Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Better budgeting concept
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł prezentuje wyniki badań dotyczące tradycyjnych i nowych koncepcji budżetowania, ich roli we współczesnych przedsiębiorstwach oraz potrzeb menedżerów w tym zakresie. (fragment wstępu)
Niniejszy artykuł prezentuje ewolucję poglądów i metod w obszarze związanym z budżetowaniem oraz charakterystykę poszczególnych koncepcji budżetowania. (fragment tekstu)
3
Content available remote Innowacyjne koncepcje budżetowania w przedsiębiorstwach
100%
W artykule zaprezentowano różne koncepcje budżetowania w przedsiębiorstwach i ich ewolucję, poczynając od tej tradycyjnej, która była stosowana w drugiej połowie XX wieku i zakładała tworzenie budżetów jako podstawowego narzędzia do osiągania celów przedsiębiorstwa aż do Beyond Budgeting. Opowiedzią na krytykę metody tradycyjnej, której zarzucano brak dopasowania do realiów szybko zmieniającego się otoczenia konkurencyjnego, była metoda zwana Better Budgeting. Zakładała ona przede wszystkim zmniejszenie poziomu szczegółowości i horyzontu czasowego budżetowania. Najbardziej radykalna, bo odrzucająca niemal całkowicie tworzenie budżetów jako narzędzia wspierającego zarządzanie, była koncepcja Beyond Budgeting, praktykowana od końca lat dziewięćdziesiątych XX wieku przez ponad 70 międzynarodowych korporacji zrzeszonych wokół tzw. budżetowego okrągłego stołu. Beyond Budgeting była jednak krytykowana za radykalizm i praktycznie brak zastosowania w sektorze przemysłowym. W 2007 r powstała grupa robocza pod przewodnictwem Ronalda Gleicha z European Business School zrzeszająca naukowców i menedżerów, w celu stworzenia w połowie 2009 r nowej i optymalnej koncepcji budżetowania, pod nazwą Modern Budgeting. (abstrakt oryginalny)
Budżetowanie w przedsiębiorstwie stanowi transformację strategii w roczny skwantyfikowany plan operacyjny. Od początku lat 90. XX w. można zaobserwować krytykę tradycyjnego podejścia do budżetowania oraz dynamiczny rozwój nowych koncepcji. Celem niniejszego artykułu jest krytyczna analiza trzech głównych trendów, które pojawiły się we współczesnym budżetowaniu. Należy do nich zaliczyć: tradycyjne budżetowanie, koncepcję beyond budgeting oraz budżetowanie oparte na działaniach wraz z koncepcją better budgeting. W artykule zaprezentowano kluczowe zasady tych koncepcji, a także odniesiono się do problematyki związanej z krytyką tradycyjnego budżetowania oraz podjęto dyskusję o możliwości zastosowania alternatywnych podjeść do planowania operacyjnego w przedsiębiorstwie.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Koncepcja better budgeting jako alternatywa wobec tradycyjnego budżetowania
80%
We współczesnym budżetowaniu pojawiło się kilka koncepcji alternatywnych względem tradycyjnego podejścia. Jedną z nich jest koncepcja better budgeting, zaproponowana w 2003 roku przez zespół prof. A. Neely'ego. Fundamenty tej koncepcji to wykorzystanie budżetowania opartego na działaniach oraz budżetowania od zera. Ponadto wykorzystuje się zarządzanie wartością, planowanie zysku oraz prognozowanie kroczące. Better budgeting stanowi zmodernizowanie budżetowania opartego na działaniach oraz połączenie go z kilkoma użytecznymi narzędziami, aby uczynić z tego system ukierunkowany na silne powiązanie z realizowana strategią i procesami tworzącymi wartość w przedsiębiorstwie oraz umożliwiający efektywne zarządzanie dokonaniami. Celem niniejszego artykułu jest krytyczna analiza koncepcji better budgeting jako alternatywnej formy planowania operacyjnego w przedsiębiorstwie. W artykule zostaną zaprezentowane fundamenty tej koncepcji, a także zostanie poddana analizie możliwość jej praktycznej implementacji do przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.