Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Beyond budgeting concept
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Koncepcja beyond budgeting jako alternatywa dla tradycyjnego budżetowania
100%
Koncepcja beyond budgeting rozwinęła się w odpowiedzi na krytykę i wady tradycyjnego budżetowania. Krytycy budżetowania od lat podkreślali, że tradycyjne podejście do planowania operacyjnego jest nieadaptacyjne, przestarzałe, słabo związane ze strategią przedsiębiorstwa i zbyt kosztowne. Twórcy koncepcji beyond budgeting zaproponowali radykalną zmianę, która ma zmienić oblicze systemu planowania i kontroli. Celem niniejszego artykułu jest prezentacja i krytyczna analiza podstawowych zasad koncepcji beyond budgeting. W artykule została przedstawiona geneza, fundamentalne zasady oraz narzędzia wykorzystywane w tej koncepcji. Ponadto autor odniósł się do możliwości zastąpienia tradycyjnego budżetowania koncepcją beyond budgeting w przedsiębiorstwach. (abstrakt oryginalny)
2
100%
Głównym celem tego artykułu jest przedstawienie zarysu koncepcji beyond budgeting oraz wielopłaszczyznowej krytyki tradycyjnego budżetowania. Zgodnie ze stanowiskiem Beyond Budgeting Round Table (wielobranżowego programu badawczego) zmieniające się środowisko biznesowe zmusza przedsiębiorstwa do zakwestionowania efektywności narzędzi i technik zarządzania takich jak tradycyjne budżetowanie. Postrzeganie tradycyjnego budżetowania jako kosztownego i fundamentalnie wadliwego systemu przyczyniło się do powstania koncepcji beyond budgeting. Jest ona oparta na dwunastu zasadach (które obejmują procesy adaptacyjne oraz radykalną decentralizację), wykorzystując zdolność innowacyjnych narzędzi zarządzania do kreowania wartości dla akcjonariuszy.(abstrakt oryginalny)
Już od dłuższego czasu budżetowanie tradycyjne uchodzi za kosztowne i mało efektywne narzędzie zarządzania. Ponadto, słabe dostosowanie do strategii przedsiębiorstwa oraz aktualnych warunków spowodowało poszukiwanie nowych rozwiązań, pozbawionych wad tradycyjnego podejścia. Beyond Budgeting pozwala na zmianę sposobu zarządzania organizacjami i budżetami w dynamicznym środowisku, gdzie elastyczność sprzyja podniesieniu poziomu konkurencyjności w celu utrzymania stabilnej pozycji na rynku. System planowania i kontroli jest kluczowym elementem do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa, dlatego też wymaga wdrożenia skutecznego i sprawnego podejścia, które zapewni optymalne wyniki finansowe nawet w trudnych warunkach. Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji Beyond Budgeting jako alternatywy dla tradycyjnego budżetowania. W artykule przedstawiono wady i zalety tradycyjnego budżetowania, istotę, zasady, narzędzia Beyond Budgeting oraz możliwe kierunki dalszych badań. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje wyniki badań dotyczące tradycyjnych i nowych koncepcji budżetowania, ich roli we współczesnych przedsiębiorstwach oraz potrzeb menedżerów w tym zakresie. (fragment wstępu)
Niniejszy artykuł prezentuje ewolucję poglądów i metod w obszarze związanym z budżetowaniem oraz charakterystykę poszczególnych koncepcji budżetowania. (fragment tekstu)
Umiejętność dobrego budżetowania staje się coraz częściej warunkiem koniecznym do przetrwania przedsiębiorstwa na rynku. W opracowaniu przyjęto, że budżet jest liczbowym wyrażeniem umowy między naczelnym kierownictwem a kierownikami działów, delegującym odpowiedzialność za cele budżetowe na poszczególne działy i ich kierowników. Aby uznać, że budżet spełnia swoją rolę w zarządzaniu przedsiębiorstwem, winny być spełnione następujące przesłanki: cele budżetowe służą realizacji strategii przedsiębiorstwa, występują bodźce finansowe gwarantujące zaangażowanie w osiągnięcie celów budżetowych, system raportowania sprzyja podejmowaniu trafnych decyzji operatywnych i strategicznych. Diagnoza sytuacji w zakresie klasycznych metod budżetowania w przedsiębiorstwie upoważnia do stwierdzenia, że nie spełniają one w satysfakcjonującym stopniu powyższych warunków. Celem opracowania jest rozpoznanie sytuacji w zakresie możliwości zastąpienia klasycznego systemu budżetowania modelem beyond budgeting. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest porównanie tradycyjnego budżetowania, ulepszonego o proponowane w literaturze innowacyjne rozwiązania, z metodą zarządzania bez budżetów. Przedstawione krytyczne spojrzenie na te dwa kierunki niwelowania wad tradycyjnych budżetów służy ukazaniu pozytywnych i negatywnych skutków ich stosowania w realizacji podstawowych funkcji zarządzania. W opracowaniu podjęto próbę ukazania możliwości wdrożenia tych wariantów dla jednostek, stosujących tradycyjne budżetowania. (fragment tekstu)
W dzisiejszej globalnej, turbulentnej rzeczywistości biznesowej planowanie na poziomie zarówno strategicznym, jak i operacyjnym cechuje się dużym prawdopodobieństwem poniesienia porażki i rozminięcia się prognoz z rzeczywistością. Przez lata fundamentem planowania operacyjnego w przedsiębiorstwie było budżetowanie, które mimo istotnych funkcji w systemie zarządzania stało się przedmiotem krytyki na płaszczyźnie zarówno nauki, jak i praktyki gospodarczej. Rola i funkcje budżetu w zarządzaniu przedsiębiorstwem wyraźnie wskazują, że powinien on stanowić optymalne przełożenie strategii na prosty język finansowy i umożliwiać zaplanowanie działań maksymalizujących wartość przedsiębiorstwa oraz dopasowanie się do wymogów rynku. Jest to często iluzją, a samo budżetowanie określa się jako nieadaptacyjne, sztywne w swoich regułach i niepasujące do nowych koncepcji zarządzania organizacją. Dlatego pojawiło się nowe podejście dotyczące planowania operacyjnego, wskazujące, że powinno być ono adaptacyjne i elastyczne, umożliwiające szybką transformację przedsiębiorstwa i skuteczne reagowanie na sygnały płynące z rynku i wnętrza organizacji. To nowe podejście reprezentują dwie przełomowe koncepcje planowania operacyjnego: SOFP (Sales, Operational and Financial Planning), opracowane na potrzeby systemu lean management, oraz beyond budgeting. Celem artykułu jest zweryfikowanie, w jakim stopniu spełniają one nowe założenia stawiane przed planowaniem operacyjnym.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote How Czech firms deal with operational budgets? Survey results
84%
In recent decades, academics and practitioners started a deep discussion about the limitations and perspectives of enterprise budgeting systems. Traditional budgets are frequently criticized due to their inflexibility, weak connection to corporate performance and demand on manager's time. Recently, we have observed more frequent examples of firms which have undertaken budgeting system transformation and the adoption of modern, flexible and performance-based budgets. In this study, we have studied some trends in the budgeting of Czech firms with a focus on the manager´s behaviour. This paper contributes to the existing knowledge in two fields: Firstly, it summarizes the existing state of the art regarding the budgeting transformation; secondly, it presents the survey results focused on the operational budget utilization and its impact on the manager's behaviour. Overall, the study presents some findings regarding the impact of an operational budget on the manager's behaviour. We have tested how frequently situations occur, more specifically those frequently discussed in literature, in a given Czech firm´s budgeting practices. (original abstract)
Zarządzanie dokonaniami pełni jedną z kluczowych ról w zarządzaniu współczesnym przedsiębiorstwem. W tradycyjnym nakazowo-kontrolnym modelu zarządzania jest ściśle powiązane z budżetowaniem. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych pojawiła się alternatywna koncepcja zarządzania przedsiębiorstwem, określana mianem beyond budgeting, w której system zarządzania dokonaniami wraz z instrumentami go wspomagającymi ma zastąpić tradycyjne budżetowanie i zmienić zupełnie charakter zarządzania przedsiębiorstwem na adaptacyjno-zdecentralizowany. Celem niniejszego artykułu jest krytyczna analiza zarządzania dokonaniami zaproponowana przez autorów koncepcji beyond budgeting.(abstrakt oryginalny)
Prognozowanie kroczące nie jest narzędziem nowym. W ostatnich latach jednak, wobec wzrastającej dynamiki zmian, które zachodzą w otoczeniu przedsiębiorstw, a także wraz z rozwojem koncepcji Beyond Budgeting, stało się instrumentem dużo bardziej popularnym niż jeszcze kilka lat temu. Celem artykułu jest przedstawienie idei prognozowania kroczącego oraz praktycznych przykładów jego zastosowania w wybranych przedsiębiorstwach. Zaprezentowano ponadto podstawowe założenia koncepcji Beyond Budgeting oraz określono rolę, jaką spełnia w niej prognozowanie kroczące. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Innowacyjne koncepcje budżetowania w przedsiębiorstwach
84%
W artykule zaprezentowano różne koncepcje budżetowania w przedsiębiorstwach i ich ewolucję, poczynając od tej tradycyjnej, która była stosowana w drugiej połowie XX wieku i zakładała tworzenie budżetów jako podstawowego narzędzia do osiągania celów przedsiębiorstwa aż do Beyond Budgeting. Opowiedzią na krytykę metody tradycyjnej, której zarzucano brak dopasowania do realiów szybko zmieniającego się otoczenia konkurencyjnego, była metoda zwana Better Budgeting. Zakładała ona przede wszystkim zmniejszenie poziomu szczegółowości i horyzontu czasowego budżetowania. Najbardziej radykalna, bo odrzucająca niemal całkowicie tworzenie budżetów jako narzędzia wspierającego zarządzanie, była koncepcja Beyond Budgeting, praktykowana od końca lat dziewięćdziesiątych XX wieku przez ponad 70 międzynarodowych korporacji zrzeszonych wokół tzw. budżetowego okrągłego stołu. Beyond Budgeting była jednak krytykowana za radykalizm i praktycznie brak zastosowania w sektorze przemysłowym. W 2007 r powstała grupa robocza pod przewodnictwem Ronalda Gleicha z European Business School zrzeszająca naukowców i menedżerów, w celu stworzenia w połowie 2009 r nowej i optymalnej koncepcji budżetowania, pod nazwą Modern Budgeting. (abstrakt oryginalny)
Budżetowanie w przedsiębiorstwie stanowi transformację strategii w roczny skwantyfikowany plan operacyjny. Od początku lat 90. XX w. można zaobserwować krytykę tradycyjnego podejścia do budżetowania oraz dynamiczny rozwój nowych koncepcji. Celem niniejszego artykułu jest krytyczna analiza trzech głównych trendów, które pojawiły się we współczesnym budżetowaniu. Należy do nich zaliczyć: tradycyjne budżetowanie, koncepcję beyond budgeting oraz budżetowanie oparte na działaniach wraz z koncepcją better budgeting. W artykule zaprezentowano kluczowe zasady tych koncepcji, a także odniesiono się do problematyki związanej z krytyką tradycyjnego budżetowania oraz podjęto dyskusję o możliwości zastosowania alternatywnych podjeść do planowania operacyjnego w przedsiębiorstwie.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest określenie przydatności decyzyjnej koncepcji "Beyond Budgeting" (zarządzania bez budżetowania) w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Podjęto próbę oceny możliwości wykorzystania koncepcji "Beyond Budgeting" (BB) przez przedsiębiorstwa branży spożywczej. Metodą badań były studia literaturowe (główne artykuły i pozycje książkowe w dorobku zagranicznym), a także wykorzystano metodę studium przypadku (zarządzanie bez budżetu w przedsiębiorstwie chemicznym Rhodia). Wykorzystano elementy działań o charakterze dedukcyjnym i indukcyjnym, przytaczane informacje zaprezentowano w formie tabel i rysunków. (fragment tekstu)
Artykuł wskazuje związki między pomiarem dokonań a koncepcją beyond budgeting. W szczególności zwrócono uwagę na problemy pomiaru dokonań w organizacjach hierarchicznych w różnych obszarach funkcjonalnych. Na tej podstawie omówiono podejście do zarządzania beyond budgeting, uwzględniając jednocześnie sieciową postać struktury organizacyjnej. Ostatecznie wyjaśniono niektóre implikacje tego podejścia z punktu widzenia pomiaru dokonań. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.