Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Brand capital
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Badania kapitału marki i ich znaczenie dla gospodarki turystycznej
100%
Rozważania dotyczące kreowania silnej marki terytorialnej warto uzupełnić o problematykę kapitału marki. Kapitał marki definiowany jest jako wartość dodana, wynikająca tylko z faktu stosowania danej marki [Aaker 1991, 1996]. Atrybutami silnej marki są: świadomość marki (brand awareness)1, postrzegana jakość (perceived quality)2, skojarzenia (associations) 3 i lojalność (brand loyalty)4. Suma wymiarów i ich skumulowane relacje tworzą kapitał marki w umysłach klientów [Konecnik, Gartner 2007]. Badania kapitału marki polegają na ocenie wszystkich czterech wymiarów. Tylko marka cechująca się znacznym kapitałem może stanowić o atrakcyjności i przewadze konkurencyjnej jednej destynacji turystycznej nad drugą.(fragment tekstu)
Problem zarządzania kapitałem marki ma istotne znaczenie dla badaczy i menedżerów. W niniejszym artykule kapitał marki jest rozpatrywany z punktu widzenia konsumenta, czyli jako postrzegany przez konsumenta kapitał marki (CBBE - consumer-based brand equity) w odniesieniu do dwóch oferowanych w Polsce marek piwa - Tyskie i Żywiec. Celem artykułu jest prezentacja tego, w jaki sposób menedżerowie mogą wykorzystać skalę do pomiaru CBBE jako instrumentu kontroli i monitoringu zarządzanych przez nich marek. Do pomiaru świadomości analizowanych marek, skojarzeń z markami, postrzeganej jakości oraz lojalności wobec marek wykorzystano dane uzyskane od 311 respondentów. Obliczono także ogólny kapitał obydwu marek. Otrzymane wyniki wskazują, że świadomość marki Żywiec jest większa niż marki Tyskie, jednak marka Tyskie osiągnęła lepsze wyniki w zakresie skojarzeń z marką, postrzeganej jakości oraz lojalności wobec marki. Marka Tyskie ma także wyższy od marki Żywiec ogólny kapitał marki.(abstrakt oryginalny)
Marka jest pojęciem znanym i szeroko stosowanym w marketingu przedsiębiorstwa. Pozytywne kojarzenie marki przekłada się na stabilizację lub wzrost sprzedaży, a czynnik cenowy staje się drugorzędnym elementem decyzyjnym, gdyż zainteresowany nabywca kupuje jakość, dokładność, precyzję itp., niekoniecznie po najniższej cenie. Jak ten niewątpliwie rynkowy składnik przedsiębiorstwa przekłada się na wartość posiadanego majątku? Czy można, w pewnych uwarunkowaniach, mówić o marce jako składniku aktywów przedsiębiorstwa, a jeśli tak, to jakie wymagania powinna spełniać? Autor w niniejszym artykule przeanalizował i opisał czynniki decydujące o kwalifikacji składnika do aktywów przedsiębiorstwa i odniósł je do marki przedsiębiorstwa, zaznaczając, w jakich uwarunkowaniach marka może być zaliczana do składników aktywów.(abstrakt oryginalny)
Media społecznościowe oferują nowe warunki dla tworzenia i komunikowania marek. Nadal brakuje jednak naukowych opracowań i badań dotyczących budowania wartości marki w tym środowisku. Niniejszy artykuł prezentuje wyniki dwóch oddzielnych badań eksperymentalnych, w ramach których testowano możliwości kształtowania kapitału marek pochodzących z wielu różnych kategorii produktowych. Wyniki wskazują, iż istnieje związek logarytmiczny pomiędzy kapitałem marki a jej działalnością w mediach społecznościowych, tzn. słabsze marki mogą spodziewać się większych przyrostów wartości niż marki silniejsze, a aktywność w mediach społecznościowych w znacznym stopniu przyczynia się do tego efektu. Dodatkowo, pewne kategorie produktowe (np. produkty często nabywane lub o wysokim znaczeniu dla nabywcy) pozwalają na osiągnięcie większych przyrostów kapitału marki niż inne. (abstrakt oryginalny)
Konkurencyjność przedsiębiorstw rodzinnych świadczących usługi noclegowe jest istotnym czynnikiem gwarantującym ich funkcjonowanie na rynku. Wśród wyróżników firm rodzinnych wymienić można: gościnność, jakość świadczonych usług oraz relacje między gościem a przedsiębiorcą bazujące na zaufaniu. Badania empiryczne w formie CAWI przeprowadzono w latach 2017-2018 wśród 83 przedstawicieli firm rodzinnych. Analizie poddano 23 elementy charakteryzujące markę firm rodzinnych, w tym m.in. rozpozna- walne logo i nazwę, jakość usługi, zaufanie, otwartość na potrzeby gości. Głównym celem badań była odpowiedź na pytanie o percepcje znaczenia marki przez właścicieli obiektów noclegowych. Wyniki dowiodły, że w opinii ankietowanych marka odpowiada za identyfikację i wyróżnienie przedsiębiorstwa, umożliwia kształtowanie wizerunku, utrzymanie stałych klientów i pozyskanie nowych gości. Jednocześnie zapewnia rozwój przez zwiększenie siły przetargowej, osiągnięcie przewagi konkurencyjnej i zagwarantowanie dodatkowych przychodów.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja koncepcyjnego modelu antecedencji postrzeganego przez konsumenta kapitału marek własnych (KMW), który zmierza do identyfikacji efektów postrzegania przez konsumenta wydatków reklamowych związanych z markami własnymi (MW), postawy względem reklamy MW oraz postrzegania przez konsumenta promocji cenowych i niecenowych MW na wymiary KMW zarówno ogółem, jak i w odniesieniu do trzech typów sklepów. Realizacja tak postawionego celu wymagała przeprowadzenia wyczerpujących studiów literatury na ten temat. Podkreślono znaczenie oczekiwanych wyników dla rozwoju literatury naukowej dotyczącej MW oraz dla praktyków i menedżerów MW. (abstrakt oryginalny)
7
75%
Przedmiotem badań zaprezentowanych w artykule są procesy komunikowania wizerunku marki za pomocą jej nazwy. Celem badań jest sprawdzenie, czy typ budowy nazwy oraz kolejność przekazywania informacji o marce mają wpływ na zapamiętywanie atrybutów zgodnych lub niezgodnych z docelowym wizerunkiem marki. Przeprowadzony eksperyment polegał na porównaniu oddziaływania na wizerunek marki siedmiu różnych typów nazw zawierających elementy sugestywne (tj. litery, morfemy i słowa) oraz niesugestywne. Do weryfikacji hipotez wykorzystano analizę ANOVA, testy t oraz procedury wielokrotnych porównań. Badanie potwierdziło, że wykorzystanie w nazwie elementów sugestywnych utrudnia konsumentom przypominanie sobie atrybutów innych niż sugerowane w nazwie oraz że kolejność i zgodność/niezgodność opisów z nazwą mają wpływ na zapamiętywanie, a także blokowanie zapamiętywania informacji o marce. Eksperyment przeprowadzono na grupie badanych w wieku 19-26 lat. Wyniki badań tworzą nową wiedzę o zachowaniach polskich konsumentów w zakresie wpływu nazw na oceny marek.(abstrakt oryginalny)
Światowa agencja DDB Woldwide zaproponowała nowatorskie podejście w dziedzinie badania marek o nazwie Brand Capital. Jest to swego rodzaju barometr kondycji marki i jej otoczenia konkurencyjnego, pozwalający analizować sytuację marki zarówno na rynkach lokalnych jak i na rynku globalnym. Autor przedstawia trzy filary analizy Brand Capital: związek z marką, percepcja marki, styl życia konsumentów.
Celem opracowania jest zbadanie okoliczności sprzyjających wpływowi kapitału marki na zaangażowanie się konsumenta w treści dotyczące marek w mediach społecznościowych. Zastosowano technikę standaryzowanej ankiety internetowej, a następnie przeprowadzono analizę moderacji przy użyciu oprogramowania MPlus. Stwierdzono istnienie wpływu kapitału marki na skłonność konsumenta do angażowania się w treści związane z marką w mediach społecznościowych, a w szczególności wskazano, że im kapitał marki jest postrzegany jako wyższy, tym bardziej chętnie konsumenci konsumują, kontrybuują i kreują treści związane z markami. Otrzymane wyniki mogą zostać wykorzystane w praktyce menadżerów marek oraz wzbogacają literaturę naukową na temat komunikacji marek i zaangażowania konsumentów względem marek w mediach społecznościowych. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Pomiar kapitału marek własnych detalistów
75%
Celem artykułu jest przybliżenie istoty pojęcia kapitału marek własnych, zaprezentowanie potencjalnych implikacji praktycznych i przedstawienie kierunków dalszych badań w tym zakresie. (fragment tekstu)
Media społecznościowe zmieniły charakter komunikacji oraz współpracy między konsumentami. Menedżerowie są świadomi znacznego potencjału tych mediów w obszarze kontaktu z nabywcami, jednak badania na temat wpływu konsumentów na komunikację związaną z markami wciąż dopiero się rozwijają. Chociaż badacze dowodzą, że komunikacja z wykorzystaniem mediów społecznościowych wpływa na postrzeganie marek i ich kapitału przez konsumentów1, kilka pytań dotyczących związków zachodzących między konsumentami i markami w tym środowisku pozostaje nadal bez odpowiedzi. Niniejszy artykuł jest próbą wypełnienia luki badawczej w zakresie wspomnianych kwestii, a w szczególności koncentruje się na wpływie treści dotyczących marek funkcjonujących w mediach społecznościowych na konsumencką percepcję kapitału marki. W celu zbadania wpływu działań konsumentów dotyczących marek w mediach społecznościowych (consumer's online brand-related activities, COBRA) na kapitał marki bazujący na konsumencie2 (consumer-based brand equity, CBBE) zastosowano metodę modelowania strukturalnego3. Wykorzystując opracowany model koncepcyjny, potwierdzono, że zaangażowanie konsumentów dotyczące marek w mediach społecznościowych pozytywnie oddziałuje na postrzeganie kapitału tych marek. Opracowanie otwiera przegląd literatury dotyczącej COBRA oraz CBBE, następnie przedstawiono kolejno hipotezy badawcze, model koncepcyjny, metodykę badania oraz wyniki i wnioski. W podsumowaniu przedyskutowano otrzymane wyniki i wskazano istniejące implikacje menedżerskie.(abstrakt oryginalny)
The main objective of this research was to construct and validate an instrument to measure the value dimensions of banking brands in the elderly segment. For this purpose, a quantitative study was developed with a descriptive correlational design and participation of 403 Colombian seniors. An instrumental study also employed exploratory factor analysis to identify the underlying constructs and the most statistically robust item structure. The results show the existence of six dimensions: "loyalty and brand friendliness", "brand performance", "brand awareness", "brand association", "brand importance", and "perceived quality". All of these correspond to previous brand equity literature, except for the dimension "loyalty and brand friendliness", which emerges from the study as a single construct. Given the particularities of the elderly as a consumer, it is concluded that the banking sector should continue consolidating its brand value in this market segment. Since this sector has been showing a representative demographic growth at a global level, such goal is positioned as a fundamental objective for organisations that have a high market orientation. (original abstract)
W artykule poruszono temat, co właściwie jest miernikiem sukcesu marki, jak marki porównywać i z czego rozliczać zarządzających marką. Autor podkreślił, że obiektywnym kryterium oceny marki jest kapitał marki (świadomość, postrzegana jakość marki, lojalność klientów wobec marki i skojarzenia z nią związane) oraz jej wartość finansowa. Zwrócił uwagę, iż bardzo często działania marketingowe ogniskują się na budowaniu świadomości, podczas gdy pozostałe filary kapitału marki pozostają prawie niezauważone.
Złożoność zadań samorządów lokalnych oraz rosnące zapotrzebowanie na skuteczne i efektywne osiąganie celów ich rozwoju powodują, iż problematyka poszukiwania optymalnych sposobów zarządzania jednostkami samorządu terytorialnego i ich weryfikacji stale zyskuje na znaczeniu. Marketingowe podejście do zarządzania rozwojem terytorialnym jako możliwa koncepcja osiągania celów rozwoju wciąż ewoluuje, a w jego ramach proponuje się coraz bardziej zaawansowane metody, pozwalające na ocenę efektów zastosowania tej koncepcji w możliwie szerokim kontekście rozwoju lokalnego. Niniejszy artykuł wpisuje się w ten nurt poprzez dyskusję nad relacjami pomiędzy koncepcją marki terytorialnej (wywodzącej się z marketingu terytorialnego) a rozwojem zrównoważonym. Celem artykułu, poza przedstawieniem obszarów zbieżności omawianych dziedzin, jest wskazanie możliwości operacjonalizacji i pomiaru kapitału marki terytorialnej, która jest traktowana jako odpowiedz interesariuszy na działania marketingowe. W artykule wysunięto tezę, iż kapitał marki terytorialnej można potraktować jako swego rodzaju wskaźnik stopnia osiągania celów zrównoważonego rozwoju. Kapitał marki terytorialnej dostarcza jednocześnie istotnych informacji o tym, które jego elementy mogą wzmacniać markę danej jednostki terytorialnej, oraz jakie są możliwe relacje między nimi. W artykule przedstawiono także wyniki badań własnych, traktujące o wymiarach kapitału marki na przykładzie miast. (fragment tekstu)
15
Content available remote W poszukiwaniu wiarygodnych metod pomiaru skuteczności budowania marek miast
63%
Celem artykułu jest przedstawienie różnorodnych perspektyw rozumienia skuteczności działań na rzecz budowania marek miast. Autorki proponują podejście do zagadnienia pomiaru skuteczności strategii marki miasta, czerpiąc zarówno z dorobku marketingu, jak i zarządzania publicznego oraz określają implikacje takiego podejścia dla praktyki zarządzania markami miast. W opracowaniu zastosowano analizę aktualnych podejść do pomiaru skuteczności działań marketingowych przez miasta, uwzględniając perspektywę marketingową i zarządzania publicznego. Analiza dotyczyła przeglądu założeń powyższych ujęć w kontekście stosowanych metod pomiaru. Szczególną uwagę poświęcono koncepcji kapitału marki terytorialnej, który jest propozycją kompleksowego ujęcia skuteczności podejścia marketingowego wyrażonego w kategoriach marki, uwzględniającego przede wszystkim perspektywę nabywców oferty jednostek samorządowych. Projektując system pomiaru skuteczności strategii marki miasta, podmioty publiczne powinny rozpocząć od ustalenia czym jest marka miejsca, jakie funkcje pełni i jaki jest potencjalny zakres jej oddziaływania. Następnie przyjmując wskaźniki oceny skuteczności powinny równolegle uwzględnić te, które będą odnosiły się do kilku wybranych metod pomiarowych, uwzględniających materialne i niematerialne (wizerunkowe, emocjonalne) rezultaty, wywodzące się nie tylko z marketingu, ale również z zarządzania publicznego oraz biorąc pod uwagę różne perspektywy czasowe występowania owych rezultatów. Pozwoli to na bardziej całościowe ujęcie oddziaływania marki na rzeczywistość jednostki terytorialnej, jaka jest miasto. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano najważniejsze cechy marki w usługach rekreacyjnych oraz koncepcji kształtowania jej wizerunku i tożsamości. Przedstawiono argumenty przemawiające za dostosowaniem cech marki do potrzeb i oczekiwań współczesnych konsumentów korzystających z usług rekreacyjnych. Scharakteryzowano wybrane marki fitness wraz z cechami tożsamości marki klubu fitness wpływającymi na ich wizerunek. W ten sposób zaprezentowano, jakie cechy i wartości wykorzystywane są do kształtowania marek na polskim rynku usług fitness.(abstrakt autora)
The article describes issues accompanying the analysis of the risk of brand capital loss resulting from risk assessment and the specificity of the subject of assessment. It was proposed to adopt a definition of risk as a feature of a situation in which it is possible to quantify threats. The research focused on considerations regarding possible approaches for a measurable indicator for the assessment of the level of risk based on conditions of relative market balance and lack of global threats to the industry of a given brand. The article proposed to modify the customer life-time value indicator to estimate the expected value of the customer's loss, as one of the indicators of brand capital loss. An example was provided showing the possibility of using a simplified customer decision model based on Markov processes to estimate changes in the probability of losing a customer over time. (original abstract)
Celem artykułu jest eksploracja możliwych relacji między kulturową tożsamością marki a kapitałem marki. Koncepcja kulturowej tożsamości marki jest rozwijana w literaturze, brakuje jednak badań wskazujących, jakie są rezultaty takich działań i czy mają one związek z kapitałem marki. Artykuł jest oparty na studium przypadku marki Always (podpaski) i strategii
Preparation for marketing and implementation of exchange goods and services require branding strategies to be built. Effective branding can lend a major edge in increasingly competitive markets. An enterprise needs to determine how to conceive of brand strategy, set up brand extensions and determine the dimensions of brand equity. To understand the factors shaping branding strategies, marketers must understand where, how much and in what way brand value is created. Success or failure depend on continuously monitoring the effectiveness of branding strategies and the appropriate use of brand extension, brand equity and opportunities that appear on markets.(original abstract)
Pogląd, że silna marka jest cennym zasobem przedsiębiorstwa, zyskuje coraz szerszą akceptację. Jednak badania empiryczne potwierdzające ten pogląd są stosunkowo nieliczne. Celem niniejszego artykułu jest zbadanie związku pomiędzy siłą marki korporacyjnej przedsiębiorstwa a jego wynikami finansowymi oraz tworzeniem wartości dla akcjonariuszy. W badaniu wykorzystano wiele wskaźników rentowności (ROA, ROE, ROIC) oraz wskaźnik tworzenia wartości dla akcjonariuszy - P/BV. W celu przetestowania hipotez na temat związków pomiędzy siłą marki a wynikami finansowymi przedsiębiorstw wykorzystano modele regresji. Uzyskane wyniki wspierają większość hipotez, wskazując, że istnieje statystycznie istotna zależność pomiędzy siłą marki a wynikami finansowymi przedsiębiorstw, z tym że siła tych zależności jest różna dla poszczególnych wskaźników finansowych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.