Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Block trades
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Large Block Trades and Private Benefits of Control on Polish Capital Market.
100%
Literatura przedmiotu definiuje prywatne korzyści z tytułu kontroli jako korzyści realizowane z pominięciem udziałowców mniejszościowych przez menadżerów lub właścicieli kontrolnych pakietów akcji. Celem niniejszego artykułu jest oszacowanie wartości prywatnych korzyści z tytułu kontroli na polskim rynku kapitałowym w okresie od 1996 do 2014 r. Zastosowaną w pracy metodę badawczą zaproponowali Barclay i Hol-derness, a następnie zmodyfikowali Dyck i Zingales, Nicodano i Sembenelli oraz Massari, Monge i Zanetti. Tak jak w przypadku wymienionych badaczy skoncentrowano się na transakcjach pakietowych, niemniej jednak zmodyfikowano procedurę doboru transakcji do próby badawczej(abstrakt oryginalny)
This study presents a review of theoretical concepts described in the literature that explain how corporate events might be perceived by investors. The theoretical discussion in this paper is related to three corporate events: CEO turnovers, dividend payouts, and block trades. The objective of this analysis is to identify and systemise the theoretical background for the drivers of shareholders' responses to these three corporate decisions. In other words, I will provide answers to the following questions: why is the market reaction sometimes positive and other times negative, and why is it sometimes stronger and other times weaker? Based on the literature review, I will show that each of the analysed corporate events might be perceived by shareholders as either positive or negative signals concerning perspectives and future cash flows. Consequently, corporate events might drive share prices up or down. However, shareholder reaction to one type of the event, such as CEO turnovers, will not always be homogeneous - only positive or negative. The strength of this reaction may also vary. The main reasons for these variations are the effectiveness of corporate governance mechanisms, investors' perceptions of the event, the event's peculiarities, and the company's characteristics, as well as other relevant circumstances and factors. (original abstract)
3
Content available remote Reakcja akcjonariuszy na transakcje blokowe - przegląd wyników badań
100%
Cel - Celem artykuł jest przegląd wyników badań reakcji akcjonariuszy na transakcje blokowe oraz czynników ją kształtujących. Metodologia badania - W artykule dokonano przeglądu badań zagregowanej reakcji akcjonariuszy na transakcje blokowe oraz przeglądu literatury dotyczącego czynników kreacji wartości rynkowej, w tym cech samej transakcji, charakterystyki spółki-celu i nabywcy pakietu. Wynik - Wyniki przeprowadzonego studium literatury wskazują, że transakcje blokowe są postrzegane pozytywnie przez rynek. W sytuacji, kiedy rozliczane są po cenie z dyskontem, reakcja jest wyższa niż dla transakcji z premią. W przypadku kiedy po transakcji następuje transfer kontroli, dodatkowe stopy zwrotu są wyższe w porównaniu do sytuacji, gdy do transferu nie dochodzi. Ponadto cechy sprzedawcy i nabywcy pakietu również wpływają na reakcję akcjonariuszy. Oryginalność/wartość - Na polskim rynku kapitałowym jest luka w zakresie oceny rynkowej transakcji blokowych. Wiele pytań nadal pozostaje bez odpowiedzi. Przegląd obserwacji na rynkach rozwiniętych jest podstawą do aplikacji i poszukiwań podobnych zależności wśród polskich spółek publicznych. (abstrakt oryginalny)
Wpływ decyzji korporacyjnych na reakcję akcjonariuszy, a tym samym na wartość rynkową przedsiębiorstwa jest przedmiotem wielu badań empirycznych. Celem niniejszego artykułu było przedstawienie wyników analizy zdarzenia, jakim jest transakcja blokowa przeprowadzonej na GPW SA. Na wstępie został dokonany przegląd badań reakcji akcjonariuszy na transakcje blokowe jako oceny rynkowej wpływu zdarzenia na wartość rynkową spółek. W dalszej części poruszono kwestie wyboru próby badawczej oraz aspekty metodologiczne. Uzyskane wyniki dodatkowych stóp zwrotu wskazują, że reakcja dla całej populacji była pozytywna w przyjętym oknie zdarzenia, ale niejednorodna, gdyż w ponad 40% przypadkach negatywna. Ponadto autorzy wskazują, iż na realizowane dodatkowe stopy zwrotu mają wpływ jeszcze inne czynniki istotne dla inwestora na polskim rynku kapitałowym.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono wyniki badań nad poziomem premii z tytułu kontroli w Polsce. W zależności od daty odniesienia powinna ona odzwierciedlać wspólne korzyści z tytułu kontroli lub sprowadzać się do prywatnych korzyści z tytułu kontroli, realizowanych przez udziałowca dysponującego kontrolą kosztem udziałowców mniejszościowych. W pracy posłużono się podejściem zaproponowanym przez Barclaya i Holdernessa (1989). Grupą transakcji o bezwzględnie najwyższych premiach okazał się zbiór transakcji blokowych z transferem kontroli. (abstrakt oryginalny)
Celem badania była próba zmierzenia zarówno "czystej premii", jak i premii synergicznej na podstawie dwóch zestawów transakcji: wszystkich transakcji blokowych, które dotyczyły akcji reprezentujących przynajmniej 5% głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, oraz wybranych spośród nich takich transakcji, w przypadku których istniało uzasadnione podejrzenie transferu kontroli. Niemniej jednak analiza premii ze względu na motywy transakcji nie pozwoliła zdiagnozować żadnych prawidłowości. W badanym zbiorze wszystkich transakcji blokowych mamy do czynienia ze słabym zróżnicowaniem premii. Natomiast w odniesieniu do transakcji blokowych, w których doszło do transferu kontroli, wystąpiło zjawisko odwrotne w stosunku do zakładanego: w przypadku transakcji zawieranych z przyczyn stricte finansowych zaobserwowano wyższe premie. (fragment tekstu)
7
Content available remote Premia z tytułu kontroli na polskim rynku kapitałowym - wyniki badań
67%
W niniejszym artykule przedstawiono wyniki badań nad poziomem premii z tytułu kontroli w Polsce. W zależności od daty odniesienia powinna ona odzwierciedlać wspólne korzyści z tytułu kontroli lub wskazywać poziom prywatnych korzyści z tytułu kontroli, realizowanych przez udziałowca dysponującego kontrolą nad kosztem udziałowców mniejszościowych. W pracy posłużono się podejściem zaproponowanym przez Barclaya i Holdernessa [1989]. Grupą transakcji o bezwzględnie najwyższych premiach okazał się zbiór transakcji blokowych z transferem kontroli.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.