowy dla Królestwa Galicji i Lodomerii z Wielkim Księstwem Krakowskim (1881 r.). W zaborze pruskim było najsłabiej. Przedstawiono też systemy spółdzielczości kredytowej.
Celem artykułu jest przedstawienie wybranych programów lojalnościowych oferowanych akcjonariuszom przez firmy. Jako przykłady zaprezentowano programy oferowane akcjonariuszom przez firmy z Australii oraz Francji, których akcje notowane są na giełdzie. W pracy analizie poddano możliwość wprowadzenia programów lojalnościowych w Polsce. Dlatego zaprezentowano strukturę akcjonariuszy banków, których akcje notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Autorka porusza kwestię dotyczącą obsad rad nadzorczych banków. W skład rad małych banków wchodzą zazwyczaj urzędnicy zależni służbowo od właściciela - bardzo często obcokrajowcy, natomiast już w radach dużych banków sytuacja jest inna - niemały wpływ odegrał tu nadzór bankowy, który nakazał zachować narodowy charakter większych banków. W praktyce oznacza to, że 50 procent składu rady musi biegle znać język polski i polski system finansowy.
10
67%
Rozwój innowacji finansowych zmienił sposób korzystania z usług bankowych. Zachodzące procesy na rynku usług płatniczych zostały uregulowane przez dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE, dyrektywę PSD2. Pojawiły się tzw. podmioty trzecie, czyli TPP (Third Party Providers), które dzięki dostępowi do danych klientów banków, mogą świadczyć na ich rzecz dwa typy usług: inicjowania transakcji płatniczej (ang. Payment Initiation Service, PIS) oraz usługę dostępu do informacji o rachunku (ang. Account Information Service, AIS). Powyższe zmiany spowodowały, że popularny stał się termin otwartej bankowości. Celem niniejszego artykułu oprócz zdefiniowania pojęcia "otwartej bankowości" (ang. open banking) jest zidentyfikowanie podejścia polskich banków akcyjnych do zarządzania usługami opartymi na otwartej bankowości oraz zasygnalizowania korzyści i zagrożeń z nią związanych. Omawiane zagadnienia są istotne, gdyż dotyczą najnowszych zjawisk, które zmieniają zarówno usługi płatnicze, jak i cały rynek bankowy. W artykule przeprowadzono badania w postaci krytycznej analizy literatury. Na potrzeby niniejszej pracy dokonano także przeglądu oraz zestawienia informacji zawartych na stronach internetowych banków akcyjnych działających w Polsce, dotyczących usług wprowadzonych dzięki open banking. Badania dowiodły, że usługi otwartej bankowości nie są w pełni wykorzystywane przez polskie banki akcyjne. (abstrakt oryginalny)
Autor zwraca uwagę, że zawieranie umów między radą nadzorczą, zarządem a bankiem nie jest przedmiotem regulacji wyłącznie Prawa bankowego. W zależności od formy prawnej banku (spółka akcyjna, spółdzielnia, bank państwowy) stosowne regulacje zawarte są w Kodeksie spółek handlowych, Prawie spółdzielczym, ustawie o Banku Gospodarstwa Krajowego oraz statucie tego banku.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.