Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bony pieniężne NBP
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Jednym z podstawowych instrumentów finansowych rynku pieniężnego w Polsce są bony pieniężne NBP. W artykule omówiono dotychczasowe emisje tych papierów wartościowych od 1990 roku.
Rozwój i aktualna sytuacja rynku papierów dłużnych w Polsce.
W ramach prowadzonej polityki monetarnej NBP realizuje ustawowe cele. Cel finalny może być osiągnięty z wykorzystaniem dostepnych instrumentów zarówno o charakterze administracyjnym, jak i pośrednim. W przypadku tej drugiej grupy wykorzystywane są przez bank centralny m. in. opreacje otwartego rynku. Na tle innych instrumentów tego typu zyskują one na znaczeniu w ostatnich latach. Dlatego celem opracowania stała sie ich charakterystyka i analiza oraz próba określenia ich roki w realizowaniu przez NBP polityce pieniężnej. (fragment tekstu)
W artykule omówiono rozwój najważniejszych instrumentów rynku pieniężnego, kładąc nacisk na operacje otwartego rynku w latach 1990-1995. Okres ten charakteryzuje się dynamicznym wzrostem głównych instrumentów rynkowych: bonów pieniężnych Narodowego Banku Polskiego i bonów skarbowych.
Autor niniejszego artykułu uzasadnia rosnącą rolę bonu pieniężnego NBP i umacniania jego pozycji na międzybankowym rynku pieniężnym. (fragment tekstu)
Opracowanie zawiera analizę porównawczą bonów pieniężnych i bonów skarbowych - dwóch instrumentów rynku pieniężnego o podobnej konstrukcji i mechanizmie działania. Zajmują one pierwszorzędne miejsce w strukturze rynku pieniężnego, co jest uzasadnione częstotliwością i wielkością transakcji. W artykule poruszono najbardziej aktualne zagadnienia, dotyczące odmienności funkcjonowania obu instrumentów finansowych, analiza porównawcza koncentruje się zaś na stopach procentowych stanowiących o ich cenach. Na rynku mogą występować ustalane ex ante bieżące stopy dochodu - w odniesieniu do instrumentów obecnie funkcjonujących - oraz terminowe stopy dochodu, czyli te, które będą zrealizowane w przyszłości, a także stopy procentowe ustalane w trybie ex post - służące do pomiaru rzeczywistego efektu finansowego. Bieżące stopy procentowe determinują wysokość i strukturę stóp terminowych. Na podstawie pojedynczej wielkości, określającej poziom danej stopy procentowej, nie można dokonać oceny danej rzeczywistości. Taką możliwość daje dopiero porównanie tej stopy z innymi stopami oprocentowania tego samego instrumentu, ale o odmiennym horyzoncie czasowym, czy porównanie jej ze stopą innych instrumentów o takim samym terminie (znajdujących się w tym samym segmencie rynku finansowego). Wynika stad zainteresowanie krzywą dochodowości, będącą użytecznym instrumentem w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie zawiera analizę rozwoju sytuacji na polskim rynku pieniężnym w roku 1995. Omawia poszczególne segmenty rynku pieniężnego - rynek lokat międzybankowych, rynek bonów skarbowych, rynek krótkoterminowych papierów komercyjnych - oraz aktywność banku centralnego na rynku pieniężnym. Dla pełnego przedstawienia zagadnień związanych z funkcjonowaniem rynku pieniężnego omówione jest także funkcjonowanie międzybankowego rynku walutowego oraz znaczenie rozwoju rynku pieniężnego dla rozwoju rynków terminowych. Opracowanie powstało w dużej mierze dzięki temu, że banki pełniące funkcję dealerów rynku pieniężnego (28 banków, mających prawo uczestniczenia w operacjach otwartego rynku NBP) zaczęły od stycznia 1995 r. przysyłać do NBP miesięczne sprawozdania ze swej aktywności na rynku pieniężnym i walutowym. Dane zawarte w tych sprawozdaniach umożliwiły - w kilku przypadkach po raz pierwszy - uzyskać względnie całościowy obraz sytuacji na poszczególnych segmentach rynku pieniężnego.
Celem artykułu jest zbadanie, jak sprawdzone w gospodarce rynkowej instrumenty polityki pieniężnej, w tym operacje otwartego rynku, są stosowane w Polsce, jakie są tego skutki, korzystne i niekorzystne, oraz czego należy oczekiwać w najbliższej przyszłości, biorąc pod uwagę rozwój sytuacji gospodarczej w naszym kraju.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.