Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 88

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Budżet przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W badanych przedsiębiorstwach budżetowanie utożsamiane było zazwyczaj ze sporządzaniem, zatwierdzaniem i kontrolą rocznego budżetu wiodącego przedsiębiorstwa, który powstaje przez łączenie głównie budżetów cząstkowych: sprzedaży, produkcji, nakładów inwestycyjnych i kosztów administracji i sprzedaży. Budżet taki jest przedstawiany w formie sprawozdań finansowych pro forma (planowanego rachunku zysków i strat, rzadziej planowanego bilansu czy rachunku przepływu środków pieniężnych). Oznacza to, że sporządzanie budżetów obejmowało zazwyczaj działalność operacyjną w stopniu podstawowym, rzadziej natomiast planowana była działalność finansowa. Wynika to m.in. z braku wyraźnie wyznaczonych celów finansowych. Plan finansowy nie znajdował zatem przełożenia na działalność operacyjną, stąd też kontrola budżetowa dotyczyła głównie wykonania planu sprzedaży i zaopatrzenia. Takie zastosowanie budżetowania powoduje, że przedsiębiorstwo nie wykorzystuje w pełni tego narzędzia do motywowania.(fragment tekstu)
Budżet główny przedsiębiorstwa zawiera budżety cząstkowe, które dotyczą różnych obszarów jego działalności i odpowiedzialności. W artykule przedstawiono i porównano struktury budżetu głównego, które prezentowane są w literaturze oraz w wybranych przed­siębiorstwach. Przedstawiono różnice i podobieństwa w strukturach budżetu głównego pre­zentowanych w literaturze przykładach. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony budżetowaniu kosztów logistyki. Przedstawiono w nim zalety budżetowania kosztów logistyki, jego wady oraz metody. Dodatkowo, zaprezentowane miejsce kosztów logistyki w budżecie głównym przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Planowanie finansowe w przedsiębiorstwach oparte na budżetach cząstkowych
61%
W artykule omówiono planowanie finansowe. Wskazano jego istotę, jak i założenia do ogólnego modelu planowania finansowego oraz pewne obszary działalności przedsiębiorstwa, do których ma zastosowanie planowanie. Autorka zaproponowała wykorzystanie budżetów jako narzędzia optymalizującego planowanie finansowe. Omówiła poszczególne budżety cząstkowe operacyjne i finansowe oraz wskazała na ich powiązanie z planowaniem finansowym. W artykule wskazano również problemy planowania finansowego i bariery w zastosowaniu budżetowania do wsparcia tegoż planowania. (abstrakt oryginalny)
W artykule wskazano, że rachunkowość może odgrywać ważną rolę jako instrument wspomagający budżetowanie i zarządzanie przedsiębiorstwa, jeżeli jest systemem sensu largo, obejmującym rachunkowość finansową oraz rachunek kosztów i rachunkowość zarządczą. Chociaż rachunkowość uczestniczy w budżetowaniu różnych obszarów działalności przedsiębiorstw, to budżetowanie kosztów, przychodów i wyniku finansowego bez wsparcia przez nowoczesną, sprawnie funkcjonującą rachunkowość jest bardzo trudne lub niemożliwe. (abstrakt oryginalny)
W trakcie procesu budżetowego występuje szereg nieefektywności, tym silniejszych, im większe jest dane przedsiębiorstwo. Jednym z powszechnych zjawisk jest ukrywanie przez pracowników informacji o faktycznych możliwościach rozwoju biznesu, aby negocjować jak najniższe poziomy celów do swych systemów motywacyjnych. Wpływa to bezpośrednio na spadek tempa rozwoju danej instytucji lub wzrost jej kosztów działania. W niniejszym opracowaniu przedstawiony jest model systemu motywacyjnego, który zapobiega przyjmowaniu zaniżonych celów do budżetów. Jego istotą jest wprowadzenie do mechanizmu premiowania parametru ambitności, określanego ex ante na etapie zatwierdzania celów. Odpowiednie ukształtowanie parametrów macierzy współczynnika ambitności, realizacji planu oraz stawek wynagrodzenia zmiennego sprawia, iż najlepszą strategią dla pracownika jest zgłaszanie do budżetu celów zgodnych z jego faktycznymi możliwościami realizacji. (abstrakt autora)
W artykule przedstawiono zasady sporządzania budżetów elastycznych oraz sposób ich wykorzystania w kontroli realizacji projektów. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problem budżetowania w przedsiębiorstwach. Omówiono czas i zadania w budżetowaniu przychodów oraz znaczenie budżetowania przychodów. Opisano również niezbędne cechy raportów, aby mogły odgrywać rolę „nośników” informacji oraz przynosiły oczekiwane efekty.
10
Content available remote The Perception of Budgeting in Czech Firms - Results of a Survey
61%
Research background: Budgeting was developed during the Great Depression as a managerial tool to help enterprises survive a critical period characterized by fluctuations in macroeconomic indicators. Now, after more than eighty years, budgeting is criticized for the same reason why it was created - for lack of adaptability to unexpected changes in the business environment. Based on these facts, the presented study focuses on the specifics of budgeting in the current business environment.Purpose of the article: The aim of the work is to explore selected aspects of budgeting process in Czech firms, and to assess how the budgetary process is influenced by the progression of the business environment.Methods: To achieve presented target, the authors designed the questionnaire survey submitted to employees of companies in the Czech Republic.Findings & Value added: The first part of this paper displays the state of knowledge on budgeting, the following part presents results of the survey. The study identified several trends, especially in the use of budgeting in Czech firms, characteristics of budgets in these subjects and evaluation of the sustainability of a company´s environment. (original abstract)
Każda firma, podejmując decyzję o wyjeździe integracyjnym, powinna zdawać sobie sprawę z tego, jakie koszty musi ponieść na jego organizację. Co zatem należy uwzględnić, planując tego typu przedsięwzięcie? W artykule pokazano jak zaplanować budżet takiego wyjazdu.
Koszt drukowania jest dla firmy zauważalnym wydatkiem. Z badań IDC wynika, że jest to ok. 5 proc. całego budżetu. Autor stara się odpowiedzieć czytelnikowi na pytanie wg jakich kryteriów należy się kierować, żeby zminimalizować wydatki związane z drukowaniem czy kopiowaniem dokumentów
Przedstawiono cele funkcjonowania budżetowania w stacji radiowej, omówiono elementy systemu budżetowania: budżet działalności operacyjnej, kosztów programu radiowego i jego składowe. Poruszono także problem kosztorysowania audycji radiowych oraz przedstawiono aspekty organizacyjne systemu budżetowania.
Celem artykułu było przedstawianie procedur tworzenia i kontroli realizacji budżetu sprzedaży, a także zwrócenie uwagi na potrzebę łącznej oceny przychodów ze sprzedaży oraz kosztów sprzedaży i marketingu. (fragment wstępu)
15
Content available remote Miękkie ograniczenia budżetowe : esej wprowadzający do tomu IV Dzieł wybranych
61%
Autor po raz pierwszy zajął stanowisko na temat miękkich ograniczeń budżetowych (soft budget constraint - SBC) w 1976 r. W ciągu kolejnych 40 lat poczyniono znaczne postępy na drodze do pełniejszego zrozumienia tego zagadnienia. Dlatego autor nie zgadza się na zawężanie zakresu stosowania tego pojęcia do procesu ratowania nierentownych przedsiębiorstw socjalistycznych. Wykazuje, że syndrom SBC może wystąpić w różnych organizacjach i formach w wielu dziedzinach gospodarki, oraz wskazuje na różnorodność dostępnych środków, z których finansuje się udzielaną pomoc. Pojedyncze działania ratunkowe nie tworzą ww. syndromu. Powstaje on dopiero wtedy, gdy SBC stają się elementem oczekiwań podmiotów gospodarczych. Szczególną uwagę zwrócono na następstwa tego rodzaju postępowania odpowiednio dla organizacji ratujących oraz ratowanych. W pracy zawarto przegląd doniesień na temat rozprzestrzeniania się omawianego syndromu na różnych etapach funkcjonowania systemów socjalistycznego i kapitalistycznego, a także w różnych rodzajach organizacji. Autor prezentuje własne poglądy w kwestiach normatywnych, proponując zabezpieczenia przed szkodliwym wpływem przedmiotowego syndromu. (abstrakt oryginalny)
W artykule zarekomendowano dwie metody, które usprawniają proces budżetowania przedsięwzięć gospodarczych: metodę złotego klucza podziału zysku (ZKPZ) i metodę ekonomicznej macierzy powiązań informacyjnych (EMPI). Metody te mają na celu chronić przedsiębiorstwo przed nierozważnym podjęciem decyzji o uruchomieniu centrum zysku (ośrodka odpowiedzialności).
Scharakteryzowano budżetowanie w przedsiębiorstwie oraz omówiono rodzaje budżetów, które stanowią podstawę opracowania budżetu rocznego.
W oparciu o dane z bułgarskich przedsiębiorstw autorzy badają wpływ płynnych ograniczeń budżetowych na działalność inwestycyjną przedsiębiorstw.
Na podstawie wyników z przeprowadzonych badań empirycznych określono tendencję rozwoju i szerszego zastosowania budżetowania rocznego. Z badań tych wynika ogólna tendencja zastosowania instrumentu budżetowania przez większość badanych jednostek gospodarczych, z przewagą stosowania budżetowania jako instrumentu controllingu. Ta tendencja znajduje pokrycie w bardzo dobrej ocenie decyzji dotyczącej wprowadzenia budżetowania do jednostek. Można zatem wnioskować, że w praktyce budżetowanie jest oceniane pozytywnie i zbiera przychylne oceny, co może wynikać z dwóch przyczyn: braku znajomości lub umiejętności korzystania z alternatywnych rozwiązań, albo faktycznej, pozytywnej oceny tego instrumentu.(abstrakt oryginalny)
Autorka rozpoczęła od wyjaśnienia procesu budżetowania i istoty kosztów. Właściwym tematem opracowania była analiza sposobów budżetowania kosztów z podziałem na ich rodzaj i przyjętą w przedsiębiorstwie klasyfikację.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.