Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Biuro rachunkowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Zastosowanie controllingu podatkowego w biurze rachunkowym przyniesie w szczególności korzyści wynikające z ograniczenia nieprawidłowości podatkowych w księgach biura oraz w księgach klientów biura - realizacja celu minimalizacji nieprawidłowości podatkowych. Efekty wdrożenia controllingu podatkowego można również upatrywać w zastosowaniu korzystniejszych rozwiązań podatkowych - realizacja celu maksymalizacji korzyści podatkowych. Zagadnienia przedstawione w pracy omówiono ze szczególnym podkreśleniem realizacji pierwszego celu (minimalizacji nieprawidłowości podatkowych). Zdaniem autora jest to szczególnie istotny problem w działalności biur rachunkowych. (fragment tekstu)
2
Content available remote Funkcjonowanie biura rachunkowego
75%
Prowadzenie biura rachunkowego jest jedną z wielu form aktywności gospodarczej. Wzrost zapotrzebowania na usługi księgowe i doradcze spowodował zwiększenie zainteresowania tą formą działalności. Aby móc ją prowadzić, należy spełnić określone warunki formalne i materialne. Celem artykułu jest omówienie wybranych problemów funkcjonowania biura rachunkowego.(fragment tekstu)
3
Content available remote Determinanty sprawności procesu ewidencji księgowej w biurze rachunkowym
75%
Głównym celem opracowania jest prezentacja wyników badań dotyczących determinant sprawności procesu ewidencji księgowej realizowanego w biurze rachunkowym. Sprawność jest rozumiana jako immanentna cecha procesu, która w sposób syntetyczny informuje o jego zdolności do realizacji przypisanych mu funkcji. Podjęte badania zostały przeprowadzone z zastosowaniem metody case study wspomaganej analizą dokumentacji pochodzącej z badanej jednostki gospodarczej oraz techniką wywiadu i obserwacji. W toku badań zidentyfikowano kluczowe czynniki sprawności badanego procesu. Dwa najważniejsze to: jakość dokumentów księgowych dostarczanych przez klientów biura, stanowiących wejście procesu, oraz jakość kadry będącej aktywnym uczestnikiem procesu, mierzona poziomem doświadczenia i kwalifikacji zawodowych pracowników. W podsumowaniu wskazano na możliwe kierunki dalszych badań ilościowych o charakterze eksplanacyjnym(abstrakt oryginalny)
Obowiązujące od 1 stycznia 2004 r. nowe przepisy regulujące materię określaną jako prawo ubezpieczeń gospodarczych wprowadziły wiele zmian w obowiązującym stanie prawnym. Jedną z nich było poszerzenie kręgu podmiotów zobowiązanych do zawarcia obowiązkowych umów odpowiedzialności cywilnej. Minęło pół roku od wejścia w życie nowych przepisów prawa, jest to więc dobra okazja, aby pokusić się o próbę oceny obowiązujących przepisów oraz omówienia wątpliwości i kontrowersji, które powstały w zetknięciu nowych norm prawnych z praktyką. Z pewnością jednym z najbardziej godnych omówienia zagadnień będzie obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotów uprawnionych do wykonywania działalności usługowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych. Temat ten wywołuje bowiem sporo niejasności, które - wobec szerokiego kręgu podmiotów wykonujących tego rodzaju działalność - z pewnością wymagają wyjaśnienia. Najwięcej wątpliwości powstaje na tle pytania, kto jest właściwie zobowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego. Ta zatem kwestia będzie przedmiotem niniejszego opracowania.(fragment tekstu)
5
Content available remote Ryzyko w działalności biur rachunkowych
75%
Ryzyko jest nieodłącznym elementem naszego życia. Nie jest więc i wolna od niego działalność gospodarcza. Z uwagi na fakt, że żaden przypadek outsourcingu1 nie jest wolny od ryzyka, więc outsourcing finansowo-księgowy także niesie ze sobą ryzyko. Oddanie części lub całość niektórych funkcji lub struktur organizacyjnych stwarza dla zleceniodawcy ryzyko związane z utratą częściowej kontroli nad tym wycinkiem działalności, nad jego wykonaniem, ale jednocześnie przenosi część ryzyka działalności gospodarczej na inny podmiot. W przypadku oddania rachunkowości firmy do realizacji wyspecjalizowanej jednostce, jakim jest biuro rachunkowe, przedsiębiorstwo przekazuje ryzyko błędów i nieprawidłowości w prowadzeniu rachunkowości na podmiot zewnętrzny, jednocześnie jednak traci kontrolę nad jej prowadzeniem. Outsourcing dla jednych (zleceniodawcy) jest przeniesieniem części ryzyka działalności na inne podmioty, dla innych (zleceniobiorcy) jest przejęciem części ryzyka z innych podmiotów na siebie.(fragment tekstu)
6
Content available remote Perspektywy i kierunki rozwoju rynku usług finansowo-księgowych
75%
Obecnie to także przewidywanie, na podstawie informacji historycznych oraz obserwacji i znajomości rynku, przyszłości przedsiębiorstwa. W działalności gospodarczej każdej jednostki niezwykle istotną rolę odgrywa rachunkowość. Jest ona najbardziej pożądanym i wiarygodnym źródłem wszelkiej informacji finansowej niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania danej organizacji. Od tego, jakiej jakości te informacje będą otrzymywać zarządzający organizacjami zależy od osób, czy też firm, które będą ją tworzyć. Prowadzenie ewidencji zdarzeń gospodarczych (rachunkowości) może odbywać się w danej jednostce gospodarczej w dziale księgowości, bądź może zostać powierzone wyspecjalizowanym jednostkom zewnętrznym w ramach umowy outsourcingowej . Jednostkami świadczącymi tego typu usługi są biura rachunkowe, kancelarie podatkowe, centra usług finansowych itp.(fragment tekstu)
Przedmiotem opracowania jest przedstawienie roli informacji jako podstawowego elementu finalnego usług, świadczonych przez jednostki usługowo prowadzące księgi rachunkowe - biura rachunkowe. W artykule przedstawiono istotę i zakres działalności biur rachunkowych, omówiono sfery powiązań informacyjnych w biurze rachunkowym (sfera wewnętrzna i zewnętrzna), przedstawiono pożądane przez odbiorców cechy informacji zewnętrznych oraz rolę tych informacji w zaspokajaniu potrzeb klientów biura rachunkowego.(abstrakt oryginalny)
Automatyzacja procesów jest najczęściej kojarzona z fizycznymi rozwiązaniami stosowanymi w organizacji. Jednakże obok robotów hardwarowych, osobną grupę stanowią roboty softwarowe, które mogą być wykorzystywane do automatyzacji powtarzalnych procesów biznesowych, zastępując pracę człowieka. Rozwiązania z zakresu zrobotyzowanej automatyzacji procesów RPA (Robotic Process Automation) stają się możliwe do stosowania w małych podmiotach, ze względu na ich cenę oraz łatwość użytkowania. Celem niniejszego artykułu jest przeprowadzenie analizy projektu polegającego na zastosowaniu narzędzi RPA w biurze rachunkowym oraz zidentyfikowanie determinant, które mają wpływ na sukces wdrożenia RPA w optymalizowanych procesach. Na potrzeby niniejszego opracowania wykonano studium przypadku, określono możliwości robotów softwarowych oraz przeprowadzono wdrożenie robota w biurze rachunkowym jako narzędzia automatyzującego proces księgowania faktur. Przeprowadzono badanie w działaniu oraz na podstawie prac wdrożeniowych i efektów pracy robotów określono możliwości i potencjalne zastosowania rozwiązań automatyzujących (wspomagających) biznesowe procesy w małych podmiotach.(abstrakt oryginalny)
Cel: Zawód księgowego jako zawód zaufania publicznego wiąże się z przestrzeganiem norm etycznych i prawnych. Księgowy, oferując na rynku swoje usługi, powinien mieć na względzie dobro interesariuszy sygnowanych umów, a ze względu na specyfikę prowadzonej działalności ustawicznie podnosić swoje kwalifikacje zawodowe i być gwarantem niezależności. Celem artykułu jest zbadanie etycznych i ekonomicznych skutków współpracy biur rachunkowych z bankami oferującymi usługi księgowe w pakiecie z rachunkiem bieżącym dla przedsiębiorstw. Metodyka/podejście badawcze: Przedmiotem badania jest umowa współpracy biura rachunkowego z bankiem w ramach oferowanych przez bank usług łączonych rachunku bieżącego w pakiecie z księgowością. Dla celów analizy wykorzystano następujące metody badawcze: analizę literatury przedmiotu, studium przypadku rozpatrywanego w kontekście teorii interesariuszy R.E. Freemana oraz metody dedukcji i syntezy. Wyniki: Na podstawie analizowanej umowy stwierdzono znaczną nierówność pomiędzy korzyściami i obowiązkami poszczególnych jej sygnatariuszy. Zwrócono także uwagę, jakie implikacje niesie za sobą podpisanie umowy o tym kształcie dla innych uczestników rynku. Oryginalność/wartość: Artykuł stanowi element dyskusji na gruncie naukowym i praktycznym na temat zagrożeń natury etycznej i ekonomicznej, jakie mogą wynikać z podpisania umowy współpracy między biurem rachunkowym a instytucją rynku finansowego w kształcie zaproponowanym przez bank. (abstrakt oryginalny)
Cel - Przeanalizowanie organizacji i podziału pracy na przykładzie dwóch wybranych biur rachunkowych. Jedno z nich należy do mikroprzedsiębiorstw, natomiast drugie jest średniej wielkości przedsiębiorstwem. Metodologia badania - Przeprowadzenie obserwacji migawkowych, rozmów z pracownikami i kierownikami, a także analiza stosowanych procedur. Wynik - Ustalenie specyfiki organizacji pracy w różnej wielkości biurach rachunkowych. Artykuł ma charakter case study, a jego wyników nie można przekładać na sposób funkcjonowania wszystkich biur rachunkowych. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Aspekty prawnej odpowiedzialności biur rachunkowych
63%
Do 2009 roku działalność biur rachunkowych w Polsce była regulowana przez przepisy wydanego na mocy ustawy o rachunkowości Rozporządzenia Ministra Finansów z 18 lipca 2002 roku w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jednak by zapewnić odpowiednie standardy tej działalności, stało się konieczne sformułowanie określonych wymagań i ograniczeń związanych z funkcjonowaniem takich podmiotów gospodarczych. Zgodnie bowiem z art. 22 Konstytucji RP ograniczenie wolności działalności gospodarczej może nastąpić jedynie pod warunkiem wydania aktu prawnego o randze ustawy. Z tego powodu w ramach dość rozległej modyfikacji polskiego prawa bilansowego w 2008 roku przepisy dotyczące usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych zostały zawarte w ustawie o rachunkowości (uor) w nowym rozdziale 8a Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Warto podkreślić, że prowadzenie tej działalności wymaga stosowania się nie tylko do prawa bilansowego, ale także do wymagań innych aktów prawnych. W związku z tym celem opracowania jest wskazanie aspektów odpowiedzialności biur rachunkowych z punktu widzenia wybranych regulacji prawnych oraz ubezpieczenia ich odpowiedzialności z tytułu wykonywanych prac.(fragment tekstu)
12
Content available remote Kodeks etyki w budowaniu wizerunku pracy biura rachunkowego
63%
Brak jednoznacznych uregulowań prawnych i jasno wytyczonych w życiu gospodarczym zasad etycznych, a także kryzysy finansowe i dążenie do maksymalizacji zysków bez względu na wszystko, spowodowały, że Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wychodząc naprzeciw wszystkim zajmującym się rachunkowością i ich potrzebom, stworzyło i wprowadziło w życie Kodeks Zawodowej Etyki w Rachunkowości. Celem Kodeksu jest wskazanie odpowiedniej postawy wobec napotykanych problemów etycznych. Autor próbuje wskazać, jak ważne są zasady etyki w rachunkowości, ukazać istotę i sens ich stosowania przez księgowych oraz biura rachunkowe. Artykuł opiera się na analizie literatury i Kodeksu Zawodowej Etyki w Rachunkowości, wykorzystano również metodę analizy źródeł.(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje wyniki badania, którego celem było ustalenie, jak deregulacja usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych przeprowadzona w roku 2014 wpłynęła na działalność biur rachunkowych w Polsce. Opisano zakres zmian w regulacjach prawnych dotyczących analizowanego rynku a wpływających na realizację usług przed i po deregulacji. Przedstawiono wyniki badania dotyczące stopnia poparcia deregulacji oraz wpływu wprowadzonych zmian na rynek usług finansowo-księgowych z uwzględnieniem następujących kryteriów porównań: stawki usług, konkurowanie na rynku, jakość usług, wynagrodzenia księgowych, bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. Większość badanych negatywnie oceniło zasadność wprowadzenia deregulacji. Zdecydowanie największe zmiany po roku 2014 biura rachunkowe odnotowały w zakresie spadku poziomu cen usług, wzrostu konkurencji i wymagań klientów. Najmniej zmiany odczuły większe biura rachunkowe z długim stażem rynkowym.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Deregulacja zawodu księgowego - kto zyska a kto straci?
63%
Wejście w życie z dniem 10 sierpnia 2014 r. Ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych dało możliwość usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych praktycznie każdej zainteresowanej osobie. Sytuacja ta ma wpływ zarówno na rynek pracy od strony popytowej i podażowej, nie tylko w kontekście księgowych, ale także rynku usług edukacyjnych. Celem artykułu jest wskazanie podmiotów, które zyskają i które stracą w związku z deregulacją zawodu księgowego. W obu przypadkach zostaną wskazane potencjalne skutki, jakie będzie można zaobserwować w najbliższej przyszłości na rynku pracy. W związku z powyższym można przyjąć następującą hipotezę: deregulacja zawodu księgowego wpłynie korzystnie na rynek usług księgowych, w tym usług edukacyjnych. Hipoteza ta w wyniku przeprowadzonych rozważań została zweryfikowana pozytywnie.(abstrakt oryginalny)
Prezentowane badania miały na celu analizę świadomości ubezpieczeniowej oraz zapotrzebowania na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej biur rachunkowych oraz osób świadczących usługi księgowe w świetle aktualnych zmian rynkowych. Podjęta problematyka jest aktualna i istotna ze względu na coraz szybszą zmianę przepisów w prawie podatkowym i szoki rynkowe wywołane pandemią COVID-19 oraz wojną na Ukrainie, wpływające istotnie na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce, a w konsekwencji także na bieżącą pracę i zakres odpowiedzialności biur rachunkowych. W badaniach wykorzystano metody takie jak: analiza literatury, analiza aktów prawnych oraz sondaż, który został przeprowadzony w biurach rachunkowych, kancelariach podatkowych oraz wśród doradców podatkowych i innych pracowników zajmujących się księgowością. W ocenie uczestników badania wprowadzenie w Polsce obowiązkowego ubezpieczenia było potrzebne i słuszne. Zaprezentowane badania wskazują, iż w dzisiejszych czasach oraz przy teraźniejszym stopniu ryzyka występującego w powyższym zawodzie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej biura jest wręcz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania działalności gospodarczej. Wpływa ono pozytywnie na pracę podmiotów świadczących usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych lub doradztwo podatkowe. Respondenci wykazują wysoki poziom świadomości ubezpieczeniowej i dostrzegają zasadność korzystania z ochrony ubezpieczeniowej w ramach obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Są również skłonni uiszczać dodatkowe opłaty z tytułu klauzul dodatkowych. Z perspektywy zakładów ubezpieczeniowych interesująca może być informacja potwierdzająca chęć rozszerzania ochrony ubezpieczeniowej o dodatkowe klauzule oraz deklaracje zakupu dodatkowych ubezpieczeń dobrowolnych w omówionym zakresie.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Świadomość klientów biura rachunkowego na temat szarej strefy
63%
Przedsiębiorstwa bardzo często korzystają z usług, oferowanych przez biura rachunkowe. Jednak nie każdy przedsiębiorca przed wyborem biura rachunkowego sprawdza, czy ma ono opłaconą polisę OC oraz czy osoby, prowadzące biuro rachunkowe, posiadają stosowne uprawnienia. W przypadku braku polisy, klient biura odpowiada całym swoim majątkiem za popełnione błędy przez biuro rachunkowe. Celem badań było sprawdzenie świadomości klientów biura rachunkowego na temat szarej strefy.(abstrakt oryginalny)
Przepisy prawa i rozporządzenia o usługowym prowadzeniu ksiąg, a szczególnie ustawa o rachunkowości w sposób jednoznaczny określiły, jakie czynności, mogą być wykonywane przez pracowników biura rachunkowego. Ograniczono możliwości wyodrębniania czynności cząstkowych składających się na prowadzenie ksiąg rachunkowych, wymuszając wykonywanie ich jedynie przez osoby z certyfikatem księgowego. Zabezpiecza to w znacznym stopniu interesy ich klientów i innych odbiorców informacji, które pochodzą z systemu rachunkowości, przyczyniając się do podnoszenia jakości usług świadczonych przez biura rachunkowe. W artykule autor systematyzuje czynności, które są wyłącznie domeną osoby uprawnionej i czynności, które może wykonywać osoba bez uprawnień.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.