Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 34

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bezpieczeństwo obiektów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W pracy przedstawiono koncepcję systemu logistycznego obiektów technicznych. Rozpatrzono podsystemy składowe systemu, tzn.: diagnostyczny, eksploatacji, bezpieczeństwa i zaopatrzenia. Stwierdzono, że system jest elementem nadsystemu logistycznego dowolnego podmiotu gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
W artykule opisano przyczyny drgań gruntu, rodzaje fal, które powodują uszkodzenia budynków. Następnie dokonano przeglądu stosowanych za granicą i w kraju skal do oceny szkodliwości drgań gruntu działających na budynki. Uwzględniono wpływ: częstotliwości drgań gruntu, stanu budynku, konstrukcji budynku, rodzaju podłoża, sposobu posadowienia budynku, stosowanych do budowy materiałów na powstałe uszkodzenia budynku. Na podstawie przeprowadzonej analizy parametrów mających wpływ na wielkość uszkodzeń budynku stwierdzono, że Polska Norma PN-B-02170:1985 ze względu na większą ilość ujmowanych do oceny parametrów niż w skalach zagranicznych dokładniej określa rodzaj uszkodzeń występujących w skutek drgań w budynku. Przykładowo podano i porównano odczytane ze skali możliwe uszkodzenia budynku dla danej wielkości przyśpieszenia a rzeczywiste uszkodzenia budynku wywołane tym przyśpieszeniem. Podano skalę SWD I. We wnioskach stwierdzono, że Polska Norma PN-B-02170:1985 opisująca skale SWD ze względu na większą ilość ujmowanych do oceny parametrów niż w skalach zagranicznych i pięciu stref uszkodzeń najdokładniej określa rodzaj uszkodzeń występujących w skutek drgań w budynku. (abstrakt oryginalny)
W artykule zwrócono uwagę na możliwość zastosowania nowego rozwiązania technicznego w postaci światłowodowej czujki obwodowej. Przestawione rozwiązanie ma zastosowanie w systemach alarmowych oraz w systemach sterowania i nadzoru i umożliwia wykrycie próby wtargnięcia intruza do obiektu przy dokonywaniu forsowania zamkniętych okien i drzwi w obiektach budowlanych i logistycznych. Światłowodowa czujka obwodowa zastosowana do zabezpieczenie okien lub drzwi może być alternatywą dla wykorzystywanych powszechnie w tym celu czujek magnetycznych i stykowych. Dotychczasowe rozwiązania w postaci zastosowania do zabezpieczania okien i drzwi czujek magnetycznych (kontaktronowych) lub rzadziej stykowych charakteryzują się łatwością zidentyfikowania miejsca zamontowania tego typu czujki oraz możliwością zakłócania pola magnetycznego służącego do sterowania stanem czujki. Istotą światłowodowej czujki obwodowej zastosowanej do zabezpieczania okien i drzwi w obiektach budowlanych i logistycznych jest wykorzystanie sygnału świetlnego do kontroli stanu zamknięcia okna lub drzwi. Zastosowanie światłowodu i sygnału optycznego do kontroli stanu zamknięcia chronionych elementów utrudnia lub nawet uniemożliwia zlokalizowanie miejsce zainstalowania obwodu sygnałowego, a przez to ogranicza możliwość sabotowania pracy czujki. Dodatkowo sygnał świetlny może być dowolnie modulowany w sposób cyfrowy (sygnał impulsowy, zmienny losowo lub algorytmicznie) co praktycznie eliminuje możliwość sabotażu. Badania przedstawione w artykule dotyczą prezentacji nowego rozwiązania technicznego, jego charakterystyki oraz porównania jego właściwości z istniejącymi rozwiązaniami. (abstrakt oryginalny)
W referacie przedstawiono zasady realizacji ochrony odgromowej dla obiektów stacjonarnych łączności radiowych. Zapewnienie odporności urządzeń w przypadku wystąpienia wyładowania musi być rozwiązane w sposób kompleksowy. Dotyczy to zabezpieczenia anten instalowanych na dachu obiektu oraz urządzeń znajdujących się w budynku. Anteny na dachu budynku narażone są na bezpośrednie wyładowanie atmosferyczne. Natomiast urządzenia wewnątrz budynku narażone są na impulsowe pole elektromagnetyczne pochodzące od wyładowania. W obu przypadkach zabezpieczenie polega na prawidłowym doborze ograniczników przepięć i ich prawidłowej instalacji. W artykule pokazano przykład wystąpienia wyładowania piorunowego w budynek i jego skutki w wyniku wadliwej instalacji ograniczników przepięć. Podano też zasady prawidłowej instalacji ochrony odgromowej dla anteny. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wybrane systemy elektroniczne i mechaniczne zabezpieczeń technicznych stosowanych w ochronie zewnętrznej obiektów przemysłowych. Nowoczesne systemy uwzględniające organizacje najnowszych rozwiązań technologicznych wykorzystujących systemy komputerowej wideodetekcji, detekcji elektromagnetycznej, jak i systemy detekcji światłowodowej a także systemy detekcji wykorzystujące kable sensoryczne. Zadaniem przedstawionych systemów jest wykrycie i wczesne powiadomienie użytkowników o zaistniałych zagrożeniach.(abstrakt oryginalny)
W procesie eksploatacji instalacji procesowych w obiektach przemysłowych nadrzędne funkcje bezpieczeństwa pełni człowiek - operator. Szczególnie ważne jest podejmowanie trafnych decyzji w sytuacji awaryjnej, w której popełnione błędy mogą mieć ogromne konsekwencje. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tych strat człowieka wspomagają odpowiednie rozwiązania techniczne w postaci wielowarstwowego systemu zabezpieczeń, oraz systemy sterowania i automatycznego nadzorowania procesów. W artykule zawarto przegląd wybranych zagadnień z zakresu zarządzania bezpieczeństwem funkcjonalnym instalacji procesowej oraz system zabezpieczeń w obiektach przemysłowych. (abstrakt oryginalny)
Celem badania było zbadanie zmian zachodzących w obiektach, w których odbywają się wydarzenia MICE w RPA, oraz ich wpływu na ożywienie tamtejszej branży MICE po pandemii COVID-19 i dostosowanie się do nowych warunków. Analiza opiera się na danych jakościowych zebranych podczas wywiadów pogłębionych z osobami zajmującymi się planowaniem wydarzeń MICE oraz zapewnianiem obiektów do ich organizacji. Z wypowiedzi respondentów wynika, że kluczowym pierwszym krokiem umożliwiającym ponowne otwarcie tych obiektów było zapewnienie zgodności z przepisami bezpieczeństwa. W związku z faktem, że stosunkowo szybko wydarzenia zaczęły być organizowane w formie wirtualnej i hybrydowej, wiele obiektów wdrożyło niezbędne ulepszenia, aby umożliwić takie formy uczestnictwa. Wielu planistów wydarzeń rozważało również wykorzystanie wielu obiektów do organizacji wydarzeń na dużą skalę. Kryzys wywołany pandemią ponownie uwidocznił znaczenie nietypowych obiektów i przestrzeni plenerowych jako alternatywnych miejsc do organizacji wydarzeń. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Badania emisji drgań z ciągu komunikacyjnego - studium przypadku
75%
W publikacji przedstawiono wyniki badań emisji drań z ciągu komunikacyjnego drogi 5343S na odcinku ul. Zabrzańskiej i ul. Jesionka w dzielnicy Dębieńsko, gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny. Przedstawiono również wybrane zagadnienia z zakresu drgań mechanicznych oraz wpływu drgań na konstrukcję budynków i ludzi w nich przebywających. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono konstrukcyjne, eksploatacyjne i techniczne aspekty monitorowania konstrukcji obiektów logistycznych. Omówiono kwestie wpływające na zasadność i celowość bieżącego, automatycznego monitorowania konstrukcji, szczególną uwagę zwracając na takie aspekty jak znaczenie obiektu, jego wielkość, rozwiązania konstrukcyjne i stan techniczny konstrukcji. Przedstawiono zasady ustalania miejsc prowadzenia pomiarów w kontekście wiarygodności uzyskiwanych wyników i możliwości ich właściwej interpretacji. W artykule ujęto także zagadnienia reakcji systemu monitorowania na różne poziomy obciążenia. Następnie omówiono techniczne możliwości realizacji monitoringu w przypadku hal stalowych, koncentrując się na systemach wykorzystujących pomiary przemieszczeń. W podsumowaniu scharakteryzowano zalety płynące z użytkowania systemów monitoringu konstrukcji, wśród których najważniejsze to poprawa bezpieczeństwa konstrukcji i usprawnienie procesu utrzymania obiektu w okresie zimowym.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Evaluating Damage to a Typical Precast Warehouse Building
75%
W artykule przedstawiono przypadek uszkodzonej hali magazynowej wzniesionej w typowej żelbetowej technologii prefabrykowanej. Opisano stwierdzone podczas inwentaryzacji uszkodzenia i nieprawidłowości oraz przeanalizowano przyczyny ich powstania. Rozpoznanie zakresu uszkodzeń doprowadziło do sformułowania wniosku, że najistotniejsze są pęknięcia i ubytki betonu wzdłuż krawędzi głowic słupów konstrukcji nośnej na poziomie oparcia dźwigarów dachowych, a nie pęknięcia i przemieszczenia fragmentów ścian osłonowych, które wzbudzały niepokój użytkownika. Przedstawiony przykład potwierdza potrzebę wykonywania okresowych ocen stanu technicznego budynków, dzięki którym użytkownicy mogą racjonalnie planować prace remontowe niezbędne do dalszej bezpiecznej eksploatacji obiektu.(fragment tekstu)
Przeprowadzono oględziny hali logistycznej i budynku biurowego. W budynku biurowym wystąpiły spękania ścian nośnych i stropu piętra . Opisano większe rodzaje spękań budynku na linii geotechnicznej zachodniej i wschodniej. Więcej i większe spękania wystąpiły w budynku na linii geotechnicznej zachodniej. Są to grunty o mniejszej nośności. W związku z różnym rodzajem gruntu pod fundamentami występuje nierównomierne osiadanie fundamentów. Jest to przyczyną spękania ścian nośnych i działowych . Artykuł zakończono wnioskami dla projektanta. Po wnioskach zamieszczono streszczenie. (abstrakt oryginalny)
Wybudowane w okresie 1960÷1990 budynki wielkopłytowe stanowią obecnie podstawowy składnik zasobów mieszkaniowych w Polsce. Wiadomo, że w znacząco licznej grupie znajdują się budynki z istotnymi uszkodzeniami, dotyczy to zwłaszcza złączy. Rozpoczęto pewne prace modernizacyjne, które jednak w większości przypadków ograniczają się do prac termomodernizacyjnych. Przy tym wszystkim nie dokonuje się kompleksowej oceny stanu technicznego budynków i następnie określenia wywnioskować, że istnieje poważny i aktualny problem dotyczący diagnozowania stanu technicznego tych obiektów oraz określenia sposobów napraw, modernizacji i przystosowania do współczesnych standardów (rewitalizacja). W pracy przedstawiono problematykę dotyczącą badania stanu technicznego budynków wielkopłytowych i określenia bezpieczeństwa ich użytkowania. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie głównych założeń związanych z analizą ryzyka, a także algorytmów czytelnie przedstawiających czynności, które należy wykonać podczas wykorzystywania danej metody. Zaprezentowane dane pozwalają zwrócić uwagę na konieczność wykonywania takich analiz w celu zapewnienia bezpieczeństwa osób i obiektów podczas akcji ratownictwa technicznego. Jest wiele metod szacowania ryzyka, jednak w artykule zaprezentowano te, które są najczęściej wykorzystywane przez ratownictwo techniczne z uwagi na niskie koszty wykonania oraz łatwość ich wykonania. (abstrakt oryginalny)
One of the most dynamic develop of trends in an application of the information trchnology systems for the management is a direction which one can define as a Integrated Building Management Systems. The systems allow for administer and manage of a house. At consistency of the apply of the BMS We are saying about that as a "Intelligent Building". Look out on theoretical massage concerning of the "rules of new economic ordeliness " determined by Don Tapscott. Than in the paper to be presen a place of these types of systems which are used in information surroundings. Fundamental part of the paper will dedicated of problems connected with the experiments the building this type of the system for needs administer and manage new building for Raifeissen Bank. Used the system will realized the functions which are binding among other things with: Ventilating and air-conditioning as well as electrical and lighting, access control for rooms,antiburglary installation, watch over television. In this paper will presented the effects and barriers used of these types of systems.
Artykuł opisuje koncepcje modelu wspomagania procesów eksploatacji infrastruktury technicznej w obiekcie szpitalnym ukierunkowanego na powstanie budynku inteligentnego oraz dostarczanie udogodnień dla jego klientów. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wyniki obliczeń niezawodnościowych FORM i SORM w odniesieniu do wyidealizowanego modelu interakcji konstrukcja platformy - podłoże gruntowe. Na konstrukcję platformy działają fale morskie oraz wiatr wyrażone jako zmienne losowe z uwzględnieniem parametrów sztormowych a także ciężar własny konstrukcji przyjęty jako obciążenie deterministyczne. Przyjęto dyskretny model konstrukcji. Podłoże gruntowe uwzględnia cechy sprężyste , które ulegają degradacji w wyniku cyklicznego obciążenia falami sztormowymi. Wykonane obliczenia niezawodnościowe indeksu B dla przyjętych stanów granicznych użytkowania pozwalają sformułować praktyczne wnioski.
17
Content available remote Computational Simulation of Fire Development inside a Trade Centre
63%
Pełnoskalowe eksperymenty pożarnicze wymagają poniesienia znacznych kosztów w porównaniu z matematycznymi symulacjami obliczeniowymi. Niniejszy artykuł jest wynikiem takiego wirtualnego pożaru, który wybuchł w hipotetycznym pomieszczeniu magazynowym, w którym znajduje się wiele regałów z towarami. Zapłon nastąpił w źródle zlokalizowanym wewnątrz regału, a rozwój pożaru nastąpił w stronę trzech przedziałów. Analizie poddano również przepływ ciepła, zarówno w małych, jak i większych pomieszczaniach oraz na różne odległości. Aby potwierdzić dokładność symulacji, uzyskane wartości obliczeniowe porównano z wynikami podanymi w piśmiennictwie. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiony raport jest wynikiem przeprowadzonych badań ankietowych wśród studentów Politechniki Śląskiej. Respondenci udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące przepisów przeciw pożarowych oraz zasad postępowania w wyniku zaistnienia pożaru. Zaprojektowana ankieta sprawdzała wiedzę studentów odnośnie tych właśnie dziedzin. W pożarach każdego roku giną tysiące ludzi, a znacznie większa liczba ulega poparzeniom. Dlatego tak ważne jest to, aby każdy człowiek znał podstawowe przepisy przeciwpożarowe, wiedział jak się zachować w sytuacji wystąpienia pożaru oraz co najważniejsze by potrafił udzielić pierwszej pomocy gdy zaistnieje taka potrzeba. (abstrakt oryginalny)
Development of modern technical systems related to their adaptation to growing needs of the users causes growth of complexity of their particular components. It certainly influences the requirement regarding qualification of the personnel who operates them and is related mainly with ensuring safe working conditions and safety of the surrounding environment [1]. This article presents the procedure of preparation of handling equipment for the approval by the inspector of the Office of Technical Inspection (UDT). This reference was published firstly in the Resolution of the Minister of Economy, Labour and Social Policy from October 29, 2003, regarding conditions of technical inspection in the area of exploitation of selected handling equipment, defining it as: "machines used for moving persons or loads in a limited range" [2]. (fragment of text)
Artykuł porusza problematykę organizacji sztuk walki jako imprez masowych. Do wydarzeń tych wielokrotnie zastosowanie znajdą przepisy ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, co powoduje w praktyce wiele problemów. Wielokrotnie jednak organizatorzy takich gal nie stosują przepisów tej ustawy, co z kolei naraża ich na odpowiedzialność karną za zorganizowanie tzw. nielegalnej imprezy masowej. Celem artykułu jest także wyjaśnienie wątpliwości, jakie wiążą się z tą problematyką. W pracy dokonano interpretacji przede wszystkim poszczególnych przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.