Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bezrobocie trwałe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Autorka omawia sytuację materialną długotrwale bezrobotnych w oparciu o badania przeprowadzone w maju 1993 roku, oraz wpływ uregulowań prawnych na tę sytuację.
2
Content available remote Unemployment Duration Tables
84%
Celem artykułu jest konstrukcja tablic trwania w bezrobociu rejestrowanym. Jest to model nieparametryczny czasu trwania określonego zjawiska (nazywany tabelarycznym). Najczęściej jest stosowany w demografii jako tablice trwania życia (wymieralności). Tablice kohortowe zostaną skonstruowane w oparciu o dane indywidualne z Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinie. Kohortą są osoby bezrobotne zarejestrowane w 2012 roku i obserwowane do końca 2013 roku. Zdarzeniem kończącym epizod jest wyrejestrowanie z powodu podjęcia pracy. Pozostałe dane przyjęto za cenzurowane. Jednym z elementów tablicy trwania jest intensywność hazardu. Intensywności wychodzenia z bezrobocia zostaną porównane w podgrupach kohorty. (abstrakt oryginalny)
Segmentacja rynku pracy jest jednym z najbardziej rzucających się w oczy cech procesu transformacji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Ryzyko bezrobocia dotyczy młodych, niewykwalifikowanych robotników oraz kobiet, zmienia się także zależnie od regionu. Artykuł ma za zadanie wyjaśnić zjawisko segmentacji rynku pracy w krajach transformacji gospodarczej poprzez analizę zartudnienia osób zgłoszonych w urzędach pracy w dwóch miastach Polski (Warszawa, Ciechanów) i Bułgarii (Sofia, Botevgrad), w okresie pierwszych 3-4 lat przejścia do gospodarki rynkowej. Rezultaty empiryczne potwierdzają istnienie selektywnego mechanizmu w zwolnieniach i przyjęciach do pracy. Generalnie niewykwalifikowani lub słabo kwalifikowani robotnicy należą do grupy osób w najwyższym stopniu zagrożonych bezrobociem i pozostawaniem bez pracy przez długi okres czasu. Autorzy analizują także determinanty czasu trwania bezrobocia w regionach z wykorzystaniem modelu ekonometrycznego.
Autorka analizuje przyczyny ubóstwa w Polsce, wynikającego ,jej zdaniem, w dużej mierze z procesów restrukturyzacyjnych. Omawia teorie dotyczące przyczyn ubóstwa, związek przyczynowo-skutkowy (bezrobocie - ubóstwo) oraz zagadnienie bezrobocia długotrwałego z uwzględnieniem spirali ostatecznego upadku i procesów segmentacji rynku pracy.
Autorka omówiła pojęcia ogólne związane z rynkiem pracy w gospodarce rynkowej, polityką państwa na tym rynku, różne formy bezrobocia.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.