Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bonded warehouses
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł ma na celu zapoznanie z praktycznymi aspektami stosowania unijnego prawa celnego, które po 1 maja 2004 r. będzie podstawą dla działalności w zakresie obrotu towarowego z krajami spoza Unii. Przedstawiono sześć typów składów celnych, zmiany w warunkach funkcjonowania składów celnych spowodowane akcesją Polski do Unii Europejskiej oraz możliwość prowadzenia składu celnego jako składu żywnościowego.
Od ponad pół roku część składów celnych musi płacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. obrotów. Właściciele alarmują, że to prosta droga do ich likwidacji.
Przedstawiono wybrane rozwiązania z obowiązującego w Polsce Kodeksu celnego, uchwalonego przez Sejm 9 stycznia 1997 r. Mają one istotne znaczenie dla dynamizowania polskich obrotów towarowych z zagranicą.
Składy podatkowe (inaczej akcyzowe; błędnie nazywane też wolnopodatkowymi) mogą powstawać w Polsce od momentu wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej. Dotyczą one bowiem wylącznie towarów objętych tzw. akcyzą zharmonizowaną (wyroby tytoniowe, alkoholowe oraz paliwa i oleje) w obrocie wewnątrzwspólnotowym. W artykule omówiono sposób funkcjonowania składów podatkowych na przykładzie prawa austriackiego całkowicie zharmonizowanego z unijnymi dyrektywami akcyzowymi, w tym Dyrektywą 12/92. Złaczono tabele porównawczą ogólnych zasad funkcjonowania składów celnych (według prawa celnego Unii Europejskiej) oraz składów podatkowych (na przykladzie Austrii).
Procedura składu celnego jest jedną z ośmiu procedur celnych przewidzianych wspólnotowym kodeksem celnym. W artykule podano definicję procedury składu celnego, a także zdefiniowano skład celny jako miejsce zatwierdzone przez organy celne i podlegające ich dozorowi, w którym towary mogą być składowane zgodnie z ustalonymi warunkami. Autorka wskazuje, kto i w jaki sposób może się ubiegać o pozwolenie korzystania z procedury składu celnego, co powinno znaleźć się we wniosku o wydanie pozwolenia, a także omawia inne istotne kwestie związane z tym zagadnieniem.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono rodzaje i funkcje składów celnych w Polsce.
W artykule opisano zmiany w przepisach celnych dotyczące zgłoszeń celnych, procedury tranzytu, składu celnego, procedury uszlachetniania czynnego oraz procedury odprawy czasowej. Dokonane zmiany wprowadzają szereg ułatwień dla podmiotów prowadzących obrót towarowy z zagranicą
Celem artykułu jest przedstawienie rozmieszczenia instytucji celnych na obszarze Polski z uwzględnieniem uwarunkowań historycznych i prawnych. Przedmiotem analizy są składy celne, wolne obszary celne i agencje celne.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.