Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 66

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bariery wzrostu gospodarczego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
100%
The subject of the paper is an analysis of the economic results of the main factors affecting GDP growth in the European Union in 2000-2016. The aim is to evaluate the global position of the EU as well as to identify the main factors affecting growth of the EU's economic potential and effectiveness. The analysis also includes the long-term development gap in the EU-15/EU-28 versus the U.S.A. Quantitative and qualitative criteria were used in the assessment. Quantitative criteria include: growth rates of GDP, investments and exports, the EU's share in global GDP, and global exports of goods and services. The qualitative criteria are: labour productivity and total factor productivity TFP. The results of the study are as follows: 1) evaluation of the EU position in the global economy (quantitative indicators) show a decline in the EU's share in global GDP, and trade and FDI were not greater than in the U.S.A.; 2) pertaining to the qualitative criteria the United States ranks better; 3) factors contributing the most to the weakening of the global economic position of the EU are: lower investment in the ICT sector compared to the U.S., differentiation of EU members in terms of their ability to grow, socio-economic divergence and a crisis in the eurozone. (original abstract)
Głównym celem prowadzonych przez autora badań było poznanie szans i barier rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w województwie warmińsko-mazurskim. Badania te dowiodły, że dobra lokalizacja i wysoka jakość produktów oraz usług są głównymi czynnikami mającymi wpływ na rozwój przedsiębiorstw. Według opinii przedsiębiorców rozwój rynku i rozszerzenie asortymentu produktów są wciąż głównymi szansami rozwoju firm. W dalszym jednak ciągu znaczna część przedsiębiorców wskazała na bariery finansowe i działania konkurencji oraz podkreśliła niską jakość produktów (92.2%), brak dostawców produktów (90.1%) i wysokie ceny (90.l%) jako główne wewnętrzne czynnik pogarszające sytuacją finansową przedsiębiorstwa.
Przedstawiono posczególne czynniki determinujące rozwój małych wyspiarskich krajów Trzeciego Świata i na tym tle ukazano ich specyficzne problemy i bariery jakie napotykają na drodze do samodzielnego rozwoju (ubogie zasoby naturalne, niski poziom rozwoju, uzależnienie od warunków przyrodniczych, niewielka dywersyfikacja struktury gospdoarczej).
Ukraina ma obecnie powiązania ekonomiczne ze 150 państwami, m.in. Niemcami, Chinami, USA, Szwajcarią, Włochami, Polską. Jednak najważniejszymi partnerami Ukrainy są nadal państwa wyodrębnione z byłego ZSSR, a w pierwszej kolejności Rosja. Taki charakter powiązań ekonomicznych spowodowany jest sprowadzaniem na Ukrainę ropy naftowej i gazu, co w dużym stopniu wpływa na fakt, że ponad 60% obrotu towarowego przypada na państwa byłego ZSSR, głównie na Rosję. Dlatego obecny stan gospodarki Ukrainy utrudnia jej ekspansję na rynek światowy i kraj ten pozostaje przede wszystkim eksporterem surowców. Eksport produktów "wysokiej technologii" obejmuje od 10 do 20% wartości ogólnego eksportu, podczas gdy w krajach ekonomicznie rozwiniętych wynosi ponad 50%.(fragment tekstu)
Artykuł zawiera analizę procesu dyfuzji innowacji. Omówiono wkład nauk społecznych do badań nad procesami dyfuzji. Następnie podkreślono znaczenie tych cech innowacji, które wpływają na przebieg procesów dyfuzyjnych. Przedstawiono proces przestrzennej dyfuzji innowacyjnej.
Samo określenie „bariera wzrostu" w stosunku do turystyki jest pewną sprzecznością wewnętrzną. Turystyka bowiem powinna przyczyniać się do pobudzenia wzrostu gospodarczego i w wielu państwach do tego jest wykorzystywana. Z jednej strony powinna ona zatem stanowić ważne narzędzie polityki gospodarczej państwa wspomagające wzrost ekonomiczny, z drugiej zaś - turystyka może wpływać osłabiająco na wszelkie inne bariery ograniczające rozwój gospodarczy. W przypadku turystyki barierą jest zatem brak jej rozwoju lub rozwój na poziomie niedostatecznym w stosunku do możliwości. Może ona jednak stać się barierą sensu stric-to wówczas, gdy w wyniku braku polityki turystycznej lub błędnych jej założeń wywoła lub pobudzi potencjalne dysfunkcje, w tym dysfunkcję ekonomiczną. Turystykę jako barierę wzrostu gospodarczego należy traktować jako niewykorzystanie jej możliwości w procesie rozwoju ekonomicznego. (fragment tekstu)
Autor zaprezentował wybrane doświadczenia praktyczne oraz własne spostrzeżenia na temat procesu wdrażania controllingowej koncepcji zarządzania w oddziale terenowym przedsiębiorstwa Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A., który to proces miał strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.
25-lecie PRL oraz ukazujące się ostatnio liczne wydawnictwa okolicznościowe i bogate dane statystyczne publikowane stale przez Główny Urząd Statystyczny dają okazję do uogólnienia podstawowych tendencji i proporcji wzrostu dochodu narodowego Polski. W niniejszym artykule chcielibyśmy - obok istotnych i pomyślnych zmian ilościowych - wskazać również na pewne jakościowe okoliczności wzrostu, które - zdaniem naszym - ograniczały dotychczas tempo przyrostu dochodu, a pośrednio i spożycia. Przezwyciężenie zaś owych trudności jest jednym z niezbędnych kroków na drodze ku ogólnej optymalizacji wzrostu gospodarczego. (fragment tekstu)
Debata nad naturalnymi granicami wzrostu i globalnymi barierami rozwoju, która trwa na forum międzynarodowym już ponad 32 lata przeżywała okresy „wzlotów i upadków". Najbardziej intensywna była tuż po jej zapoczątkowaniu, tj. w latach 70. Inspirującą i wiodącą rolę odegrał w niej wówczas Klub Rzymski dzięki opublikowaniu przełomowego raportu Granice wzrostu. Znaczący wkład do tej początkowej fazy dyskusji wniosły też raporty Fundacji Hammarskjolda, zespołu Leontiefa, UNESCO, MOP, OECD i zespołu Herrery. Dość szybko nastąpiło wtedy przejście od dość wąsko pojętej koncepcji fizycznych granic wzrostu do bardziej kompleksowej koncepcji globalnych barier rozwoju. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest przedstawienie ewolucji stanowiska ekonomii na temat naturalnych ograniczeń wzrostu gospodarczego. Warunkiem istnienia człowieka jest użytkowanie dóbr materialnych. Ich źródłem może być jedynie produkcja, czyli proces, podczas którego zasoby i siły przyrody przetwarza się na dobra służące zaspokajaniu potrzeb społecznych. Stałe powtarzanie procesu produkcji w niezmienionych rozmiarach pozwala na zaspokojenie w niezmienionym zakresie potrzeb stałej liczby ludności. Ponieważ jednak z jednej strony ludność świata stale wzrasta, a z drugiej, występuje nieustające dążenie do zwiększania ilości używanych dóbr, produkcja światowa staje się z roku na rok większa. Innymi słowy, ma miejsce proces wzrostu gospodarczego. Wzrost gospodarczy związany jest z coraz intensywniejszym użytkowaniem przyrody. Czynnikiem, który umożliwia człowiekowi coraz szersze korzystanie z zasobów przyrody jest postęp techniczny. Przyroda wymusza bowiem na człowieku stosowanie określonych narzędzi, stwarza bodźce do ich doskonalenia oraz skłania do opanowywania nowych sposobów ich użytkowania. (fragment tekstu)
Głównym celem pracy jest określenie związku między poziomem wzrostu gospodarczego a poziomem długu publicznego w wybranych krajach na świecie. Dodatkowym celem badań jest ustalenie poziomu i determinant długu publicznego w badanych krajach. Z uzyskanych danych wynika, że wzrost długu publicznego powoduje spadek poziomu wzrostu gospodarczego w większości badanych krajów na świecie.(abstrakt oryginalny)
Rozważania dotyczące barier fiskalnych wzrostu gospodarczego rozpocznę od modelu Solowa (Solowa-Swana), gdyż stanowi on punkt odniesienia właściwie do wszystkich analiz wzrostu. Solow przyjął, że postęp techniczny jest dany i badał wpływ podziału produktu między konsumpcję i inwestycje na akumulację kapitału i wzrost. Z tego modelu wynika jednak, że akumulacja fizycznego kapitału nie udziela odpowiedzi na dwa pytania postawione w pierwszym akapicie. Dzieje się tak dlatego, że różnice w realnych dochodach są zbyt duże, aby mogło je wyjaśnić samo zróżnicowanie nakładów kapitału. Pozostałe przyczyny zróżnicowania wzrostu gospodarczego Solow klasyfikuje jako egzogeniczne lub według niego one po prostu nie istnieją. Następnie przejdę do modeli modyfikujących model Solowa, w których autorzy rozluźnili założenie dotyczące stopy oszczędności, a mianowicie nie jest już ona zmienną egzogeniczną i stałą. Ramsey analizował gospodarkę ze stałym zbiorem gospodarstw domowych o nieskończonej długości życia, a Diamond przyjął, że istnieje rotacja w zbiorze gospodarstw domowych, czyli napotykają one horyzont czasowy. Z analizy tych modeli wynika, że wnioski, do których doszedł Solow nie zależą od przyjęcia założenia o stałej stopie oszczędności. W ostatniej części skoncentruję się na nowej teorii wzrostu, w ramach której analizowane są źródła akumulacji wiedzy i jej wpływ na wzrost, a także akumulacji kapitału ludzkiego (oprócz kapitału fizycznego). W modelach tych postęp techniczny ma charakter endogeniczny, czyli jest skutkiem decyzji gospodarstw domowych inwestujących w akumulację wiedzy. Jednocześnie modele te rozszerzają pojecie kapitału, uwzględniając oprócz kapitału fizycznego także kapitał ludzki. Co najważniejsze, te modele udzielają odmiennych odpowiedzi na dwa podstawowe pytania z pierwszego akapitu w porównaniu do modelu Solowa. (fragment tekstu)
Autorzy przedstawili czynniki wpływające na zróżnicowanie przestrzenne obszarów wiejskich. Szczególny nacisk położyli na wskazanie obszarów najtrudniejszych, a więc tych, na których skumulowało się najwięcej barier ograniczających ich rozwój. Analiza dotyczyła 2122 jednostek terytorialnych i objęła cały obszar wiejski kraju. W szczegółowych badaniach autorzy wybrali i porównali po 4 gminy o skrajnych charakterystykach.
14
Content available remote Uwarunkowania i perspektywy rozwoju ekonomicznego Afryki Subsaharyjskiej
75%
Przedmiotem opracowania jest problematyka uwarunkowań rozwojowych Afryki Subsaharyjskiej w XXI wieku. Omówiono w nim ekonomiczną pozycję krajów ASS oraz uwarunkowania rozwojowe, takie jak: demografia, BIZ, zasoby naturalne, czynniki instytucjonalne. Ostatni fragment dotyczy barier rozwojowych ASS. (abstrakt oryginalny)
Prognozowaniem podstawowych wskaźników makroekonomicznych zajmuje się w Polsce wielu ekonomistów. Ich przewidywania różnią się w niektórych szczegółach, choć generalnie wszyscy są zgodni, że w roku 2007 koniunktura w polskiej gospodarce utrzyma się. Ministerstwo Finansów stwierdziło jasno, że Polska gospodarka znajduje się w fazie wysokiego wzrostu gospodarczego, utrzymując stabilną i niską inflację oraz zachowując bezpieczną pozycję zewnętrzną. Źródła wzrostu gospodarczego (ożywienie popytu inwestycyjnego, stabilny wysoki wzrost konsumpcji i dynamicznie rosnący eksport) wskazują, że obecnie obserwowane tendencje w gospodarce mają charakter trwały. Artykuł omawia prognozy gospodarcze dla Polski na rok 2007.
Sektor prywatny stara się rozwijać, ale niestety napotyka zbyt dużo przeszkód. Według badań PKPP są to: współpraca z dużym biznesem, niski popyt, poziom kursów walut. Wśród barier prawnych badani wymienili: kodeks pracy, ustawy podatkowe i brak stabilności przepisów.
The economic and environmental barriers belong to the important problems of present economic sciences, especially the sustainable development economy. In the article author introduced the ways of understanding of the economic and environmental barrier in the Polish literature. He also talked over the chosen conceptions of the environmental barrier, introduced by some explorers and level of investigations over this type limits in Poland. (original abstract)
The aim of the paper is to determine the scale and the level of the phenomenon of financial exclusion (with a special focus on the Baltic Sea countries) as one of significant barriers to socio-economic development of contemporary economies. This paper is also an attempt at defining reasons behind the phenomenon and at identifying groups which are most prone to financial exclusion.(fragment of text)
Celem pracy było uzasadnienie hipotezy, że działalność gospodarcza na masową skalę jest wyposażona w społeczno-subiektywny regulator, którym jest pseudoliberalizm i drugiej hipotezy, że firmanctwo strategiczne jest największą innowacją kapitalizmu pseudoliberalnego. W pracy posłużono się rekonstrukcją cech pseudoliberalizmu oraz wyjaśnianiem funkcjonalno-genetycznym, aby rozwiązać problem upowszechnienie się i utrzymywanie w gospodarce firmanctwa oraz pseudoliberalizmu, jako elementu świadomości społecznej. Wykazano, że łącznie pseudoliberalizm i firmanctwo strategiczne można uznać za główny czynnik wyjaśniający ukształtowania się niskiego poziomu innowacyjności i stopy wzrostu PKB w Polsce. Aby naprawić sytuację potrzebne są reformy, polegające na zmianie kodeksu karnego odnośnie do firmanctwa strategicznego oraz przekształcające słabe państwo w silne państwo "nocnego stróża" i silne państwo interwencyjne, poprawnie spełniającego funkcję alokacyjną, redystrybucyjną i stabilizacyjną. Wymaga to w szczególności przeprowadzenia głębokiej reformy sądownictwa i instytucji mających wpływ na gospodarkę. Najtrudniejszym zadaniem będzie dokonanie przemiany świadomości społecznej, polegającej na zastąpieniu pseudoliberalnego regulatora społeczno-subiektywnego przez składniki odpowiadające idei silnego państwa "nocnego stróża" i idei silnego państwa interwencyjnego. Tylko wtedy mechanizm rynkowy zacznie funkcjonować w sposób prawidłowy. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Stagnation de la croissance française
63%
Le constat de baisse tendancielle de la croissance française n'est plus à faire. Au bon temps du miracle français, sous Georges Pompidou, les taux de croissance du PIB par tête avoisinaient les 5 % mais ils sont passés à 2 % après 1975 et à moins de 1 % depuis 1990 (hors crise). Cette stagnation française mérite réflexion, d'autant que le pouvoir d'achat réel hors prélèvements connaît probablement une évolution encore pire.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.