Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Budżet obronny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote The Credibility of NATO Security Guarantees from the Polish Perspective
100%
Artykuł wyróżnia ryzyka dla wiarygodności i skuteczności NATO jako organizacji kolektywnej obrony w perspektywie krótko- i średnio-terminowej, zaliczając do nich napięte budżety obronne w kluczowych państwach NATO, koncentracji dużej części członków NATO na innych zagrożeniach niż tych związanych z art. 5, ograniczenie amerykańskiego zaangażowania w europejskie bezpieczeństwo związane z permanentnie nierównym podziałem kosztów w NATO oraz zmiany na szczytach władzy w państwach sojuszu, które mogą podważyć transatlantycką solidarność w sferze bezpieczeństwa. Odwołując się do teorii sojuszów i teorii odstraszania tekst stawia tezę, że wiarygodność sojuszniczych gwarancji jest zawsze ograniczona, a także podlega istotnym fluktuacjom w czasie. (abstrakt oryginalny)
Od początku XXI wieku w skali globalnej widoczny jest wzrost wydatków na cele militarne. Tendencja ta zauważalna jest także w regionie Azji i Pacyfiku. Kraje z tego obszaru systematycznie zwiększają swoje budżety obronne, plasując się wśród państw o największych wydatkach wojskowych. Jednocześnie USA, Rosja, Chiny, Korea Południowa oraz Indie należą do najbardziej istotnych graczy na międzynarodowym rynku broni. Należy także pamiętać, że spośród 9 państw posiadających broń jądrową, 6 znajduje się w regionie Azji i Pacyfiku. W dodatku przypada na nie aż 95% światowego arsenału atomowego (liczonego liczbą posiadanych głowic nuklearnych). Kwoty jakie poszczególne kraje przeznaczają na cele militarne uzależnione są od budżetów na obronność. (...)Zakończenie "zimnej wojny" na początku lat 90. ubiegłego wieku doprowadziło do spadku wydatków na cele militarne w przypadku większości krajów. Jednak od końca XX wieku wydatki te wykazują tendencję wzrostową. Jest ona szczególnie wyraźnie widoczna po 2001 roku, co wiąże się z rozpoczęciem "globalnej wojny z terroryzmem". (fragment tekstu)
Światowy kryzys finansowy, który rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych w 2007 r. na rynku kredytów hipotecznych, doprowadził do istotnych zaburzeń w całym globalnym systemie finansowym. Bez wątpienia był to pierwszy krok w kierunku globalnego kryzysu ekonomicznego, z którym aktualnie boryka się większość społeczności międzynarodowej, w tym wiele państw europejskich. Poszukiwanie rozwiązań zmniejszających negatywne skutki kryzysu sprowadza się przede wszystkim do ograniczania wydatków, a tym samym cięć budżetowych. Plany oszczędności w budżetach poszczególnych państw wskazują, że jednym z głównych obszarów cięć pozostają wydatki na obronność. (original abstract)
Celem niniejszej publikacji jest badanie zależności między poziomem wydatków obronnych Stanów Zjednoczonych a ich rozwojem gospodarczym. Literatura przedmiotu nie rozstrzyga jednoznacznie o istnieniu korelacji Wpływ uwarunkowań gospodarczych na poziom wydatków obronnych Stanów Zjednoczonych w tym obszarze, pozostawiając otwartym spór między koncepcją neoklasyczną a keynesowską. Analiza historii poziomu wydatków obronnych USA pozwala uznać, że Stany Zjednoczone przeszły dwa okresy prowadzenia polityki budżetowej w tym zakresie. W pierwszym (od powstania państwa do II wojny światowej) USA znacząco podnosiły wydatki obronne tylko podczas prowadzenia wojen. W drugim (trwającym od lat 40. XX wieku do czasów współczesnych) utrzymywały stały, wysoki poziom wydatków obronnych, niezależnie od sytuacji geopolitycznej i gospodarczej. Duże znaczenie dla kształtowania wydatków na tym drugim etapie miało utworzenie kompleksu przemysłowo-zbrojeniowego, skutecznie wpływającego na utrzymywanie względnie wysokiego poziomu alokowania środków na obronność. Ważną ich część stanowi rynek uzbrojenia, którego USA pozostają światowym potentatem. (abstrakt oryginalny)
This paper attempts to present an alternative to the United States as the "world's policeman" or at least to present a thought experiment (Gedankenexperiment) as to a rational way to introduce economics and allocative efficiency into the provisioning of national defense for the US and its allies. I begin by providing some background facts and theoretical underpinnings to frame the argument that the US should introduce cost-sharing for its troops located overseas. I then in the next section apply these concepts to the data. In the course of this paper we are not questioning the ends of US foreign policy, only the means. (fragment of text)
6
Content available remote Transformacja Sił Zbrojnych RP 1999-2014. Aspekt finansowy
75%
Zmiany po 1999 r. dotknęły wszystkie obszary działalności i dziedziny życia Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Najwyraźniej są jednak widoczne w rozwoju kadr, strukturze organizacyjnej i charakterze Wojska Polskiego, uzbrojeniu i sprzęcie wojskowym, systemie szkolenia, doktrynach, regulaminach i obowiązujących procedurach. Przystępując do NATO, w polskiej armii było blisko 226 tys. stanowisk wojskowych. Następna redukcja przypadła na lata 2000-2001, kiedy zlikwidowano prawie 50 tys. etatów. Wojsko Polskie, aby mogło być zmodernizowane, musiało zostać przebudowane i uszczuplone. Konieczne było pozbycie się przestarzałego uzbrojenia i sprzętu oraz zbędnej infrastruktury. Był to jedyny sposób na znalezienie funduszy na unowocześnienie polskiego wojska45. Transformacja pokazała wyraźnie, że jest znacznie bardziej kompleksowym pojęciem w sensie teoretycznym i praktycznym. A przystąpienie do Paktu Północnoatlantyckiego było głównym motorem transformacji polskiego wojska. (fragment tekstu)
Przedstawiono system finansowania potrzeb obronnych Polski w świetle integracji z NATO (budżet MON, inne źródła finansowania), koszty programu Partnerstwa dla Pokoju - w tym finansowanie polskiego batalionu IFOR oraz pomoc państw zachodnich.
Defence capabilities planning and development require long-term approach connected with stability in resources available. Thus, adequate level of stability and predictability of future amounts of defence expenditures represents one of the prerequisites for effective development of defence capabilities and fulfilment of commitments within defence alliances. This paper analyzes approaches of selected NATO member countries to eventual stabilization of defence expenditures and examines effectiveness of implemented measures. (original abstract)
This article features, firstly, the role of ministers as government administration bodies and, secondly, presents the detailed scope of duties of the National Defence Minister, inter alia, in the field of: preparing state defence principles, supervision over fulfilment of defence tasks by state administration bodies, managing in the scope of complying with the general defence obligation, managing the administration of the personnel reserve for the purposes of the general defence obligation, and in other areas. In the further part, the article introduces also the scope of duties of people holding managerial positions in the ministry. (original abstract)
Celem artykułu jest przeprowadzenie analizy i oceny procesu planowania potrzeb w Wojskowym Oddziale Gospodarczym. Ponadto dokonano porównania planowanych potrzeb i wielkości wydatków poniesionych w 2015roku. Artykuł przedstawia nowe nowatorskie podejście w przedstawionym problemie badawczym. Wynikające z tego procesu badawczego rozwiązania mają charakter aplikacyjny przekładający się na znaczące oszczędności budżetowe w Siłach Zbrojnych RP. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zastosowanie metody prognozowania w procesie planowania potrzeb w WOG-u. Dokonano prognozowania potrzeb działu mundurowego z wykorzystaniem metody Wintera. Celem artykułu jest próba udowodnienia, że zastosowanie metody Wintera w prognozowaniu potrzeb działu mundurowego przyniesie wymierne korzyści w zarządzaniu budżetem. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia problem zarządzania poziomem i strukturą wydatków obronnych państw członkowskich NATO. Za kluczowy cel artykułu uznano wypełnienie luki poznawczej w tym zakresie. W wyniku przeprowadzonej analizy wykazano, że tylko kilka państw członkowskich Sojuszu spełnia wymagania wskazane przez NATO. Do głównych przesłanek takiej polityki zaliczono względy: polityczne, prawne i ekonomiczne. Analiza została przeprowadzona z wykorzystaniem materiałów Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz NATO. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Wydatki prawnie zdeterminowane w budżecie państwa
63%
Artykuł omawia prawnie zdeterminowane wydatki budżetu państwa. Należą do nich przede wszystkim: subwencje dla samorządu terytorialnego, obsługa długu publicznego, dotacje do funduszów emerytalno-rentowych, składka na rzecz Unii Europejskiej, a także wydatki na infrastrukturę drogową i kolejową czy na wydatki związane z obronnością. Krótka analiza poszczególnych tytułów wydatkowych prowadzi do stwierdzenia, że udział wydatków prawnie zdeterminowanych przekracza 70% ogółu wydatków budżetu państwa, co działa krępująco na podejmowanie decyzji w zakresie wydatkowania środków budżetowych. (abstrakt oryginalny)
14
63%
Celem artykułu jest przedstawienie ogólnych założeń związanych z inwentaryzacją w wojskowych jednostkach budżetowych. Tematyka poruszana w artykule wpisuje się w szeroko rozumiane działania doskonalenia obszarów związanych z procesem inwentaryzacji. Dokonano analizy obowiązujących aktów prawnych oraz procesu inwentaryzacji w Siłach zbrojnych RP. Podjęte badania wykazały, że proces inwentaryzacji w wojsku należy zmodyfikować, ponieważ obecne uwarunkowani tak prawne, jak również technologiczne związane z automatyzacją procesów inwentaryzacji odbiegają od zastosowań w innych przedsiębiorstwach, np. w supermarketach. Zastosowanie automatyzacji skraca czas realizacji inwentaryzacji, wyklucza pomyłki oraz pozwala na sprawniejsze rozliczenie inwentaryzacji. Autor w podsumowaniu wskazuje kierunki zmian, które z jego doświadczenia powinny usprawnić proces inwentaryzacji w Siłach Zbrojnych RP. Zakres tematyczny, który został poruszony w niniejszym artykule jest wskazaniem kierunku do dalszych, pogłębionych badań w tym obszarze. (abstrakt oryginalny)
Przedstawione opracowanie zawiera treści związane z ustaleniami teoretycznymi dotyczącymi przygotowania i prowadzenia inwentaryzacji składników majątkowych. W materiale zaprezentowano podstawy prawne zobowiązujące dowódców Wojskowych Jednostek Budżetowych do prowadzenia inwentaryzacji składników majątkowych. Artykuł wyjaśnia istotę, cel i treść inwentaryzacji oraz opisuje najważniejsze zasady, którymi należy się kierować prowadząc inwentaryzację składników majątkowych w WJB. Oddzielne miejsce zostało poświęcone przybliżeniu czytelnikowi możliwych do zastosowania w procesie inwentaryzacji form i metod jej prowadzenia. W końcowej części przedstawione zostały obligatoryjne terminy i częstotliwość prowadzenia inwentaryzacji poszczególnych składników majątkowych będących w dyspozycji dowódcy WJB. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Kierunki doskonalenia inwentaryzacji w wojskowej jednostce budżetowej
63%
Przedstawione opracowanie zawiera treści związane z zasadniczymi przedsięwzięciami, których realizacja pozwoli unikać błędów popełnianych w toku inwentaryzacji. Uwaga została skupiona na usprawnieniach w czterech zasadniczych obszarach, które obejmują: - dobór i odpowiednie przygotowanie wszystkich osób zaangażowanych w procesie inwentaryzacji; - terminowe i merytorycznie poprawne opracowanie wszystkich dokumentów umożliwiających sprawne przeprowadzenie inwentaryzacji /bez zakłócania normalnego rytmu funkcjonowania jednostki wojskowej/; - wypracowanie jasnych, przejrzystych, powszechnie zrozumiałych procedur postępowania i konsekwentne ich przestrzeganie w czasie realizacji zadań inwentaryzacyjnych; - wyposażenie ludzi uczestniczących w obrocie materiałowym /fizyczny przepływ i jego dokumentowanie/ w sprzęt informatyczny usprawniający i ujednolicający czynności wymiany informacji. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Zarządzanie wojskowym systemem transportowym
63%
Zewnętrzne uwarunkowania bezpieczeństwa, intensywny rozwój potencjału gospodarczego Polski oraz poszerzanie zaangażowania w kształtowanie międzynarodowego środowiska bezpieczeństwa, a także rosnące wyczulenie społeczeństwa polskiego na współczesne zagrożenia, wymuszają stopniową optymalizację sił i środków bezpieczeństwa narodowego w kierunku tworzenia zintegrowanego systemu. Oznacza to m.in. podejmowanie działań umożliwiających równoczesne wykorzystanie elementów systemu obronnego państwa i systemu zarządzania kryzysowego. Dźwignią wzrostu poziomu bezpieczeństwa narodowego i skutecznym narzędziem jego realizacji jest zintegrowanie planowania i przygotowania komponentów wojskowych i cywilnych, kompleksowe podejście do rozwiązywania sytuacji kryzysowych oraz uregulowanie i przypisanie zadań w tym zakresie administracji publicznej, a także stworzenie stabilnych podstaw ich finansowania.(fragment tekstu)
Obrona i bezpieczeństwo narodowe. Biała Księga, ze wstępem prezydenta Nikolasa Sarkozy'ego, jest trzecią z kolei wydaną w okresie istnienia V Republiki. Pierwsza ukazała się w 1972 r. i precyzowała zasady polityki obronnej, opartej na doktrynie odstraszania, a sformułowanej przez gen. Charles'a de Gaulle'a. Odegrała ona dużą rolę w adaptacji francuskiej obrony i armii do nowych warunków, po etapie dekolonizacji. Druga "Biała księga" została wydana w 1994 r. Koncentrowała się na przystosowaniu polityki obronnej Francji do pozimnowojennej ery i miała obejmować okres do 2015 r. Jednak wybrany w 2007 r. prezydent Francji, Nicolas Sarkozy, uznał, że - głównie na skutek globalizacji - Francja staje przed zupełnie nowymi wyzwaniami i obecnie obowiązująca polityka obronna, sformułowana w "Księdze" z 1994 r., jest przestarzała i szkodliwa. Dlatego tuż po zainstalowaniu się w Pałacu Elizejskim powołał specjalną komisję, która po prawie rocznej pracy, w czerwcu 2008 r., ogłosiła - oczywiście z akceptacją Sarkozy'ego - nową "Białą Księgę", definiującą główne kierunki polityki obronnej i bezpieczeństwa narodowego Francji w perspektywie najbliższych 15 lat. Wpisuje się ona w projekt obecnego prezydenta, nakierowany na przebudowę Francji, jej "odnowę". (fragment tekstu)
Struktura i rozdysponowanie przychodów i wydatków budżetu wojskowego i cywilnego NATO oraz zasady, na których opiera się system wspólnego finansowania.
Przedmiotem artykułu jest weryfikacja hipotezy o istotnym wpływie ograniczenia środków i reorganizacji finansowych Sił Zbrojnych na zmianę w wielkości i strukturze zatrudnienia żołnierzy zawodowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym treść artykułu obejmuje charakterystykę zasadniczych elementów polityki obronnej w aspekcie kadrowym oraz ich podstawowe założenia. Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na zmiany zachodzące w Polskich Siłach Zbrojnych, w szczególności n ich reorganizację, zasady, formy i strukturę zatrudniania żołnierzy zawodowych. Ponadto przedstawiono możliwości rozwoju żołnierza, system kształcenia i doskonalenia służbowego, opiniowanie służbowe. ostatni fragment artykułu poświęcony został analizie zatrudnienia żołnierzy zawodowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.