Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Burza mózgów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W niniejszym artykule zwrócono uwagę na najbardziej uniwersalne narzędzie zarządzania jakością jakim jest burza mózgów.
2
Content available remote Facing the Brainstorming Theory. A Case of Requirements Elicitation
100%
Wiedza jest ciągle postrzegana jako źródło siły, zaś jej ekternalizacja czyni ją dostępną dla innych. W niniejszym artykule poddano rewizji teorię burzy mózgów, w szczególności założenie jej Autora Alexa Osborna, że w trakcie sesji grupowej (realnej) pojedyczny uczestnik wygeneruje dwa razy więcej myśli (idei) niż w trakcie samodzielnej (nominalnej) sesji. W kontekście pozyskiwania wymagań został przeprowadzony eksperyment na grupach nominalnych i realnych. Do porównania otrzymanych wyników wykorzystano indeks Jaccarda. Otrzymane wyniki jednak stoją w sprzeczności z powyższym stwierdzeniem, pokazując, że o 43% więcej idei wygenerowały pojedynczy uczestnicy badania w porównaniu do ich grup.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia nowoczesne odmiany burzy mózgów i techniki pomocnicze w niej stosowane, opisane na podstawie literatury zagranicznej.
4
Content available remote Wybrane aspekty wymiany międzynarodowej polskimi produktami spożywczymi
75%
W artykule podjęto próbę zaprezentowania wybranych aspektów wymiany międzynarodowej produktami spożywczymi. Zestawienia statystyczne dotyczyły stanu i zmian wielkości polskiego eksportu i importu. Przedstawiono także wyniki burzy mózgów będące materiałem pierwotnym przy analizie STEEPVL. Stwierdzono, że poza czynnikami kluczowymi istnieje wiele innych warunkujących rozwój sektora i wielkość eksportu. Zaliczają się one przede wszystkim do trzech grup - czynników ekonomicznych, społecznych i prawnych. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest prezentacja przykładu zastosowania burzy mózgów do tworzenia pomysłów użytecznych w częściowej reorientacji działalności przedsiębiorstwa. Reorientacja ta dotyczyła wydziału, ale burza mózgów dostarczyła pomysłów, które mogą być pomocne w restrukturyzacji innych ogniw przedsiębiorstwa.
7
Content available remote Projektowanie wyrobów AGD z wykorzystaniem metod inwentycznych
75%
Wyroby AGD stanowią dużą grupę sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Są one nieodzowne w każdym gospodarstwie domowym. Zadaniem producentów tego typu urządzeń jest sprostanie coraz bardziej rosnącym, ale i zróżnicowanym wymaganiom klientów. Kluczem do sukcesu każdego wyrobu jest jego innowacyjność.(fragment tekstu)
W artykule opisano praktyki wzmacniania i pełnego wykorzystywania potencjału twórczego pracowników. Zaliczono do nich: techniki heurystyczne, trening twórczości oraz systemy komputerowego wspomagania twórczości. Szczególną uwagę poświęcono elektronicznej burzy mózgów oraz skutkom stosowania innych scharakteryzowanych w pracy technik. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Wykorzystanie metody 8D do rozwiązania problemu jakościowego
63%
Celem artykułu jest analiza niezgodności wyrobu przedstawionej w związku z reklamacją klienta, tj. niedostatecznego przylegania folii okleiny do ramiaka pionowego skrzydła drzwi wewnątrzlokalowych STILE. W publikacji przeanalizowano wykorzystanie jednej z metod zarządzania jakością, jaką jest metoda 8D, do rozwiązywania problemu w obszarze jakości w przedsiębiorstwie ERKADO, celem jego usprawnienia. Ideą zastosowanej metody jest prawidłowe zidentyfikowanie przyczyn powstania problemu, a także zaaplikowanie takich działań korygujących, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się problemu. (abstrakt oryginalny)
W artykule rozważana jest technika Quik-Think. Odniesiono się do klasycznej metody burzy mózgów oraz jej polskich odmian. Dokonano oceny książek i publikacji na ten temat. W kolejnej części przedstawiono samą technikę Quik-Think. Zwrócono uwagę na jej genezę, tworzenie zespołu operacyjnego i jego pracę, czas trwania sesji oraz sposób organizacji sesji quik think. W ostatniej części artykułu położono nacisk na podstawowe różnice pomiędzy klasyczną metodą burzy mózgów a techniką Quik Think.
Przedsiębiorczość jako przedmiot wymaga pracy nauczyciela efektywnego, który przejawia cechy refleksyjnego praktyka, jednym słowem nauczyciela niemal doskonałego. Według Donalda Schoena, profesora w Massachusetts Institute of Technology, dobry nauczyciel, praktykując nauczanie, dokonuje jednocześnie teoretycznej refleksji nad swoim działaniem. Doskonałość zawodowa jako taka nie istnieje, ciągle dąży się do niej. Dążący do doskonałości nauczyciel nie tylko stosuje rzetelną i aktualną wiedzę, ale przed każdym procesem nauczania planuje sposób jej przekazania, dokonując diagnozy potrzeb podmiotu. Na każdym etapie kształcenia u ucznia postaw przedsiębiorczych nauczyciel musi spełniać rolę organizatora procesu dydaktycznego, wychowawcy, opiekuna i doradcy w poszukiwaniu dróg jako dalszego rozwoju osobowego, jak: kontynuacja nauki, ustawiczne kształcenie poprzez pracę itp. (fragment tekstu)
Obecnie, ciągłe zmiany technologii i strategii marketingowych zwiększają nacisk na innowacyjność, twórczość i wymagają - zwłaszcza od menedżerów - zdolności do rozwiązywania problemów.
Interesujący przegląd sposobów poszukiwania nowych rozwiązań proponuje prof. Jan Daniel Antoszkiewicz w książce "Rozwiązywanie problemów firmy. Praktyka zmian". Artykuł przedstawia jej podstawowe tezy.
Omówiono współczesne tendencje w zarządzaniu przedsiębiorstwem i roli jaką odgrywa kultura organizacyjna. Szczególną uwagę poświęcono zagadnieniu moderacji - któa jest netodyką pracy grupowej w ujęciu systemowym, mającym własne procedury, metody i techniki.
Metody rozwiązywania problemów - są nieodzowną częścią systemów zarządzania i doskonalenia produkcji. Na przełomie dziesięcioleci wraz z rozwojem przemysłu poszczególne techniki były wdrażane i udoskonalane przez liderów tej dziedziny takich jak Toyota, GE czy Motorola. U podstaw rozwiązywania problemów produkcyjnych leży jak najszybsze dotarcie do źródła problemu, jego zrozumienie, a także wdrożenie odpowiednich działań/rozwiązań, które zapewnią iż problem ponownie nie wystąpi. W pracy tej przedstawiono przegląd metod i technik rozwiązywania problemów w zakładzie produkcyjnym Trelleborg Wheel Systems Sri Lanka, produkującym opony pneumatyczne do lekkich maszyn rolniczych. Techniki te są wdrażane jako część programu Lean Six Sigma. (abstrakt oryginalny)
Innowacje i procesy transformacji struktury wewnętrznej sprawiły, że firmy dostrzegają potencjał zespolonych zasobów siły roboczej; międzynarodowa arena biznesu jest przesiąknięta konwencjonalnymi "wspomagaczami" zarządzania, a dotychczasowe metody przestają wystarczać. Firmy poszukują otwartości na świat, przekraczania barier i łamania konwenansów, hołdując konotacji "kreatywny pracownik to kreatywna organizacja". Celem artykułu jest przedstawienie istoty kreatywności we współczesnym zarządzaniu projektami i prezentacja burzy mózgów jako jednego z narzędzi jej stymulacji.(abstrakt oryginalny)
Myślenie logiczne, zwane także analitycznym lub dyskursywnym, podlega ograniczeniom i niejednokrotnie zawodzi wobec złożoności nieustannie zmieniającego się świata. Alternatywą dla niego jest myślenie lateralne, odsłaniające nowe horyzonty i twórcze idee. Termin ten został wprowadzony przez Edwarda de Bono w roku 1967, w jednej z jego książek i oznacza myślenie kreatywne, wykorzystujące różne akty pobudzania umysłu (ucieczka, działanie bodźców, odwracanie uwagi) w celu generowania nowych pomysłów. Wykształcenie umiejętności takiego myślenia nie jest trudne, wymaga jednak systematycznych ćwiczeń umysłowych. Pomocą w tym zakresie mogą służyć specjalne metody i techniki. Jedną z nich jest metoda sześciu myślowych kapeluszy, która bazuje na założeniu, że ludzki mózg analizuje dany problem w wielu różnych kategoriach. W każdej z tych kategorii mózg identyfikuje i prowadzi do świadomej myśli jedynie pewne aspekty rozważanego zagadnienia (np. emocje, fakty, pesymistyczne wizje, pozytywne aspekty), co pozwala na uporządkowanie procesu myślenia, a tym samym opracowanie najbardziej efektywnej taktyki rozwiązania problemu. Artykuł prezentuje główne założenia metody sześciu kapeluszy i kontrastuje ją z trzema innymi metodami heurystycznymi: tradycyjną burzą mózgów, metodą morfologiczną oraz analizą SWOT. (abstrakt oryginalny)
W pierwszej części artykułu omówiono diagramy pokrewieństwa i systematyki jako narzędzia zarządzania jakością wyrobów. W drugiej części pracy przedstawiono przykłady stosowania opisanych diagramów.
Artykuł jest poświęcony wykorzystaniu aktywnych metod nauczania/uczenia się w ramach edukacji dla zrównoważonego rozwoju. Metody aktywne, takie jak: jak studium przypadku, gry symulacyjne, debaty czy ćwiczenia z podziałem na role, opisano krok po kroku w postaci szczegółowych wytycznych. Podano również przykłady dobrych praktyk w zakresie edukowania na rzecz zrównoważonego rozwoju, zaczerpnięte z życia lokalnych społeczności.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.