Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 57

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Border movement
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Omówiono problemy utrudniające rozszerzenie ruchu transgranicznego z Ukrainą. Przedstawiono kolejno bariery fizyczno-geograficzne i bariery infrastrukturalne.
Artykuł omawia ruch graniczny na granicy Polski z Niemcami, a także współpracę polskiej Straży Granicznej ze stroną niemiecką.
Celem artykułu jest klasyfikacja przejść granicznych oraz przedstawienie zmian, jakie zaszły w latach 1991-1998 w tworzeniu przejść granicznych na wszystkich granicach Polski. Szczegółowo wymieniono wszystkie przejścia, uwzględniając podział na: drogowe przejścia graniczne, kolejowe, morskie, rzeczne oraz lotnicze.
27 lipca 2015 r. minęły 3 lata od wejścia w życie umowy o małym ruchu granicznym między obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej a Polską. Podstawowym celem umowy było wprowadzenie ułatwień w przekraczaniu granicy polsko-rosyjskiej przez mieszkańców strefy przygranicznej. Na podstawie umowy mieszkańcy terenów objętych jej zasięgiem mogą przekraczać granicę bez wiz, używając do tego celu wyłącznie dokumentu podróży potwierdzającego tożsamość oraz specjalnego zezwolenia na wielokrotne przekraczanie granicy (wydawanego początkowo na 2 lata, a po spełnieniu określonych warunków na kolejne 5 lat). Co ważne, ułatwienia te analogicznie dotyczą również obywateli państw trzecich zamieszkujących w strefie przygranicznej przez okres nie krótszy niż 3 lata. Wprowadzenie małego ruchu granicznego spowodowało wzrost zainteresowania lokalnej społeczności przekraczaniem pogranicza polsko-rosyjskiego, głównie w celach zakupowych oraz turystycznych, co jeszcze kilka lat temu (przed wejściem w życie umowy) znajdowało się poza zasięgiem możliwości podróżnych m.in. z powodu ograniczonego dostępu do rynku, wyższych kosztów transportu oraz utrudnień wizowych. Celem artykułu jest analiza ruchu bezwizowego na granicy polsko-rosyjskiej w kontekście wprowadzenia umowy o małym ruchu granicznym, a także próba oceny wpływu funkcjonowania umowy o małym ruchu granicznym na rozwój turystyki zakupowej w strefie przygranicznej. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono możliwości rozwoju turystyki przygranicznej w województwie śląskim. Opisano wybrane elementy produktu turystyki przygranicznej, czyli walory turystyczne i zagospodarowanie turystyczne. Artykuł zakończono wnioskami.
Celem opracowania jest ukazanie zmian po 1989 roku, jakie nastąpiły w tworzeniu przejść granicznych z państwami sąsiednimi. Autor scharakteryzował rych graniczny między Polską a sąsiadami oraz wydatki cudzoziemców w Polsce (z podziałem na granice).
Mały ruch graniczny ma podstawy prawne w acquis Schengen i jest związany z unijną swobodą przepływu osób, z której - po spełnieniu określonych warunków - mogą korzystać także obywatele państw trzecich. Przedmiotem artykułu jest analiza prawna reżimu Schengen w kontekście współpracy transgranicznej z wybranymi państwami trzecimi na wschodniej granicy zewnętrznej UE. Tezą badawczą jest wskazanie, że mały ruch graniczny stanowi wyjątek od reżimu Schengen i jednocześnie określa wymiar regionalny strefy. Analizy zostaną oparte na kontekście praktycznym, jakim jest działanie małego ruchu granicznego na przykładzie wschodniej zewnętrznej granicy UE, szczególnie granicy unijno-ukraińskiej, która jest jednocześnie zewnętrzną granicą UE i strefy Schengen. W tym kontekście zostanie zbadany wpływ złagodzonego reżimu Schengen na przepływ osób przez zewnętrzną granicę UE-Ukraina, który pozwoli wskazać jego etapowość, ze szczególnym znaczeniem roli małego ruchu granicznego jako etapu przejściowego pomiędzy ruchem wizowym a bezwizowym. W artykule wykorzystano porównawczo dane statystyczne dotyczące obu form liberalizacji systemu prawnego Schengen na granicy z Ukrainą. Jednocześnie, biorąc pod uwagę mały ruch graniczny na granicy UE-Ukraina, warto postawić tezę, że mały ruch graniczny jest coraz częściej zastępowany przez ruch bezwizowy, a ponadto stał się pierwszym krokiem do wprowadzenia ruchu bezwizowego, co jest dalszą liberalizacją reżimu Schengen.(abstrakt oryginalny)
8
61%
W wyniku zmian funkcji granic Polski na przełomie XX i XXI w., nastąpiła reorientacja powiązań transportowych z państwami byłego ZSRR. Jedną z konsekwencji tego zjawiska są znaczące przekształcenia w zakresie stopnia obsługi transgranicznych przewozów pasażerskich przez transport kolejowy. Celem artykułu jest dynamiczna ocena znaczenia kolei w ruchu osobowym między Polską i Ukrainą, w latach 1990-2018, z uwzględnieniem czynnika infrastrukturalnego i organizacyjnego. W analizach wykorzystane zostały dane o ruchu osób i pojazdów na kolejowych i drogowych przejściach granicznych. Określono na tej podstawie m.in. zmiany pozycji kolei względem innych gałęzi obsługujących przewozy transgraniczne. Drugie źródło stanowią Sieciowe Rozkłady Jazdy Pociągów, które posłużyły do opracowania map sieci połączeń funkcjonujących w wybranych przekrojach czasowych. Badany okres charakteryzował się stałym spadkiem znaczenia kolei w dwustronnym ruchu osobowym. Okazała się ona całkowicie nieelastyczna względem przemian systemowych, geopolitycznych oraz konkurencji międzygałęziowej ze strony transportu autobusowego, a od 2013 r. także lotniczego. Układ przestrzenny połączeń kolejowych wskazywał na początkową dekoncentrację w ramach kilku przejść granicznych, a następnie ponowną koncentrację na dwóch liniach magistralnych. Ogromny przyrost ruchu ogółem, jaki nastąpił w ostatnich latach na kierunku ukraińskim, w sytuacji przeciążenia drogowych punktów granicznych, stanowi szansę na zwiększenie roli transportu kolejowego. (abstrakt oryginalny)
Każdy towar, który przekroczył granicę celną Wspólnoty i został dopuszczony do obrotu, może swobodnie cyrkulować na wspólnym rynku. Dlatego tak istotne jest uproszczenie formalności celnych w granicznym ruchu towarowym i zapewnienie bezpieczeństwa obrotu towarowego. To z kolei wymaga współpracy administracji celnych państw członkowskich Unii Europejskiej. Celem opracowania jest przedstawienie szeroko rozumianych procedur celnych stosowanych w ruchu transgranicznym w Unii Europejskiej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na kierunki zmian dokonujących się w ostatnich latach w tym zakresie. Zmiany w ruchu granicznym w UE są efektem przemian dokonujących się w praktyce handlu międzynarodowego, zmierzających w kierunku w pełni zautomatyzowanego środowiska elektronicznego, uproszczenia i zmniejszenia formalności celnych związanych z odprawami celnymi, a w konsekwencji ułatwienie i przyspieszenie obrotu towarowego.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie liberalizacji reżimu wizowego na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na granicę polsko-rosyjską. Ruch bezwizowy na pograniczu polsko-rosyjskim stanowi interesujący problem badawczy, ze względu na pilotażowy charakter obwodu kaliningradzkiego w relacjach unijno-rosyjskich. Ponadto pozostaje niewykorzystanym narzędziem integracji transgranicznej i rozwoju zmarginalizowanych obszarów przygranicznych. Artykuł został opracowany na podstawie przeglądu literatury oraz badań własnych autorek, które zostały przeprowadzone w latach 2012-2014 na obszarze włączonym do ruchu bezwizowego. Badaniem objęto przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych oraz przedsiębiorców zarówno z polskiej, jak i rosyjskiej strefy przygranicznej1(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest ukazanie roli bezpieczeństwa publicznego w rozwoju ruchu turystycznego. Jako przedmiot analizy wybrano pogranicze polsko-niemiecko-czeskie, a dokładnie Euroregion Nysa. W opracowaniu obok badań autora wykorzystano także materiały -często unikatowe i niepublikowane, otrzymane od kompetentnych służb zajmujących się porządkiem publicznym i bezpieczeństwem publicznym, przede wszystkim: Policji, Straży Miejskiej, Straży Granicznej, a także grupy roboczej "Bezpieczeństwo" Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Nysa (ze względu na ochronę danych nie mogą być one przedstawiane bezpośrednio). Nawiązano także do unikatowych badań (kwestionariusz dwujęzyczny wg sekwencji 15 pytań) policji zgorzeleckiej w zakresie zwiększania bezpieczeństwa wśród odwiedzających powiat zgorzelecki.
Międzynarodowa współpraca transgraniczna i międzyregionalna stanowi istotny czynnik rozwoju obszarów podzielonych granicą. Jest elementem zmieniającym postrzeganie granicy. Staje się bodźcem do nawiązywania współpracy społecznej i gospodarczej. Współpraca transgraniczna jest jednym z istotnych elementów polityki regionalnej. Ważnym elementem kontaktów transgranicznych jest wzrost ruchu granicznego i rozwój handlu przygranicznego. Celem artykułu jest przedstawienie wybranych zagadnień związanych z rozwojem ruchu granicznego, jako ważnego czynnika kształtującego współpracę transgraniczną i rozwój regionu transgranicznego. Artykuł przedstawia wybrane wyniki badań, prowadzonych na pograniczu polsko-niemieckim.(abstrakt autora)
Niniejszy artykuł analizuje zróżnicowanie według płci międzygranicznych migracji w wiejskich społecznościach granicznych na obszarze samorządu lokalnego Ipokia w Ogun State w Nigerii. Szczególną uwagę skupiono na społeczno-ekonomicznej charakterystyce migrantów, wzorcach migracji pomiędzy kobitami a mężczyznami, a także powodach migracji. W oparciu o wielostopniową technikę doboru próby do badania wybrano 184 migrantów (równa liczba kobiet i mężczyzn) na analizowanym obszarze. Badania wykazały, że średni wiek migrujących mężczyzn wyniósł 41 lata, natomiast kobiet 36,3 lata, jak również, że większa część mężczyzn (75%) i kobiet (51,1%) zarabiała powyżej minimalnej pensji w Nigerii (18 000). Wskazuje to na pozytywny wpływ migracji międzygranicznych na standard życia migrantów. Do głównych powodów migracji międzygranicznych (czynnik "push") dla mężczyzn należały niski dochód, zły stan ekonomiczny, ubóstwo oraz niewielkie możliwości zatrudnienia, a także niekorzystne warunki klimatyczne. Natomiast migrujące kobiety kierowały się przede wszystkim niskim dochodem oraz ubóstwem. Co więcej, dobra dostępność ziemi i handlu, a także możliwość lepszych zarobków stanowiły główne czynniki decydujące o wyborze docelowego miejsca migracji (czynniki "pull") dla mężczyzn, zaś dla kobiet były nimi dobry dostęp do ziemi, możliwość zamążpójścia, dołączenie do członków rodziny oraz lepszy dochód. We wnioskach stwierdzono, że poza wzrostem liczby migracji do analizowanego obszaru, wzorce i powody migracji różnią się pomiędzy kobietami oraz mężczyznami. (abstrakt oryginalny)
The article aims at presenting the social and economic dimension of Schengen regulations, leaving aside its impact on cross-border co-operation. It outlines the legal framework of the Schengen acquis and its impact on Ukrainian-Polish relations in the examined fields. The tightening of these relations is important in view of Ukraine's aim to form a free trade area with the EU and to join the EU at some future point.(original abstract)
Praca służb celnych ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania państwa. Zmiany ustrojowe w latach 90. spowodowały znaczący wzrost ruchu granicznego, co doprowadziło do zmian w sposobie zarządzania oraz postawiło nowe wyzwania i obowiązki.
W dniu 27 lipca 2012 r. weszła w życie umowa pomiędzy Polską a Rosją dotycząca małego ruchu granicznego. W wyniku tej umowy zezwolono mieszkańcom stref przygranicznych na wielokrotne bezwizowe przekraczanie granicy. Od momentu wprowadzenia umowy MRG zyskuje z miesiąca na miesiąc większą popularność. Motywy wyjazdów mieszkańców obu stref są zupełnie odmienne, jednakże przybliżają oba narody do siebie budując więzi gospodarcze i społeczne. Podstawowym celem artykułu jest określenie znaczenia małego ruchu granicznego oraz jego pozytywnych i negatywnych skutków. Opisana została także przyszłość MRG oraz jego znaczenie dla gospodarki województw strefy przygranicznej i Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej. W realizacji celu posłużono się metodą opisową, przedstawiono dostępne dane statystyczne dotyczące ruchu na granicy polsko-rosyjskiej oraz wtórne wyniki badań dotyczące MRG. (abstrakt oryginalny)
Skuteczne działania zmierzające do zmniejszenia wielkości społecznych kosztów przestępczości transgranicznej zależą nie tylko od działań podejmowanych przez administrację celną i Straż Graniczną, ale także od pracy Policji oraz od koordynacji z odpowiednimi służbami sąsiednich krajów, zwłaszcza na granicy wschodniej. Nadal istotną barierą ograniczania społecznych kosztów przestępczości transgranicznej jest niedostateczny poziom rozwoju infrastruktury granicznej. (fragment tekstu)
W artykule przeanalizowano polityczne i prawne aspekty oraz dynamikę stosunków Ukrainy z UE i jej państwami członkowskimi w zakresie zintegrowanego zarządzania granicami w celu usprawnienia współpracy międzyagencyjnej i międzynarodowej, ustanowienia wspólnej kontroli celnej i przejść granicznych, organizacji wspólnych patroli, zwiększenia bezpieczeństwa i otwartości granic państwowych oraz poprawy ich funkcji integracyjnej. Zbadano zagadnienia związane ze stworzeniem i modernizacją przejść granicznych, wprowadzaniem europejskich standardów ochrony granic, kontroli celnej i innych rodzajów kontroli na granicy państwowej Ukrainy i krajów UE. Zarysowano perspektywy przystąpienia Ukrainy do systemu zintegrowanego zarządzania granicami. Przeanalizowano także mechanizmy pogłębionej współpracy w zakresie zintegrowanego zarządzania granicami zgodnie z warunkami realizacji Układu o stowarzyszeniu między Ukrainą a Unią Europejską.(abstrakt oryginalny)
Zmiany społeczno-gospodarcze, jakie zaszły w Polsce po 1990 r. spowodowały otwarcie się Polski na świat i wzrost liczby cudzoziemców odwiedzających nasz kraj. Dlatego celem opracowania jest przedstawienie natężenia ruchu granicznego, wartości zakupionych przez cudzoziemców towarów żywnościowych i nieżywnościowych, a także odległości zamieszkania od granicy. Przedstawiona w opracowaniu wartość i dynamika wydatków cudzoziemców nie uwzględnia inflacji w Polsce w latach 1994-1997. Opracowanie zostało napisane na podstawie danych GUS oraz materiałów zebranych w Komendzie Głównej Straży Granicznej, jak też obserwacji poczynionych przez autora. Nawiązuje ono bezpośrednio do artykułu z 1995 r. znacznie pogłębiając zagadnienia ruchu granicznego i wydatków cudzoziemców w Polsce.
W artykule omówiono korzyści ze współpracy transgranicznej na obszarze euroregionu Glacensis. Dokonano określenia rozwoju ruchu przygranicznego w polskiej części tego euroregionu.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.