Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 102

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Biblioteki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
Content available remote Biblioterapia w pracy nauczyciela bibliotekarza
100%
Dobroczynny wpływ lektury na psychikę człowieka został potwierdzony w ujęciu historycznym, medycznym, psychologicznym. Terapia książką znajduje swoje zastosowanie tam, gdzie potrzebujący oprócz wsparcia farmakologicznego oczekują na duchowe przeżycie. Książki "leczą" problemy dnia powszedniego, pozwalając powrócić do zdrowych kontaktów międzyludzkich i osiągnąć wewnętrzną równowagę. Jako lek mają proste działanie - dodają sił, uwalniają od lęków. Najczęstsze wady biblioterapii określa się mówiąc o braku metodologii towarzyszącej działaniom terapeutycznym. W swojej pracy starałam się udowodnić, że są to zarzuty bezpodstawne. Współczesna biblioterapia, chociaż w Polsce jest od niedawna, wypracowała swój warsztat, nazwała techniki pracy, metody, określiła cele i mechanizmy oddziaływania. (fragment tekstu)
Utworzona w 1918 roku Centralna Biblioteka Statystyczna jest, po Bibliotece EUROSTATU, największą specjalistyczną kolekcją wydawnictw statystycznych w Europie. Unikatową kolekcję Biblioteki przedstawiono w według rodzajów zbiorów.
Niniejszy artykuł dotyczy ważnego problemu praktycznego; mianowicie, czy biblioteki zasadnie ograniczają w swych regulaminach możliwość wykonywania przez nie reprodukcji egzemplarzy utworów na zamówienie czytelników do jednego arkusza wydawniczego (ok. 22 stron). Zarówno w orzecznictwie, jak i w doktrynie często uznaje się takie ograniczenie za niedozwolone. Autor analizuje problem ograniczenia zakresu reprodukcji na indywidualne zamówienie pod kątem obowiązujących w prawie autorskim przepisów o dozwolonym użytku, próbując odpowiedzieć na pytanie, czy ograniczenia te, stosowane przez wiele bibliotek, są uzasadnione. (abstrakt oryginalny)
W ciągu 15 lat funkcjonowania biblioteka Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie wrosła w krajobraz miejscowego środowiska akademickiego, stając się jego nieodłącznym elementem. Dokumentem kreującym jej aktualną działalność jest Strategia rozwoju biblioteki przyjęta do realizacji i zatwierdzona przez Rektora Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie. Ważnym elementem strategii jest misja, która głosi, że najwyższym przesłaniem biblioteki WSM jest przyrost wartości intelektualnych czytelników oraz wizja, która stwierdza, iż dążyć ona będzie do wykreowania obrazu biblioteki jako miejsca gromadzenia i udostępniania wiedzy interdyscyplinarnej, w którym zachodzić będzie permanentny proces interaktywnego uczenia się. Z myślą o realizacji wizji i misji dyrekcja podejmuje działania na rzecz przekształcania biblioteki w nowoczesną instytucję zajmującą się nie tylko gromadzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem wiedzy i informacji, ale także pobudzaniem jej pracowników i użytkowników do twórczego myślenia, którego efektem będą nowe pomysły i inspiracje. Biblioteka Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie spełnia wszystkie kryteria nowoczesnej jednostki naukowej. Umiejętnie łączy tradycyjne metody pracy z innowacyjnymi technologiami. Jej dalszy, dynamiczny rozwój zależeć będzie w dużej mierze od bliskiej współpracy z kadrą naukowo-dydaktyczną oraz studentami. (fragment tekstu)
Katedra Historii Gospodarczej ówczesnej Wyższej Szkoły Ekonomicznej została utworzona z dniem 1.10.1958. Pierwsze zbiory Katedry pochodziły z darów od innych bibliotek w Krakowie. Zbiory uzupełniano systematycznie drogą zakupów. W artykule opisano bibliotekę Katedry, przedstawiono klasyfikację jej księgozbioru oraz omówiono kryteria przydzielania książek do poszczególnych działów.
Podjęte przez kierownictwo GUS w październiku 1996 r. decyzje o modernizowaniu Centralnej Biblioteki Statystycznej im. Stefana Szulca (CBS) oraz wyasygnowanie funduszy z PHARE przez Unię Europejską dały możliwość skomputeryzowania działalności biblioteki. Celem modernizacji było włączenie CBS w krajowy i międzynarodowy system wymiany informacji za pośrednictwem Internetu, usprawnienie pracy bibliotekarzy i wzrost efektywności obsługi użytkowników.
7
Content available remote Znaczenie funkcji bibliotek w środowisku wiejskim w Polsce
75%
Biblioteki publiczne w Polsce są zróżnicowane. Część z nich to skarbnice wiedzy, nastawione głównie na gromadzenie i udostępnianie zbiorów naukowych. Ich zasoby są ogromne i stale aktualizowane. Dla przeciętnego obywatela służy duża liczebnie sieć bibliotek utrzymywanych przez samorządy lokalne. Podstawowym ich zadaniem jest dostarczanie "książek do czytania" oraz działalność edukacyjno-kulturalna. Potrzeba przebudowy i wypracowania nowego wizerunku biblioteki publicznej, rozszerzającej swoją podstawową działalność o funkcje informacyjne, kulturalne i społeczne zwłaszcza na obszarach wiejskich w Polsce jest duża. Celem badawczym było określenie znaczenia, jakie spełniają biblioteki w środowisku wiejskim w Polsce. Rozwój bibliotek wiejskich wspierają dwa komplementarne programy: Rozwoju Bibliotek i Biblioteka+. W artykule przedstawiono działalność biblioteki wiejskiej w Starym Mieście jako centrum funkcji informacyjnej, edukacyjnej, kulturalnej i społecznej. Model biblioteki wiejskiej jako centrum wszelakiej informacji, w którym można się dowiedzieć praktycznie wszystkiego, preferowany w państwach zachodnich, jest w Polsce jeszcze odległy.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na atrakcyjność turystyczną znaczących bibliotek w Polsce, które początkowo nie pełniły funkcji turystycznej pod wpływem eksploracji i penetracji turystycznej, taką funkcję pełnią, pozostając jednak w cieniu innych walorów kulturowych Polski. Praca obejmuje geografię historyczną polskich bibliotek, analizę walorów turystycznych oraz próbę klasyfikacji i inwentaryzacji krajoznawczej bibliotek w Polsce. (abstrakt oryginalny)
The purpose of the article is to present the results of research on the impact of information infrastructure on the functionality of selected military universities libraries. The first part of the article outlines the research methods used in research on the information infrastructure of scientific libraries. Then, the results of author's research on the impact of information infrastructure on the functionality of libraries at the selected military universities in Poland are presented. The rest of the article presents the ranking of the studied libraries, based on the results of the analysis of information infrastructure factors affecting their functionality. The summary summarizes the conclusions of the analysis carried out, along with suggested specific directions of actions to better optimize the management of the information infrastructure in the examined libraries. (original abstract)
Artykuł prezentuje wyniki pilotażowego badania z zakresu jakości obsługi w placówce nie nastawionej na zysk. Jego celem było wskazanie głównych czynników satysfakcji lub braku zadowolenia nabywców usług świadczonych przez bibliotekę. Badanie zostało przeprowadzone na przełomie lutego i marca 2009 r. wśród użytkowników Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego.
Celem rozdziału w warstwie teoretycznej jest wyjaśnienie istoty kategorii zrównoważonego rozwoju w aspekcie relacji z obszarem kultury. W warstwie praktycznej przedstawione analizy, spostrzeżenia i sformułowane wnioski mają na celu identyfikację działań Biblioteki Śląskiej w za-kresie działań promocyjnych (rzeczniczych) w sektorze bibliotek publicznych na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. Rozdział opracowano na podstawie krytycznej analizy literatury przedmiotu oraz analizy dokumentacyjnej, którą objęto materiały wtórne (w tym źródła internetowe), a także wyników badań opartych na metodzie studiów przypadku (tzw. dobrych praktyk) i obserwacji. (fragment tekstu)
Szkolenia e-learningowe są coraz częściej stosowaną metodą kształcenia bibliotekarzy. Zazwyczaj wspierają tradycyjne formy nauczania, niekiedy z powodzeniem je zastępując. Mają wiele zalet, jak choćby możliwość dostarczania najnowszej, specjalistycznej wiedzy w dowolnym miejscu i czasie oraz wykorzystywania w procesie kształcenia najnowszych osiągnięć technologicznych. Kursy prowadzone na odległość są także narzędziem wspierającym integrację pomiędzy przedstawicielami środowiska bibliotekarskiego. Stworzenie nowoczesnego, zgodnego z najnowszymi standardami kursu e-learningowego jest odpowiedzią na potrzeby bibliotekarzy, którzy na co dzień mają utrudniony dostęp do najnowszych informacji z zakresu bibliotekarstwa. Kurs taki pozwala bowiem inaczej spojrzeć na bibliotekę i jej pracowników, odgrywających w dobie społeczeństwa informacyjnego trudną rolę przewodników w poszukiwaniu informacji i wiedzy.
Tekst omawia główne założenia Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w latach 2016-2020 oraz prezentuje zmiany wprowadzone w jego drugiej edycji na lata 2021-2025 uchwalonej 21.05.2021 r. W ramach NPRCz 2.0. realizowane są cztery priorytety zarządzane przez odrębnych operatorów: poprawa oferty bibliotek publicznych, w tym zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych (Biblioteka Narodowa), inwestycje w infrastrukturę bibliotek publicznych (Instytut Książki), zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych (Ministerstwo Edukacji i Nauki) oraz program dotacyjny dla bibliotek i promocja czytelnictwa (Narodowe Centrum Kultury). Autorka dyskutuje z potocznym sposobem postrzegania bibliotek, w którym zawęża się ich misję i funkcję do wypożyczania książek, pomijając rolę bibliotek w wyrównywaniu szans i niwelowaniu nierówności edukacyjnych, tworzeniu kapitału społecznego, animowaniu kultury czytelniczej oraz wspieraniu wydawców i księgarzy. (abstrakt oryginalny)
We współczesnym dynamicznie zmieniającym się otoczeniu osiągnięcie trwałego sukcesu w przypadku organizacji takich, jak biblioteki staje się zadaniem wieloaspektowym. Coraz trudniej o działania konstruktywne i skuteczne w ramach klasycznych narzędzi marketingu. Biblioteki stają często przed dylematem, w jakim zakresie konkurować. Takie warunki determinują konieczność permanentnego zainteresowania poziomem satysfakcji użytkowników tych instytucji. Nawiązanie trwałego dialogu z użytkownikiem oraz precyzyjne definiowanie jego oczekiwań implikuje koncepcje związane z intensyfikacją działań mających na celu wzmocnienie pozycji konkurencyjnej współczesnych bibliotek. W artykule zwrócono uwagę na istotną rolę oraz znaczenie obsługi użytkownika, a także wpływu, jakie wywierają one na poziom konkurencyjności współczesnych bibliotek. Uwzględniając literaturę źródłową, stwierdzono, iż implementacja na odpowiednim poziomie logistycznej obsługi użytkownika jest niezwykle istotna w aspekcie poziomu jakości świadczonych usług bibliotecznych, co znajduje odzwierciedlenie w osiąganiu przewagi konkurencyjnej tych instytucji. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Książki i biblioteki w życiu i twórczości Marianny Bocian
75%
Za życia łączyły Mariannę Bocian z biblioteką więzi silniejsze niż tylko praca. Po zwolnieniu nadal utrzymywała kontakty z załogą, odwiedzając zarówno koleżanki z Filii 22. przy ul. Kasztanowej, jak i bibliotekę przy ul. Pretficza. Podczas tych wizyt komentowała, nie przebierając w słowach, bieżące wydarzenia polityczne. W 1992 roku sprzeciwiła się projektowi likwidowania bibliotek publicznych41. Jednak gromadzony przez poetkę księgozbiór nosi wyraźne piętno jej pierwszego zawodu - literata. Pewną przewrotnością losu wydaje się być fakt, iż po śmierci Marianna Bocian powróciła do biblioteki, nie tylko jako właścicielka przejętej kolekcji, ale także jako patronka. Wypada żywić nadzieję, że tym razem na dłużej. (fragment tekstu)
16
Content available remote Public libraries and lifelong learning
75%
This paper reports on the results of an empirical study of public librarians' conception of how public libraries support lifelong learning, as well as the role of information literacy in relation to lifelong learning. Lifelong learning has become essential to all people in today's information society as a result of easy and free access to information. A basic understanding of the concept is 'learning throughout life, either continuously or periodically'. This implies that learning is not restricted to educational institutions, but can also take place in for example the public library. Public libraries thus may play an important role in supporting the learning process not the least because lifelong learning is characterised by the inclusion of informal elements of learning, flexible learning opportunities, and a shift towards selfdirected learning. This self-directed learning promotes active citizenship and employability, thereby enabling people to participate in all spheres of social, political and economic life. Therefore, how do the public librarians conceive the learning responsibility and their own role in supporting lifelong learning? Furthermore, how do public librarians become better at teaching? The study reports on data from 12 interviews of purposely selected public librarians and a large-scale e-mail survey (questionnaire). The e-mail survey contained 28 questions and was sent to all staff members in public libraries in Denmark, and resulted in 986 responses. The results show that the public librarians consider the public library to be an important place for learning. The results also show how the public librarians find that they could become better at teaching and facilitating learning. This could in turn affect the sharing of knowledge and collaboration.(original abstract)
The paper studies the state of awareness of information literacy and media literacy in Albania and the role of libraries in raising their capacity in fostering use of technology and media and practicing polices of life-long learning (LLL) and education. There is an urgent need in Albania to raise the awareness of information and media literacy issues in the new realities and the skills needed to navigate, evaluate, and use information and technology. The role of the libraries and other institutions is of great importance and impact when it comes to assisting users of all levels not only to find but also to evaluate and use information properly for professional and daily life decisions. This research and the surveys done in Fier Public Library during 1995-2012, will bring a contribution to a greater understanding of the situation in most of the public libraries in Albania and the impact that information, media, and new technologies have in our daily life. The purpose of the research is to raise the awareness of all the stakeholders in Albanian society on its importance for future development. The research has shown that libraries, librarians, and other stakeholders of the society lack understanding on information and media literacy as well as the right infrastructure to support the development of information and communication technology (ICT).(original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie wstępnej identyfikacji i klasyfikacji procesów w organizacji na przykładzie Biblioteki Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. W pierwszej części artykułu przedstawiono koncepcję podejścia procesowego, następnie omówiono aspekty teoretyczne związane z terminem proces. Natomiast ostatnią część poświęcono metodom identyfikacji i klasyfikacji oraz zaprezentowano wstępną identyfikację i klasyfikację procesów realizowanych w Bibliotece Głównej AGH. (abstrakt oryginalny)
W państwach powstałych na obszarze byłej Jugosławii rozwijają się niezależne kultury etniczno-narodowe, a równolegle z nimi także wspólna kultura postjugosłowiańska. Kultura ta nie jest kontynuacją oficjalnej współpracy kulturalnej narodów jugosłowiańskich, jaka istniała w czasach Jugosławii, jest bowiem zjawiskiem nowym. Powstaje ona w kontrze do nacjonalizmu, sprzeciwie wobec zamykania kultury w wąskich ramach etniczno-narodowych i opiera się na rzeczywistym istnieniu wspólnoty kulturowej, starszej niż powstanie wspólnego państwa. Poszukuje się nowych, kreatywnych odpowiedzi na problemy wywołane wojnami i rozpadem Jugosławii w latach 90. Szuka się także odpowiednich instrumentów analitycznych. Jako przykład tych poszukiwań autor podaje "Bibliotekę XX wiek" [Library XX Century], tj. serię książek z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, której jest założycielem i wydawcą. Alternatywna kultura postjugosłowiańska charakteryzuje się wysoką jakością tego, co oferuje. Jednocześnie jednak jej protagoniści są krytykowani przez środowiska nacjonalistyczne, sprawujące władzę w państwach powstałych po rozpadzie Jugosławii, które uznają postjugosłowiańską wspólnotę kulturową za rzekomą zdradę narodową. (abstrakt oryginalny)
Public libraries play an important role for local neighbourhoods as they function as community hubs. In an ideal case libraries would be located in such a way that a high level of equity in access to them is ensured. This study examines whether or not this equity of access is provided in the case of Krakow where the network of public libraries has recently been reorganised. Besides other methods of measuring accessibility the authors utilise the enhanced two-step floating catchment area approach in order to uncover spatial differences in potential accessibility on foot. Findings from the analyses indicate that, with the exception of the central districts of Krakow, every district is faced with an accumulation of more or less neglected areas. In addition, the work highlights that almost one quarter of Krakow's population is affected by poor accessibility on foot (more than 20 minutes walk) to the nearest library. The study concludes that the variations in access to libraries presented should be considered by local planners in future phases of the planning of new libraries.(original abstract)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.