Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bezrobocie ukryte
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Hidden Unemployment in Polish Agriculture in 1995-2015
100%
Celem artykułu jest określenie skali zmian na rynku pracy w Polsce, w sytuacji gdy liczba osób pracujących w rolnictwie byłaby zbliżona do 5% ogólnej liczby pracujących w gospodarce narodowej, a więc w przypadku wyeliminowania potencjalnych nadwyżek zatrudnienia z indywidualnych gospodarstw rolnych. Badania przeprowadzono na podstawie danych BAEL z lat 1995-2015. Uzyskane wyniki wskazują na systematyczną poprawę sytuacji na rynku pracy i zmniejszanie poziomu potencjalnego bezrobocia ukrytego w rolnictwie, głównie na skutek wzrostu gospodarczego i absorbcji siły roboczej przez sektory pozarolnicze. Uzyskane wyniki skłaniają do sformułowania przypuszczenia, że osiągnięcie poziomu zatrudnienia w rolnictwie zbliżonego do określonego w celu badania jest możliwe w ciągu kilku lub kilkunastu lat. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było oszacowanie skali zmian na polskim rynku pracy w sytuacji, gdy udział pracujących w rolnictwie w ogólnej liczbie pracujących kształtowałby się na poziomie zbliżonym do państw Unii Europejskiej, czyli 5%. Przeprowadzona symulacja wykazała, że osiągnięcie takiego stanu jest niemożliwe w krótkim okresie. Zmniejszenie nakładów pracy w rolnictwie uwarunkowane jest przede wszystkim możliwościami pozarolniczego zatrudnienia uwalnianej z rolnictwa siły roboczej. Długookresowo proces minimalizacji rozmiarów bezrobocia ukrytego może zostać przyspieszony przez zmniejszanie napływu absolwentów na rynek pracy, związany z przewidywanym ujemnym wzrostem demograficznym. Pewien wpływ na możliwości zmniejszenia zatrudnienia w rolnictwie mogą mieć również zagraniczne migracje zarobkowe ludności. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest oszacowanie skali zmian na polskim rynku pracy przy założeniu, że udział pracujących w polskim rolnictwie w ogólnej liczbie pracujących kształtowałby się na poziomie zbliżonym do państw UE-15. Przoprowadzona symulacja wykazała, że dla osiągnięcia efektywności pracy w rolnictwie zbliżonej do tych państw, konieczne jest zapewnienie pozarolniczych miejsc pracy osobom, które miałyby zaprzestać pracy w rolnictwie.
Autor omawia projekt ustawy o zatrudnieniu socjalnym w kontekście praktyki funkcjonowania współczesnych społeczeństw kapitalistycznych.
Utrudnienia związane z poszukiwaniem pracy przez ludność wiejską są niełatwym problemem społecznym wsi, sytuacja taka jednak wymusza także racjonalne zachowania ekonomiczne i zachęca do rozwijania przedsiębiorczości. Niestety na przeszkodzie stoi roszczeniowy stosunek do państwa części bezrobotnych, tak w środowiskach miejskich, jak i wiejskich.
Według najnowszych ocen bezrobocie ukryte w rolnictwie w kraju wynosi ponad 0,5 mln. osób. Przez bezrobocie utajone w tym sektorze należy rozumieć tę część faktycznie zatrudnionych, w której odpływ z gospodarstw rolnych nie miałby w danych warunkach technicznych i przy danej strukturze agrarnej żadnego negatywnego wpływu na poziom produkcji rolnej. W powyższym materiale dokonano takiej analizy na terenie województwa ciechanowskiego i Mławy.
Celem niniejszego badania jest empiryczna weryfikacja tych intuicji. W oparciu o dane jednostkowe Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) identyfikujemy specyficzną grupę pracowników tzw. szarej strefy w Polsce. Estymowane są dwa modele dwumianowe: dla osób bezrobotnych oraz dla osób zatrudnionych. Podobnie do innych badań w tym zakresie, estymacje przeprowadzamy w dwóch punktach "szczególnych" dla polskiego rynku pracy. Pierwszym takim okresem jest rok 2003, w którym stopa bezrobocie osiągnęła rekordowy poziom 20% i ponad 40% wśród osób młodych. Drugim analizowanym okresem jest rok 2008 - czas najniższego od początku transformacji bezrobocia a także niespotykanej wcześniej w Polsce presji płacowej i wzrostu wynagrodzeń, szczególnie dla pracowników fizycznych i ze średnimi kwalifikacjami. (fragment tekstu)
9
Content available remote Bezrobocie jako problem społeczny Podkarpacia
84%
Na początku artykułu omówiono problem bezrobocia jawnego i ukrytego na terenach wiejskich Podkarpacia. Przedstawiono czynniki utrudniające rozwój obszarów wiejskich. Następnie ukazano społeczne i ekonomiczne skutki bezrobocia, przejawiające się m.in. w spadku kwalifikacji, stresie, zwiększonym poziomie przestępczości czy obniżeniu poziomu życia.
Artykuł dotyczy bezrobocia agrarnego, które jest formą bezrobocia ukrytego, a więc dotyczy ludzi nie ujętych w statystykach. W artykule przedstawiono wyniki badań, których celem było przeanalizowanie sytuacji i postaw bezrobotnych mieszkających na obszarach wiejskich wschodniej i środkowej części Polski. Wyniki badań i analiz pozwalają wysnuć wniosek, że bezrobocie na wsi objęło przede wszystkim ludzi młodych oraz osoby o niskich kwalifikacjach.
11
67%
Hidden employment in agriculture is one of the key outstanding problems in the Polish rural modernization process. The purpose of this paper is to estimate the extent of changes in the Polish market in a scenario where the share of agricultural employees in the total number of employeeswould be close to that recorded in European Union countries (5%). In the study period, the level of hidden unemployment in agriculture varies from one voivodeship to another. The level of agricultural employment and the amount of surplus workforce suggest that structural factors continue to have a strong impact. There are no realistic ways to reduce agricultural employment if the released workforce have no alternative non-agricultural job opportunities which are conveniently located and match their qualitative characteristics. However, the 5% level used in the simulation seems attainable within a ten to twenty-year time frame, mainly because of the persistent economic growth and a shortage of labor experienced in non-agricultural sectors. The creation of jobs and the alignment of qualitative (structural) characteristics between labor supply and demand must be a natural process resulting in a sustainable balance in the labor market which does not require to be artificially maintained with public funds. (original abstract)
Celem artykułu jest próba oszacowania poziomu potencjalnego bezrobocia ukrytego w polskim rolnictwie w latach 2005, 2015 i 2018. Nadmierne zatrudnienie w rolnictwie, czyli bezrobocie ukryte, jest jednym z najważniejszych problemów, jakie pozostały do rozwiązania w procesie modernizacji polskiej wsi. Zastosowano metodę szacowania poziomu tego zjawiska na podstawie wyników symulacji liczby pracujących w rolnictwie, przyjmując, że pracowałoby w nim 5% ogółu pracujących w gospodarce narodowej. Wykorzystano dane EUROSTAT i GUS oraz literaturę przedmiotu. Zróżnicowany pomiędzy województwami poziom zatrudnienia w rolnictwie i skala nadwyżek zasobów pracy wskazują na wciąż silne oddziaływanie czynników o charakterze strukturalnym. Korzystne zmiany wartości wskaźników charakteryzujących rynek pracy oraz malejące obciążenie rolnictwa bezrobociem ukrytym, wskazują, że przyjęty w symulacji poziom 5% wydaje się coraz bardziej realny.(abstrakt oryginalny)
Autorka przedstawia pojęcie stopy bezrobocia i jej wykorzystanie w różnych współczesnych doktrynach ekonomicznych. Z rozważań tych wynika, że stopa bezrobocia jako jeden ze wskaźników służących do oceny aktualnego poziomu kondycji ekonomicznej kraju, może odegrać taką rolę pod warunkiem, że uwzględni się wszystkie elementy ograniczające jej praktyczne zastosowanie. Chodzi tu głównie o zniesienie powszechnego stosowania zasady minimalnej płacy.
Omówiono rozmiary i strukturę bezrobocia, charakter polskiego bezrobocia, jego źródła, a także politykę przeciwdziałania bezrobociu i jego skutkom.
Opracowanie jest próbą wskazania możliwości przezwyciężenia sytuacji kryzysowej w obrębie wykorzystania zasobów pracy i majątku trwałego i poprzez rachunki symulacyjne zaproponowanie różnych scenariuszy wzrostu PKB.
Przedmiotem opracowania jest charakter wpływu "szarej strefy" na rozmiary całkowitej działalności gospodarczej w kraju, jej struktura, i tempo wzrostu z ograniczeniem do wytwarzania takich produktów i usług, jakie uwzględnia się w nowym systemie rachunków narodowych SNA-93. Autorzy pominęli strefę działalności przestępczej (produkcja i handel narkotykami, rozbój, łapownictwo) z wyjątkiem tej, która łamie przepisy celno-dewizowe, oraz tzw. turystykę handlową uprawianą przez osoby fizyczne. Autorzy uwzględnili trzy formy wpływu "szarej strefy" na makroporcje w gospodarce: - wyższa od ewidencjonowanej wytwórczość dóbr i usług podmiotów zarejestrowanych; - podejmowanie działalności gospodarczej w podmiotach niezarejestrowanych; - podejmowanie działalności gospodarczej przez pojedyncze na ogół osoby fizyczne (usługi, działalność handlowa itp.).
Autorka omówiła pojęcia ogólne związane z rynkiem pracy w gospodarce rynkowej, polityką państwa na tym rynku, różne formy bezrobocia.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.