Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bilans banku
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Planowanie pożądanej struktury bilansu banku, prowadzące do maksymalizacji zysku przy jednoczesnym zachowaniu wielu warunków bezpieczeństwa należy do najważniejszych zadań w zarządzaniu bankiem komercyjnym. Ze względu na wielość warunków ograniczających i parametrów, zastosowanie modeli matematycznych okazuje się pomocne w procesie podejmowania decyzji. Istnieje już niemała literatura na ten temat. Booth i Dash zbudowali i porównali modele programowania liniowego i liniowego programowania celowego. (fragment tekstu)
Omówiono funkcje banku oraz jego bilans, szczególnie zwracając uwagę na podział aktywów banku na aktywa dochodowe i niedochodowe.
W artykule przedstawiono: strukturę organizacyjną banku, fundusze Banku Handlowego, podział zysku. Omówiono zakres działalności Banku oraz bilans Banku.
Omówiono rolę banku centralnego w gospodarce Polski. Przeanalizowano bilans Narodowego Banku Polskiego. Załączono dane dotyczące bilansu NBP na dzień 30 września 2002 r.
Bank
|
2002
|
nr 5
54-57
Przedstawiono obszerne fragmenty raportu o sytuacji ekonomicznej banków spółdzielczych w 2001 r. przygotowanego przez Fundację Edukacji i Badań Bankowych na zlecenie Związku Banków Polskich. Uwzględniono takie zagadnienia jak: problemy konsolidacyjne, podstawowe zmiany w bilansie banków spółdzielczych, wynik finansowy.
Wnioski na temat działalności banków autor wysnuwa na podstawie zbiorczego bilansu banków komercyjnych za lat 2003-2005. Źródłem pokrycia ok. 50% aktywów banków komercyjnych są depozyty otrzymane od sektora niefinansowego, natomiast najbardziej dynamicznie wzrastały w 2004 roku depozyty przedsiębiorstw. Jak się okazuje większą część wolnych środków banki komercyjne lokują za granicą i tym samym nie są one wykorzystywane do wspomagania rozwoju gospodarczego naszego państwa.
Pasywna strona bilansu banków charakteryzuje się znacznym zróżnicowaniem. Intencją nadzorców jest, aby straty banków pokrywane były zgodnie z określoną kolejnością, która przewiduje, iż pierwsi narażeni są na nie właściciele, a w dalszej kolejności wierzyciele. Kolejność pokrywania strat według regulacji nadzorczych jest często rozbieżna z kolejnością wynikającą z hierarchii uprzywilejowania wierzytelności. W takiej sytuacji podjęcie działań może wiązać się ze złamaniem podstawowych zasad obowiązujących w prawie upadłościowym i resolution: zasady pari passu oraz no-creditor- worse-off. Celem artykułu jest identyfikacja sytuacji, w których dochodzi do złamania wskazanych zasad, a także przegląd i ocena rozwiązań krajowych, które zostały wdrożone w celu zapewnienia przestrzegania reguł prawa upadłościowego.(abstrakt oryginalny)
Banki w Polsce mogą zostać wydrenowane ze środków finansowych przez zagraniczne banki matki, które pilnie potrzebują kapitału - takie alarmujące wnioski wynikają z analiz opracowanych przez unijnych specjalistów dla Komisji Europejskiej. O tym zagrożeniu mówili od lat tzw. moherowi ekonomiści, którzy ostrzegali, że wcześniej czy później zapłacimy gigantyczny rachunek za wyprzedaż, często za bezcen, naszych banków. Ostrzegali o tym też praktycy biznesu, jak choćby senator Grzegorz Bierecki, prezes Krajowej SKOK. Na rabunkowej wyprzedaży sektora bankowego w ostatnim 20-leciu straciliśmy co najmniej 200 mld zł. Właścicielami ponad 2/3 banków w Polsce są dziś banki zagraniczne. Ich spółki córki w Polsce dodatkowo są zadłużone za granicą łącznie na blisko 55 mld euro (ok. 250 mld zł). Zwrotu tych pieniędzy wierzyciele mogą zażądać w każdej chwili. (fragment tekstu)
Artykuł traktuje o wynikach finansowych banku PKO BP oraz jego grupy kapitałowej w pierwszym kwartale 2006. Artykuł zawiera również sprawozdanie z działalności banku, udzielonych kredytach, prowadzonych rachunkach i inwestycjach.
Przykład funkcjonowania spółdzielczego sektora bankowego w naszej gospodarce, w okresie niekorzystnych zjawisk dla stałego wzrostu, a tym samym rozwoju wielu instytucji funkcjonujących na naszym rynku, może i powinien być wzorcem do naśladowania. Banki spółdzielcze w przypisywanym w prawie bankowym obszarze ich funkcjonowania potrafiły znacznie powiększać swe sumy bilansowe nie tracąc tym samym drastycznego udział na rynku usług bankowych, pomimo pojawienia się w ich otoczeniu groźnego konkurenta, jakim są oddziały instytucji kredytowych . Poprzez aktywne uczestnictwo w lokalnym rynku udało się tym instytucjom pozyskać znaczne depozyty, , które pozwoliły im na rozszerzenie akcji kredytowej, wychodząc z szerszą ofertą kredytową skierowaną do przedsiębiorstw. Banki spółdzielcze są liderem na rynku kredytów skierowanych do rolnictwa, współpracując w tym zakresie z instytucjami rządowymi i pozarządowymi. Dużą wagę przywiązują też do swych wskaźników efektywności działania. (fragment tekstu)
Celem pracy jest identyfikacja ewentualnych zmian i ocena możliwości zachowania ciągłości badań empirycznych prowadzonych na podstawie danych liczbowych pochodzących ze sprawozdań sporządonychwedług odmiennych zasad rachunkowości (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę określenia metodyki pozwalającej na planowanie i monitorowanie rentowności poszczególnych produktów bilansowych banku, tj. produktów ujmowanych w bilansie banku po stronie aktywnej (np. kredytów, papierów wartościowych) oraz pasywnej (m.in. depozytów, wyemitowanych przez bank obligacji). Metodyka ta umożliwia również obliczenie progów rentowności dla tych produktów. Wyznaczenie rentowności produktów oraz progów rentowności pozwala w znaczny sposób poprawić efektywność działania banku oraz ułatwia podejmowanie decyzji operacyjnych. Prezentowana poniżej procedura oceny rentowności poszczególnych produktów bilansowych jest możliwa do zastosowania w każdym banku (w tym bankach spółdzielczych). Wynika to m.in. z tego, że korzysta ona tylko z podstawowych informacji księgowych i nie wymaga istnienia systemu rachunkowości zarządczej. Technika oceny rentowności produktów bazuje na metodzie nakładów i wyników W. Leontiefa (zwanej również metodą przepływów międzygałęziowych lub też tabelą input-ouput)1. Ten wybitny ekonomista stworzył podstawy teoretyczne, które umożliwiały analizę przepływów dóbr i usług między poszczególnymi zakładami w przedsiębiorstwie, przedsiębiorstwami w branży oraz w całej gospodarce pomiędzy branżami. Zastosowanie idei przepływów umożliwia także analizy międzynarodowe i globalne. Treść opracowania została podzielona na trzy rozdziały. W pierwszym, przedstawiono podstawowe informacje na temat metody nakładów i wyników W. Leontiefa. W drugim rozdziale opracowania, znajduje się szczegółowy opis zastosowania rozwiązania Leontiefa do oceny rentowności produktów bilansowych w banku. Trzeci rozdział, będący zakończeniem zawiera kilka wskazówek dotyczących monitoringu, jako ostatniego etapu systemu planowania rozwoju. (fragment tekstu)
13
84%
W artykule przedstawiono wyniki rankingu największych banków działających w Polsce. Wyjaśnia dlaczego w tym roku nie pojawił się żaden z banków spółdzielczych.
W wyniku finansowym banku stosującego regulacje Ustawy o rachunkowości należy uwzględnić zgodnie z zasadą ostrożności rezerwy na znane jednostce ryzyko, grożące straty i skutki innych zdarzeń. W praktyce oznacza to m.in. aktualizację ekspozycji kredytowych poprzez odpisy, które obecnie w polskich regulacjach przyjmują postać rezerw celowych i odpisu aktualizującego należności odsetkowe, ponieważ w ostatnim czasie zmodyfikowano przepisy prawne w tym zakresie. Celem artykułu jest prezentacja aktualnego stanu prawnego w zakresie tworzenia odpisów aktualizujących na ekspozycje kredytowe oraz ewidencyjno-sprawozdawczych konsekwencji zmian w tym zakresie. W artykule poddano analizie obowiązujące akty prawne oraz dokonano krytycznej analizy literatury. W celu sformułowania końcowych wniosków posłużono się metodą syntezy. (abstrakt oryginalny)
"Analiza luki" jest sposobem pomiaru ryzyka bankowego. Jest to różnica między wartością aktywów wrażliwych na zmiany stóp procentowych i pasywów wrażliwych na zmiany stóp procentowych, w określonych przedziałach czasowych. Stopy oprocentowania instrumentów krótkoterminowych charakteryzują się większą częstotliwością zmian a długoterminowych zmianami głębszymi. W "analizie luki" ważne też jest ustalenie momentu przeszacowania (zmiany) stóp procentowych dla poszczególnych kwot aktywów i pasywów banku. Na zmiany rynkowych stóp procentowych wrażliwe są nie tylko instrumenty o zmiennej stopie ale i o stałym oprocentowaniu. Dalej przedstawiono problem zarządzania luką. Istnieją tu strategie ofensywne i defensywne. Przedstawiono standaryzację luki jako narzędzie umożliwiające przeprowadzenie analizy z uwzględnieniem różnego stopnia zmian oprocentowania różnych instrumentów finansowych w reakcji na zmianę rynkowych stóp procentowych oraz sposoby jej likwidacji.
Artykuł podejmuje problem osłabionych wyników sektora bankowego. Zauważa się spowolnienie dynamiki kredytów dla firm. Niewielu bankom udało się osiągnąć wyniki większe od średniej dynamiki akcji kredytowej sektora. Wzrost zauważono w bankach detalicznych, głównie tych, które obsługują rynek mieszkaniowy. Dużą dynamikę osiągnęły też te banki, które współdziałają z pośrednikami. W dużych bankach natomiast nie nastąpiły korzystne zmiany. Wysokie stopy procentowe sprzyjają wzrostowi depozytów. Wyróżnia się tutaj BIG Bank Gdański około 300 proc. wzrostem, który osiągnął po połączeniu z BIG Bankiem.
Omówiono proces sekurytyzacji aktywów banku, wykorzystanie tej techniki do zarządzania bilansem, jej ograniczenia i wady. Na koniec poruszono zagadnienie zaadaptowania sekurytyzacji aktywów przez polskie banki. Podkreślono, że mają one do pokonania wiele barier: prawnych, infrastrukturalnych i rynkowych.
Obecny kryzys ujawnił ograniczenia tradycyjnych modeli, które abstrahowały od znaczenia banków i innych pośredników finansowych w przekazywaniu impulsów koniunkturalnych. Kryzys ten naświetlił kluczową rolę instytucji finansowych w rozprzestrzenianiu i pogłębieniu wahań koniunkturalnych nie tylko w poszczególnych krajach, co było dostrzegane już wcześniej, ale również w skali międzynarodowej. Dla transmisji impulsów koniunkturalnych za pośrednictwem banków kluczowe znaczenie mają ich bilanse. Dzieje się tak przynajmniej z trzech powodów. Po pierwsze, z bilansami banków związane jest działanie mnożnika kredytowego. Po drugie, bilans wpływa na wykorzystywanie przez banki dźwigni finansowej. Po trzecie, stan bilansu wpływa na funkcjonowanie rynku międzybankowego. Banki uczestniczą również w dwóch formach w klasycznym procesie zarażenia. Pierwszą z nich są zachowania stadne, druga natomiast jest związana z instytucją wspólnego kredytodawcy. Wszystkie te kwestie oraz znaczenie banków prowadzących operacje transgraniczne dla transmisji koniunktury zostały omówione w niniejszym tekście. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy gwałtownych zmian, które zaszły w polskim sektorze bankowym w trzecim kwartale 2009 r. Polski oddział AIG został wykupiony przez hiszpańską grupę Satander, BPH został podzielony pomiędzy należący do Włochów PKO, a amerykański GE Money Bank. Dokonano również połączenia systemów operacyjnych banków Fortis i Dominet.
20
Content available remote Zarażenie w systemie bankowym - przyczyny i mechanizmy
84%
Celem opracowania jest analiza przyczyn i mechanizmów zarażenia w systemie bankowym. Uwzględnione zostały trzy rodzaje szoków. Pierwszym z nich jest panika bankowa, powodowana zarówno przez zdarzenia losowe, jak i wyrastająca z czynników fundamentalnych. Pokazano, dlaczego tego typu zakłócenia rozprzestrzeniają się następnie w systemie i od czego zależy jego wrażliwość. Drugi typ szoków związany jest z dostosowaniami w bilansach banków. Wzajemne powiązanie portfeli banków prowadzi do zarażenia. I w końcu zarażenie powstaje na międzybankowym rynku pieniężnym i rozprzestrzenia się za pośrednictwem łączących banki sieci. O sile zarażenia w znacznej mierze decyduje charakter tych powiązań.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.