Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bony komercyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Bon komercyjny Banku Pekao SA stanowi jedną z form finansowania kapitału obrotowego podmiotów gospodarczych. Jak pokazuje doświadczenie rozwiniętych rynków kapitałowych bon komercyjny może w przyszłości stać się podstawowym źródłem pozyskiwania obrotowych środków pieniężnych przez podmioty gospodarcze.
Przedstawiono historię emisji bonów komercyjnych w Polsce. Zapreezntowano tabele i wykresy ilustrujące tendencje na rynku krótkoterminowych papierów dłużnych w ostatnich latach.
W artykule zaprezentowano zmiany na rynku bonów pracowniczych. Opisano różne rodzaje takich bonów. Zauważono, że firmy doceniają je jako wygodne i praktyczne narzędzie gratyfikacji pracowników i motywacji pozapłacowej.
Pracodawca ma wiele okazji to wręczania pracownikowi prezentu. Formy, w jakich pracodawcy obdarowują swoich pracowników, bywają bardzo różne, jednak większość z nich decyduje się na zakup bonów towarowych. W artykule zaprezentowano jaki podatek i składki ZUS należy zapłacić za bony dla pracowników.
Jeszcze kilka lat temu na rynku istniały tylko bony żywnościowe. Obecnie jest ich mnóstwo rodzajów. Spotkać można nawet bon motoryzacyjny, turystyczny, SPA, sportowy. Za pośrednictwem bonu można kupić bardzo wiele usług i towarów, można wyjechać na wczasy za granicę bez gotówki. Lider rynku bonowego w Polsce, firma Sodexho Pass, opracowuje strategię ofertową skierowaną już nie tylko do pracodawców, ale i do konsumentów, klientów indywidualnych. Prace są zaawansowane, a nowy produkt wyjdzie na rynek w końcu tego roku lub na początku przyszłego. W pierwszych dniach października firma ta wypuściła na rynek szereg nowych produktów. Zarząd przedsiębiorstwa nie obawiając się niepowodzeń informuje, że w naszym kraju zbyt tego typu usług outsourcingowych będzie wzrastał. Rynek jest ciągle chłonny i przez kilka lat będzie zaznaczać się poważnymi wzrostami, w granicach kilkunastu procent rocznie. (abstrakt oryginalny)
Na polskim rynku bonów towarowych i usługowych jest w zasadzie czterech graczy. Spodziewają się oni dużego wzrostu w okresie kilku następnych lat. Nabywanie przez pracodawców bonów i kuponów żywieniowych oraz kart elektronicznych i następnie obdarowywanie nimi pracowników odbywa się na podstawie przepisów rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 18 grudnia 1998 r. Według tego rozporządzenia i Ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 137, poz. 887 ze zm.) podstawy wymiaru składek nie stanowią przychody związane ze świadczeniem przez pracodawcę posiłków w różnych postaciach, w tym za pośrednictwem bonów towarowych. Warunkiem jest to, by bony te były udostępniane pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, a ich wartość miesięczna wynosiła nie więcej niż 190 zł na jednego pracownika. (abstrakt oryginalny)
Portfel modelowy jest usługą doradczą CDM PEKAO SA. Za 690 zł pod koniec każdego miesiąca można nabyć informacje, które akcje notowane na giełdzie powinny przynieść największe zyski. Portfel składa się z kilku spółek (dotychczas 5-9) i oparty jest na analizie fundamentalnej.
Wszędzie tam, gdzie przedsiębiorstwa szukają eleganckiego pomysłu na prezent lub nagrodę, w pierwszej kolejności pojawiają się właśnie kupony. Z marketingowego punktu widzenia taka inwestycja jest dla firmy opłacalna zarówno wizerunkowo, jak i finansowo. Wiadomo, że najważniejszy cel to zadowolenie klientów, a o to w przypadku bonów nie trzeba się martwić - zamiast kolejnego żelazka lub tostera otrzymują oni bowiem elegancki substytut gotówki, który mogą wykorzystać w najbardziej optymalny dla siebie sposób. (fragment tekstu)
Rynek papierów komercyjnych jest jednym z elementów pozabankowego rynku pieniężnego. Bony komercyjne (commercial papers) należą do krótkoterminowych papierów dłużnych (KPD), są emitowane przez głównie duże przedsiębiorstwa o małym ryzyku kredytowym w celu dostarczenia ich emitentom krótkoterminowych źródeł finansowania, obniżenia kosztów pozyskania kapitału i uniezależnienia się od kredytów bankowych. Autor omówił podstawy prawne emisji commercial papers w Polsce i na rynkach zagranicznych oraz proces przygotowania i przeprowadzenia emisji papierów komercyjnych. Zasadnicza część artykułu poświęcona jest ewoluowaniu rynku papierów komercyjnych w Polsce.
Przedstawiono ogólną charakterystykę papierów komercyjnych, przesłanki ich emitowania i inwestowania, funkcjonownie rynku papierów dłużnych w wybranych krajach, rynek weksli komercyjnych w Europie, a także papiery dłużne w Polsce po 1990 roku.
Wszystkie bony, także w wersji elektronicznej, podlegają tym samym normom prawnym. Plusy dla pracodawcy są dość spore. Pracodawca ma możliwość nabycia bonów towarowych za środki, jakie zgromadził w zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Niestety nie w całości zakup bonów może być sfinansowany z tego funduszu. W prawie podatkowym bony towarowe i usługowe, również występujące jako karty pre-pard, są postrzegane jako pieniądz, jak papier wartościowy. Z tego więc powodu nie może być postrzegany jako usługa lub dostawa towaru. Nie płaci się z tego powodu podatku od towarów i usług. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie, na przykładzie Polski, papierów komercyjnych jako rozwiązania alternatywnego wobec kredytu bankowego. Autorka będzie weryfikować założenie, że papiery komercyjne stają się coraz bardziej popularną metodą pozyskiwania kapitału przez przedsiębiorstwa i stopniowo zastępują kredyty bankowe. (fragment tekstu)
Omówiono dwa programy sekurytyzacji wierzytelności. Jeden dotyczył hurtowni leków Urtica tj. jej należności od szpitali i przychodni, zarówno bieżących jak i przedawnionych. BRE Bank SA administruje obecnie spółką Urtica Finanse powołaną do sekurytyzacji. Drugi program to sekurytyzacja należności, jakie Pekao Leasing ma wobec banku Pekao SA z tytułu leasingu sprzętu komputerowego. Zakłada się wyemitowanie bonów komercyjnych, powołano w tym celu spółkę Pekao Leasing Sekurytyzacja sp. z o.o. Korzyści sekurytyzacji, to: możliwość pozyskania środków klientom banków oraz dywersyfikacja źródeł finansowania. Przez sprzedaż należności osiąga się wyłączenie ich wartości z bilansu spółki.
Obecnie często można spotkać przedsiębiorstwa mające problemy z zachowaniem płynności bieżącej, zdarzają się również jednostki z nadpłynnością, dlatego tak ważne są źródła pozyskania lub ulokowania kapitału na krótki okres czasu. Pieniądz krótkoterminowy może być pozyskiwany za pomocą instrumentów rynku pieniężnego takich jak bony skarbowe, bony komercyjne, certyfikaty depozytowe, akcepty bankowe. Instrumenty te, ze względu na to, iż mają podobne cechy i zastosowanie można porównywać. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono niektóre aspekty funkcjonowania bonów komercyjnych w działalności banków. Podano także zestawienia rentowności wybranych instrumentów finansowych, symboli krótkoterminowych papierów dłużnych stosowanych przez wybrane agencje, przyznające credit-rating oraz wykaz akcjonariuszy polskiej agencji przyznającej credit-rating.
Zastosowanie przepisów dotyczących VAT w odniesieniu do bonów od dawna budziło wiele kontrowersji i było źródłem sprzecznych interpretacji. Trudny jest bowiem do zdefiniowania sam przedmiot problemu. Czym jest tak powszechnie używany i wykorzystywany dla różnych celów bon? W obrocie mamy do czynienia ze swego rodzaju dokumentami poświadczającymi możliwość zamiany ich na dowolne towary z zachowaniem limitu sumy, na jaką bon opiewa. Nie ulega przy tym wątpliwości, że obowiązek podatkowy powstaje w momencie sprzedaży towaru czy usługi (a więc kiedy następuje płatność z użyciem bonu). Bon należy kwalifikować jako zamiennik środka płatniczego, coś, co jest stosowane w miejsce klasycznych form zapłaty. (fragment tekstu)
Autorka wyjaśnia pojęcie rynku kapitałowego i pieniężnego oraz różnice między segmentami rynku. Charakteryzuje poszczególne instrumenty rynku kapitałowego (akcje i obligacje) oraz pieniężnego (bony skarbowe i komercyjne).
W związku z procesem integracji polskiego rynku finansowego zwrócono uwagę na wielkość kapitału zagranicznego w Polsce i jego zaangażowanie w wybranych segmentach. W sektorze bankowym mówi się o 60 procentowym udziale kapitału zagranicznego. Taka silna pozycja ułatwi ekspansję tego kapitału na nowe, rozwijające się obecnie segmenty rynku finansowego. Dominującą rolę kapitał zagraniczny odgrywa w towarzystwach funduszy inwestycyjnych (tabela zestawiająca dane). Istotne są też udziały tych towarzystw w rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce. Towarzystwa funduszy emerytalnych są w 70 procentach pod kontrolą kapitału zagranicznego (tabela zestawiająca dane stan na 1999 r.). Dominującą pozycję zajmują banki zagraniczne oraz banki pozostające pod wpływem kapitału zagranicznego na polskim rynku bonów komercyjnych (tabela 3). Podobnie wygląda sytuacja na rynku obligacji krajowych i euroemisji. Także rynek ubezpieczeniowy jest zdominowany przez kapitał zagraniczny. W dziale ubezpieczeń na życie dotyczy to 72 procent udziału, w dziale pozostałych 45 procent. Bardzo ciekawym rozwijającym się rynkiem jest credit-rating. Jest on z oczywistych powodów opanowany przez agencje zagraniczne. We wnioskach podkreślono, iż w Polsce na rynku finansowym wyraźnie nastąpiła integracja przez dominację.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.