Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bariery inwestycji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule skoncentrowano uwagę na uwarunkowaniach prowadzenia inwestycji w małych i średnich przedsiębiorstwach. Prowadzenie działalności inwestycyjnej przez przedsiębiorstwo to wynik realizacji jego strategii rozwoju, to warunek odpowiedzi na oczekiwania klientów, reakcji na działania konkurencji, ale i powiększania wewnętrznego potencjału. W warunkach dużej zmienności otoczenia, rosnącej niepewności funkcjonowania przedsiębiorstw, inwestycje wymagają od nich prowadzenia wielu analiz, uwzględniania oczekiwań szerokiego kręgu interesariuszy oraz realizacji projektów, które będą stanowić przejaw kreatywnego działania. Dlatego artykuł ma na celu zaprezentowanie wybranych wyników badań empirycznych dotyczących czynników warunkujących podejmowanie inwestycji przez małe i średnie przedsiębiorstwa oraz identyfikacji barier, występujących w tym zakresie.(abstrakt oryginalny)
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) należą do podstawowych form przepływów kapitałowych w gospodarce światowej. Do przełomu lat 80. i 90. XX w. miejscem lokalizacji BIZ były głównie kraje wysoko rozwinięte, a także wybrane kraje rozwijające się z Azji i Ameryki Południowej. Inwestycje w krajach Afryki Subsaharyjskiej stanowiły zjawisko marginalne. BIZ będąc istotnym kanałem transferu m.in. kapitału mogą odgrywać istotną rolę w rozwoju gospodarczym tych krajów. Kapitał w rozwoju gospodarczym jest jednym z istotniejszych czynników, który sprawia, że dynamika rozwoju gospodarczego wzrasta. Problematyka poruszana w artykule dotyczy motywów i barier inwestowania w Afryce Subsaharyjskiej (ASS).(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Bariery inwestowania w odnawialne źródła energii (OZE)
100%
Celem artykułu jest zidentyfikowanie głównych ograniczeń i barier utrudniających Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce. Zwrócono uwagę na inwestycje w odnawialne źródła energii w gminach, które sprzyjają rozwojowi lokalnemu. (fragment tekstu)
Partnerstwo publiczno-prywatne jest jednym ze sposobów realizacji zadań publicznych który obecnie, na świecie rozwija się w bardzo szybkim tempie. Doświadczenia innych krajów potwierdzają zasadność współpracy z partnerem prywatnym w celu podniesienia jakości świadczonych usług. Ostre wymagania, co do budżetów publicznych oraz będące już na rozdysponowaniu środki z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, sprzyjają wzrostowi zainteresowania tym alternatywnym źródłem finansowania inwestycji w naszym kraju. Obecnie podejmowane są wszelakie działania legislacyjne oraz promocyjno-edukacyjne w celu zwiększenia ilość inwestycji z wykorzystaniem modelu PPP. Efektem tych działań będzie poprawa atrakcyjności poszczególnych regionów dzięki stworzeniu nowoczesnej infrastruktury oraz świadczeniu usług publicznych o wysokim poziomie i jakości. (abstrakt oryginalny)
Sektor energetyki wiatrowej jest w początkowej fazie rozwoju i stopniowo usuwane są najistotniejsze bariery tzn. przepisy prawne są doskonalone i rewidowane pod względem stymulacji rozwoju sektora. W latach 2005-2006 nastąpił znaczny zwrot w pokonywaniu barier w sektorze. Wydano niezbędne rozporządzenia, znowelizowano ustawy, ułatwiono dostęp do źródeł finansowania odnawialnych źródeł energii. (fragment artykułu)
Przedmiotem niniejszego opracowania są bariery o charakterze podatkowym, istotnie hamujące budowę, a także rozwój jednolitego rynku funduszy inwestycyjnych w Unii Europejskiej. (...) W pierwszej kolejności przedstawiono zagrożenia, z jakimi wiąże się istnienie barier podatkowych na rynku unijnych funduszy inwestycyjnych oraz korzyści, jakie dla tego rynku wynikają z ich zniesienia. Następnie uwagę skupiono na istniejących barierach podatkowych występujących w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej, a także na działaniach podjętych w celu ich usunięcia. (fragment tekstu)
Celem niniejszej pracy jest przedstawienie postaw i barier w projektowaniu inwestycji na przykładzie gmin województwa lubelskiego. Przeprowadzono wywiady ze skarbnikami 37 gmin, głównie wiejskich i miejsko-wiejskich. Programy (plany) inwestycyjne analizowano z punktu widzenia ich horyzontu czasowego i stopnia konkretyzacji: źródeł finansowania, harmonogramów działań czy priorytetów rozwoju infrastruktury. W pracy sformułowano hipotezę badawczą, iż programy rozwojowe gmin na ogół nie zawierają skwantyfikowanych celów oraz przewidywanych efektów działań i są oderwane od źródeł finansowania. Powszechnie przyjmuje się, że barierą w planowaniu inwestycji lokalnych i ich współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej są ograniczone zasoby finansowe gmin, w tym zwłaszcza brak własnego wkładu finansowego. Jeżeli wyniki badań potwierdziłyby powyższą tezę, to oznaczałoby to potrzebę zwiększenia dochodów własnych gmin i zapewnienia zewnętrznych źródeł prefinansowania lokalnych projektów rozwojowych. Jeśli wskazywałyby one na inne niż zasoby finansowe przyczyny braku skonkretyzowanych programów inwestycyjnych gmin, to należałoby poszukiwać odmiennego instrumentarium pokonania tej bariery rozwoju lokalnego. (fragment tekstu)
Identyfikacja barier, które wpływają na opóźnianie lub wręcz uniemożliwianie realizacji projektów inwestycyjnych w poszczególnych miastach jest warunkiem koniecznym do określenia niezbędnych działań, pozwalających usprawniać funkcjonowanie jednostek administracji publicznej w zakresie współpracy z inwestorami. Bariery te w dużej części tworzone są przez same gminy, przy czym intensywność ich występowania jest bardzo różna, sprawiając, że aktywność inwestycyjna poszczególnych miast, a co za tym idzie również ich atrakcyjność jest różnie oceniana. Prezentowany artykuł skupia się na analizie barier w realizacji projektów inwestycyjnych w Polsce i to tylko tych na które gmina (ewentualnie miasto na prawach powiatu) może bezpośrednio oddziaływać. (abstrakt oryginalny)
The aim of this paper is to investigate the degree of susceptibility to behavioral biases (the certainty effect, the sunk cost fallacy, and mental accounting) among people of various levels of expertise in market investments and to determine whether this susceptibility is correlated with certain personality traits (impulsivity, venturesomeness, and empathy). The study included 200 participants: 100 retail investors who regularly invest in the Warsaw Stock Exchange and 100 students of the Warsaw School of Economics who are casually involved in investing. In this study, employing a survey methodology, we conducted a laboratory experiment that allowed us to isolate behavioral biases and personality traits and measure their influence on investors' decision-making processes. The participants filled out questionnaires containing two parts: 1) three situational exercises, which assessed susceptibility to behavioral biases, and 2) the Impulsivity, Venturesomeness, Empathy Questionnaire (IVE) Questionnaire which measures three personality traits (impulsivity, venturesomeness, and empathy). Statistical analyses demonstrated that susceptibility to behavioral biases depends on the level of expertise in market investing such that expertise increases susceptibility to behavioral biases. Some personality traits influenced the participants' likelihood of displaying these biases. (original abstract)
10
84%
Gotowość inwestycyjna to wiedza przedsiębiorcy poszukującego finansowania o własnych potrzebach finansowych, dostępnych formach i źródłach finansowania, w tym ich charakterystyce i preferencjach inwestora, oraz umiejętne przedstawienie istotnych informacji o przedmiocie inwestycji. Brak lub niski poziom gotowości inwestycyjnej skutkują odmową dokapitalizowania przedsięwzięcia, nawet jeśli jest ono innowacyjne i rozwojowe. Tym samym gotowość inwestycyjna staje się determinantą innowacyjności przedsiębiorstw, a jej brak istotną barierą w rozwoju innowacji. Dlatego należy podjąć działania służące określeniu poziomu gotowości inwestycyjnej przedsiębiorstwa. Celem pracy uczyniono wskazanie wpływu gotowości inwestycyjnej na działalność innowacyjną firm oraz przedstawienie propozycji wskaźników jej mierzenia.(abstrakt oryginalny)
Polski Ład wprowadził z dniem 1.01.2022 r. do ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa - dalej o.p. - instytucję porozumienia inwestycyjnego zastępującą szereg indywidualnych aktów organów administracji podatkowej. W zamyśle projektodawcy miał to być kolejny, obok Programu Współdziałania, krok mający na celu zwiększenie pewności prawa podatkowego i jednocześnie wprowadzający skuteczne narzędzie znoszące bariery inwestycyjne w Polsce. W artykule skoncentrowano się na jakości nowego prawa jako produktu procesu legislacyjnego oraz na estymacji szans na odegranie przez nową instytucję roli, jaką przewidział dla niej projektodawca.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest weryfikacja tezy, że przedsiębiorstwa inwestujące w aktywa niematerialne napotykają bariery w ic finansowaniu, a skala tych ograniczeń zależy od rozmiarów przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest wskazanie specyficznego charakteru planowania i przygotowania drogowych projektów inwestycyjnych do realizacji, W opracowaniu przedstawiono aspekty prawne, stadia i procedury oraz bariery tego typu przedsięwzięć. Inwestycje drogowe wymagają długiego procesu planowania, przygotowania i realizacji, który może trwać nawet do kilkunastu lat. Skomplikowane procedury związane ze sprawami formalnoprawnymi, projektowymi, decyzyjnymi nie pozwalają w krótkim czasie przygotować inwestycji drogi krajowej. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Czynniki determinujące kondycję inwestycyjną przedsiębiorstw - sektor MSP
84%
Sektor małych i średnich przedsiębiorstw, odgrywa bardzo istotną rolę w polskiej gospodarce narodowej. Małe i średnie przedsiębiorstwa są jednak bardzo podatne na negatywne wpływy otoczenia gospodarczego i politycznego, a o dalszym rozwoju sektora MŚP w Polsce będą decydowały nie tylko indywidualne wysiłki potencjalnych przedsiębiorców, ale także zbieżna z nimi polityka władz lokalnych i to we wszystkich przekrojach. Pozostaje mieć nadzieję, że dalsza sytuacja gospodarcza w Polsce, a także wszelkie przyszłe zmiany, w zakresie: poprawy i uproszczenia sytemu podatkowego, zwalczania niedoboru wykwalifikowanych pracowników, niwelowania obciążeń pozapłacowych kosztów pracy, zatorów płatniczych, poprawy płynności finansowej, a także zmiany w kierunku poprawy źródeł finansowania inwestycji, przyczynią się do korzystnych modyfikacji w potencjale ekonomicznym sektora MŚP oraz do powiększenia skali jego zdolności akumulacyjnych. (fragment tekstu)
Opcje barierowe należą do klasy opcji uwarunkowanych. Dochód z nich zależy od przekroczenia (w okresie ważności opcji) przez cenę instrumentu bazowego ustalonej w momencie zawarcia umowy wartości, zwanej barierą. W analizie kontraktów opcyjnych szczególne znaczenie mają współczynniki delta i gamma. W artykule porównano kształtowanie się wartości analizowanych greckich parametrów zwykłych opcji kupna i barierowych opcji kupna. Ilustracja empiryczna przeprowadzona jest na podstawie symulacji wyceny opcji walutowych wystawionych na EUR/PLN. (abstrakt oryginalny)
Celem badania było określenie motywów realizowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych przez spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie oraz zidentyfikowanie barier ograniczających wyżej wymienione podmioty w przeprowadzaniu tego rodzaju inwestycji. Najistotniejsze motywy do podejmowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych dla badanych przedsiębiorstw to możliwość wejścia na nowe rynki oraz wsparcie działalności eksportowej. Za największe ograniczenia dla rozwoju bezpośrednich inwestycji zagranicznych zostały uznane bariery administracyjne, wysokie koszty operacyjne oraz duże nasycenie rynków docelowych. Badanie potwierdziło odmienność motywów lokowania BIZ w przypadku krajów EU-15 na rynkach najbardziej rozwiniętych oraz wschodzących. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
Badaniem objęto 30 małych i średnich przedsiębiorstw sektora agrobiznesu, zlokalizowanych na obszarze województwa małopolskiego, regionu krakowskiego (miasto i gmina Kraków). Zatrudniają one do 25 osób. Większość pracowników zatrudnionych jest bezpośrednio w produkcji. Tylko 13% ankietowanych korzystało z dofinansowania w ramach Funduszy Strukturalnych. Główną barierą w pozyskaniu środków finansowych przez badane przedsiębiorstwa jest brak informacji oraz problemy przy sporządzaniu wniosków aplikacyjnych. Ankietowani przedsiębiorcy są mało aktywni i boją się ryzyka. Głównym źródłem czerpania informacji przez przedsiębiorców na temat Unii Europejskiej jest Internet oraz znajomi. Istotną barierą jest również sceptycyzm w odniesieniu do swoich szans i możliwości uzyskania dofinansowania. (abstrakt oryginalny)
The current macroeconomic situation in Europe gives rise to the phenomenon called the equity gap. With regard to the above, government programmes aimed at supporting economic growth by stimulating investments were created in countries such as France and Great Britain. On 12th October 2012 the Prime Minister presented the Sejm with a plan of actions aiming at stimulating economic growth in Poland. One of the elements of this plan is the "Polish Investments" Programme. The aim of this Programme is the assurance of financing in the amount of PLN 40 billion provided for the realization of infrastructural investments until 2015, and in total in the amount of PLN 90 billion in the period of the next six years. The Programme is directed at ventures with growth potential and based on long-term financing of investments significant for the national economy and strategic interests of the State. The realization of the Programme is based on two pillars which are to provide financing for investment ventures - the Bank Gospodarstwa Krajowego and the Company Polskie Inwestycje Rozwojowe SA. Each of these institutions may be recapitalized with shares of State Treasury companies of the value of up to PLN 10 billion. The Author notices two potential barriers in the legislation currently in force, which prevent the possibility of wider financing of long-term investments, including those performed in scope of the "Polish Investments" Programme. These barriers are: issues of underwriting services offered by open pension funds and equalization of limits for debt securities of the Bank Gospodarstwa Krajowego with the limit of the State Treasury. In the Author's opinion the removal of the above mentioned barriers could influence the tightening of cooperation between open pension funds and the Bank Gospodarstwa Krajowego. The changes proposed by the Author seem to be appropriate actions with regard to directing streams of resources from open pension funds and the provision of future beneficiaries of such funds with investment security. (original abstract)
W artykule dokonano analizy stosunków gospodarczych między Turcją i Kazachstanem. Badany okres obejmuje czasy współczesne, od chwili uzyskania przez Kazachstan niepodległości. W pierwszej części przedstawia się ogólny przegląd Kazachstanu. W części drugiej omawia się stosunki dyplomatyczne, jak również kulturalne, edukacyjne i wojskowe. Część trzecia, która stanowi główny temat i główny cel opracowania, zawiera omówienie wszystkich stron stosunków gospodarczych między Turcją a Kazachstanem jako stosunki handlowe: eksport i import; inwestycje firm tureckich w Kazachstanie; bariery, z jakimi się stykają tureccy inwestorzy, biznesmeni i przedsiębiorcy; określa się rolę stowarzyszeń biznesowych w umacnianiu dwustronnych stosunków gospodarczych oraz identyfikuje się dwustronne stosunki gospodarcze realizowane poprzez organizacje międzynarodowe. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano analizy cech klimatu inwestycyjnego na Ukrainie oraz głównych barier napotykanych przez inwestorów zagranicznych przy podejmowaniu decyzji o inwestycjach. W celu określenia preferencji inwestorów zagranicznych co do sektorów gospodarki ukraińskiej sporządzono analizy sektorowe dynamiki procentowej napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych na Ukrainie w ciągu ostatnich 10 lat. Autorzy na podstawie analizy organizacyjno-ekonomicznych i prawnych zasad umocnienia klimatu inwestycyjnego, a także motywacji inwestorów zagranicznych proponują metody poprawy mechanizmów ściągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych na Ukrainę. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.