Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bony oszczędnościowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Umowa rachunku bankowego jest stosunkiem cywilnoprawnym, uregulowanym w art. 725-733 kc. zawiera ona cechy umowy o depozyt nieprawidłowy (art.845 kc), ponieważ bank może obracać wolnymi środkami pieniężnymi na tzw. potrzeby gospodarki narodowej, oraz umowy zlecenia (art. 734 i n. kc).
Bony oszczędnościowe dzielimy na: bony oprocentowane, terminowe wkłady oszczędnościowe z dyskontem, bony lokacyjne, premiowe, depozytowe i rewaloryzacyjne. Co do charakteru prawnego bonów oszczędnościowych należy przyjąć, że bony, zarówno na okaziciela, jak i imienne, spełniają rolę papieru wartościowego. Stąd organy podatkowe nie mogą się domagać od banków informacji ujawniających dokonywany przez podatnika obrót papierami wartościowymi na okaziciela (w tym bonami oszczędnościowymi).
Stworzenie instytucji rachunku powierniczego w kształcie proponowanym w projekcie ustaw nie przystaje do zasad działania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Zastosowanie przepisów dotyczących VAT w odniesieniu do bonów od dawna budziło wiele kontrowersji i było źródłem sprzecznych interpretacji. Trudny jest bowiem do zdefiniowania sam przedmiot problemu. Czym jest tak powszechnie używany i wykorzystywany dla różnych celów bon? W obrocie mamy do czynienia ze swego rodzaju dokumentami poświadczającymi możliwość zamiany ich na dowolne towary z zachowaniem limitu sumy, na jaką bon opiewa. Nie ulega przy tym wątpliwości, że obowiązek podatkowy powstaje w momencie sprzedaży towaru czy usługi (a więc kiedy następuje płatność z użyciem bonu). Bon należy kwalifikować jako zamiennik środka płatniczego, coś, co jest stosowane w miejsce klasycznych form zapłaty. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.