Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Barter transaction
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Barter to najstarszy system ekonomiczny. Bezpośrednia wymiana barterowa towar za towar zwana również barterem klasycznym funkcjonowała przed wymyśleniem pieniądza. Pierwsze systemy barterowe zostały powołane do życia jako narzędzie ekonomiczne, służące do walki z kryzysem gospodarczym. Współczesne platformy barterowe działają w oparciu o podobne zasady, jednak korzystają z wiedzy i doświadczeń oraz innowacji komunikacyjno-technologicznych. Systemy barterowe z XX wieku stanowiły odpowiedź na kryzysy gospodarcze i deficyt pieniędzy w gospodarce. Współczesny barter wielostronny jest narzędziem współpracy zwiększającym możliwości poszczególnych przedsiębiorstw. Wielostronna wymiana barterowa stosowana jest w komercyjnym handlu barterowym, jako narzędzie typu "business to business" (b2b), gdzie transakcje przeprowadzane są elektronicznie za pośrednictwem internetu w dowolnym miejscu na świecie, bez ograniczeń czasowych. Barter wielostronny służy uczestnikom do zdobywania klientów, stosuje metody przyczyniające się do wzrostu sprzedaży, oszczędzania gotówki, sprzedaży zapasów, prowadzenia działań marketingowych bez dużych nakładów finansowych, dzięki współpracy może przyczyniać się do poprawy sytuacji ekonomicznej społeczności lokalnych(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji modelu systemu wymiany barterowej realizującego autoryzację transakcji za pomocą łańcucha bloków (blockchain). Współczesne tendencje rozwoju działalności biznesowej wiodące w kierunku gospodarki współdzielenia (sharing economy) wskazują, że transakcje bez ekwiwalentu pieniężnego będą stosowane coraz częściej. Wymiana barterowa, czyli towar/usługa za towar/usługę wpisuje się w ten nurt transakcji gospodarczych. Różnorodność i liczba takich transakcji będzie wzrastać wraz ze wzrostem możliwości obliczeniowych superkomputerów niezbędnych do obsługi tego typu wymiany gospodarczej. Problem w tym, jak skutecznie zabezpieczyć systemy wymiany barterowej np. przed wielokrotnym wykorzystaniem tych samych towarów/ usług w wielu różnych transakcjach toczących się równocześnie. W artykule zaproponowano model systemu wymiany barterowej, w którym autoryzacja transakcji wykorzystuje koncepcję rozproszonej bazy danych(abstrakt oryginalny)
Omówiono różne rodzaje transakcji realizowanych w ramach międzynarodowego handlu wymiennego, ich finansowanie, oraz rolę banków w tych transakcjach.
Narastająca skala zjawiska wiązania transakcji zarówno w handlu krajowym, jak i międzynarodowym jest faktem niezaprzeczalnym. Celem niniejszego artykułu jest prezentacja współczesnych form handlu barterowego oraz korzyści jakie mogą odnieść firmy z jej stosowania. Przedstawiono przykłady transakcji przeprowadzonych przy wykorzystaniu kontraktów typu barterowego. Zaprezentowano także najnowocześniejsze rozwiązania biznesowe w tym zakresie, jakim jest barter wielostronny prowadzony poprzez platformy internetowe. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań w artykule jest barteryzacja handlu i transakcje niemonetarne w krajach Europy Środkowej i Wschodniej w latach 90-tych. Autorka omawia definicję i cechy charakterystyczne barteru. Przyczyny, charakter i skala barteryzacji handlu w gospodarkach Rosji i Ukrainy znacznie różnią się od zjawisk tego typu w krajach Europy Środkowej. Dlatego autorka poświęca szczególną uwagę na ich analizę.
6
63%
Pieniądz, choć podlega nieustannym przemianom nadającym mu coraz to bardziej umowny charakter, nieprzerwanie stanowi ważny element gospodarki od momentu pojawienia się monet w VII w. p.n.e. w starożytnej Grecji. W artykule omówiono przykłady różnych form pieniądza, występujących w gospodarce na przestrzeni dziejów: pieniądza towarowego, papierowego oraz wirtualnego. Celem tej analizy jest przedstawienie podobieństw i różnic pomiędzy poszczególnymi formami pieniężnymi oraz wskazanie ich mocnych i słabych stron. W ten sposób pokrótce zaprezentowano przebieg procesu dematerializacji pieniądza, od momentu wyłonienia się pieniądza towarowego z wymiany barterowej aż do współczesnych walut wirtualnych.(abstrakt oryginalny)
Autor zajął się aspektem rozwoju lokalnego, który dotyczy wpływu, jaki na aktywność gospodarczą ma system pieniądza, aktualnie używanego do obsługi życia gospodarczego. Opisał wybrane przykłady udoskonalania systemu wymiany pieniądza, niejednokrotnie spowodowane występowaniem okresów kryzysowych i koniecznością emisji tzw. pieniądza zastępczego (potrzebnego). W dalszej kolejności przedstawił przykłady współczesnego funkcjonowania systemu pieniądza: agencje clearningowe i rozliczenia bezgotówkowe oraz karty płatnicze i systemy/platformy wielostronnej wymiany bezgotówkowej (na przykładzie LESS, czyli Local Exchange Trading System), a także biznesowa platforma barteru wielostronnego (prowadzona w Polsce przez firmę BCI). Zdaniem autora, istnieje wiele korzyści dla społeczności lokalnych z zastosowania pieniądza lokalnego (czystego systemu pieniądza). Możliwości rozwojowe zależą jednakże nie tylko od tego, ile pieniędzy przepływa w danym czasie przez gospodarkę społeczności lokalnej, ale co w tych społecznościach można odnaleźć: talenty, pracowitość, wyobraźnię obywateli itd.
Barter exchange has been growing in popularity during the coronavirus pandemic. This article considers bartering introduced to the newsvendor model with multiplicative demand. The objective of the model is to specify the order quantity and retail price to maximize the expected profit. We distinguish cases with the co-movement of prices of exchanged products and without it. In the first case, we calculate a precise optimal solution to the problem. In the latter case, we prove the existence of an optimal solution and give the conditions under which it is unique. We examine the sensitivity analysis of the results which is illustrated in numerical examples. The analysis revealed that the greater the commission, the lower the optimal profit. We make a conclusion that barter exchange can help the retailer to improve the profit. (original abstract)
Na przykładzie niemiecko-szwajcarskiego porozumienie Wirtschaftsring (tzw. koła gospodarcze) omówiono pozytywne strony stosowania barteru. Zwrócono uwagę na zjawisko dźwigni barterowej, która polega na tym, że koszt nabycia dóbr w barterze jest równy kosztowi wytworzenia dóbr, którymi się płaci. Opisano zalety wewnętrznej waluty barterowej oraz możliwość pozyskiwania kredytów barterowych. Autorzy zauważają, że barter jest innowacyjnym narzędziem, który podnosi płynność finansową oraz pomaga uzyskać przewagę konkurencyjną.
10
Content available remote Problemy z rozumieniem współczesnego pieniądza
63%
Trudno o bardziej podstawową kategorię w ekonomii niż pieniądz. Jak to często bywa z pojęciami kluczowymi trudno o ich precyzyjną definicję; przyjmuje się je jako oczywiste, np. sformułowanie w podręczniku Samuelsona i Nordhausa (1995): "pieniądz to w końcu wszystko, czym możemy płacić...". Definicja pieniądza, jeszcze 40 lat temu oczywista, stała się niewygodna dla sektora finansowego po ostatecznej dominacji pieniądza papierowego bez pokrycia (Fiat Money). Kryzys finansowy i arbitralna polityka władz monetarnych spowodowały powrót do dyskusji na temat: czym jest współczesny pieniądz? Dyskusja taka toczy się w krajach anglosaskich, pokazując zasadnicze różnice poglądów. Środowiska w Europie wydają się pochłonięte dyskusją nad obroną i przetrwaniem euro. W Polsce fakt, że w toczącej się dyskusji zostało zakwestionowane dotychczasowe rozumienie pieniądza, nie został dotąd odnotowany; jak zwykle doganiamy świat, uważając że przyszłość pieniądza koncentruje się na euro. Poniższy artykuł sygnalizuje, na przykładowo dobranej literaturze, zasadnicze spory odnośnie istoty pieniądza. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia rozbieżności między przepisami prawa podatkowego i prawa bilansowego w aspekcie różnic kursowych. Różnice te dotyczą transakcji barterowych, kompensat należności i zobowiązań wycenianych w walutach obcych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.