Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Blood donation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem badań zaprezentowanych w artykule jest wskazanie charakterystyki łańcucha dostaw krwi oraz identyfikacja zakłóceń w przepływach krwi. Identyfikacja zakłóceń, ocena ich skutków, a w konsekwencji budowa systemu eliminującego negatywne skutki zakłóceń są w tego typu łańcuchu szczególnie istotne. Badanie zakłóceń wymaga opracowania zbioru potencjalnych zakłóceń, opracowania kart pomiaru zakłóceń wraz z metodami ich oceny, doboru metod przetwarzania danych oraz wnioskowania. W artykule zaproponowano procedurę opisującą te kroki. (abstrakt oryginalny)
Zapewnienie stałego dopływu krwi nadal stanowi wyzwanie dla organizacji opieki zdrowotnej i stacji krwiodawstwa. Jednym z możliwych sposobów na zmierzenia się z problemem jest zarządzanie relacjami z darczyńcami, które powinno opierać się na głębokim zrozumieniu dawców w celu opracowania skutecznej strategii przyciągania i utrzymywania stałych dawców krwi. Opierając się na przeglądzie literatury, autorzy postawili hipotezę, a także potwierdzili danymi empirycznymi fakt, iż dawcy i osoby nie oddające krwi różnią pod względem wybranych postaw, wartości osobistych, koncepcji własnej, poziomu altruizmu i postrzeganej wartości bycia dawcą. Korzystając z ustaleń autorów i innych badaczy, można zaprojektować proces relacji skupiający się na perswazyjnych komunikatach, więzach relacyjnych, interfejsie organizacji, a także odpowiedniej definicji "oferty".(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Czynniki sukcesu systemu krwiodawstwa w Polsce
75%
Zdrowie jest podstawową wartością w życiu ludzi, a prawo do zdrowia należy do katalogu podstawowych praw człowieka. Realizacja tego prawa w stopniu gwarantującym bezpieczeństwo zdrowotne1 obywateli musi być wspierane skuteczną polityką państwa.(fragment tekstu)
Krwiodawstwo jest sposobem pozyskiwania krwi i jej składników od osób zdrowych na rzecz anonimowych osób, których leczenie jest uwarunkowane podaniem właściwej krwi w odpowiednim czasie oraz ilości. Jako akcja społeczna uwarunkowana jest od wielu czynników, będących przedmiotem kształtowania oraz badania. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie dynamiki zmian zależności przestrzennej w zakresie poziomu rozwoju krwiodawstwa w Polsce w latach 2005 - 2010. Analiza przestrzenna danych umożliwia określenie podobieństw i różnic między województwami w badanym okresie. Za pomocą narzędzi statystyki przestrzennej została zweryfikowana hipoteza o występowaniu autokorelacji przestrzennej. Przedmiotem opracowania jest wskazanie kierunku oraz zakresu zmian na przykładzie analizy zróżnicowania liczby donacji krwi przypadającej na łóżko szpitalne w oddziałach o wysokim zapotrzebowaniu na krew i jej składniki oraz liczby dawców przypadających na 1000 mieszkańców w wieku 18 -65. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie scenariuszy zarządzania logistycznego systemem cywilnego krwiodawstwa, w zidentyfikowanych strukturach funkcjonujących w łańcuchach dostaw krwi w Polsce. W pierwszej części artykułu zaprezentowano przesłanki zmian, koncepcję zarządzania łańcuchem dostaw krwi przez lidera, określono jego zadania oraz zaprezentowano niezbędne zmiany organizacyjne warunkujące wdrożenie tego wariantu. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Komponenty skuteczności w zarządzaniu łańcuchami dostaw krwi w Polsce
75%
Celem artykułu jest zidentyfikowanie komponentów skuteczności w zarządzaniu łańcuchami dostaw krwi w Polsce. Analizując tę problematykę, autorzy uznali, że, po pierwsze - istnieje duże prawdopodobieństwo, że łańcuchy dostaw krwi są odrębną kategorią łańcuchów dostaw, a po drugie - sformułowali dwa pytania badawcze o to: 1) jak w praktyce identyfikowane są czynniki obniżające skuteczność działań w łańcuchu dostaw i łańcuchu dostaw krwi oraz w kontraście do tego pytania 2) jakie są pożądane komponenty skuteczności łańcucha dostaw krwi. W artykule przedstawiono wyniki badań empirycznych prowadzonych z wykorzystaniem badań jakościowych i metody zbiorowego studium przypadków. Artykuł składa się z pięciu podstawowych części. Część pierwsza to konstatacja dotycząca odrębności łańcuchów dostaw krwi. W części drugiej i trzeciej omówiono kolejno zagadnienia prezentowane w literaturze z tego zakresu. W części czwartej opisano metodykę prowadzonych badań oraz główne czynniki niesprawności łańcuchów dostaw krwi. Część piątą stanowią rezultaty badawcze odnoszące się do komponentów skuteczności.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest ukazanie, jak kształtują się zasoby krwi na wejściu do systemu cywilnego krwiodawstwa w Polsce na podstawie analizy dynamiki zmian w strukturze głównej determinanty sukcesu krwiodawstwa (dawców) oraz sformułowanie rekomendacji zmierzających do poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego państwa w obszarze samowystarczalności zasobów krwi. Za sukces funkcjonowania krwiodawstwa uznano przede wszystkim takie zarządzanie zasobami krwi i jej składnikami, które dąży do zrównania popytu i podaży na krew i jej składniki w każdym momencie. Taka sytuacja jest możliwa, gdy dysponuje się wystarczającą liczbą dawców. W badaniu wykorzystano analizę przesunięć udziałów, która służy do badania zmian strukturalnych zjawisk ekonomicznych i społecznych, mogących zachodzić w przestrzeni geograficznej w określonym przedziale czasu. Aby uwzględnić to, że każde województwo nie występuje jako odrębny geograficznie obszar, tylko zależy od przestrzennych interakcji z sąsiadującymi obszarami, w badaniu wykorzystano również przestrzenną analizę przesunięć udziałów. Otrzymane wyniki posłużą ocenie dynamiki zmian liczby dawców wynikającej ze struktury wieku dawców krwi w poszczególnych województwach (efekt strukturalny) i ze zmian konkurencyjności danego obszaru (efekt geograficzny). Znajomość natury zmian może być pomocna przy kształtowaniu konkretnych narzędzi oddziaływania na dawców (w tym również potencjalnych). (abstrakt oryginalny)
Celem obu części niniejszego artykułu jest zaprezentowanie scenariuszy zarządzania logistycznego systemem cywilnego krwiodawstwa, w zidentyfikowanych strukturach funkcjonujących w łańcuchach dostaw krwi w Polsce. W drugiej części artykułu zaprezentowano dwa scenariusze: 1) zarządzanie łańcuchem dostaw przez operatora, w którym rolę integratora pełni RCKiK; 2) współpracę sieciową w ramach cywilnego systemu krwiodawstwa w Polsce, gdzie integratorem będzie operator typu 4 PL. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Badanie autokorelacji przestrzennej krwiodawstwa w Polsce
63%
W artykule prezentowane jest wstępne rozpoznanie zróżnicowania przestrzennego współczynników zgonu wybranych grup wiekowych w Polsce. Za jednostki przestrzenne, według których analizowano zróżnicowanie umieralności, obrano 16 województw. Celem pracy była weryfikacja hipotezy o istnieniu zależności przestrzennej w zakresie umieralności poszczególnych grup wiekowych. Do określeniu siły i charakteru autokorelacji przestrzennej wykorzystano statystykę Morana. Dodatkowo za pomocą lokalnych wskaźników zależności określono podobieństwo jednostki przestrzennej względem sąsiadów oraz istotność statystyczną tego związku. Zastosowane techniki przeglądowej analizy danych pozwoliło na wykrycie globalnych i lokalnych wzorców przestrzennej autokorelacji w zakresie współczynnika zgonu odpowiednich grup wiekowych. (abstrakt oryginalny)
Złożoność procesów kształtujących gospodarkę, zmienność otoczenia i panujących trendów, nieprzewidywalność zachowań konsumenckich, a także globalizacja sprawiają, że zarządzanie instytucjami staje się wyjątkowo trudne. Coraz częściej firmy uzyskują przewagę konkurencyjną poprzez narzędzia logistyczne. Zatem postrzeganie logistyki jako determinanty sukcesu przedsiębiorstwa, pozwalającej obniżyć koszty i usprawnić funkcjonowanie, sprawiło, że znajduje ona zastosowanie coraz częściej w odległych od tradycyjnych obszarach działania. Autorka niniejszego artykułu koncentruje się na niszowym obszarze stosowania logistyki - systemie krwiodawstwa w Polsce. Praca ma na celu zaakcentowanie, jak logistyka może usprawnić polski system krwiodawstwa. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Analiza porównawcza działalności systemu krwiodawstwa państw Unii Europejskiej
63%
W niniejszym artykule przedstawiono sposób zastosowania taksonomicznej miary rozwoju Z. Hellwiga w wyborze krajów UE cechujących się najwyższym poziomem atrakcyjności i bezpieczeństwa z punktu widzenia ryzyka ze względu na liczbę dawców krwi. Miara ta po raz pierwszy została wykorzystana do porównania poziomu rozwoju gospodarczego wybranych krajów. Budowa miernika składa się z kilku etapów. (fragment tekstu)
13
Content available remote Determinants of Blood Supply Chains in Poland
63%
Celem pracy jest określenie kluczowych czynników kształtujących łańcuch dostaw krwi w Polsce. Przeprowadzona wstępna analiza danych z wykorzystaniem wielowymiarowych metod statystycznych pozwoli zobrazować obecną sytuację polskiego krwiodawstwa w układzie terytorialnym. Praca jest pierwszym etapem zmierzającym do określenia optymalnego zapotrzebowania krwi w Polsce. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote System informacji logistycznej w łańcuchu dostaw krwi
63%
Krew jest produktem logistycznym o dużej wrażliwości, wymagającym nadzwyczajnych zabezpieczeń we wszystkich fazach jej przepływu w łańcuchu dostaw. System informacji logistycznej wspomaga przepływ krwi w łańcuchu dostaw przez wskazanie, kiedy, gdzie i co jest potrzebne, a także gdzie pojawiają się zakłócenia.(abstrakt oryginalny)
Wykorzystanie metod statystycznych, takich jak autokorelacja przestrzenna oraz analiza wielowymiarowa, pozwoliło na zobrazowanie sytuacji krwiodawstwa w Polsce oraz zaproponowanie potencjalnych kierunków działań. (fragment tekstu)
Na przestrzeni dziesiątków lat teoria marketingu udowodniła swoją wszechstronność i elastyczność. Niezależnie do rodzaju i celu działalności, marketing oferuje koncepcje i schematy działań ułatwiające koordynację strony podażowej z popytową. Jednym z obszarów, wciąż słabo spenetrowanym przez marketerów jest działalność związana z pozyskiwaniem krwi. Jednym z najważniejszych wyzwań dla systemów ochrony zdrowia, nie tylko w Polsce, ale i na świecie, jest zapewnienie stabilnej podaży krwi. To zadanie wymaga koordynacji podaży z popytem, co jest zadaniem tym trudniejszym, iż okres przechowywania krwi jest stosunkowo krótki. Jako że polski system krwiodawstwa opiera się na bezpłatnym i dobrowolnym oddawaniu krwi, niezwykle ważne jest zarządzanie relacjami z dawcami, które obejmuje pozyskiwanie i utrzymywanie dawców. W niniejszym artykule autorzy przedstawią propozycję schematu planowania relacji z dawcami krwi, profil psychograficzny krwiodawcy, który wyłonił się w wyniku badań własnych, a także zaproponują założenia procesu zarządzania relacjami, które stanowią konsekwencję uzyskanego profilu dawcy. (abstrakt oryginalny)
The aim of this paper is to show and compare different levels of risk during a day and during a week on spot markets from the Polish Power Exchange (POLPX) and the European Energy Exchange (EEX). Based on Principal Component Analysis (PCA) the classification of contracts from the two power exchanges was made. The classification was made for linear rates of return of 24 contracts listed on the power exchanges from 01.2009 to 24.10.2012. Additionally, the 24 contracts were divided into seven groups dependent on the day of a week. Based on these data sets the classification of risk during a week was made (original abstract)
Zachodzące zmiany demograficzne związane ze starzeniem się społeczeństwa powodują konieczność poszukiwania sposobów zapobiegania ich skutkom w służbie krwi. Jednym z perspektywicznych narzędzi jest logistyka, oferująca szereg rozwiązań, mających charakter zarówno strategiczny jak i operacyjny. W artykule rozpatrywana jest użyteczność logistyki w polskiej służbie krwi. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest rozważenie możliwości zarządzania i integracji łańcuchów dostaw krwi. Zdaniem autora istnieje konieczność integracji działań wewnątrz organizacji, które składają się na łańcuch dostaw oraz integracji całego łańcucha dostaw. Integracja całego łańcucha dostaw może być realizowana przez regionalne centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa (RCKiK) lub operatorów logistycznych typu 3 PL pod warunkiem współdzielenia i akceptowania szczególnych zasad traktowania dostaw krwi. (abstrakt oryginalny)
The article offers information on the logistics provider for blood donation purposes in reference to the blood donation supply chains management in Poland. Topics of discussion included were operation of third party logistics and fourth party logistics within business environment, demand for specialist logistics services by organizations operating in the health care industry and humanitarian aid. It mentions that human rights play a key role in making economic and organizational decisions.(original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.