Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bankowość relacyjna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote "Problem zakładnika" w relacjach bankowych
100%
Problem zakładnika" jest specyficznym zagadnieniem związanym z relacjami pomiędzy przedsiębiorstwami a ich kredytodawcami. Niniejszy artykuł ma na celu podsumowanie dotychczasowej wiedzy dotyczącej tego problemu zarówno w zakresie teorii, jak i wyników badań empirycznych. Autor prezentuje mechanizm powstawania "problemu zakładnika", jego możliwy wpływ na działalność przedsiębiorstwa oraz warunki jego wystąpienia. Ponadto opisane są rozwiązania mogące pomóc zapobiec jego powstaniu. (abstrakt oryginalny)
Cel - Przestawienie istoty bankowości relacyjnej oraz omówienie jej znaczenia dla przedsiębiorstw sektora MSP w Niemczech. Metodologia badania - Krytyczna analiza literatury przedmiotu obejmująca publikacje polskich i zagranicznych autorów w omawianego zakresu tematycznego, metoda desk research oraz metoda analizy oraz dedukcji. Wybrane treści zostały zaprezentowane w formie graficznej. Wynik - Wyjaśnienie pojęcia bankowości relacyjnej. Omówienie znaczenie kredytu bankowego w działalności przedsiębiorstw sektora MSP oraz przedstawienie powodów zerwania negocjacji kredytowych z bankami. Oryginalność/wartość - Uwzględniając znaczenie kredytu w działalności przedsiębiorstw MSP, wielkość luki finansowej w odniesieniu do poszczególnych przedsiębiorstw MSP oraz przyczyn zerwania negocjacji kredytowych z bankami, wykazano znaczenie bankowości relacyjnej w działalności przedsiębiorstw MSP, ale także banków.(abstrakt oryginalny)
KCelem badania była identyfikacja czynników, które istotnie wpływają na relacje między bankami a firmami w Polsce, utożsamiane tutaj z bankowością relacyjną (bank-firm relationships). Wyniki analizy empirycznej wykazały, że polskie firmy chętnie budują relacje z jednym bankiem. Dodatkowo wyniki modelu ekonometrycznego pozwoliły sprawdzić szereg hipotez dotyczących determinant bankowości relacyjnej w Polsce pod względem cech firm, kredytujących je banków, a także otoczenia makroekonomicznego. W kontekście sektora finansowego zweryfikowano wpływ konkurencji w sektorze bankowym, konkurencji ze strony rynku kapitałowego oraz rozwoju sektora bankowego. Zbadano również wpływ cyklu koniunkturalnego na bankowość relacyjną w Polsce. W badaniu wykorzystano dane pochodzące ze sprawozdawczości bankowej oraz innych źródeł (GUS, Monitor Polski B). (abstrakt oryginalny)
4
75%
W opracowaniu dokonano oceny kondycji ekonomiczno-finansowej oraz problemów strukturalnych banków spółdzielczych w Polsce w latach 2012-2016 jako przesłanek zmiany mikroekonomicznego modelu funkcjonowania banków spółdzielczych. W kontekście skali i zakresu działalności bankowej oraz rodzaju relacji z klientami, wyodrębniono trzy modele działania banków: konserwatywny, zrównoważony oraz ekspansywny. Dalej opisano atuty i słabości tych modeli, w kontekście rozwoju banków spółdzielczych. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Factors of Influence on Relationship Banking of Polish Firms
75%
Jedną z form współpracy banków z przedsiębiorstwami jest bankowość relacyjna, stosowana zwłaszcza w zorientowanych bankowo systemach finansowych krajów europejskich. Bankowość relacyjna polega na długoterminowej współpracy przedsiebiorstwa z jednym bądź niewielką liczbą banków, w szczególności w zakresie kredytowania, co jest określane pojęciem relacji kredytowych. W opracowaniu przedstawione zostały wyniki badań ankietowych dotyczących zarządzania finansami w polskich przedsiębiorstwach odnoszące się do kilku problemów z zakresu bankowości relacyjnej. Podstawowym wyróżnikiem bankowości relacyjnej jest czas trwania współpracy. W oparciu o metody statystyczne przeprowadzono analizę tej współpracy na podstawie długości jej trwania, jak również aspektów takich, jak: wiek firmy, liczba relacji bankowych, rodzaj działalności, stosowane strategie i dostęp do kredytów(abstrakt oryginalny)
Immanentnym celem przedsiębiorstwa jest dążenie do rozwoju i w efekcie wzrostu wartości firmy. Realizacja tego celu w warunkach szybkiego postępu technicznego i silnej konkurencji wymaga dostępu do kapitału finansowego. Przedsiębiorstwa stosują określoną hierarchię źródeł finansowania. Dla przedsiębiorstw o średniej wielkości podstawowym źródłem finansowania zewnętrznego są banki. Współczesne przedsiębiorstwa rzadko korzystają z usług jednego banku. Najczęściej podejmują współpracę z kilkoma bankami. Na decyzję o podjęciu współpracy z kolejnym bankiem wpływ mają cechy ekonomiczne przedsiębiorstwa. W opracowaniu w oparciu o wyniki badań ilościowych na próbie polskich średnich przedsiębiorstw dokonano weryfikacji takich determinant liczby banków współpracujących z przedsiębiorstwem, jak: strategia działalności przedsiębiorstwa, wiek przedsiębiorstwa, wielkość obrotów, wielkość zatrudnienia, rodzaj działalności. Estymacja została przeprowadzona w oparciu o wielomianowy model logitowy o kategoriach nieuporządkowanych.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest zaprezentowanie koncepcji relationship banking w kontekście czynnika wpływającego na rozwój bankowości korporacyjnej. Rozważania teoretyczne autorzy pracy uzupełniają empiryczną analizą stanu i perspektyw rozwoju bankowości korporacyjnej w polskim sektorze bankowym. (fragment tekstu)
Przedsiębiorstwa rodzinne nastawione są na długookresowe istnienie i utrzymywanie opartych na zaufaniu więzi z otoczeniem. Nastawienie to przekłada się na wybór źródeł finansowania, a przede wszystkim na korzystanie w szerokim zakresie z obsługi bankowej. Celem badań było określenie zakresu i charakteru współpracy przedsiębiorstw rodzinnych z bankami, w szczególności w odniesieniu do takich elementów składowych bankowości relacyjnej, jak: liczba banków obsługujących przedsiębiorstwo, przesłanki ich wyboru, długość współpracy, charakter relacji, zakres wykorzystywanej oferty bankowej i przesłanki jej zmiany, nastawienie do współpracy w przypadku występowania problemów finansowych w przedsiębiorstwach i sektorze bankowym. W opracowaniu przedstawiono wyniki własnych badań ilościowych i jakościowych przeprowadzonych w latach 2014-2015 w Polsce i Austrii. Pozwoliły one na stwierdzenie, że przedsiębiorstwa rodzinne prowadzą długookresową współpracę ze stosunkowo nieliczną grupą banków. Polskie firmy dokonują wyboru banku, kierując się przede wszystkim ofertą asortymentową i warunkami cenowymi, podczas gdy austriackie cenią sobie głównie dobre relacje i bliskość banku (regionalność). Zakres wykorzystywanej obsługi finansowej jest w Austrii szerszy, ale jednocześnie przedsiębiorcy z tego kraju silniej odczuwają restrykcyjność regulacji nadzorczych w dostępie do finansowania kredytem.(abstrakt oryginalny)
This article deals with relationship banking as a multidimensional and relatively complicated set of interrelations between a company and cooperating banks. In this paper, relationship banking is understood as long and intensive partnerships between banks and family firms that exceed simple bundles of anonymous transactions. Relationship banking benefits, for both the bank (credit risk mitigation and cross-selling packages of services) and the borrower (access to credit, "one-stop" dealings and insurance against adversity), compel exclusivity. In this context, the paper aims to identify how family firms decide to cooperate with a given number of banks and why firms make decisions to have multiple bank relationships despite the obvious advantages of staying with one bank. Using multinomial logit models that describe a situation when the dependent variable is discretely selected from the set consisting of more than two categories, we analysed data of more than 390 Polish firms from interview-based questionnaires about the reasons for establishing relationships with two, three or more banks. We find that firms that identify themselves as family firms tend to have a second bank with which they have long worked. If the family is using one of the firm's banks for private affairs, they tend to use three or more banks. Manufacturing family firms tend to use three or more banks. Large family firms tend to establish relationships with more banks. Based on these findings, banks can build their relationships with family firms in a better way.(original abstract)
W praktyce banki stosują różne koncepcje i metody sprzyjające kształtowaniu wartościowych i długotrwałych relacji pomiędzy pracownikiem banku a klientami. W opracowaniu ukazano wybrane koncepcje i metody ukierunkowane na doskonalenie i rozwój zarówno tradycyjnych, jak i wirtualnych relacji z klientami. W odniesieniu do koncepcji relacji ukazano uwarunkowania kształtowania relacji międzyorganizacyjnych, ze szczególnym zaakcentowaniem roli zdolności i kompetencji relacyjnych oraz kapitału relacyjnego. (abstrakt oryginalny)
Celem badawczym niniejszego artykułu jest wskazanie źródeł konfliktu interesów, który wydaje się nieunikniony z uwagi na fakt, że mocodawca ani nie może obserwować, ani nie ma dokładnej informacji na temat działań agenta. Wskazana zostanie kwestia asymetrii informacji, czyli różnicy między informacją posiadaną przez mocodawcę a tą, którą ma do dyspozycji agent, jako przyczyna, z której powodu bank staje w obliczu problemu negatywnej selekcji (niewłaściwego wyboru), ponieważ bank jako mocodawca zwykle ma mniejszą wiedzę na temat prawdopodobieństwa niespłacenia kredytu niż firma lub klient działający jako agent. Hipoteza badawcza zakłada, że immanentną cechą relacji agent - mocodawca jest selekcja negatywna, która w obliczu wyżej wspomnianej nierównowagi wiedzy jest de facto mechanicznym (automatycznym) procesem ochrony agenta przed możliwością nadużycia. Możliwym rozwiązaniem (czy też raczej neutralizowaniem) problemów skutków asymetrii informacji jest aktywne zarządzanie ryzykiem oraz koncentracja na budowaniu długofalowych relacji z klientami poprzez rozwijanie bankowości relacyjnej. (fragment tekstu)
12
Content available remote Innowacje w bankowości dla firm
51%
Innowacje finansowe są coraz częściej postrzegane jako kluczowe czynniki sukcesu współczesnych podmiotów gospodarczych. Z punktu widzenia przedsiębiorstw stopień zadowolenia klientów uzależniony jest od szybkości i efektywności zawieranych transakcji gospodarczych. Dlatego firmy są żywo zainteresowane sposobami przyśpieszenia i uwiarygodnienia dokonywanych operacji finansowych, wykorzystaniem instrumentów umożliwiających im pozyskanie kapitału na planowane inwestycje oraz zmniejszeniem ryzyka utraty płynności finansowej wynikającej z braku płatności od kontrahentów. Z punktu widzenia instytucji finansowych, ich atrakcyjność dla klienta wrasta wraz z ilością i jakością oferowanych produktów bankowych oraz kompleksowością i sprawnością obsługi klientów, dlatego tworzenie i wprowadzanie innowacji jest obecnie jednym z głównych sposobów budowania przewagi konkurencyjnej tych podmiotów na rynku. Celem publikacji jest przedstawienie innowacji bankowych jako jednego z rodzajów innowacji finansowych, omówienie głównych kierunków zmian dokonywanych w bankowości dla przedsiębiorstw oraz przedstawienie wybranych produktów nowoczesnej bankowości dla firm. (fragment tekstu)
Relationship banking to zapewnianie usług finansowych przez pośrednika finansowego, który inwestuje w informacje o kliencie, a opłacalność tej inwestycji ocenia poprzez wielorakie interakcje na bazie czasu lub produktu. W artykule omówiono zagadnienie konkurencji w ramach relationship banking oraz wpływ relationship banking na ład korporacyjny.
14
Content available remote Bankowość relacyjna z perspektywy kredytodawcy - korzyści czy koszty?
51%
Perspektywa kredytodawcy w bankowości relacyjnej stanowi obszar słabiej rozpoznany niż ma to miejsce w przypadku kredytobiorcy. Niniejszy artykuł stanowi podsumowanie dotychczasowych ustaleń literatury w kwestiach potencjalnych korzyści i zagrożeń wynikających z tej formy współpracy pomiędzy bankami i przedsiębiorstwami, właśnie z perspektywy strony pożyczającej. Z jednej strony możliwość ograniczenia zjawiska asymetrii informacji może przyczyniać się do np. niższych kosztów screeningu i monitoringu klienta, z drugiej strony istnieje ryzyko wystąpienia tzw. miękkiego ograniczenia budżetowego. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Bankowość relacyjna a dostęp rolników do usług finansowych
51%
W opracowaniu dokonano charakterystyki modelu bankowości relacyjnej w kontekście jego znaczenia dla zaspokajania potrzeb rolników na usługi finansowe (w szczególności zaś kredyty bankowe). Poprzez porównanie tego modelu do bankowości transakcyjnej, określono jego atuty w aspekcie łagodzenia ograniczeń kredytowych w rolnictwie. Określono także potencjalne korzyści dla banków i rolników ze współpracy relacyjnej. Dla ustalenia modelu działania banków opracowano syntetyczny miernik bankowości relacyjnej (MR) z zastosowaniem metody wzorca rozwoju. Na podstawie badań ankietowych banków działających na obszarach wiejskich w Polsce południowo-wschodniej udowodniono, iż banki preferujące model bankowości relacyjnej wykazują znacznie większe zaangażowanie w finansowanie gospodarstw rolnych, a także innych klientów z obszarów wiejskich w porównaniu do banków preferujących model bankowości transakcyjnej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.