Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Budgetary establishment
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Przeprowadzona analiza pokazała, że w sektorze komunalnym nie ma jednej bezwzględnie najlepszej formy organizacyjno-prawnej jednostek obsługujących rynki usług użyteczności publicznej. Hipoteza o nieprzydatności zakładu budżetowego w obecnych warunkach funkcjonowania gospodarki komunalnej nie została pozytywnie zweryfikowana. Zakład budżetowy ma swoje wady, ale również ma pozytywne cechy, widoczne przede wszystkim przy porównaniu z jednostką budżetową. Wynika to z różnych przyczyn: • po pierwsze - usługi użyteczności publicznej są wielce zróżnicowane, zarówno są to usługi materialne, jak i niematerialne, • po drugie - sektor komunalny w poszczególnych JST różni się wielkością realizowanych zadań i potrzeb, które musi zaspokoić, • po trzecie - zróżnicowane są systemy infrastruktury lokalnej, zwłaszcza jeśli chodzi o te dziedziny, w których usługi materialne rozprowadzane są za pomocą sieci, • po czwarte - ważnym rysem sektora komunalnego w poszczególnych gminach jest pewien "balast" historyczny, związany z poprzednio dokonanymi wyborami, które nie są łatwe do odwrócenia, • po piąte - poszczególne dziedziny gospodarki komunalnej charakteryzują zdecydowanymi różnicami kapitałochłonności i struktury kosztów, • po szóste - znaczącą część gospodarki komunalnej stanowią monopole naturalne, których "rozpuszczenie" czy ominięcie jest trudne lub wręcz niemożliwe.(fragment tekstu)
Od 1 stycznia 1995 r. obowiązuje ustawa o rachunkowości, która reguluje zakres rachunkowości. W przypadku jednostek sektora finansów publicznych obok ustawy o rachunkowości wprowadzono przepisy szczegółowe. W pierwszym etapie było to Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28.07.2006 r. w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządów terytorialnych oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych. Nowelizacja ustawy o rachunkowości, a także nowelizacja ustawy o finansach publicznych spowodowała potrzebę zmian w zakresie powyższego rozporządzenia, stąd obecnie obowiązuje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5.07.2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Jednostki budżetowe oraz samorządowe zakłady budżetowe, w zakresie środków trwałych, zobowiązane są do stosowania zapisów ustawy o rachunkowości, ustawy o finansach publicznych oraz rozporządzenia Ministra Finansów. W przypadku wartości minimalnej środków trwałych czy też stawki amortyzacji jednostki te posiłkować się muszą zapisami zawartymi w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy nowych zasad działania i prowadzenia gospodarki finansowej przez samorządowe zakłady budżetowe w związku ze zmianą ustawy o finansach publicznych. Przyjęte rozwiązania nie spełniają jednak oczekiwań jednostek samorządu terytorialnego [JST], zmuszają do likwidacji istniejących zakładów lub zmiany ich formy organizacyjno-prawnej. Działania te pociągają za sobą wydatki, których ustawodawca nie uwzględnił.(abstrakt oryginalny)
Jednostki budżetowe oraz samorządowe zakłady budżetowe są zobowiązane stosować zasady rachunkowości, rzetelnie i jasno przedstawiając sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy, zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości (uor), ustawy o finansach publicznych (uofp), z uwzględnieniem zasad szczególnych zawartych w aktach wykonawczych do uofp. Obecnie obserwuje się tendencję upodabniania zasad rachunkowości obowiązujących w sektorze finansów publicznych oraz w sektorze prywatnym. Celem artykułu jest przedstawienie zmian wskazujących na dokonujący się proces ujednolicania tych zasad w jednostkach budżetowych oraz samorządowych zakładach budżetowych.(fragment tekstu)
Zaprezentowano znaczenie kapitału intelektualnego w sprawnym funkcjonowaniu współczesnej instytucji. Pokazano znaczenie kapitału intelektualnego w kontekście ogólnonarodowym. Przedstawiono wyniki badań empirycznych dotyczące kapitału intelektualnego w jednostkach budżetowych. Wskazano na funkcję kapitału relacyjnego.
Przedstawiono podstawowe zagadnienia z zakresu funkcjonowania zakładów budżetowych, omówiono formę organizacyjno-prawną, główne rodzaje działalności prowadzone przez zakłady budżetowe, zasady powoływania zakładów budżetowych i cel działalności. Ukazano różnice występujące w sprawozdawczości finansowej między zakładami budżetowymi a przedsiębiorstwami działającymi dla zysku oraz najważniejsze metody i mierniki mogące znaleźć zastosowanie w ocenie działalności tych specyficznych podmiotów.
8
Content available remote Pojęcie i zakres kontroli zarządczej w samorządowym zakładzie budżetowym
63%
Cel - Celem opracowania jest pokazanie, jak rozumiane jest pojęcie kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych, a w szczególności w samorządowych zakładach budżetowych. Metodologia badania - Opracowanie zrealizowane zostało przy wykorzystaniu wielu różnorodnych metod badawczych. Wśród podstawowych wymienić można analizę aktów prawnych. Istotną rolę przypisano ponadto studiom literaturowym, opierającym się głównie na krajowej, zwartej i artykułowej literaturze przedmiotu. Wykorzystano również: metodę syntezy, dedukcji i indukcji. Wynik - W opracowaniu pokazano, iż kontrola zarządcza jest metodą zarządzania stosowaną w sektorze finansów publicznych, ukierunkowaną na realizację zadań i celów postawionych przed jednostkami tego sektora. Jest to system tworzony przez kierownictwo jednostki jako zbiór różnego rodzaju zarządzeń, procedur, wytycznych, zasad i mechanizmów, które wspomagają zarządzanie jednostką. Oryginalność/wartość - W opracowaniu zwrócono uwagę na pojęcie i zakres kontroli zarządczej w samorządowym zakładzie budżetowym. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Polityka rachunkowości samorządowych zakładów budżetowych - wybrane problemy
63%
Głównym celem artykułu jest analiza wybranych zakresów polityki rachunkowości samorządowych zakładów budżetowych z uwzględnieniem aktualnych przepisów prawa. Przyjęte w opracowaniu metody badawcze opierają się przede wszystkim na analizie aktów prawnych, studiach literaturowych, analizie opisowej oraz wnioskowaniu.(fragment tekstu)
Problem naprawy finansów publicznych jest dyskutowany od wielu lat i pozostaje ciągle aktualny, a kolejne działania w tym kierunku są związane ze zmianą podstaw prawnych ich funkcjonowania. W ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych wprowadzono regulacje mające na celu instytucjonalną konsolidację finansów publicznych, związaną między innymi z likwidacją wszystkich gospodarstw pomocniczych i państwowych oraz części samorządowych zakładów budżetowych. Przedstawione wyniki badania skutków tych zmian w pierwszych latach funkcjonowania ustawy prowadzą do wniosku, że proces likwidacji części jednostek gospodarki pozabudżetowej został przeprowadzony prawidłowo. Część zadań tych jednostek została przejęta przez budżet państwa i budżety samorządowe, część przejęły inne podmioty funkcjonujące w sektorze finansów publicznych, w tym agencje wykonawcze i nowo powołane instytucje gospodarki budżetowej. Przeprowadzona konsolidacja zwiększyła koncentrację środków publicznych w sferze budżetowej i doprowadziła do zwiększenia przejrzystości finansów publicznych.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Zarządzanie strategiczne w jednostkach budżetowych
63%
Cel - Próba wskazania możliwości wykorzystania zarządzania strategicznego w jednostkach budżetowych. Specyficzne zasady funkcjonowania jednostek budżetowych powodują, że często są one oskarżane o niegospodarność. Bardzo trudno ocenić również efektywność ich działalności przy pomocy tradycyjnych metod wykorzystywanych w podmiotach komercyjnych. Metodologia badania - W opracowaniu wykorzystano metodologię badań literaturowych oraz studium przypadku. Plan rozwoju Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin na lata 2012-2015 posłużył do wskazania możliwości wykorzystania zarządzania strategicznego w jednostkach budżetowych. Wynik - Przeprowadzone badania pozwoliły przedstawić istotę zarządzania strategicznego w jednostkach budżetowych oraz wskazać jego wpływ na ocenę efektów ich funkcjonowania. Oryginalność/wartość - Wnioski z przeprowadzonych badań jasno wskazują, że zarządzanie strategiczne w jednostkach budżetowych pozwala na budowanie ich potencjału instytucjonalnego oraz ocenę efektów ich funkcjonowania. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Pojęcie i zakres kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych
63%
Cel - Celem opracowania jest wyjaśnienie pojęcia i zakresu kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych. Metodologia badania - Opracowanie zrealizowane zostało przy wykorzystaniu wielu metod badawczych. Podstawowymi są analiza aktów prawnych oraz studia literaturowe, opierające się głównie na krajowej, zwartej i artykułowej literaturze przedmiotu. Wykorzystano również metodę syntezy, dedukcji i indukcji. Wynik - W opracowaniu wykazano, iż kontrola zarządcza jest metodą zarządzania stosowaną w sektorze finansów publicznych, ukierunkowaną na realizację zadań i celów postawionych przed jednostkami tego sektora. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Mierniki jako element audytu efektywnościowego w jednostce budżetowej
63%
Audyt prowadzony w jednostkach sektora finansów publicznych, a w szczególności audyt efektywnościowy, ma za zadanie przyczyniać się do usprawnienia działalności operacyjnej. Bardzo ważną rolę w tym procesie odgrywają mierniki. Dlatego za cel niniejszego artykułu przyjęto wskazanie ich przydatności w prowadzeniu audytu, zarówno od strony teoretycznej, jak i w praktyce. Część empiryczna odnosi się do jednostki budżetowej, w której stosowane mierniki poddano ocenie pod względem możliwości ich wykorzystania dla potrzeb audytu efektywnościowego. Realizacja celu wymagała dokonania przeglądu literatury, zastosowania ogólnej metody dedukcyjnej, przeprowadzenia wywiadu oraz analizy materiałów źródłowych. W rezultacie podjętych prac sformułowano zalecenia dla kierownictwa badanego podmiotu związane z koniecznością modyfikacji stosowanych mierników.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Zmiany w zakresie ujęcia przychodów w jednostkach budżetowych
63%
Jednostki budżetowe stosują szczególne zasady rachunkowości ze względu na specyfikę swojej działalności. Artykuł poświęcono zagadnieniu generowanych przez nie przychodów. Celem jest zaprezentowanie występujących w praktyce wątpliwości co do ich ewidencji i ujęcia w rachunku zysków i strat. Skutkowały one różnymi interpretacjami, które zasygnalizowano w artykule. Analiza przedmiotowych aktów prawnych oraz wyjaśnień Ministerstwa Finansów wskazuje na zmiany stanowiska prawodawcy w tym zakresie. Polegają one ogólnie na powrocie do obowiązujących wcześniej zasad ewidencji przychodów i wykazy-wania ich w sprawozdaniu finansowym, tj. według ich treści ekonomicznej oraz zastosowaniu systematyki przychodów przyjętej w ustawie o rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
Sprawozdania finansowe stanowią główne źródło informacji o sytuacji ekonomicznej jednostki i efektywności prowadzonej działalności zarówno dla zarządzających jednostką, jak i jej otoczenia zewnętrznego. Jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe stanowią grupę podmiotów zobowiązanych do sporządzania tych sprawozdań. Uwzględnienie szczególnych zasad finansowania i funkcjonowania tych podmiotów warunkuje poprawność wniosków wynikających z analizy danych sprawozdawczych. Celem artykułu jest przedstawienie i ocena walorów poznawczych sprawozdań finansowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Niezależność audytora wewnętrznego według badań ankietowych
63%
Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań dotyczących stopnia niezależności audytorów wewnętrznych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i wykonujących audyt usługowo w JST i jednostkach budżetowych. Metodologia badania - Analiza literatury przedmiotu i aktów prawnych przeprowadzona w celu zidentyfikowania problemu badawczego, a także ankieta badawcza, której celem było uzyskanie informacji na temat niezależności audytorów wewnętrznych. Wynik badania opracowano na podstawie 10 anonimowych ankiet badawczych, z których udzielone odpowiedzi potwierdzają hipotezę autora, że poruszył zagadnienie trudne do zidentyfikowania i obiektywnej oceny przez respondentów. Mimo trudności z pozyskaniem materiału badawczego udzielone odpowiedzi pozwoliły dojść do wniosków, które dają obraz stopnia zachowania niezależności audytora wewnętrznego w badanych jednostkach. Większy stopień niezależności jest zachowany w jednostkach budżetowych i JST, gdzie audytorzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Pewne utrudnienia, które mogą się pojawić w zachowaniu niezależności, wskazali usługodawcy zatrudnieni w JST na podstawie postępowania konkursowego. Wartość opracowania - Przedstawiono zagadnienia, które nie zostały szeroko przebadane. Brakuje wyników badań na temat przestrzegania niezależności audytora wewnętrznego w praktyce JST i jednostek budżetowych. Wynika to przede wszystkim z trudności pozyskania informacji na ten temat. Audytor wewnętrzny podlega kierownikowi jednostki, a zarazem wyraża opinię o obszarach działalności, za które kierownik jednostki odpowiada. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Mierniki realizacji celów i zadań w jednostce budżetowej
63%
Cel - przedstawienie celów i zadań oraz ich mierników na przykładzie jednostki budżetowej. Metodologia badania - studia literatury, analiza i interpretacja przepisów prawnych, opis mierników celów i zadań w jednostkach sektora finansów publicznych na podstawie uzyskanych informacji źródłowych i wywiadu bezpośredniego z członkami kierownictwa wybranej jednostki budżetowej. Wynik - dokonanie analizy i oceny mierników realizacji celów i zadań w wybranej jednostce budżetowej. Oryginalność/wartość - ocena mierników realizacji celów i zadań w badanej jednostce w dostosowaniu do jej specyfiki i potrzeb na etapie wdrażania kontroli zarządczej. (abstrakt oryginalny)
W artykule tym zaprezentowano problem efektywnego i gospodarnego funkcjonowania form organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych. Szczególnie zwrócono uwagę na realizowane zadania oraz powiązania finansowe jednostek samorządu terytorialnego, jednostek i zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych, środków specjalnych oraz funduszy celowych z budżetem państwa. Przedstawiono również funkcjonujące we Wrocławiu formy organizacyjno-prawne. Autor zastanawia się również nad możliwością efektywniejszego i racjonalniejszego wykorzystania dostępnych form bądź przekazania zadań wykonywanych przez te podmioty spółkom z udziałem kapitału prywatnego. (fragment tekstu)
Przedstawiono występujące w literaturze poglądy na temat pojęcia i klasyfikacji ośrodków odpowiedzialności. Zaprezentowano procedury wyodrębniania jednostek budżetowych w oparciu o analizę procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Wydzielenie ośrodków odpowiedzialności metodą procesową stanowi warunek niezbędny do wdrożenia rachunku kosztów działań.
20
Content available remote Rachunki dochodów własnych jednostek budżetowych
63%
Przedmiotem niniejszego opracowania są rachunki dochodów własnych jednostek budżetowych. W opracowaniu została przedstawiona charakterystyka rachunków wszystkich trzech rodzajów jednostek, które mogą je tworzyć, tj. państwowych oraz samorządowych jednostek prowadzących działalność, o której mowa w ustawie o systemie oświaty, a także jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami RP. Omówiony został szczegółowo katalog dochodów, które mogą być gromadzone na wydzielonych rachunkach bankowych przez wszystkie jednostki do tego uprawnione, a także ich przeznaczenie. Został także rozstrzygnięty problem fakultatywności tworzenia wydzielonych rachunków bankowych. W opracowaniu wskazano także na kompetencje określonych podmiotów do tworzenia rachunków, które to nie zostały wskazane wprost w ustawie. W ograniczonym zakresie poruszona została również problematyka dotycząca funkcjonowania rachunków dochodów własnych przed wejściem w życie obowiązującej ustawy o finansach publicznych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.