Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bezpieczeństwo transakcji internetowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W referacie został pokazany Internet jako miejsce współczesnego biznesu i rozwoju rynku elektronicznego. Celem było opisanie rozwiązań oferowanych przez e-commerce dla klientów indywidualnych oraz jakie czynniki wpływają na wzrost zainteresowania zakupami poprzez Internet. Autorzy opisali bezpieczeństwo transakcji e-commerce w kontekście badań opublikowanych przez Eurostat, Money.pl. eCard SA oraz badań przeprowadzonych wśród studentów Politechniki Koszalińskiej. (abstrakt oryginalny)
Bezpieczeństwo transakcji realizowanych za pośrednictwem kanałów elektronicznych jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na decyzje klientów co do korzystania z takich rozwiązań. W artykule omówiono wyniki z badania przeprowadzonego przez firmę KPMG: "Badanie Funkcji IT w bankach - Bezpieczeństw IT w bankach" (Raport z badania zostanie załączony do marcowego numeru "Banku").
Osoba korzystająca z sieci Internet może realizować za pośrednictwem tej sieci operacje związane tylko z danymi publicznymi bądź też z danymi poufnymi czy tajnymi. Podczas wyboru poziomu zabezpieczenia danych istotnym kryterium decyzyjnym jest to, czy dane, które mają być zabezpieczone, należą do tej osoby i są w jej gestii posiadania, przechowywania i zabezpieczenia, czy też są to dane innych osób lub instytucji, do których ta osoba uzyskuje jedynie dostęp i zabezpieczenie, przechowywanie oraz przetwarzanie tych danych nie należy do tej osoby. W sytuacji zapewnienia dostępu do elektronicznych danych, system przetwarzający i udostępniający owe dane musi zapewnić dwa mechanizmy: autentyfikację - czyli identyfikację osoby uzyskującej dostęp do systemu oraz autoryzację - mechanizmy pozwalające na nadawanie uprawnień i kontroli poziomu dostępu do określonych informacji. Dla dalszych rozważań autor przyjął założenie, że systemy są na tyle bezpieczne, na ile gwarantują to producenci, nie uwzględniając w tym momencie niepoprawnego funkcjonowania systemów wynikającego z luk w oprogramowaniu. (fragment tekstu)
Bezpieczeństwo użytkowników Internetu i jego dalsza popularyzacja wymagają bezspornie ustanowienia norm prawnych i ich modyfikowania proporcjonalnie do rozwoju technologii. By prawo w tej kwestii było spójne, niezbędne jest wprowadzenie jednakowych regulacji wszędzie tam, gdzie jest dostęp do Internetu, a więc nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Prawo dopiero od niedawna (zasadniczo od połowy lat 90-tych XX wieku) zaczęło obejmować swym zakresem handel elektroniczny. Unię Europejską należy uznać za prekursora w Europie w zakresie wprowadzania regulacji prawnych mających na celu ochronę bezpieczeństwa obrotu w sieci. Dopiero na początku XXI wieku w Polsce pojawiły się regulacje prawne dotyczące transakcji elektronicznych. Polskie ustawodawstwo pozostaje pod silnym wpływem dyrektyw unijnym w przedmiotowym zakresie i stanowi ich implementację. Zasadniczo można uznać, że polskie prawo w ślad za prawem UE zapewnia jedynie minimalny poziom ochrony przy transakcjach elektronicznych. Niejednoznaczne, lakoniczne lub nieuregulowane pozostają przede wszystkim niektóre kwestie samego zawierania umów w Internecie. E-commerce jest istotną częścią współczesnego obrotu gospodarczego a brak ochrony prawnej przy transakcjach zarówno B2C jak i B2B byłby znaczącą barierą jego rozwoju. Jednakże, mimo istnienia instrumentów prawnej ochrony e-konsumenta praktyka pokazuje, że często ta ochrona bywa iluzoryczna. Przykładowo jak wynika z raportu PIH (sklepy internetowe) z 2008 r. aż 89 ze 126 skontrolowanych sklepów internetowych wzbudziło zastrzeżenia Inspekcji Handlowej podczas kontroli przeprowadzonej na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Najczęstszym przewinieniem wirtualnych sprzedawców jest brak podstawowych informacji związanych z transakcjami. W większości skontrolowanych sklepów (aż 62 proc.) brakowało danych kontaktowych przedsiębiorcy, informacji o kosztach i terminie dostawy czy dotyczących reklamacji.(fragment tekstu)
W ostatnich latach internet stał się jednym z głównych kanałów komunikacji banku z klientem. Według raportu NETB@NK w 2010 roku wzrost aktywnych klientów bankowości internetowej wyniósł 23,05 proc. W artykule omówiono obecną sytuację e-bankowości jak również szanse, zagrożenia i rokowania na przyszłość.
Crimes in electronic banking are multifaceted and are constantly developing both in terms of their categories as well as in intellectual terms, that is the quality of crimes; they are committed in a sophisticated way, often requiring in-depth specialist knowledge. This is why managing security in electronic banking requires professionalism at the highest level and application of the most technologically developed security measures which are or will be in the nearest future used in practice, thus raising the level of security services in the scope in question. (original abstract)
W artykule omówiono problem phishingu, popularnego oszustwa internetowego, które polega na wyłudzaniu poufnych informacji osobistych (np. haseł) przez podszywanie się pod godną zaufania osobę lub instytucję, której te informacje są pilnie potrzebne. Przedstawiono przykłady takich oszustw oraz omówiono działania stosowane przez banki w celu ochrony swoich klientów.
8
84%
Celem tego artykułu jest przedstawienie, w jaki sposób nasze dane są weryfikowane podczas zawierania jakichkolwiek umów w Internecie. Należy wykazać, jakie zabezpieczenia mają portale oraz jakie niebezpieczeństwa wynikają z braku zabezpieczeń. Artykuł koncentruje się na umowach zawieranych przez młodych ludzi korzystających z płatności elektronicznych i zwraca szczególną uwagę na umowy zawierane przez dzieci. Obserwacja funkcjonowania w rzeczywistości wirtualnej sugeruje przyjrzenie się tworzeniu profili na portalach społecznościowych i konsekwencje zawierania takich umów. Dane dostarczone podczas rejestracji i umieszczone w ramach korzystania z oferowanej usługi są wykorzystywane w innych procesach. Zakres analizy pokazuje, że powinniśmy nadzorować działalność w sieci młodzieży i edukować je, jak mądrze korzystać z Internetu. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Zabezpieczenie bankowych usług internetowych w Polsce
84%
Banki zdają sobie sprawę z faktu, iż tradycyjna forma komunikowania się z klientami nie zaspokaja wszystkich deklarowanych potrzeb, a często jest wręcz niewygodna. Naturalną konsekwencją tego są więc coraz silniejsze więzi sektora bankowego ze środowiskiem informatycznym, pozwalające na skuteczne pokonywanie bariery czasu i przestrzeni, których jedną z podstawowych reguł jest odpowiedni poziom ochrony danych. Obecnie zatem konieczne stało się wypracowanie nowych sposobów zabezpieczania transakcji biznesowych, dokonywanych w dużej mierze drogą elektroniczną, przed potencjalnymi nadużyciami. Bez zagwarantowania właściwego poziomu bezpieczeństwa ich nowo powstałe odmiany nie mają żadnych szans na upowszechnienie, czy w ogóle na wdrożenie. Jednocześnie, z racji tego, że metody zabezpieczeń stale ewoluują bądź też są zastępowane nowszymi, trudno mówić, że są sprawdzone (Węsierska E., 2004, s. 66). (fragment tekstu)
10
Content available remote A Framework to Mitigate Security Risks in Online Transactions
84%
Nieustanny rozwój usług i aplikacji internetowych spowodował bezprecedensowe zmiany w naszym życiu, w gospodarce, w relacjach społecznych oraz w systemach technicznych. Postęp z jednej strony otwiera nowe możliwości biznesowe, z drugiej zaś tworzy poważne zagrożenia. Napastnicy nieustannie poszukują wrażliwych na ataki systemów i próbują zakłócić ich działanie, unieruchomić je lub wyrządzić w nich określone szkody. Tempo, w jakim sieciowi przestępcy absorbują najnowsze technologiczne osiągnięcia, oznacza, że przedsiębiorcy powinni stale i regularnie stosować adekwatne praktyki w zakresie bezpieczeństwa, które pozwolą im bezpiecznie funkcjonować. W artykule podejmuje się dociekania na temat bezpieczeństwa transakcji w sieci oraz jego implikacji dla zainteresowanych stron. Wylicza się w nim słabe punkty internetowych systemów, które są często wykorzystywane do nadużyć, a tym samym dostarcza się informacji użytecznych z punktu widzenia wdrażania dobrych praktyk, które pozwolą złagodzić lub zmniejszyć siłę oddziaływania incydentów z zakresu bezpieczeństwa. (abstrakt oryginalny)
Problem ochrony kupującego przed oszustwami sprzedawców internetowych stanowi wyzwanie dla projektantów współczesnych platform zawierania transakcji on-line. Niebezpieczeństwo jest spowodowane przede wszystkim przez problem z uwierzytelnieniem użytkowników. Duże serwisy aukcyjne (Allegro.pl, eBay.pl) umożliwiają dochodzenie do 100% kwoty zakupu odszkodowania w przypadku niedotrzymania lub otrzymania towaru znacząco niezgodnego z opisem. Artykuł jest analizą sposobu odzyskiwania środków podczas procedury programów ochrony kupujących.Opis przypadku autora potwierdza tezę, iż programy ochrony kupujących nie dają gwarancji bezpieczeństwa zakupów w internecie. Wypłacenie odszkodowania w wyniku poniesionych strat zależy tylko od polityki serwisu transakcyjnego. Regulaminy programów ochrony kupujących bezpośrednio nie gwarantują otrzymania odszkodowania. (abstrakt oryginalny)
W artykule autorzy opisują metody mające zapewnić bezpieczeństwo w bankowości internetowej z punktu widzenia klienta indywidualnego w Polsce. Przedstawiono aspekt szyfrowania komunikacji, a także proste, złożone oraz dodatkowe metody uwierzytelnienia. W artykule dokonano przeglądu metod stosowanych w ciągu ostatnich 15 lat (do roku 2017). Zwrócono uwagę na metody, które stosuje się coraz rzadziej (tokeny) oraz na te najbardziej aktualne (kody SMS).(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zagadnienia związane z bezpieczeństwem użytkowników bankowości elektronicznej. Omówiono działania podejmowane przez cyberprzestępców oraz zasady bezpieczeństwa, do których należy się stosować w sieci aby uniknąć tego typu niebezpieczeństw.
W bankowych systemach bezpieczeństwa trzeba brać pod uwagę dwie kwestie: bezpieczeństwo transakcji i wygodę użytkownika. W artykule zaprezentowano rozwiązania oferowane przez firmę CompFort Meridan. Są to niewidoczne dla klienta banku, specjalizowane systemy antyfraudowe do monitorowania i blokowania podejrzanych transakcji w bankowości internetowej.
Za każdym razem gdy sąd rozpatruje kolejny przypadek odpowiedzialności dostawców usług hostingowych za naruszenia praw autorskich, zmieniają się standardy odpowiedzialności. Najważniejsze kwestie będące przedmiotem oceny pozostają jednak niezmienne: model biznesowy host-providera i sposób, w jaki reaguje on na procedurę zawiadamiania i usuwania nielegalnych treści. Ostatnie lata dodały nowy element do układanki, polskie orzeczenie w sprawie największego polskiego serwisu hostingowego Ch.pl.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote ICTs and Digital Risk in Purchase Transactions
84%
Zjawisko ryzyka cyfrowego towarzyszy dzisiejszym konsumentom każdego dnia, przy realizacji każdej transakcji zakupowej. Współcześni klienci (tzw. Klienci 4.0), którzy korzystają z ICT na dużą skalę i są bardzo skłonni do wykorzystywania potencjału ICT w procesach zakupowych, są zwykle świadomi ryzyka cyfrowego, ale nie nadają mu wystarczająco wysokiego priorytetu. W celu zbadania specyfiki ryzyka cyfrowego i wykorzystania ICT przez klientów przeprowadzono badanie CATI - na próbie 320 konsumentów (z Polski). Celem badań była ocena poziomu złożoności i znaczenia ryzyka cyfrowego w opinii klientów oraz poziomu złożoności stosowania ICT w procesach zakupowych. Proces badawczy obejmował następujące metody: analizę czynnikową (tj. metodę analizy głównych składowych - PCA), a także analizę skupień (metoda k-średnich). W badaniu zbudowano trzy indeksy kompozytowe: Digital Risk Complexity Index - DRCI, Digital Risk Importance Index - DRII, jak również Consumers' Use of ICTs Complexity Index - CUICI. Badanie wykazało przede wszystkim, że złożoność ryzyka cyfrowego jest na umiarkowanym poziomie, znaczenie ryzyka cyfrowego również na umiarkowanym poziomie, a złożoność zastosowania ICT przez konsumentów jest na stosunkowo wysokim poziomie w całej próbie badawczej. (abstrakt oryginalny)
Każdy sklep internetowy powinien określić ważne dla siebie wymiary zaufania, poprzez które będzie najskuteczniej przyciągał konsumentów do zakupów. Należy przy tym uwzględnić powody, dla których konsumenci odwiedzają dany serwis. Okazuje się bowiem, że na chęć zakupu osób, które wchodzą na stronę danego sklepu, największy wpływ mają umiejętności. Dlatego warto inwestować w stronę internetową, gdyż dobrze projektowana - poza spełnianiem funkcji estetycznych - będzie odbierana jako sygnał profesjonalizmu sklepu. Natomiast dla osób, których celem wizyty w serwisie jest jedynie przeglądanie oferty dla przyjemności, silniej motywujący do zakupu może okazać się bardziej osobisty wymiar zaufania, jakim jest życzliwość sklepu w stosunku do klientów. Sygnałem życzliwości może być zamieszczone w serwisie oświadczenie dotyczące ochrony prywatności klientów. O tym, że warto zabiegać o wiarygodność swojego serwisu internetowego decyduje kilka kwestii. Dzięki niej wzrasta skłonność konsumentów do dokonywa nia zakupów on-line, co przekłada się na zwiększenie zysków. Przede wszystkim jednak zaufanie kształtuje trwały przychylny stosunek konsumentów do sklepu25. Zadowolony i lojalny klient jest zaś bezsprzecznie najlepszym ambasadorem sklepu internetowego i tym samym antidotum na problemy związane z postrzeganym ryzykiem i brakiem zaufania do e-zakupów. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono zagadnienia poruszone podczas czwartej edycji konferencji z cyklu Bezpieczeństwo Transakcji Elektronicznych, która odbyła się w lutym 2010 roku. Omawiane kwestie to m.in. edukacja klientów banków, pushing, podpis elektroniczny, biometria.
Pomimo rozwijającej się od wielu lat informatyki, era bankowości internetowej nastała w Polsce stosunkowo niedawno, bo dopiero u schyłku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Istotnym faktem dla rozwoju bankowości internetowej w Polsce była, dokonana w 1997 roku, zmiana przepisów prawa bankowego, zgodnie z którą oświadczenia woli składane w związku z dokonaniem czynności bankowych mogą być wyrażone z pomocą elektronicznych nośników informacji. Pierwszy system bankowości internetowej wprowadził w Polsce w 1998 roku, nieistniejący już, Powszechny Bank Gospodarczy SA z Łodzi. Koncepcja przejęta przez PBG SA nie zakładała uruchomienia dostępu przez Internet do dotychczasowych rachunków prowadzonych w tradycyjnych oddziałach banku, lecz utworzenie odrębnego oddziału wirtualnego, przeznaczonego specjalnie dla kont "internetowych". Zapoczątkowany w PBG SA oddział elektroniczny, po przejęciu tego banku przez PeKaO SA, przekształcił się w Centrum Bankowości Elektronicznej TELEPEKAO 24, które zaoferowało w miejsce dotychczasowych kont dla klientów indywidualnych nowy produkt - EUROKONTO WWW z możliwością dokonywania przez Internet operacji na rachunku. Nadal jednak zachowana została koncepcja odrębnego oddziału wirtualnego - nie było dostępu drogą internetową do rachunków prowadzonych w innych oddziałach banku. (fragment tekstu)
20
Content available remote Bezpieczeństwo bankowości internetowej i mobilnej na rynku finansowym
67%
Dynamiczny rozwój Internetu zdecydowanie wpływa na procesy gospodarcze w makro- i mikroskali, zmienia także oblicze współczesnej bankowości. Należy podkreślić, że w bankowości internetowej i bankowości mobilnej mamy do czynienia z całkowicie innymi problemami związanymi z zapewnieniem bezpieczeństwa w porównaniu z bankowością tradycyjną. W przypadku sektora bankowego jednym z pierwszych efektów wykorzystania Internetu było stworzenie nowej przestrzeni dla działalności rynkowej, na bazie innowacyjnych form zdalnej dystrybucji usług i kontaktu z klientami. W tym samym czasie pojawiły się zagrożenia naruszające bezpieczeństwo zawieranych transakcji i posiadanych lokat klientów banków. Dlatego omówienie tej problematyki jest uzasadnione z punktu widzenia społecznego i naukowego. W artykule omówiono pojęcia bankowości elektronicznej, internetowej i mobilnej oraz występujące zagrażania w tych formach bankowości. Celem niniejszego opracowania jest podjęta próba przeprowadzenia analizy zachodzących zmian w zakresie bankowości internetowej i mobilnej z uwzględnieniem występujących zagrożeń w tych formach bankowości. Przyjęto następującą tezę badawczą: Bezpieczeństwo jest podstawowym warunkiem rozwoju bankowości internetowej i mobilnej. Problemy związane z bezpieczeństwem zdecydowanie wpływają na rozwój bankowości internetowej i mobilnej. W porównaniu z bankowością tradycyjną mamy tutaj do czynienia z o wiele większą liczbą zagrożeń. Powodują one wątpliwości wśród klientów, czy korzystanie z tej bankowości jest bezpieczne. Jest wiele problemów związanych z bezpieczeństwem. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.