Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Brady Bonds
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Plan Brady'ego nie zlikwidował wprawdzie problemu ogromnego obciążenia krajów rozwijających się zagranicznymi długami, umożliwił jednak części z nich stopniowo odzyskać status wiarygodnego dłużnika, przyciągnąć inwestorów i zdynamizować wzrost gospodarczy, pozwalając tym samym na dalsze zwiększanie przepływów kapitału zarówno do krajów dłużników, jak i do krajów wierzycieli. Jednak konieczna jest dalsza restrukturyzacja zagranicznych długów krajów rozwijających się, zwłaszcza tych najbiedniejszych, zarówno z punktu widzenia dłużników, jak i wierzycieli, którzy przecież także mają interes w tym, by kraje rozwijające się przezwyciężały bieżące problemy gospodarcze i przeciwdziałały kryzysom. Niniejszy artykuł przybliża istotę obligacji Brady'ego jako głównego instrumentu, przy pomocy którego w latach 90. XX wieku dokonano restrukturyzacji zadłużenia zagranicznego największych dłużników wobec prywatnych banków. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono wielkość i strukturę polskiego zadłużenia zagranicznego w postaci obligacji dewizowych (euroobligacji i obligacji Brady'ego). Określono tendencje, które będą decydować o atrakcyjności polskiego długu dewizowego na rynkach międzynarodowych.
Obligacje Brady'ego są papierami wartościowymi, które w obrocie międzynarodowym funkcjonują od końca lat 80-tych. Ich nazwa pochodzi od nazwiska Nicolasa Brady'ego, amerykańskiego sekretarza stanu, który był autorem planu restrukturyzacji zadłużenia zagranicznego krajów rozwijających się wobec banków komercyjnych. Istota tego planu, nazywanego powszechnie planem Brady'ego, sprowadza się do tego, że banki handlowe zrzeszone w Klubie Londyńskim zawierają porozumienia z krajami dłużniczymi, których efektami są m.in. zmiana pozostałego starego (nieobsługiwanego) długu na nowy w postaci określonych instrumentów finansowych. Ten nowy dług tworzą właśnie emitowane przez kraj dłużniczy na rynki światowe różnego rodzaju obligacje Brady'ego. Zjawisko to nie doczekało się w literaturze szerszego omówienia. Jego waga w zmniejszeniu zobowiązań zagranicznych rządu jest istotna, podobnie zresztą jaki i dla zwiększenia wiarygodności Polski na międzynarodowym rynku finansowym. Stąd celem artykułu była analiza rozmiarów wykupu obligacji Brady'ego, źródeł finansowania tych transakcji przez rząd oraz ich skutków dla gospodarki polskiej.
Przedmiotem artykułu jest proces redukcji polskiego zadłużenia zagranicznego przez kraje zrzeszone w Klubie Paryskim i banki prywatne zrzeszone w Klubie Londyńskim.
Przedstawiono sytuację zadłużeniową krajów wierzycieli banków zrzeszonych w Klubie Londyńskim, w tym także i Polski, plan Brady'ego dla 39 krajów wierzycielskich, który miał pomóc im wydobyć się z pułapki zadłużenia. Autor przedstawił historię negocjacji Polski z Klubem Londyńskim i kolejne umowy o restrukturyzacji zadłużenia, oraz kolejne emisje obligacji typu Brady'ego, które stały się już poszukiwanymi instrumentami na rynku kapitałowym, co daje duże szanse na rozwiązane problemów zadłużenia.
Autorka omówiła istotę długu publicznego oraz przeanalizowała jego poziom i strukturę w Polsce w latach 1992-1997. Następnie scharakteryzowała skarbowe papiery wartościowe emitowane na rynek krajowy i na rynki międzynarodowe.
Polskie obligacje typu Brady służą głównie redukcji ciężaru długu publicznego. Przygotowały one grunt dla otworzenia naszemu krajowi dostępu do międzynarodowych rynków kapitałowych. Emisja tych obligacji była ostatnim krokiem na drodze pełnego unormowania stosunków Polski z wierzycielami zachodnimi.
Autorka omawia najczęściej stosowane techniki redukcji zadłużenia zagranicznego: debt for equity swap, debt for nature swap, buy back, obligacje Brady'ego. W drugiej części artykułu przedstawia nowe techniki redukcji zadłużenia stosowane w Polsce.
W pierwszej części autorka opisała problemy, jakie towarzyszą obsłudze długów zagranicznych. Następnie przedstawiła tradycyjne metody rozwiązywania kryzysu zadłużeniowego (ogłoszenie niewypłacalności, restrukturyzacja zadłużenia) oraz wypracowane światowe programy oddłużeniowe. Obok tego autorka opisała nowe podejście do rozwiązywania problemu zadłużeniowego, w tym zamianę długu na udziały kapitałowe (debt for equity swap), zamianę długu na wydatki na rzecz ochrony środowiska naturalnego (debt for nature swap), wykup długu na rzecz rynku wtórnego (buy-back) oraz obligacje Brady'ego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.