Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 138

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Banking development
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Przedmiotem artykułu jest analiza możliwości wykreowania w polskim systemie finansowym banku komunalnego, czyli podmiotu oferującego swoje usługi głównie do jednostek samorządu terytorialnego. Jak zostało to przedstawione w artykule, istnieją podstawy ekonomiczne, aby taka instytucja mogła efektywnie funkcjonować. Oprócz tego przytoczone badania przeprowadzone wśród JST z województwa lubelskiego pokazują znaczny potencjał popytu na usługi takiego podmiotu. Rola tej instytucji może być szczególnie istotna w okresach spowolnienia gospodarczego, kiedy zmniejsza się dostępność gmin i powiatów do środków oferowanych przez banki komercyjne. Tym samym obecna inicjatywa Związku Powiatów Polskich i BGK utworzenia banku komunalnego może się urzeczywistnić i przyczynić się do poprawy wykorzystania kapitału w sektorze publicznym. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Rozwój i przyszłość bankowości elektronicznej w Polsce
100%
Bankowość elektroniczna jest obecnie wykorzystywana przez 1/4 Polaków. Jednakże jej rozwoju można spodziewać się wraz ze wzrostem liczby użytkowników Internetu oraz coraz szybszym tempem życia. Przyczynia się do tego również narastająca konkurencja wśród banków, która skłania je do szukania nowych kanałów dystrybucji, pozwalających na obniżenie kosztów przy jednoczesnym utrzymaniu dotychczasowych i pozyskaniu nowych zamożniejszych klientów.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest analiza głównych szans i zagrożeń dla banków komercyjnych oraz prezentacja możliwości ich rozwoju. Pierwsza część opracowania jest próbą identyfikacji głównych tendencji występujących w otoczeniu bankowości komercyjnej, sprzyjających rozwojowi tego sektora, oraz zjawisk, które mogą destabilizować jego działalność. Natomiast druga część zawiera - opierające się na dokonanej analizie szans i zagrożeń - rozważania dotyczące poszukiwań efektywnych kierunków rozwoju analizowanych podmiotów. (fragment tekstu)
Dla banku oferującego bankowość internetową wymiar strategiczny mają przede wszystkim zagadnienia:• dostępności internetu i rozwoju technologii dających dostęp do zasobów sieci,• jakości dostępnych rozwiązań technologicznych zapewniających bezpieczeństwo komunikacji w internecie i głównych kierunków przemian w tej dziedzinie,• rozmiarów i form zagrożeń bezpieczeństwa komunikacji w internecie. Wymienione czynniki nie stanowią całokształtu uwarunkowań techniczno-technologicznych istotnych z punktu widzenia banku, lecz koncentrują w sobie najważniejsze i najbardziej pilne problemy hamujące rozwój bankowości internetowej w Polsce. W artykule zaprezentowane zostaną główne kierunki przemian w wymienionych wyżej obszarach i wynikające z nich konsekwencje dla banków rozwijających bankowość internetową w Polsce. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie działalności instytucji Banku Światowego, występujących obecnie pod nazwą Grupa Banku Światowego. W drugiej części artykułu omówiono wyniki ekonomiczne Grupy Banku Światowego w podziale na główne regiony geograficzne oraz branże, a także oceniono dotychczasową działalności Banku. Zaprezentowano możliwe kierunki rozwoju Banku Światowego.
Kierunki rozwoju bankowości detalicznej zależą od zmian sytuacji finansowej gospodarstw domowych oraz od wzrostu udziału banków w rynku finansowym. Trendy zmian struktury majątku gospodarstw domowych, wskazujące na mniejszy udział w rynku depozytowym, wzrost zadłużenia kredytowego, funkcjonowanie nowego systemu emerytalnego, będą stwarzały przesłanki rozwoju bankowości detalicznej. Wykorzystanie konta osobistego do aktywizacji sprzedaży pakietu usług bankowych, właściwa segmentacja klientów oraz utworzenie systemu zarządzania relacjami z klientami przy wykorzystaniu programów komputerowych to właściwy kierunek rozwoju bankowości detalicznej. Warunkiem rozwoju bankowości detalicznej jest wprowadzanie na rynek produktów nowoczesnych, co nie jest możliwe bez zastosowania electronic commerce, tj. urządzeń telekomunikacyjnych i informatycznych.
W artykule zaprezentowano problemy rozwoju bankowości spółdzielczej. Szczególnie zajęto się kwestiami wypracowania strategii rynkowych, zbudowania rozpoznawalnej marki i solidnej reputacji, przyspieszenia modernizacji technicznej i technologicznej oraz niezbędnością kontynuowania konsolidacji i wzmacniania kapitałowego banków lokalnych oraz ich zrzeszeń.
W 1997 r. uchwalono w Polsce ustawę o listach zastawnych i bankach hipotecznych. Stała się ona podstawą do powstania pierwszych w powojennej historii Polski banków hipotecznych, jako instytucji specjalistycznych, emitujących papiery wartościowe zwane listami zastawnymi. W artykule omówiono przeszkody natury ekonomicznej i prawnej, które hamują rozwój tej gałęzi bankowości.
Na zakończenie krótkiej syntezy trendów zmian w bankowości detalicznej nasuwa się pytanie o potencjalny rozwój polskiej bankowości detalicznej. W obecnych warunkach trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi Wydaje się jednak, że bardzo niekorzystna byłaby sytuacja, w której utrzymywanie w dłuższym czasie barier ochronnych dla naszych banków stanowiło czynnik osłabiający ich zdolności konkurencyjne. W sytuacji niedostosowania się banków polskich do swoich zrekonstruowanych odpowiedników międzynarodowych i zniesienia barier ochronnych wątpliwe będą ich zdolności do przetrwania w warunkach intensyfikacji konkurencji. Pod uwagę trzeba byłoby wziąć także możliwość przejmowania coraz większych i atrakcyjniejszych segmentów finansowego rynku detalicznego przez nowych, tańszych uczestników z zagranicy. (fragment tekstu)
Realizacja koncepcji zrównoważonego rozwoju dla banków z jednej strony jest wymogiem czasu, z drugiej zaśświadczy o ich odpowiedzialności. Okazało się, że podpisane deklaracje, dobra wola czy szczere checi banków nie sa wystarczające, by konsekwentnie i skutecznie działać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Konieczna jest zmiana sposobu myślenia zarządzających bankmi ( pieniądze mają słuzyć ludziom a nie odwrotnie), jak również przyjęcie współodpowiedzialności za dalszy rozwój cywilizacyjny. tworzone nowe regulacje działalności banków powinny odwoływać się lub wprowadzać zasady zrównoważonego rozwoju dla działalności bankowej. (fragment tekstu)
11
Content available remote Bankowość telefoniczna i jej wpływ na rozwój bankowości elektronicznej
75%
Bankowość telefoniczna jest jedną z pierwszych zautomatyzowanych usług oferowanych klientom banków. Za pomocą telefonu stacjonarnego i komórkowego umożliwia dostęp do prowadzonych przez bank rachunków i dokonywanie na nich operacji bankowych1. Rozwój technologii, globalizacja i coraz większa konkurencja powodują bardzo szybki rozwój bankowych kanałów dystrybucji. Bankowość mobilna rozwija się w szybkim tempie. Banki, które nie rozważają wdrożenia mobilnej strategii, są postrzegane jako technologicznie zapóźnione i tym samym skazane na utratę udziału w rynku. Sama technologia bankowości mobilnej służy tworzeniu wizerunku banku jako instytucji nowoczesnej i idącej z postępem.(fragment tekstu)
12
75%
W opracowaniu dokonano oceny kondycji ekonomiczno-finansowej oraz problemów strukturalnych banków spółdzielczych w Polsce w latach 2012-2016 jako przesłanek zmiany mikroekonomicznego modelu funkcjonowania banków spółdzielczych. W kontekście skali i zakresu działalności bankowej oraz rodzaju relacji z klientami, wyodrębniono trzy modele działania banków: konserwatywny, zrównoważony oraz ekspansywny. Dalej opisano atuty i słabości tych modeli, w kontekście rozwoju banków spółdzielczych. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę pokazania, że punktem wyjścia do odpowiedzi na postawione pytania jest analiza stanu czynników o charakterze psychospołecznym oraz ekonomicznym, jak i kategorii potrzeb ludzkich determinujących korzystanie z usług bankowości detalicznej. Materiał empiryczny stanowiły wyniki cyklicznych badań Audyt Bankowości Detalicznej realizowanych przez IBOR Pentor. Badanie realizowano w cyklu miesięcznym, każdorazowo na 1 OOO-osobowej reprezentatywnej próbie ludności Polski w wieku 15 lat i więcej. (fragment tekstu)
Zainteresowanie, a nawet fascynacja Chinami jest rzeczą naturalną, jeśli uwzględnimy umiejętność utrzymywania przez ten kraj w długim okresie bardzo wysokiego tempa wzrostu gospodarczego. Chiny, z uwagi na ogromne rezerwy dewizowe, sztuczne podtrzymywanie juana i ekspansję eksportową, w coraz większym stopniu oddziaływają też na utrzymywanie się światowej nierównowagi. Wreszcie, powszechnie się uważa, że chiński system finansowy, a w szczególności banki ze względu na niedorozwój i kiepską jakość aktywów, może być samoistnym źródłem poważnej niestabilności w skali światowej. Poniżej zajmę się jednak tylko problemem funkcjonowania chińskich pośredników finansowych. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było określenie kierunków rozwoju polskiej bankowości spółdzielczej w opiniach zarządzających bankami spółdzielczymi. Przedstawiono wyniki badań dotyczące kierunków rozwoju polskiej bankowości spółdzielczej według opinii zarządzających tymi bankami na koniec 2012 r. Badaniami objęto 133 banki funkcjonujące w ramach gospodarki polskiej. Banki spółdzielcze stają przed koniecznością przyspieszenia rozwoju, bezpieczeństwa oraz wzmacniania pozycji rynkowej. Zarządzający bankami spółdzielczymi powinni podejmować działania zmierzające także do zapewnienia swoim klientom coraz sprawniejszych form obsługi. (abstrakt oryginalny)
Dynamika postępu technologicznego i narastająca konkurencja w sektorze bankowym w Unii Europejskiej umożliwia klientom detalicznym i korporacyjnym coraz szerszy dostęp do usług i produktów bankowych poprzez elektroniczne kanały dystrybucji. Dostępne obecnie środki techniczne pozwalają na świadczenie usług bankowości elektronicznej w bardzo rozmaity sposób, tym niemniej najwygodniejszym, a zarazem najpowszechniejszym medium umożliwiającym świadczenie tego rodzaju usług jest internet. Choć przedsiębiorstwa bankowe udostępniają swoje usługi na odległość już od lat, dopiero szybki rozwój technologii informatycznych w ostatnich kilku latach i rosnąca, uniwersalna akceptacja internetu jako kanału dystrybucji usług finansowych, pozwalają na stopniowe upowszechnianie bankowości elektronicznej. Zachodzące w tym zakresie zmiany powodują, że z punktu widzenia efektywności ekonomicznej inwestycje banków w rozwój bankowości elektronicznej dają realną perspektywę dochodowości w średniej perspektywie. Równocześnie, klienci banków korzystają z rzeczywistych korzyści wynikających z usług bankowości elektronicznej za pośrednictwem internetu. Nowe technologie umożliwiają rozwój bankowości elektronicznej, a rosnąca konkurencja w sektorze bankowym wymusza rozszerzanie dotychczasowej działalności bankowej o nowe linie produktów i urozmaicanie kanałów dystrybucji i świadczenia usług. (fragment tekstu)
17
Content available remote Wzorcowe układy nierówności w ocenie kondycji finansowej banku
75%
W artykule przedstawiono pojęcie kondycji ekonomicznej i finansowej banku i obszary zastosowań systemu mierników do oceny kondycji finansowej banku.. Następnie omówiono obszar strukturalno-ostrzegawczy, w którym wykorzystuje się nierówności w procedurze kontrolno-ostrzegawczej realizowanej przy użyciu wzorców (norm) i wskaźników zwanych stymulantami, destymulantami i nominantami. W razie naruszenia reguł emituje się sygnały ostrzegawcze przed zagrożeniami sytuacji finansowej banku. Ponadto artykuł przedstawia przykładowe wzorcowe układy nierówności, których utrzymanie przyczynia się do poprawy sytuacji finansowej i rozwoju banku. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Ewolucja bankowości internetowej w Polsce w ujęciu czteroetapowym
75%
W artykule dokonano próby przedstawienia ewolucji bankowości internetowej w Polsce, która dokonuje się od połowy lat 90. ubiegłego stulecia do czasów obecnych. Autorka przedstawia najpierw trzyetapowy podział rozwoju i-bankowości, a następnie zwraca uwagę na konieczność wyodrębnienia etapu czwartego. Szczególną rolę w artykule odgrywa krótkie omówienie tzw. technologii WEB 2.0, jako wyznacznika zmian również w bankowości internetowej (etap czwarty). Na koniec opracowania autorka przywołuje przykład, który obrazuje innowacyjną bankowość internetową oraz przedstawia rozbieżności w postrzeganiu WEB 2.0 przez klientów oraz przedstawicieli bankowych.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Development of Banking Sectors in Kosovo and Montenegro in the Years 2000-2010
75%
The article presents main aspects of the development of banking markets in two Balkan countries - Kosovo and Montenegro. Both of them are cha-raterised by similar recent history, both in political and economical fields. Their financial sectors had to be built almost from scratch. The author describes the stages of development of competition in the banking sectors, using the following ratios: performace, structure, liquidity. The data is based on the information achieved from Kosovar and Montenegral central banks. Comparison of their achievements are presented on the pentagon adopted from macroeconomy stability pentagon, introduced in Poland by Institute for Market, Consumption and Business Cycles Research. The long way from centrally planned economy to market economy, in both countries, in both political and financial aspects has resulted in a successful transformation. The growing economic strength in Kosovo and Montenegro will allow their financial institutions to improve their performance and expand their activities in the future. (original abstract)
20
75%
W opracowaniu określono kierunki rozwoju polskiej bankowości spółdzielczej w opiniach zarządzających bankami spółdzielczymi. Badaniami objęto banki spółdzielcze należące do Zrzeszenia Mazowieckiego Banku Regionalnego S.A. (MR Bank S.A.). (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.