Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Beekeeping
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie- -Skłodowskiej w Lublinie opracowali urządzenie do analizy jakości wosków pszczelich, które łatwo i szybko pozwoli pszczelarzom na ich ocenę. Teraz tzw. woskomat będzie produkowany i wprowadzany na rynek przez uczelnię. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Marketable Supply of Honey: Evidence from Farmers Households in Ethiopia.
100%
Identifying determinants of honey market sup- ply in smallholder producers were the objective of the study. Both primary and secondary data were collected. A total of 150 honey producer households were selected randomly from honey producer households and data were collected by individual interviews using a pre-tested structured questionnaire and a focus group discussion. Secondary data were collected from published and unpublished sources. The data was analyzed using descriptive statistics and multiple linear regression models. The model result revealed that beekeeping experience, training participation, colony number, frequency of extension contact and types of beehive owned significantly affect the volume of the honey marketed. The study highlights the importance of providing training, arranging field days and creating a forum for experience sharing, providing of a modern hive and giving good extension services.(original abstract)
W artykule dokonano analizy wybranych czasopism pszczelarskich - "Bartnika Wielkopolskiego", "Pszczelarstwa" i "Pasieki". O wyborze niniejszych czasopism za-decydował okres ich wydawania oraz luka badawcza wynikła w kontekście analizy treści czasopism pszczelarskich, a nie wyłącznie ich opis bibliograficzny. Zebrano materiał źródłowy dotyczący wybranych trzech roczników: 1920 ("Bartnik Wielkopolski"), 1950 ("Pszczelarstwo") i 2003 ("Pasieka"), a następnie poddano ewaluacji, stosując metodę ana-lizy treści Bernarda Berelsona. Przy zastosowaniu tzw. klucza kategoryzacyjnego dokonano eksplikacji, opierając się na dostępnych źródłach. Uwzględniono również momenty trans-formacji formy kolportowanych czasopism z papierowej na elektroniczną. Celem analizy było zbadanie, o czym i w jaki sposób pisano w ówczesnej prasie specjalistycznej dla "braci pszczelarskiej", kładąc szczególny nacisk na uchwycenie różnorodności opisywanej problematyki. Ponadto starano się wyjaśnić, czy w latach 1918-2018 polska prasa pszczelarska była "wrażliwa" na zmiany polityczno-społeczne dokonujące się w Polsce w ciągu tych 100 lat.(fragment tekstu)
4
Content available remote Pszczelarstwo w Polsce - wybrane problemy ekonomiczne
100%
Zasadniczym celem pracy było wskazanie problemów ekonomicznych, które w sposób pośredni bądź bezpośredni wpływają na sytuację w pszczelarstwie. W artykule przedstawiono problemy braku wiarygodnej statystyki oraz niskiej opłacalności produkcji tego działu rolnictwa. Wskazano także na rolę pszczół w zapylaniu roślin i brak bezpośrednich korzyści z tej działalności dla pszczelarza. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono stan pszczelarstwa w Polsce. Przedstawiono analizę opłacalności produkcji pszczelarskiej, na którą zasadniczy wpływ ma wielkość produkcji i koszty wytworzenia miodu. W opracowaniu przyjęto dwie formy sprzedaży miodu: skup przez firmy, które tym się zajmują oraz sprzedaż bezpośrednia.
6
Content available remote Pszczelarstwo w województwie mazowieckim i jego znaczenie dla rolnictwa
100%
W artykule przedstawiono znaczenie pszczelarstwa dla rolnictwa na przykładzie województwa mazowieckiego, zwracając szczególną uwagę na zmiany dotyczące zapotrzebowania głównych uprawnych roślin entomofilnych na zapylanie. Dokonano obliczeń liczby pni pszczelich potrzebnych do zapylenia upraw w latach 2000-2007. (abstrakt oryginalny)
Środowisko dostarcza człowiekowi wiele dóbr i usług. Usługi środowiskowe są ważnym elementem rolnictwa, które jest ich odbiorcą, ale także twórcą. Szczególną rolę w rolnictwie pełni pszczelarstwo, dostarczając produkty pszczele oraz zapylając rośliny. Celem pracy jest identyfikacja usług środowiskowych wytwarzanych przez pszczelarstwo oraz ich umiejscowienie w poszczególnych typach tych usług. Wyniki badań wskazują na szeroki wachlarz dóbr i usług dostarczanych przez pszczelarstwo. Świadczenia te można kwalifikować do wszystkich typów usług środowiskowych, tj. zaopatrzeniowych, regulacyjnych, wspomagających i kulturowych. Produkty pszczele mieszczą się głównie w typie usług zaopatrzeniowych, z kolei usługi zapylania, apiterapii, apiturystyki i bioindykacji można powiązać z każdym z typów usług środowiskowych. Poszczególne dobra i usługi dostarczane przez pszczelarstwo, ze względu na ich szeroki wpływ lub zastosowanie, mogą być kwalifikowane do różnych typów usług środowiskowych(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie kształtowania się wolumenu i wartości produkcji miodu naturalnego, jego importu i eksportu oraz cen w Polsce na tle sytuacji w pozostałych krajach w Unii Europejskiej w latach 2000-2020 oraz w porównaniu do zmian zachodzących na świecie. W opracowaniu wykorzystano wtórne źródła informacji pochodzące głownie z bazy danych FAOSTAT 2022. Produkcja miodu zarówno w Polsce, jak i w krajach UE i na świecie charakteryzowała się w analizowanym okresie tendencją wzrostową. Największym producentem miodu są Chiny, które dostarczają na rynek co czwarty kilogram produktu, podczas gdy UE około 13%. W pierwszej trzydziestce największych producentów miodu naturalnego jest 11 państw z Europy, w tym 9 z UE - na czwartej pozycji jest Polska. Samowystarczalność wspólnoty w zakresie miodu wynosi jedynie 60%, dlatego Ilościowo i wartościowo dynamicznie zwiększały się obroty handlu zagranicznego miodem. Ogółem w UE saldo handlowe miodem było ujemne. Zmieniła się struktura eksportu i importu miodu z i do UE, co jest wynikiem z jednej strony czynników losowych tj. pandemia Covid-19, agresja Rosji na Ukrainę a także ekonomicznych, demograficznych, społecznych i środowiskowych. (abstrakt oryginalny)
Cel: Celem artykułu było zbadanie wpływu pandemii COVID-19 na wybrane gospodarstwa pszczelarskie, a także porównanie doświadczeń wybranych polskich pszczelarzy z wpływem pandemii na pszczelarstwo w innych krajach, przedstawionych w literaturze. Metody: Badania przeprowadzono za pomocą przeglądu literatury i wywiadu kwestionariuszowego (n = 36) wśród pszczelarzy z województwa mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Pszczelarze udzielali odpowiedzi według 5-stopniowej skali Likerta. Odpowiedzi dotyczące tematów branżowych skorelowano z opiniami na temat pozytywnego i negatywnego wpływu pandemii na pszczelarstwo za pomocą współczynnika korelacji liniowej Pearsona. Wyniki: Około 60% respondentów stwierdziło, że pandemia miała niewielki lub wręcz żaden wpływ na ich działalność pszczelarską. Mogło to być związane ze specyfiką polskiego pszczelarstwa, które nie jest uzależnione od sezonowej siły roboczej, zazwyczaj wykorzystując pracę własną. Stwierdzono również umiarkowane korelacje pomiędzy negatywnymi opiniami na temat wpływu pandemii i braku kontaktu z innymi pszczelarzami a sezonowością produkcji i związanej z nią sprzedaży, oraz pomiędzy opiniami na temat czasochłonności produkcji a pozytywnym wpływem pandemii na rynek pszczelarski. Wnioski: Stwierdzono, że pszczelarze okazali się bardziej odporni na załamania łańcucha dostaw w porównaniu z doświadczeniami pszczelarzy w takich krajach jak np. Kanada czy Wielka Brytania. Charakter kanałów marketingowych pszczelarzy może wpływać na szybkość sprzedaży ich towarów. Wpływ pandemii na polskich pszczelarzy nie był wcześniej badany. (abstrakt oryginalny)
Pszczelarstwo ma duże znaczenie dla rozwoju rolnictwa. Jest ono rozpatrywane z jednej strony przez pryzmat pozyskiwania przez pszczelarzy produktów pszczelich, a z drugiej - ze względu na rolę, jaką pszczoły odgrywają w środowisku przyrodniczym, czyli przyczynianie się do uzyskiwania wyższych i lepszych plonów. Celem artykułu jest charakterystyka pszczelarstwa w Polsce w ujęciu regionalnym oraz ustalenie zmian zachodzących w sektorze pszczelarskim. Badaniem objęto lata 2012, 2016 i 2019. W pracy przeanalizowano dane wtórne zaczerpnięte z raportów Zakładu Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa w Puławach, które dotyczą wybranych zagadnień z zakresu pszczelarstwa. Analiza statystyczna dotycząca zróżnicowania pszczelarstwa w Polsce została przeprowadzona w ujęciach jedno- i dwuwymiarowym. Analizę w ujęciu dwuwymiarowym wykonano z wykorzystaniem metod opartych na miarach zanurzania obserwacji w próbie. Stwierdzono, że w analizowanych latach liczba rodzin pszczelich oraz liczba pszczelarzy rosła. Największą liczbą rodzin pszczelich charakteryzowały się województwa: lubelskie, małopolskie, podkarpackie i warmińsko-mazurskie, natomiast największą produkcją miodu - woj. lubelskie. (abstrakt oryginalny)
Polityka Komisji Europejskiej zwana Europejskim Zielonym Ładem i ogólnoświatowy trend odwracania szkód wyrządzonych przez ludzkość przyrodzie będą miały bardzo pozytywne konsekwencje dla Ziemi, pod warunkiem, że postulaty będą realnie spełnione, a działania rozpoczną się jak najszybciej. (abstrakt oryginalny)
Sektor pszczelarski w Unii Europejskiej jest niewielki w porównaniu do innych sektorów rolnych, ale niezbędny do zapylania większości upraw. W UE i na Ukrainie większość pszczelarzy to małe gospodarstwa rodzinne. Gospodarstwo rodzinne jest też ważną instytucją rolnictwa zachodnioeuropejskiego i ważnym elementem wiejskiego życia społecznego. Celem tego artykułu jest zbadanie jednego z rodzajów przedsiębiorstwa rolnego jakim jest pszczelarstwo i identyfikacja jego cech szczególnych, które pozwalają klasyfikować taką działalność w ramach przedsiębiorstw rodzinnych. Analizę społeczno-ekonomiczną pszczelarstwa przeprowadzono z perspektywy dwóch podejść. Pierwsze oznacza spełnienie kryteriów formalnych dotyczących rolnictwa rodzinnego. Drugie podejście uwzględnia najczęstszą praktykę w pszczelarstwie indywidualnym. Pasieka, pod względem formy i treści, odpowiada definicji gospodarstwa rodzinnego. Badanie sugeruje, że sformułowanie szeregu teoretycznych i praktycznych przepisów dotyczących rolnictwa rodzinnego zostało potwierdzone w analizie indywidualnego gospodarstwa pszczelarskiego, jako niewielkiej formy produkcji rolnej.(abstrakt oryginalny)
Badania ilościowe zawartości wybranych pierwiastków: kadmu, chromu, arsenu i ołowiu, w miodzie wielokwiatowym, propolisie i pyłku kwiatowym (obnóża) wykonano metodą spektrometrii plazmowej (ICP). Produkty pszczele pobierano prosto z rodzin w pasiekach usytuowanych w trzech rejonach: opolskim, wałbrzyskim i wrocławskim. Łącznie pobrano 135 prób. Badania wykazały, że największą zawartością chromu charakteryzowały się produkty z rejonu opolskiego: od 0,22 mg/kg s.m. w miodzie do 1,50 mg/kg s.m. w propolisie. Arsen, w największych ilościach był obecny w produktach z rejonu wrocławskiego: od 0,17 mg/kg s.m. w miodzie do 0,69 mg/kg s.m. w propolisie. Pierwiastkiem dominującym we wszystkich produktach okazał się ołów, którego koncentracja w propolisie (rejon wrocławski) osiągnęła poziom 18,40 mg/kg s.m. Należy stwierdzić, że najwyższy poziom badanych pierwiastków był w propolisie i niezależnie od rejonu pochodzenia prób przekraczał dopuszczalne normy, natomiast najniższy (oprócz ołowiu) wykazano w miodzie pszczelim. Pyłek kwiatowy pod tym względem wykazał się wartościami pośrednimi. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Problemy pszczelarstwa w Polsce
84%
Pszczelarstwo stanowi bardzo ważny element gospodarki żywnościowej państwa. Pszczoły dokonują ponad 80% zapyleń, są również producentami coraz bardziej docenianego w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i medycznym miodu, którego lecznicze i zdrowotne właściwości są coraz częściej tematem wielu prac. Powstaje pytanie, jakie problemy dotykają dzisiejsze gospodarstwa pasieczne w Polsce. W literaturze przedmiotu spotyka się od pewnego czasu problem wymierania pszczół (masowe ginięcie rodzin pszczelich), który obok warrozy i zgnilca amerykańskiego stanowi główną przyczynę zmniejszania się populacji pszczół na wielu terenach. Wśród artykułów poświęconych pszczelarstwu znaleźć można również pojawiający się coraz częściej problem tzw. miodu cementowego. Ogromną barierą w rozwoju polskiego pszczelarstwa jest również gwałtowne zmniejszanie się pasiecznictwa zawodowego na rzecz amatorskiego. Celem pracy jest przedstawienie bieżących problemów rynku pszczelarskiego w Polsce i analiza aktualnych barier rozwoju tego sektora gospodarki(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była próba oceny zmian zachodzących w pszczelarstwie w Polsce. Przedstawione wyniki wskazują na systematyczny ilościowy wzrost w zakresie liczby pszczelarzy i rodzin pszczelich w Polsce. Liczba pszczelarzy wzrosła w latach 2011-2017 z niespełna 50 tys. do 68 tys. Natomiast liczba rodzin pszczelich zwiększyła się w tym czasie z ponad 1,24 mln do ponad 1,55 mln. Regionalnie zmiany te przebiegały w różnym tempie, jednak wzrost nastąpił we wszystkich województwach. Badania wykazały brak zależności między wzrostem liczby rodzin pszczelich a powierzchnią roślin entomofilnych uprawianych w województwach. Świadczy to o tym, że rozwój pszczelarstwa w Polsce nie wynika ze wzrostu potrzeb na zapylanie ze strony roślin uprawnych. (abstrakt oryginalny)
Pszczelarstwo jest ważnym elementem rolnictwa. W pracy wskazano znaczenie pszczół jako zapylaczy. Określono liczbę pszczół potrzebnych do zapylenia głównych roślin uprawnych oraz wskazano na pszczelarstwo jako czynnik, który może poprawić konkurencyjność rolnictwa. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia informacje dotyczące stanu pszczelarstwa w Polsce w latach 2010 - 2015, a także możliwości dofinansowania tego sektora z środków krajowych oraz funduszy Unii Europejskiej w latach 2016 - 2019. Pszczelarstwo to szczególna gałąź rolnictwa, pracochłonna i wymagająca cierpliwości. Osiągnięcie zysku, zwłaszcza na początku produkcji wiąże się z koniecznością poniesienia znacznych wydatków na niezbędne materiały i urządzenia. Celem artykułu jest ocena sytuacji finansowej i określenie zakresu wsparcia pszczelarstwa w warunkach niekorzystnych zmian środowiskowych oraz identyfikacja środków finansowych dostępnych w ramach Krajowego Programu Wsparcia Pszczelnictwa w Polsce w latach 2016 - 2019 oraz mechanizmu Wsparcia Rynku produktów pszczelich w latach 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019. Podejmowane rozważania dotyczą także ukazania globalnego znaczenia pszczelarstwa. (abstrakt oryginalny)
Turystyka pełni wiele funkcji, dotyczących zarówno turysty, jak i terenów odwiedzanych. Jedną z ważniejszych jest funkcja edukacyjna. Celem pracy jest określenie funkcji edukacyjnej turystyki pszczelarskiej rozumianej jako spędzanie czasu wolnego w gospodarstwie pszczelarskim. Wskazano także grupy docelowe klientów zainteresowanych tą formą turystyki. Na podstawie wyników z gospodarstw agroturystycznych w Małopolsce, których ofertę zaprezentowano w katalogu "Małopolska miodowa kraina", podjęto próbę identyfikacji gospodarstw apiturystycznych oraz określenia ich funkcji edukacyjnej. Jedynie w 20% gospodarstw pszczelarstwo stanowiło podstawę oferty turystycznej, można więc określić je jako gospodarstwa apiturystyczne. W pozostałych pszczoły stanowiły jedynie dodatkową atrakcję dla turystów(abstrakt oryginalny)
The honey market is vital due to many aspects. The article discusses selected figures characterising Poland's honey market, especially from the supply side. The analysis of data from 2016-2021 indicates an increase in beekeepers and bee colonies. However, this does not translate into increased production, mainly dependent on climatic conditions. An important feature is the small number of professional apiaries. In addition, there is solid foreign competition, as evidenced by the prevalence of honey imports over exports. (original abstract)
20
Content available remote Pszczelarstwo i jego rola dla rolnictwa polskiego
84%
W opracowaniu określono liczbę rodzin pszczelich potrzebnych do zapylenia głównych upraw rolniczych. Wskazano na zróżnicowanie regionalne tych potrzeb w Polsce oraz korzyści uzyskiwane przez właściciela plantacji dzięki zapyleniu. Przedstawiono także możliwą do uzyskania wielkość produkcji miodu w zależności od uprawianej rośliny. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.