Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 70

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Behaviour theory
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Przedstawiono pozytywne i negatywne aspekty przemocy w życiu człowieka w kontekście trzech stref: biologii (seks), duchowości (życie intelektualne) i materialności. Zwrócono uwagę na skłonności i ich pomiar oraz opisano miary skłonności do przemocy negatywnej.
Wobec szybkiego przepływu informacji, ludzi i towarów skłonności ludzkie mogą prowadzić do decydujących rozstrzygnięć w procesie gospodarowania. W artykule zaproponowano rozszerzenie pojęcia skłonności w kierunku proponowanym przez Alberta Hirschmana i Karla Poppera, odrzucającym powszechność zasady przyczynowości w ekonomii. Za Biegeleisenem przyjęto równoprawność celowości. Zaproponowano dwie metody pomiaru skłonności: miarę skłonności K.Poppera i geometryczną interpretację skłonności.
Teorie zachowań firm opisują przyczyny powstawania, rozwoju i upadku firm, formy zachowań firm w zależności od fazy cykli gospodarczych (krajowych i zagranicznych gospodarek), środki i cele funkcjonowania firm. Ponieważ każda z teorii powstaje w określonych historycznie warunkach rozwoju gospodarki, toteż przy ich omawianiu należy uwzględnić ówczesny stan wiedzy, kultury oraz światopogląd i interesy osobiste autora teorii. W artykule zarysy teorii zachowań firm wynikają z mniej lub bardziej spójnych i wyraźnych uwag A. Smitha, D. Ricarda, J. S. Milla o zachowaniu producentów i handlowców. Wskażemy problemy weryfikowalności empirycznej i prognozowalności według tych teorii.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie zmian we wzorcach zachowań konsumentów w chwili pojawienia się wielkopowierzchniowych obiektów handlowych oraz globalizacji konsumpcji na podstawie literatury i badań własnych. (fragment tekstu)
W niniejszym opracowaniu omówione są pokrótce dwa podejścia do problematyki wewnątrzrodzinnych przepływów międzypokoleniowych, rozumianych jako transfer zasobów materialnych, czasu oraz użyczanie przestrzeni mieszkalnej pomiędzy jednostkami z różnych generacji tej samej rodziny. Jedno z nich występuje w pracach G. S. Beckera, drugie - w pracach zespołu J.R. Behrman, R.A. Pollak i P Taubman. Koncepcja Beckera jest popularna we współczesnej demografii, mniej znane prace Behrmana i współpracowników stanowią swoistą odmianę tych poglądów. Zaznaczmy, iż koncepcja Beckera jest w Polsce dość dobrze znana, przede wszystkim dzięki rozgłosowi, jaki uzyskał na początku lat 1990. po otrzymaniu nagrody Nobla oraz dzięki przekładowi na polski jednej z jego podstawowych prac (Becker, 1990). Prezentowane teorie odnoszą się w istocie do współczesnych, wysoko rozwiniętych społeczeństw, próbując wyjaśnić zachowania demograficzne ich członków. Przyjmuje się w nich założenia o stałych preferencjach, co może pociągać za sobą założenie o szerszym zakresie - o stałości norm społecznych. (abstrakt oryginalny)
A loss function is proposed for solving box-constrained inverse problems. Given causality mechanisms between inputs and outputs as smooth functions, an inverse problem demands to adjust the input levels to make the output levels as close as possible to the target values; box-constrained refers to the requirement that all outcome levels remain within their respective permissible intervals. A feasible solution is assumed known, which is often the status quo. We propose a loss function which avoids activation of the constraints. A practical advantage of this approach over the usual weighted least squares is that permissible outcome intervals are required in place of target importance weights, facilitating data acquisition. The proposed loss function is smooth and strictly convex with closed-form gradient and Hessian, permitting Newton family algorithms. The author has not been able to locate in the literature the Gibbs distribution corresponding to the loss function. The loss function is closely related to the generalized matching law in psychology.(original abstract)
7
Content available remote Wybrane modele oligopolu i kartelu
75%
W artykule przedstawione zostaną wspomniane modele i podstawowe różnice między nimi. W każdym z tych modeli firmy starają się zmaksymalizować swój zysk, jednak zamierzają to osiągnąć przy pomocy różnych środków. (fragment tekstu)
Cel: Niniejsze badanie bada moderującą rolę poczucia własnej skuteczności w poznawczym procesie przedsiębiorczości wśród wietnamskich studentów. W szczególności badanie to bada moderujące skutki poczucia własnej skuteczności przedsiębiorcy na związki między postawą wobec przedsiębiorczości, normami subiektywnymi, postrzeganą kontrolą zachowania i intencją zostania przedsiębiorcą. Metodyka: Adaptując teorię planowanych zachowań i wykorzystując dane zebrane od 2218 studentów w Wietnamie, autor posługuje się meta analityczną analizą ścieżki, aby wykazać, że na intencje przedsiębiorcze silnie wpływa postawa wobec przedsiębiorczości, a następnie poczucie własnej skuteczności i postrzegana kontrola behawioralna. W szczególności do testowania dopasowania modelu i hipotezy zastosowano modelowanie równań strukturalnych (SEM). Wyniki: Badanie wskazuje, że normy subiektywne mają zarówno bezpośredni, jak i pośredni wpływ na intencje przedsiębiorczości. Co więcej, chociaż moderujący wpływ poczucia własnej skuteczności na związki między subiektywnymi normami a postrzeganą kontrolą behawioralną jest nieistotny, badanie wskazuje, że poczucie własnej skuteczności moderuje korelację między postawą wobec przedsiębiorczości a intencją rozpoczęcia działalności. Implikacje dla teorii i praktyki: Oprócz wkładu w literaturę dotyczącą przedsiębiorczości, niniejsze badanie wnosi również wkład do praktyk i implikacji na uniwersytetach w Wietnamie. Oryginalność i wartość: Te odkrycia pokazują również, że teoria planowanego zachowania może być odpowiednio wdrożona w kontekście badawczym gospodarek wschodzących, takich jak Wietnam. Ponadto badanie pokazuje, że związek między postawą wobec przedsiębiorczości a intencją przedsiębiorczą jest moderowany przez poczucie własnej skuteczności. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja determinant i modeli wyjaśniających zachowania konsumentów. Jako metodę badawczą autorzy wykorzystali krytyczną i porównawczą analizę literatury. Scharakteryzowali typy determinant wpływających na zachowania konsumentów oraz przeanalizowali i porównali modele zachowań konsumentów dostępne w literaturze światowej. Z przeprowadzonej przez autorów analizy wynika, że opracowane dotychczas modele uwzględniają liczne aspekty zachowań konsumenta, a także strukturalizują je do postaci procesu podejmowania przez konsumenta decyzji i jego zachowań. Wciąż jednak nie zaproponowano modelu, który w sposób ilościowy wyjaśniałby zachowania konsumenta z uwzględnieniem wszystkich omawianych w artykule aspektów. (abstrakt oryginalny)
Celem naukowym projektu była w szczególności analiza zmiennych związanych ze środowiskiem rodzinnym i siedliskiem życia podmiotu, za jakie możemy uznać lokalną społeczność, funkcjonującą w określonych warunkach ekonomicznych, geograficznych i kulturowych. Działania i cele zaplanowane w projekcie były zbieżne z podejmowanymi regionalnie i lokalnie aktywnościami. Powszechną praktyką zarówno samorządów, jak i społeczności lokalnych, a także organizacji pozarządowych i lokalnych liderów jest strategiczne planowanie działań rozwojowych i interwencyjnych. Tworzone strategie i programy zawierają liczne odniesienia do zdrowia i zachowań zdrowotnych mieszkańców danego siedliska. Celem aplikacyjnym projektu było włączenie się w ten proces w taki sposób, by dostarczać wsparcia naukowego na podstawie przeprowadzonych badań i budować współpracę z partnerami społecznymi dla zastosowania uzyskanych wyników w praktyce. Ten cel projektu jest również ukierunkowany na problem, jaki stanowi dysproporcja pomiędzy osiągnięciami psychologii w zakresie z zdrowia rozumianego pozytywnie a obszarem zastosowań wiedzy, gdzie zdrowie i jego wskaźniki są często ujmowane w sposób negatywny w kategoriach zagrożeń i deficytów, gdzie zachowania zdrowotne utożsamia się z wąską klasą zachowań ryzykownych i profilaktycznych. (fragment tekstu)
Ujemne stopy zwrotu z akcji w długim okresie po pierwszych ofertach publicznych zostały potwierdzone na wielu rynkach, jednak wyjaśnienie przyczyny tego zjawiska jest niejednoznaczne. Badanie niedowartościowania jest istotne, ponieważ pozwala to lepiej zrozumieć rolę rynków akcji w systemie finansowym. Taka anomalia rynkowa wpływa na zachowanie inwestorów w dłuższej perspektywie. Niedowartościowanie jest szeroko opisywane w literaturze i zostało potwierdzone w większości przypadków. Nie wiadomo jednak, co wpływa na takie zjawisko na rynkach. Celem artykułu jest przedstawienie teorii wyjaśniających zjawisko, które opierają się na zachowaniach uczestników rynku, oraz podsumowanie zmiennych objaśniających zjawisko niedowartościowania wynikających z teorii.(abstrakt oryginalny)
W artykule scharakteryzowano osiągnięcia badawcze w zakresie metodologii conjoint analysis oraz wskazano na najważniejsze i dotychczas nie rozstrzygnięte problemy badawcze o charakterze teoretycznym i aplikacyjnym, które oczekują na rozwiązanie. Przedstawiono charakterystykę conjoint analysis , metodologię pomiaru struktury preferencji za pomocą tej procedury oraz omówiono algorytmy estymacji parametrów modelu conjont analysis klasyczną metodą najmniejszych kwadratów i metodą monotonicznej analizy wariancji.
W artykule scharakteryzowano osiągnięcia badawcze w zakresie metodologii conjoint analysis oraz wskazano na najważniejsze i dotychczas nie rozstrzygnięte problemy badawcze o charakterze teoretycznym i aplikacyjnym, które oczekują na rozwiązanie. Przedstawiono charakterystykę conjoint analysis , metodologię pomiaru struktury preferencji za pomocą tej procedury oraz omówiono algorytmy estymacji parametrów modelu conjont analysis klasyczną metodą najmniejszych kwadratów i metodą monotonicznej analizy wariancji.
Artykuł przedstawia zależności, jakie zachodzą pomiędzy skłonnościami a entropią. Skłonność została zdefiniowane za K.Popperem jako możliowość "odchylona" bądź "obciążona". Miarą skłonności jest częstość z jaką zachodzi określone zdarzenie. Entropia została zdefiniowana jako brak zdeterminowania (nieokreśloność) układu. Dla poszczególnych wartości skłonności można wyznaczyć odpowiadające im miary entropii, czyli nieokreśloności układu. Artykuł zawiera przykład prezentujący wartości skłonności do palenia papierosów w Polsce i wartości entropii wyznaczone na podstawie skłonności do palenia papierosów w 1996 roku.
16
75%
Purpose: The main purpose of this study is to present leadership limitations that influence leadership effectiveness and examine if it is possible to overcome these limitations. Methodology: The study presents the results of literature analyses and the findings of the recent research studies on leadership. It also refers to literature items that might be helpful in analyzing the leadership limitations. Conclusions: The study indicates that some leadership behaviors that fall into a particular category are useful in understanding and refl ecting on their limitations, while other leaders' actions enable them to overcome those limitations or use them to support leadership effectiveness. Research limitations: This is a theoretical and conceptual study. It formulates propositions to further empirical research studies. Originality: The study analyzes a number of behaviors from different leadership theories. These behaviors fall into four meta-categories: situational, transformational, authentic and boundary spanning. The study also provides information about leadership styles that are useful in understanding and overcoming leadership limitations. (original abstract)
Celem prezentowanego artykułu jest teoretyczna i empiryczna eksploracja związków pomiędzy określonymi zachowaniami konkurencyjnymi a rynkowymi i finansowymi wynikami działalności przedsiębiorstw. Wyniki prezentowanych badań jednoznacznie wskazują na istnienie znacznej heterogeniczności badanej populacji w zakresie osiąganych wyników przy przyjęciu interakcji rynkowych jako czynnika różnicującego. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Podejście ekonomiczne i "intelektualny imperializm ekonomiczny"
75%
W podejściu ekonomicznym wykorzystuje się zbiór aksjomatów zaczerpniętych z prakseologii, które mają odzwierciedlać intuicyjną wiedzę o ludzkim działaniu, Do najważniejszych aksjomatów prakseologii wykorzystywanych w podejściu ekonomicznym można zaliczyć: indywidualizm i subiektywizm metodologiczny. Indywidualizm metodologiczny zakłada, że wszelkie zjawiska i procesy społeczne mogą być wyjaśniane przez odwołanie się do cech i zachowań jednostkowych, przyjmując, że każde działanie jest wykonywane przez indywidualnego człowieka. Z kolei subiektywizm metodologiczny zakłada, że o przebiegu działań ludzkich decydują czynniki subiektywne, czyli: przekonania, wiedza, przesądy oraz oczekiwania osoby podejmującej działanie. Każde ludzkie działanie polega na wykorzystaniu dostępnych środków do osiągnięcia określonego celu i odbywa się "w realnym czasie", Tak więc, jeżeli jednostka działa w celu A, rezygnując zarazem z realizacji alternatywnego celu B, to znaczy, że człowiek ten wyżej ceni cel A niż cel B. (fragment artykułu)
19
Content available remote Herd Behavior in International Market
75%
According to literature, herding can be observed not only within single stock market, but also on international level. Poland has entrance to Euro Zone in perspective, so especially interesting is answer to the question whether herding is present on the stock markets of candidate countries to Euro Zone? Moreover, whether this tendency will be more noticeable in periods of higher volatility than during the periods of relative market stability, as suggested by psychological theories. To find the measure of herd tendency we can refer both to neoclassical and behavioral theories. Basing on models grounded in rationality assumption, there is a need to assume informative efficiency of markets. Thus, it can be expected that aggregated changes in stock markets should be reflected in the process of prices formation. Behavioral literature pointed that if tendency of herding is present on international level, it can be assumed that markets 'in average' will behave in the similar way. Following this idea the size of deviation of the given series from the 'average' can be taken as the measure of herding activity in aggregated market. Methodology created by Christie, Huang and Chang, Cheng, Khoran will be used as a starting point for the consideration of this problem. To propose more perfect measure of herding, in the paper this approach will be developed by using alternative methodology for average and measure of deviations construction. Those improvements will cause that, theoretical models will come closer to reality and will take into account both sociological and behavioral tendencies present in investors activity. (original abstract)
Objective: The objective of the article is to examine the dominant antecedent (characteristic) for youth in Indonesia to become entrepreneurs, by using the theory of planned behaviour (TPB) model. Research Design & Methods: This work is a quantitative study with a deductive approach. It was conducted by surveying 727 undergraduate students from universities in Indonesia to measure both indicators for every construct (analysis factors) and correlation effects on other constructs (path analysis). All data obtained were analysed through partial least square structural equation modelling (PLS-SEM). Findings: Among the three exogenous driver constructs, Subjective Norms has the strongest effect on Intention (0.152), followed by Perceived Behavioural Control (0.040) and Personal Attitude (0.011). Implications & Recommendations: Knowing the potential character of youth who become entrepreneurs enables policymakers to effectively plan targeted programs and policies. This article suggests several recommendations that focus on support from surrounding people such family, friends, and role models, who could approve young people's decisions to start own businesses. Contribution & Value Added: This research supports and strengthens the work of several researchers on the cultural and value factors that influence intentions with the additional element of religious values and virtues. (original abstract)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.