Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 51

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Behaviour analysis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
This paper concerns the design and physical construction of an emotion monitor stand for tracking human emotions in Human-Computer Interaction using multi-modal approach. The concept of the stand using cameras, behavioral analysis tools and a set of physiological sensors such as galvanic skin response, blood-volume pulse, temperature, breath and electromyography is presented and followed by details of Emotion Monitor construction at Gdansk University of Technology. Some experiments are reported that were already held at the stand, providing observations on reliability, accuracy and value the stand might provide in human-systems interaction evaluation. The lessons learned at this particular stand might be interesting for the other researchers aiming at emotion monitoring in human-systems interaction. (original abstract)
CEL NAUKOWY: Celem niniejszego artykułu jest krytyczne omówienie zaproponowanego przez D. Dennetta funkcjonalno eliminatywistycznego ujęcia osoby (jaźni), w którym jest ona zredukowana do abstrakcyjnego środka narracyjnej ciężkości, analogicznie do środka ciężkości ciała w fizyce. Wynikiem wspomnianej eliminacji jest teza o iluzoryczności jaźni. O ile w potocznym rozumieniu osoby to ona właśnie jest autorem opowiadań, tak narracyjny środek ciężkości jest tworzony przez opowiadania - czy to zasłyszane od innych, czy powtarzane przez niego samego dla siebie samego. PROBLEM I METODY BADAWCZE: W opracowaniu poddano filozoficznej analizie Dennetta heterofenomenologiczną koncepcję osoby (jaźni), negującej "rzeczywistość" subiektywnych (pierwszoosobowych) doświadczeń. Dostępnymi z perspektywy trzecioosobowej korelatami subiektywnych stanów (o których mówią narracje w pierwszej osobie) mogą być należące do osoby wzorce aktywności neuronalnych jej mózgu. Celem ujaśnienia wywodu na temat eliminacji subiektywnej jaźni wskazano na przykłady komputerów tworzących opowiadania. PROCES WYWODU: Niniejsze opracowanie zwraca uwagę na trudności wyłaniające się przy Funkcjonalno-eliminatywistycznych redukcjach osoby, zwłaszcza na słabe punkty analogii: środek ciężkości w teoriach w fizyce versus abstrakcyjny środek narracyjnej ciężkości w antropologii filozoficznej. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Wyniki analizy wskazują na teoretyczne braki w heterofenomenologii, gdy chodzi o podanie przekonującego uzasadnienia tezy o iluzoryczności jaźni oraz o tym, że jest ona jedynie wiązką narracji. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Na nowo należy zadać pytania: Kto ulega większej iluzji? My z naszym potocznie ujętym poczuciem bycia autorami narracji czy też Dennett stwierdzający, iż można się obejść bez uwzględniania subiektywności, jedności i tożsamości takiego autora? Na ile Dennett wyjaśnia świadomość osoby, jej tożsamości i jedności? Dlaczego społecznie zakorzeniona, potocznie ujmowana osoba ma być ontologiczną fikcją, iluzją? Rekomendacja do dalszych badań brzmi: Zagadnienia związane z osobą i tworzonymi przez nią opowiadaniami (bądź po dennetowsku "opowiadaniami, które ją tworzą") domaga się dzisiaj rozpatrywania z różnych perspektyw: od psychologii, socjologii, neurologii, nauki o sztucznej inteligencji, po filozofię.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera przegląd procedur doboru próby stosowanych w badaniach rozwodowych, ograniczonych do osób, które rozwodzą się z przedłużeniem okresu przed i po rozwodzie. Przedstawia różne rodzaje losowego i nielosowego doboru próby, ich zalety i wady w badaniach nad rozwodami. W stosunkowo szerokim przeglądzie procedur nielosowych zwraca się uwagę, że dobór nielosowy, często stosowany w przypadku braku innej alternatywy, zwykle nie pozwala na wnioskowanie statystyczne i ma jedynie ograniczoną wartość dla uogólnienia wnioski. W końcowej części szczegółowo omówiono źródła danych wykorzystywanych do analiz wtórnych. Przedstawiono liczne przykłady ankiet, które zostały zaprojektowane do różnych celów i są wykorzystywane do badań nad rozwodami w różnych krajach, jak np. General Social Survey i Panel Study of Income Dynamics w USA, General Social Survey w Polsce. Ten rodzaj źródła danych staje się coraz ważniejszy.(abstrakt oryginalny)
Autor w artykule pokazuje wyniki badań ankietowych na rynku nieruchomości komercyjnych i zestawia je z danymi liczbowymi pokazując, jak ważne dla rzeczoznawcy są informacje uzyskane bezpośrednio z rynku. Nawet najlepszy system baz danych nie jest w stanie przenieść emocji i nastrojów rynku w czasie rzeczywistym. To może dostarczyć tylko bezpośredni wywiad z uczestnikami rynku lub badania ankietowe. Na przykładzie porównania wyników kolejnych ankiet przeprowadzonych w odstępie kilku lat uzyskano dodatkowe informacje, które pozwoliły na sformułowanie prawa "drugiego dna" w badaniach ankietowych.(abstrakt oryginalny)
Celem tekstu jest ocena ekonomicznej teorii kary i powiązanego z nią modelu podejmowania decyzji z perspektywy empirycznych studiów nad prawem i behawioralnej analizy prawa. Ekonomiczna teoria kary w drugiej połowie XX wieku była podstawową teorią kary i miała znaczący wpływ na politykę karania w Stanach Zjednoczonych. Na początku XXI stulecia liczne badania statystyczne pokazały z jednej strony ograniczoną skuteczność ekonomicznego podejścia do prawa karnego, a z drugiej - szkodliwe efekty przetrzymywania w więzieniach dużej liczby osadzonych. Pojawiła się więc konieczność opracowania nowego modelu podejmowania decyzji przez przestępców. Psychologowie, ekonomiści behawioralni i zwolennicy behawioralnej analizy prawa zidentyfikowali szereg czynników wpływających na podejmowanie decyzji o popełnieniu przestępstwa, by wymienić choćby dyskontowanie hiperboliczne, błąd nadmiernego optymizmu czy prognozowanie afektywne. (abstrakt oryginalny)
Dotychczasowe badania podkreślają znaczenie wpływu jednostki na organizacyjną efektywność oraz wpływu menedżerskiego poznania na zmianę strategiczną, uwypuklając przy tym rolę menedżerskiego poznania w kształtowaniu menedżerskich zdolności i zachowań. Jednakże, biorąc pod uwagę zróżnicowanie menedżerskiej percepcji w zależności od kontekstu, obserwuje się wyraźną lukę badawczą w odniesieniu do zależności między menedżerskimi poznawczymi i adaptacyjnymi zdolnościami, indywidualnymi skłonnościami do adaptowania się a organizacyjną adaptacyjnością - zwłaszcza w sektorach o dużej zmienności. Celem artykułu jest zaprezentowanie teoretycznych i metodycznych propozycji w podejściach poznawczym i mikrofundamentalnym w ogóle w zarządzaniu strategicznym. Celem szczegółowym jest analiza zależności między menedżerskimi poznawczymi i adaptacyjnymi zdolnościami a organizacyjną adaptacyjnością oraz zaproponowanie mediatorów i moderatorów tychże relacji. Cel osiągnięto z zastosowaniem przeglądu literatury. Efekty opisanych rozważań sprowadzają się do opracowania konceptu badawczego i sformułowania propozycji badawczych z niego wynikających.(abstrakt oryginalny)
Cel - Określenie z perspektywy poznawczej i motywacyjnej uwarunkowań behawioralnych ograniczających zarządczą przydatność rachunku kosztów działań (RKD) z uwzględnieniem jego ewolucji. Metodologia badania - Zastosowano metodę analizy źródeł, w tym literatury krajowej i zagranicznej. Wynik - W artykule wskazano zasadność wdrażania i stosowania w obecnych warunkach RKD w zarządzaniu kosztami. Podkreślono przy tym celowość rozpatrzenia oddziaływań behawioralnych rozpatrywanych z perspektywy poznawczej i motywacyjnej. Oryginalność/wartość - W dynamicznie zmieniających się warunkach gospodarowania nie wystarcza ograniczenie do sprawozdawczego rachunku kosztów, lecz należy wdrażać zarządcze odmiany rachunku kosztów. Wartością dodaną artykułu jest wskazanie RKD jako narzędzia zarządzania kosztami i rozpatrzenie zagrożeń behawioralnych dla jego wdrożenia i funkcjonowania. Scharakteryzowano dwie grupy zagrożeń - o charakterze poznawczym i motywacyjnym.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Nastroje inwestycyjne na rynkach nieruchomości - ujęcie behawioralne
75%
W czasach silnie postępującej globalizacji uczestnicy rynków starają się sprostać nowym wymaganiom kreowanym przez mechanizmy rynkowe i globalną ekonomię. Uczestnicy rynków, w tym także rynku nieruchomości, starają się podejmować racjonalne decyzje. Obok ekonomicznych czynników determinujących decyzje inwestycyjne istnieją również czynniki nieekonomiczne o charakterze behawioralnym, takie jak subiektywna ocena czy nastroje inwestorów. Zachowania uczestników rynku i nastroje inwestorów również determinują decyzje inwestycyjne oraz często wpływają na wybór miejsca alokacji kapitału. Celem opracowania jest wskazanie i analiza nastrojów inwestycyjnych na rynkach nieruchomości w ujęciu behawioralnym. W artykule zastosowano metody studiów literatury i analizy danych oraz treści raportów o zasięgu międzynarodowym. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była ocena trafności decyzji uczestników funduszy inwestycyjnych dotycząca wpłat/wypłat środków pieniężnych do/z wybranych funduszy akcji polskich w latach 2007-2010 w kontekście ich przyszłych wyników. W badaniu posłużono się przykładem trzech funduszy: Pioneer Akcji Polskich, ING Akcji 2 oraz Arka BZ WBK Akcji. Uczestnicy funduszy inwestycyjnych mogą podejmować decyzje o uczestnictwie w funduszu bądź o wycofaniu się z funduszu w zależności od swoich oczekiwań co do przyszłych wyników funduszy. Wyniki przeprowadzonego badania dowodzą, że uczestnicy badanych funduszy przy podejmowaniu decyzji o uczestnictwie bądź rezygnacji z danego funduszu mogli kierować się emocjami, a podejmowane decyzje były niekorzystne z punktu wiedzenia inwestycyjnego.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowane są wyniki badań przeprowadzonych wśród studentów Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej, które miały na celu określenie tego, jakie postawy reprezentują studenci, którzy w przyszłości będą tworzyć kadrę zarządzającą różnych organizacji, w stosunku do koncepcji społecznie odpowiedzialnego biznesu. Badania zostały przeprowadzone na bazie trójelementowej teorii postaw, a ich diagnoza i analiza przeprowadzone zostały w stosunku do komponentów poznawczych, afektywnych i behawioralnych. (abstrakt oryginalny)
Cel naukowy: Celem artykułu jest pokazanie, jakimi gestami narracyjnymi posługiwał się Jan Paweł II i jaką rolę odgrywały one w jego w publicznych wystąpieniach. Zagadnienie to zostanie ukazane na podstawie wybranych przemówień z I pielgrzymki papieża do Polski. Problem i metody badawcze: Poruszany w tekście problem koncentruje się wokół pytania, czy gesty narracyjne wpływają na tok wypowiedzi i charakter publicznych wystąpień Jana Pawła II. Metody wykorzystane do zbadania tego zagadnienia to przegląd literatury dotyczącej tematu oraz zintegrowana metoda analizy komunikacyjnej służąca do badania gestów narracyjnych w połączeniu z tokiem słownym. Proces wywodu: W pierwszej części artykułu zostanie zaprezentowana teoria dotycząca gestów narracyjnych na tle pojęcia komunikacji niewerbalnej. Podam ich definicję i omówię typy tych gestów. Druga część tekstu będzie analizą gestów narracyjnych pojawiających się w wybranych publicznych wystąpieniach Jana Pawła II podczas I pielgrzymki do Polski. Wyniki analizy naukowej: Gesty narracyjne, zarówno batuty, jak i ilustratory czy gestualne metafory, jako gesty współwystępujące z tokiem słownym odgrywają bardzo istotną rolę komunikacyjną w publicznych wystąpieniach Jana Pawła II. Pokazują, jaki jest stosunek mówiącego do przekazywanych treści, ilustrują elementy warstwy werbalnej, a także odsłaniają pewne procesy myślowe i w sposób konkretny obrazują abstrakcyjne pojęcia, schematy wyobrażeniowe. Pomagają one w nawiązywaniu relacji z odbiorcą, ułatwiają kontakt z nim, wzmacniają funkcję perswazyjną i budują indywidualny styl wypowiedzi Jana Pawła II. Wnioski, innowacje, rekomendacje: Komunikacja niewerbalna, a zwłaszcza gesty narracyjne, stanowi tak ważny aspekt publicznych wystąpień Jana Pawła II, że z pewnością zasługuje na dokładne przeanalizowanie. Styl wypowiedzi papieża Polaka został już dobrze zbadany, brakuje natomiast opracowań, które w sposób kompletny, czyli obejmujący nie tylko werbalne, ale i niewerbalne aspekty, opisywałyby charakter jego publicznych wystąpień. Warto przyjrzeć się dokładniej gestom Jana Pawła II, który jako doskonały aktor zdawał sobie sprawę z ich roli i wykorzystywał je, aby wzmacniać perswazyjność wypowiedzi oraz budować więź z odbiorcą.(abstrakt oryginalny)
Błędy poznawcze wpływają często na procesy związane z podejmowaniem decyzji inwestycyjnych na giełdach papierów wartościowych. Do błędów tych zalicza się złożone problemy postrzegania oraz rozumienia rzeczywistości. Artykuł opisuje konstrukcję prototypu systemu, którego przeznaczeniem jest detekcja błędów poznawczych. Wykrywanie tychże zostało oparte na metodach drążenia danych. Wybrano następujące błędy poznawcze: paradoks hazardzisty, iluzję grupowania, zaniedbywanie miarodajności, efekt polaryzacji i zasadę podczepienia. Do prowadzenia badań skonstruowano symulator giełdowy, który oprócz standardowych funkcji został rozbudowany o mechanizm prowadzenia ankiet psychologicznych. Rezultaty badania są obiecujące i zasługują na pogłębienie studiów na ten temat.(abstrakt oryginalny)
Zaproponowano metodę określania pozycji posłów w pewnej przestrzeni ideologicznej, będącą zmodyfikowaną wersją techniki służącej do analizy zachowań członków Kongresu USA. Modyfikacje dotyczyły możliwości analizy systemu wielopartyjnego oraz wprowadzenia odmiennego podejścia do problemu generowania i interpretacji wymiarów ideologicznych. Proponowana metoda bazuje na wynikach głosowań oraz klasyfikacjach ideologicznych głosowań wykonanych przez ekspertów. Przedstawiono zastosowanie wprowadzonej techniki do budowy modelu zachowań posłów do Sejmu RP III kadencji. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Poziom moralności przyszłych liderów biznesu - międzynarodowe porównania
75%
W artykule podjęto temat rozwoju moralnego pojmowanego jako transformacja zachodząca w formie i strukturze myślenia jednostki. Światowe badania związków pomiędzy cechami kulturowymi a etyką uwzględniały dotychczas takie cechy jak płeć, wiek, religia, zatrudnienie, wielkość organizacji i branża (Christie et al., 2003). Nowością badań prezentowanych w artykule jest porównanie rozwoju moralnego osób z krajów rozwiniętych i postkomunistycznych. Metodologia badań bazuje na połączeniu teorii Schwartza i teorii Kohlberga. Obaj traktują swoje propozycje jako bardzo ogólne, czyli prawdziwe w odniesieniu dla każdego człowieka. Badania przeprowadzono wśród studentów zarządzania w pięciu krajach: Polsce, Bułgarii, we Włoszech, na Tajwanie i w USA. Zaprezentowane podejście do badania poziomu rozwoju moralnego osób z różnych krajów dało rezultaty zgodne z intuicyjnymi odczuciami i wynikami prezentowanymi przez innych autorów. Okazało się, że poziom rozwoju moralnego osób z krajów postkomunistycznych jest istotnie niższy niż osób z krajów rozwiniętych. (abstrakt oryginalny)
Z przeprowadzonych badań empirycznych wynika, że Polacy nie zastanawiają się nad emeryturami, a ich poziom wiedzy finansowej o tym świadczeniu nie jest zadowalający. Przedstawiciele władzy publicznej zaczęli więc edukować społeczeństwo i popularyzować wiedzę finansową, a w szczególności wiedzę o systemie ubezpieczeń społecznych. Edukacja to jeden ze sposobów, w jaki władza może wpłynąć na sądy, decyzje i zachowania obywateli. Pojawił się jednak zupełnie nowy typ narzędzia, czyli interwencje behawioralne - działania uwzględniające osiągnięcia ekonomii behawioralnej i innych stosowanych nauk behawioralnych. Takie interwencje w nieinwazyjny sposób wpływają na decyzje i zachowania decydentów. W Polsce władza publiczna korzysta głównie z opcji domyślnych [np. otwarty fundusz emerytalny (OFE) vs Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), model automatycznego zapisu do pracowniczych planów kapitałowych (PPK), przeniesienie środków z OFE do ZUS], jednocześnie nie wykorzystując całego potencjału stosowanych nauk behawioralnych. W artykule zostały opisane dotychczasowe sposoby zastosowania ekonomii behawioralnej w Polsce, a także zaprezentowano inne, mniej inwazyjne rodzaje interwencji behawioralnych, które mogą zwiększyć odsetek oszczędzających Polaków. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote The Spatial Nature of Matrimonial Behaviours
75%
Artykuł podejmuje problematykę aspektów przestrzennych zachowań matrymonialnych. Zachowania matrymonialne należą do tych, na które w większym stopniu wpływają czynniki behawioralne (status społeczny, wykształcenie, narodowość, religia) niż czynniki przestrzenne. Niemniej jednak, w procesie doboru małżeńskiego cechy przestrzenne przyszłego współmałżonka są istotne przy podejmowaniu decyzji, obok innych cech partnerów, takich jak cechy demograficzne i społeczne. W artykule przedstawiono wybrane podejścia teoretyczne odnoszące się do doboru małżeńskiego. Celem artykułu było także zaprezentowanie przestrzennego wymiaru doboru małżeńskiego w Polsce w różnych przekrojach: województw, jednostek miasto-wieś oraz miasta (przykład Łodzi). (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest pokazanie strategii radzenia sobie z dzieckiem autystycznym w przedszkolu. Celem opracowania jest pogłębienie świadomości na temat zaburzeń dzieci ze spektrum autyzmu i objawów trudnych zachowań. Artykuł obejmuje prezentację kryteriów diagnostycznych oraz koncepcji zaburzeń ze spektrum autyzmu. Przedstawione zostały najważniejsze objawy pojawiające się u dzieci autystycznych w wieku przedszkolnym. Omówiono dwie strategie radzenia sobie z zachowaniami dzieci ze spektrum: metoda DIR/Floortime (bazuje na budowaniu więzi i rozwoju społeczno-emocjonalnym) oraz metoda behawioralna z zastosowaniem analizy zachowania oraz technik modyfikujących reakcje niepożądane. Zasadniczym wnioskiem płynącym z artykułu jest, że dziecko z ASD wymaga dostosowania procesu edukacyjno-terapeutycznego do jego możliwości oraz do specyficznych symptomów. Przydatne mogą okazać się omówione strategie radzenia sobie, które się wzajemnie uzupełniają. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istotę szkoleń pracowniczych: tradycyjnych i e-learningowych oraz ukazano ich znaczenie w rozwoju organizacji i jej pracowników. Przyjęto założenie, że organizacja nie powinna planować szkoleń, w tym również e-learningu, bez pogłębionej analizy potrzeb i spodziewanych korzyści, które w ostatecznym rachunku powinny prowadzić do poprawy wyników firmy. Podano definicję oceny skuteczności i efektywności szkolenia, a także scharakteryzowano finansowe i behawioralne modele badania efektywności szkoleń pracowników i pomiaru kapitału intelektualnego. Wśród tradycyjnych metod oceny skuteczności szkolenia opisano model Kirkpatricka, model Hamblina, metodę Phillipsa, technikę C-I-P-O oraz tzw. Monitor Aktywów Niematerialnych Sveiby'ego, który po odpowiedniej modyfikacji, tj. dodaniu kilku wskaźników zaproponowanych przez autorów artykułu, może być wykorzystany do oceny efektywności e-learningu analizowanej w kontekście wielokryterialnej oceny wyników firmy. Wymienione narzędzia badawcze uzupełniono o prezentację współczesnych rozwiązań, a w szczególności zaprezentowano model finansowy pomiaru kapitału ludzkiego Dobiji oraz behawioralny model oceny wykorzystania e-learningu w firmie autorstwa Choya. Uznano, że metody te mogą stanowić samodzielny system oceny e-learningu korporacyjnego, jak również mogą w istotny sposób uzupełniać system miar obiektywnej natury zawarty przykładowo we wspomnianym Monitorze Aktywów Niematerialnych czy metodzie Balanced Scorecard, zwanej przez polskich autorów Strategiczną Kartą Wyników.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu wskazano na konieczność personalizacji procesu edukacji w zależności od preferencji indywidualnych odbiorcy. W przyjętej koncepcji proces dywersyfikacji edukacji zostałby częściowo zautomatyzowany i wsparty systemem informatycznym identyfikującym i klasteryzującym studentów na podstawie wzorców behawioralnych w oparciu o odczyt mimiki twarzy i zachowań respondentów za pomocą systemu monitoringu wizyjnego. W artykule wskazano również podstawy przedstawionej koncepcji i nakreślono kierunki przyszłych zainteresowań. (abstrakt oryginalny)
Najbardziej popularną metodą rekrutacji pracowników jest rozmowa kwalifikacyjna. Autorka artykułu zwraca jednak uwagę, że źle przeprowadzona rozmowa nie jest skuteczna i dlatego nie tylko kandydat, ale też pracodawca powinien się do niej odpowiednio przygotować. Prezentuje techniki przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej, które pomogą w zdobyciu szerszej wiedzy o kandydacie.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.