Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 396

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Budget expenditures
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
1
Content available remote Wady preferencji podatkowych w kontekście bezpośrednich wydatków budżetowych
100%
Preferencje podatkowe to występujące w systemie podatkowym konstrukcje służące do stymulowania zachowań podatników poprzez wspieranie aktywności pożądanych przez ustawodawcę i eliminację działań nieakceptowanych. Badania nad tymi konstrukcjami zostały zapoczątkowane w Stanach Zjednoczonych przez S. Suurya, który jako pracownik Departamentu Skarbu USA polecił podwładnym przygotowanie spisu występujących ówcześnie preferencji podatkowych, co dało początek analizom tych zjawisk na całym świecie. W Polsce tematyka preferencji podatkowych po raz pierwszy została poruszona w Białej Księdze Podatków, w której postulowano stopniową, ale całkowitą likwidację ulg czy zwolnień podatkowych. Zalążkiem analizy tego tematu była też przygotowana przez NIK informacja o stanie prawa podatkowego, która wskazywała na rozmiar preferencji podatkowych, ale także na niebezpieczeństwo powierzchownych analiz i konsultacji dotyczących prac przedlegislacyjnych, co może prowadzić do niepożądanych skutków z zakresu spójności systemu podatkowego.(fragment tekstu)
W artykule dokonano analizy struktury i dynamiki wydatków budżetowych na rolnictwo w Polsce w latach 2015-2022, co stało się bazą do rozważań na temat relacji pomiędzy wydatkami budżetu rolnego a dynamiką PKB i dynamiką budżetu państwa. Źródłem materiałów empirycznych były dane Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Analizie poddano zarówno wielkości nominalne, jak i urealnione o wskaźnik inflacji CPI. Wykazano, że w latach 2015-2022 utrzymywała się względnie trwała tendencja realnego spadku poziomu wydatków budżetu rolnego ogółem, tj. obejmującego środki krajowe i środki unijne, odnotowano także spadek relacji budżetu rolnego względem PKB. Sukcesywnie zmniejszał się również udział wydatków na rolnictwo w wydatkach budżetu państwa, co świadczy o malejącym znaczeniu rolnictwa w hierarchii wydatków budżetowych państwa w dłuższym okresie. Te niekorzystne dla rolnictwa tendencje zostały wyhamowane w latach 2020-2022, szczególnie w 2022 roku. Wzrost wydatków na rolnictwo w tych latach był głównie podyktowany koniecznością wsparcia tego sektora i ochrony producentów rolnych przed negatywnymi skutkami katastrof klimatycznych, chorób zakaźnych i wzrostu inflacji. W efekcie zmieniła się także struktura wydatków budżetowych na rolnictwo, w której na znaczeniu zyskują wydatki związane ze stabilizacją rynków rolnych, dochodów rolników oraz związane z ograniczaniem ryzyka w rolnictwie.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę zdiagnozowania wielkości odchyleń od planu w latach 2005 2008 wybranych kategorii makroekonomicznych oraz wydatków budżetowych według działów klasyfikacji budżetowej. Szczególną uwagę zwró­cono na wydatki w 2008 roku. Analizę odchyleń poprzedzono omówieniem ram prawnych oraz metodycznych dla planowania budżetu w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W artykule Autorka przedstawia źródła zasilania finansowego budżetów władz lokalnych na Ukrainie. Wskazuje także na możliwości powiększania dochodów budżetowych oraz charakteryzuje zasady i kierunki ich rozdysponowania.(abstrakt oryginalny)
W pracy poddano analizie podażowe oddziaływanie polityki fiskalnej na fluktuacje gospodarcze w Polsce. Analizę przeprowadzono w oparciu o należący do grupy modeli realnego cyklu koniunkturalnego model Hansena z niepodzielną pracą, który dostosowano do warunków gospodarki polskiej i rozszerzono o założenia dotyczące polityki fiskalnej. Na podstawie przeprowadzonych symulacji otrzymuje się, że model relatywnie dobrze odwzorowuje korelacje pomiędzy wielkością PKB i pozostałymi zmiennymi. Nie ma natomiast potwierdzenia w danych rzeczywistych wynikająca z modelu ujemna zależność pomiędzy wydatkami rządowymi i konsumpcją, szczególnie silna w przypadku przyjęcia założenia o występowaniu substytucyjności pomiędzy konsumpcją prywatną i publiczną. Jednocześnie porównanie wyników modelu z rezultatami otrzymanymi przez Kuchtę i Piłat ukazuje, że rozszerzenie modelu o politykę fiskalną zmniejsza korelację pomiędzy łączną produktywnością czynników produkcji a produkcją, przybliżając ją do wielkości występującej w gospodarce polskiej. (fragment tekstu)
Wydatki publiczne stanowią specyficzną grupę wydatków albowiem służą realizacji szczególnych zadań władz publicznych. W opracowaniu wymieniono i omówiono podstawowe funkcje wydatków oraz zaprezentowano ich klasyfikacje. Przeprowadzono analizę tych wydatków w latach 1995-2003 i na podstawie jej wyników stwierdzono wzrost wydatków w ujęciu nominalnym.
7
Content available remote Wydatki sztywne budżetu państwa w Polsce
100%
Poziom i struktura wydatków budżetowych są przede wszystkim determinowane zakresem zadań ciążących na władzy publicznej, a ten w Polsce jest nadal szeroki, pomimo wielu prób jego ograniczania. Wielkość i struktura wydatków jest uwarunkowana zarówno historycznie, jak też wynika z przyjętej przez władze publiczne doktryny społeczno-gospodarczej. W strukturze wydatków budżetu państwa w Polsce wydatki o charakterze sztywnym odrywają dominującą rolę, konieczne wydaje się zatem przeanalizowanie ich poziomu, dynamiki oraz struktury w kontekście zagrożeń dla sytuacji budżetowej w Polsce. (fragment tekstu)
Modelowanie wydatków samorządowych przeprowadzono metodami ekonometrycznymi. Przeprowadzona analiza miała dwojaki charakter. Po pierwsze, miała na celu zbadani wpływu wybranych czynników ekonomicznych na wydatki z budżetów powiatów w dziale oświata i wychowanie. Po drugie, podjęto próbę wskazania odpowiedniego modelu statystycznego badanych zależności spośród modeli wykorzystywanych dla danych panelowych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą przedstawienia ekonomicznych uwarunkowań funkcjonowania parków narodowych na przykładzie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przedstawiono w nim stan prawny funkcjonowania parków narodowych w Polsce. W opracowaniu zawarte są również informacje o podstawowych aspektach odnoszących się do największego parku narodowego na obszarze województwa małopolskiego. Przedstawione zostały w nim także średnie płace, dochody przekazywane do budżetu państwa, istotne koszty w wydatkach budżetowych, źródła dotacji pozabudżetowych oraz źródła finansowania Tatrzańskiego Parku Narodowego. (abstrakt oryginalny)
W artykule wskazano tendencje w zakresie urynkowienia (wprowadzenia odpłatności) realizacji wybranych zadań publicznych przez miasta na prawach powiatu. Przeprowadzono analizę realizacji wybranych zadań publicznych w formie jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych oraz w drodze zaangażowania miast na prawach powiatu w spółki kapitałowe. Analizie poddano opłacalność wprowadzania opłat za wybrane usługi publiczne w miastach na prawach powiatu w latach 2012-2014. Pozwoliło to na wskazanie kluczowych obszarów zaangażowania miast w usługi dostarczane na zasadach rynkowych wraz z wpływami generowanymi dzięki opłatom za usługi oraz ich znaczeniem dla finansów miast. W artykule wskazano, że opłaty za usługi w badanych miastach co do zasady skalkulowane są na poziomie niepozwalającym na równoważenie wydatków na te zadania, w szczególności w przypadku zadań społecznych. Jednocześnie zadania, w przypadku których samofinansowanie jest możliwe, wydzielone zostały organizacyjnie do realizacji przez spółki(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Kontrowersje związane z gospodarowaniem budżetem Unii Europejskiej
76%
Celem artykułu jest analiza procesu tworzenia budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Proces ten przypomina dotychczasowe spory i negocjacje oraz wywołuje nowe kontrowersje w sprawie gromadzenia i rozdysponowania środków finansowych Wspólnoty. Autor przedstawił najpierw znaczenie i zasady funkcjonowania budżetu Unii Europejskiej. Następnie zaprezentował negocjacje budżetowe prowadzone w latach 2010-2012 oraz kierunki zmian w strukturze wpływów i wydatków nowego budżetu. W odniesieniu do źródeł finansowania podkreślił znaczenie nowego europodatku od transakcji finansowych oraz reformy VAT. W zakresie wydatków budżetu wyeksponował zmiany w polityce spójności społeczno-gospodarczej i rozwoju konkurencji oraz zamrożenie nakładów na wspólną politykę rolną, a także rosnące wydatki w ramach idei obywatelstwa europejskiego. W zakończeniu scharakteryzował skutki nowego budżetu dla Polski. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Metody uelastyczniania wydatków budżetowych państwa
76%
Wydatki budżetowe są głównym instrumentem wykonywania zadań państwa. Cechą struktury wydatków budżetu państwa w Polsce jest wysoki udział wydatków sztywnych (prawnie zdeterminowanych). Ich przeciwieństwem są wydatki elastyczne umożliwiające finansowanie nowych wyzwań stojących przed państwem. W artykule podkreśla się potrzebę przeprowadzenia reform zwiększających "pole" podejmowania w miarę swobodnych decyzji w ramach polityki budżetowej oraz omawia się sposoby uelastycznienia wydatków budżetu państwa. (abstrakt oryginalny)
Obecność dotacji w strukturze źródeł finansowania jednostki dotowanej, wpływa na większy wzrost jej wydatków budżetowych, niż miałoby to miejsce, gdyby do finansowania wydatków publicznych wykorzystano dochody własne. Efekt ten jest określany w literaturze anglojęzycznej jako flypaper effect. Celem artykułu jest przybliżenie mechanizmu funkcjonowania flypaper effect i przyczyn jego powstawania. (fragment tekstu)
Obecnie rola państwa w kształtowaniu konkurencyjności kraju nie jest ograniczona jedynie do wspierania rozwoju innowacyjności i kapitału ludzkiego. Coraz większe znaczenie ma prowadzona polityka socjalna, która realizowana jest w celu stworzenia państwa nie tylko konkurencyjnego na arenie międzynarodowej, ale także gwarantującego wysoki poziom życia mieszkańców. Jednocześnie głównym problemem współczesnego państwa opiekuńczego jest stawianie czoła coraz większym kosztom polityki społecznej. Celem artykułu jest ocena, czy koszty państwa ponoszone na działalność redystrybucyjną, odnoszące się do sfery socjalnej, są wydatkowane efektywnie. Badanie efektywności wydatków państwa zostało przeprowadzone przy wykorzystaniu metody Data Envelopment Analysis.(abstrakt oryginalny)
Podjęto próbę oceny podziału środków z budżetu zadaniowego na zadania z zakresu funkcji 12. "Środowisko" w latach 2009-2012. Analizę przeprowadzono na podstawie danych zawartych w ustawach budżetowych dotyczących wydatków państwa w układzie zadaniowym. Przedstawiono miejsce i znaczenie funkcji środowisko w budżecie zadaniowym. Zwrócono uwagę na podział środków publicznych pomiędzy poszczególne zadania realizowane w ramach funkcji środowisko oraz ich dysponentów. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wyniki analizy struktury finansowania wydatków majątkowych w powiatach Polski w latach 1999-2004. Badanie miało na celu identyfikację źródeł finansowania wydatków majątkowych z budżetów powiatów i próbę odpowiedzi na pytanie, w jakim sposób inwestycje realizowane przez powiaty są powiązane ze strukturą dochodów? Do badania wykorzystano ekonometryczne modele dla danych panelowych oraz metody klasyfikacji. Szczególną zaletą ekonometrii danych panelowych jest możliwość uwzględnienia heterogeniczności badanej zbiorowości w czasie i przestrzeni, co pozwoliło na uwzględnienie w badaniu specyficznych dla poszczególnych jednostek uwarunkowań lokalnych oraz zmian zachodzących w czasie. (abstrakt oryginalny)
17
76%
Rozwój obszarów wiejskich to obecnie jeden z ważniejszych priorytetów wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej. Pierwsze instrumenty służące rozwojowi obszarów wiejskich pojawiły się już w latach 70. ubiegłego wieku, jednak skala i zakres ich stosowania były ograniczone. Stopniowo, wraz ze zmianami WPR, rozbudowywano instrumentarium, zwiększały się także nakłady finansowe na wsparcie tych obszarów. Kształt WPR, zaplanowany na lata 2007-2013, zakłada dalsze wzmocnienie polityki rozwoju obszarów wiejskich. Coraz bardziej odchodzi się od silnie wspieranej interwencji sektorowej w kierunku prorynkowej polityki zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. Celem opracowania jest ukazanie działań na rzecz rozwoju obszarów wiejskich podejmowanych w ramach WPR UE z uwzględnieniem finansowych aspektów tej polityki. (abstrakt oryginalny)
System ubezpieczenia społecznego funkcjonował w Polsce od dawna, jednak objęcie nim rolników indywidualnych nastąpiło stosunkowo późno - dopiero ustawą z 27 października 1977 r. Wcześniejsze uregulowania dotyczyły zaopatrzenia emerytalnego tych właścicieli nieruchomości rolnych i ich rodzin, którzy zdecydowali się przekazać swoje gospodarstwo państwu (ustawa z 28 czerwca 1962 r.). Na początku lat 70. ubezpieczonych było zaledwie 60% ludności zatrudnionej w rolnictwie (byli to głównie pracownicy PGR oraz członkowie spółdzielni produkcyjnych). System ten właściwie nie obejmował rolników indywidualnych (Sobko w-Chaber 1996, s. 129-134). Przez kolejne lata system ulegał licznym zmianom, których szczególne nasilenie nastąpiło pod koniec lat 80. Kolejne ustawy rozszerzały stopniowo zakres podmiotowy ubezpieczenia oraz rodzaj świadczeń, a także upraszczały procedury ich przyznawania. Rezultatem tych zmian była ustawa z 20 grudnia 1990 r., która powołała do życia instytucję - Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) - przejmującą rozproszone wcześniej obowiązki z zakresu rolniczych ubezpieczeń społecznych oraz podejmującą nowe zadania nie realizowane dotąd przez żadną instytucję ubezpieczeniową w Polsce. Od tej pory system ubezpieczeń rolniczych bardzo się zbliżył do systemu ubezpieczeń pracowniczych. Tym samym uzupełniono lukę dotyczącą kategorii świadczeń i zasad ich przyznawania rolnikom indywidualnym (Prutis 1999). Jednocześnie powstało istotne zobowiązanie wobec sektora rolno-żywnościowego, który musiał udźwignąć budżet państwa. (fragment tekstu)
19
76%
Podstawą do podjęcia tematu obejmującego problematykę zmienności wieloletniego budżetu unijnego jest zbliżająca się nowa perspektywa finansowa, w której spodziewać się należy istotnych przeobrażeń. Artykuł stanowi próbę porównania zmian zachodzących w kolejnych wieloletnich budżetach Unii Europejskiej po roku 2000. Celem artykułu jest ukazanie zmian budżetowych, jakie miały miejsce w trzech perspektywach finansowych (tj. w latach 2000-2006, 2007-2013 i 2014-2020), ich interpretacja i ocena oraz przyjrzenie się planowanym modyfikacjom konstrukcji budżetu przewidywanym w latach 2021-2027. Realizacja celu wymagała dokonania przeglądu i analizy poszczególnych działów w przekroju trzech ostatnich budżetów wieloletnich, ukazania i interpretacji wielkości wydatków oraz przybliżenia założeń, na których z dużą dozą prawdopodobieństwa oparte będą nowe Wieloletnie Ramy Finansowe(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Rozkłady wydatków mieszkańców obszarów miejskich i wiejskich w Polsce
76%
W artykule określono stopień podobieństwa rozkładów wydatków na osobę mieszkańców miast i wsi. Podobieństwo rozkładów zmierzono za pomocą zaproponowanej statystyki  (lambda), przy czym dwa rozkłady były tym bardziej podobne, czym  miała mniejszą wartość. Przeprowadzenie procedury klasyfikacji pozwoliło na utworzenie następujących trzech grup: A - miasta o liczbie mieszkańców 500 tys. i więcej, B - miasta o liczbie mieszkańców nie przekraczającej 500 tys., C - obszary wiejskie. W celu wyciągnięcia wniosków końcowych przeanalizowano rozrzut wydatków między grupami A, B i C oraz wewnątrz tych grup.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.